www.infoglobe.sk » Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu

Španielsko, Ronda – mesto na kraji útesu

Publikované: 17.8.2018
Mesto Ronda nájdete v španielskej Andalúzii. Leží na rovine, ktorá je ukončená strmým útesom, čo mestu prepožičiava vskutku jedinečný vzhľad. Okrem toho sa vám určite zapáči aj miestna kultúra, ktorej hlavnú súčasť tvoria býčie zápasy. Pokiaľ ste čítali slávny román amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya „Komu zvonia do hrobu“, ktorý sa odohráva počas španielskej občianskej vojny, tak si možno na Rondu spomeniete, časť deja sa totiž odohráva práve tu.

most Puente Nuevo

Most Puente Nuevo je pre mesto ikonický, a práve preto ním dnes začneme. Postavený bol ku koncu 18. storočia a už na prvý pohľad je príkladom umu vtedajších remeselníkov. Most je dlhý 70 metrov a preklenuje tiesňavu El Tajo, a to až takmer sto metrov nad zemou. Puente Nuevo alebo Nový most spája La Ciudad so starou maurskou štvrťou, El Mercadillom a modernou časťou mesta.

Keď sa budete prechádzať po moste, určite si užijete nádherné pohľady dole do tiesňavy a tiež do širokého okolia. Naopak, pokiaľ sa vydáte po trasách, ktoré vedú tiesňavou (prejsť tú najdlhšiu vám zaberie približne pol hodiny), isto budete tento fascinujúci počin ľudskej zručnosti fotiť o sto šesť.

Teraz však nahliadnime do samotného mesta, a to rovno na najdôležitejšie miesto v štvrti El Mercadillo. Ako sme totiž už vyššie zmienili, Ronda je známa býčími zápasmi. Miestom, ktoré je s týmto kontroverzným „športom“ späté, je Plaza de Toros. Francisco, Juan a Pedro Romeroví patrili k najslávnejším matadorom, v 18. a 19. storočí vytvorili základy pravidiel pre dnešné býčie zápasy.

Ronda

V tejto súvislosti musíme opäť zmieniť Ernesta Hemingwaya a jeho knihu „Smrť odpoludnia“. Nie je to beletristické čítanie, ako by ste asi predpokladali, ale literatúra faktu, témou sú býčie zápasy a všetko okolo nich. Sám Hemingway navštívil asi 1 500 býčích zápasov, takže sa dá očakávať, že jeho pohľad na vec stojí za prečítanie.

Ronda

Aby sme vám Plaza de Toros ešte trochu priblížili – ide o monumentálnu arénu s priemerov 66 metrov. Obvod tvorí 136 stĺpov toskánskeho štýlu, ktoré podopierajú 68 oblúkov. Aréna bola postavená čo by kameňom dohodil od Puente Nuevo za necelých šesť rokov (medzi rokmi 1779 až 1785). Aj dnes sa tu konajú býčie zápasy, konkrétne počas septembrového festivalu Pedro Romana. Pokiaľ by ste zápasy nestihli, môžete aspoň zájsť do múzea Museo Taurino, ktoré je celoročne dostupné.

Plaza de Toros

Ako posledné navštívime taký skrytý poklad – termálne kúpele, ktoré postavili medzi 13. a 15. storočím Maurovia. Sú to vlastne najzachovalejšie kúpele svojho druhu v Španielsku. Baños Arabes nájdete neďaleko Puente Viecho. Kúpele sa veľmi podobajú starovekým rímskym kúpeľom a zahŕňajú všetko – studený, teplý aj horúci kúpeľ. Samotná architektúra je typicky maurského štýlu. Bohužiaľ sú len na okrasu, pretože už dávno nefungujú.

Tak čo, máte chuť preskúmať tento menej známy kút Španielska?

GPS: 36°44'49.2"N 5°09'57.7"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: TheBoxagon, Olaf Tausch, Wolfgang Moroder, Mihael Grmek, cloudsoup

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok I
Publikované: 12.10.2018
Marbella je krásne a čisté mesto. Nájdete ho na slávnom pruhu pobrežia na juhu Španielska, ktoré je známe ako Costa del Sol. Promenády Marbelly lemujú palmy, luxusné plážové kluby alebo golfové ihriská.

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok II
Publikované: 19.10.2018
Marbellu, domov pre 140 tisíc ľudí, sme už letmo spoznali v minulom dieli. Dnes budeme v našom výlete pokračovať a preskúmame niektoré z ďalších zákutí tohoto juhošpanielskeho mesta.

Španielsko, Ávila – mesto šľachticov I
Publikované: 23.11.2018
Ávila sa môže pýšiť skvelo zachovanými hradbami. Akonáhle sa za ne dostanete, ocitnete sa vo svete, kde sa snáď zastavil čas. Tieto hradby chránia mnohé historické pamiatky vrátane románskych kostolov, stredovekých kláštorov alebo renesančných palácov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou II.
Publikované: 24.5.2015
Moja výprava za slnečnou Andalúziou, za rytmami nespútaného a divokého gitaristu Paca de Lucíi, tanečnicami flamenca a sevillany pokračuje ďalej – v rozprávkovej Granade.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou IV.
Publikované: 7.6.2015
Córdoba bola v 10. a 11. storočí najbohatším mestom Západu a strediskom islamskej kultúry. Prvý emirovia sídlili v Seville, ale už v šiestom roku arabskej okupácie (v roku 716) preložil emir Alhor svoj dvor do Córdoby. Prvých 40 rokov vládli ako zástupcovia damaského chalify. Boli to vojenskí náčelníci podriadení moci rodu Umajjovcov.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.9.2019
V rámci Dňa architektúry máte jedinečnú možnosť navštíviť multifunkčnú športovú halu v Dolných Břežanoch neďaleko Prahy, ktorá pripomína mimozemskú vesmírnu loď. Prehliadku bude komentovať architekt Jakub Našinec, ktorý stavbu sám navrhol. Zraz je v piatok 4. 10. o 11. hodine pred halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Obľúbený medzinárodný festival súčasného umenia – Biela noc sa uskutoční od 27. do 29. septembra v Bratislave a od 4. do 6. októbra v Košiciach. Tohtoročnou novinkou bude predĺženie trvania festivalu z jednej na tri noci.
19.9.2019
V dňoch 21. a 22. septembra sa na Letisku Leoša Janáčka v Ostrave odohráva hlavný program Dní NATO a Dní Vzdušných síl Armády Českej republiky. Devätnásty ročník leteckej a obrannej show predstaví leteckú aj pozemnú techniku členských štátov Severoatlantickej aliancie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 21. 9. 2019
sviatok:Matúš
dnes:
sobota 21.9.
17 °C
zajtra:
nedeľa 22.9.
16 °C