www.infoglobe.sk » Španielsko, Svätojakubská púť – Strieborná cesta

Španielsko, Svätojakubská púť – Strieborná cesta

Publikované: 20.3.2021
Strieborná cesta (Vía de la Plata) je jednou z tých najstarších, ktoré mieria do Santiaga de Compostela. Zároveň je tiež málo frekventovaná, čo je na utriedenie vlastných myšlienok ideálne.

Strieborná cesta spája sever Španielska s juhom, začína v Seville v Andalúzii, vedie cez provincie Extremadura a Castilla y Leon do Salamanci a Zamory. Hovorí sa, že sa tadeto vozilo striebro, iné zdroje však uvádzajú, že tomu tak nikdy nebolo. Zrejme je meno odvodené od slova „Lapidata“, čo znamená kamenná cesta. A práve tu Rimania rozvíjali svoje hlavné obchodné cesty, obchodovali so šperkami a keramikou. A z týchto rímskych ciest bola medzi najdôležitejšími práve táto, ktorá spájala Astorgu so Sevillou.

Astorga, palác

Pútnikov cesta vída už od staroveku. Zdolávajú kopce, idú údoliami, po slnečných pláňach bez kúska tieňa aj pozdĺž riek a v daždi. Prechádzajú miestami, kde bola mýtická tartessiánska civilizácia a kde neskôr prekvitali rôzne kultúry, napríklad Rímska ríša či moslimské Španielsko. Zároveň tu so svojimi stádami chodili pastieri. Pozdĺž tejto cesty boli postavené mestá, ale tiež rôzne pevnosti a chrámy.

Aj keď si túto cestu vyberie naozaj malé percento pútnikov, samozrejme aj tu sú nocľahárne a miesta, kde sa dá najesť. Čakať môžete typické produkty španielskej gastronómie. Je veľmi dobre značená, aj keď vo väčších mestách sa môže stať, že budete potrebovať pomoc miestnych. Na niektoré úseky sa dobre pripravte, pôjdete až desiatky kilometrov, kde široko ďaleko nestretnete žiadnu osadu. A letá na juhu môžu byť úmorné…

katedrála v Seville La Giralda

Cestou je niekoľko pamiatok, ktoré pritiahnu vašu pozornosť. Hneď v Seville sú krásne miesta, napr. katedrála Santa María de la Sede so slávnou vežou Giralda, ktorá je na zozname svetového dedičstva UNESCO. A že je vám námestie Plaza de España nejako povedomé? Je to možno preto, že sa tu natáčali napr. Hviezdne vojny.

Plaza de España

Extramandura je zas bohatá na vodu a zároveň je veľmi úrodná. Je to krajina viniča hroznorodého, olív, ale tiež paradajok a čerešní. Zaujímavé je tu mesto Zafra so starým arabským múrom. Zamora je zas plná románskych pamiatok, Cestou stretnete i schátralé kamenné domčeky, miestami si budete pripadať ako v botanickej záhrade. Strieborná cesta jednoducho ponúka mnoho kontrastov.

Zafra katedrála v Zamore

„Silver way“ je samozrejme len jedna, ale na konci máte dve možnosti, kadiaľ sa vydať. Buď môžete ísť pôvodnou cestou cez Astorgu a pripojiť sa na Francúzsku cestu, alebo sa jej vyhnúť a vydať sa priamo do Santiaga de Compostela.

A čo vy, už máte svoj credencial alebo preukaz pútnika?

 

GPS: 37°22'47.5"N 5°59'24.3"W

Text: Daniel Fernández Cantalapiedra

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimedia Commons: Ingo Mehling, Paul Hermans, Bjørn Christian Tørrissen, Outisnn, Carlos Delgado, PederseguroDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko – Svätojakubská púť do Santiaga de Compostela
Publikované: 27.2.2021
Dnes nás čaká Svätojakubská cesta, „Camino de St. James“, ktorá je nezabudnuteľným zážitkom. Zatiaľ sa ale len pozrieme, kadiaľ sa na túto púť môžete vydať a prečo by ste ju mali absolvovať.

Portugalsko, Svätojakubská púť – Portugalská cesta
Publikované: 27.3.2021
Portugalská cesta do Santiga de Compostela sa stala dôležitou už v 12. storočí, čo je v histórii Portugalska významné storočie, pretože znamenalo nezávislosť krajiny. Nie je tak frekventovaná ako španielske trasy, o to väčší pocit „pútničenia“ budete mať.

Španielsko, Svätojakubská púť – Francúzska cesta
Publikované: 6.3.2021
Na Svätojakubskú púť (Camino de Santiago) sa môžete vydať z radu rôznych miest, napr. zo Španielska a Portugalska. My ale dnes pôjdeme tou neznámejšou, Francúzskou cestou.

Španielsko, Sevilla – rozmanité centrum Andalúzie – VIDEO
Publikované: 28.1.2020
Tretia najväčšia katedrála v Európe, sarkofág Krištofa Kolumba, kráľovský palác Alkazár (španielsky Alcázar), ale aj množstvo kultúry, skvelého jedla a vína. To všetko sú lákadla najväčšieho mesta juhu Španielska. Poďme sa do neho spoločne pozrieť.

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou
Publikované: 24.8.2018
Dnes navštívime španielske mesto Salamanca, ktoré sa nachádza v autonómnom spoločenstve Kastília a León. Od roku 1988 je historické centrum mesta súčasťou svetového dedičstva UNESCO a po prečítaní nasledujúcich riadkov pochopíte, prečo to tak je. Budete mať totiž pocit, ako by ste sa prechádzali v nejakom obrovskom historickom skanzene.

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou II
Publikované: 31.8.2018
Po minulotýždňovej ochutnávke pokračujeme v prechádzke po univerzitnom meste nazývanom Salamanca. V druhej časti nášho výletu sa pozrieme na sakrálne stavby a miestne múzeá. Pohodlne sa usaďte, ideme na to.


Súvisiace video

Španielsko, Sevilla – rozmanité centrum Andalúzie
Sevilla je najväčším mestom juhu Španielska a počas jej návštevy nebudete vedieť, čo máte skôr ro...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C