www.infoglobe.sk » Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie II

Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie II

Publikované: 16.11.2018
Dnes sa vrátime k astúrskemu Oviedu.

Začneme pri prastarom kostole, ktorého základy siahajú do 9. storočia. Iglesia San Tirso sa nachádza hneď vedľa oviedskej katedrály, o ktorej sme si povedali minule. Po stáročia bol kostol často prestavovaný a menený, z jeho ranorománskych architektonických koreňov sa zachovalo len jediné okno, ajimezado. Spoznáte ho veľmi jednoducho. Hľadajte tri polkruhové tehlové oblúky vyčnievajúce nad mramorovými stĺpmi. Interiér kostola tvoria tri lode a nesie typické románske prvky.

Múzeum archeológie

Ďalšou zastávkou je Múzeum archeológie, ktoré nájdete neďaleko kostola San Tirso. Nachádza sa v starom kláštore Convento de San Vincente, ktorý bol postavený v 9. storočí nášho letopočtu a v 15. storočí sa dočkal významnej prestavby. Prízemie múzea je zasvätené ranorománskemu a románskemu umeniu z oblasti Astúrie. Jedným z hlavných artefaktov výstavy je oltár Santa Maria del Naranco. Na prvom poschodí uvidíte staroveké rímske mince, sochy, mozaiky a iné nálezy z rímskeho obdobia. O poschodie vyššie si prehliadnete exponáty z praveku, ktoré sa našli v okolí.

San Tirso

Opäť sa budeme pohybovať v okolí kostola San Tirso. Pozrieme sa do Múzea umenia, ktoré sídli v barokovom paláci Palacio Velarde. 

Palazio de Velarde

Nachádza sa tu okolo 10 tisíc predmetov – fotografií, sôch alebo predmetov zo skla, z ktorých verejnosť vidí spravidla viac než štyristo naraz. Hlavným ťahúňom zbierky sú diela španielskych umelcov pochádzajúcich z Astúrie. Nechýba však ani zastúpenie zahraničných autorov, talianskych alebo flámskych umelcov.

Ďalej zamierime k palácu Camposagrado. Budove, ktorá v sebe kombinuje barokový a klasicistický sloh. Palác sa nachádza v historickej časti mesta a bol postavený v 18. storočí pre markíza de Camposagrado. Prízemie, ktoré bolo postavené na konci 20. rokov 18. storočia, sa nesie v barokovom slohu. Prvé poschodie, ktorého stavba začala v polovici 40. rokov 18. storočia, je viditeľne klasicistické. Dnes v ňom sídli astúrsky regionálny súd.

Predposledným miestom, ktoré dnes spolu navštívime, je kostol, ktorý je národnou pamiatkou – Santa Maria de Bendones. Tento ranorománsky kostol založený v 9. storočí sa podobá na kostol San Julian de los Prados. De Bendones sa vyníma svojou kostolnou vežou, ktorá stojí samostatne, a nástennými maľbami. Bohužiaľ, budova je pre verejnosť uzavretá.

Santa Maria de Bendones

Nakoniec vás vezmeme ešte k jednému palácu približne dve minúty pešky od oviedskej katedrály. Palác Palacio del Conde de Torento bol postavený v druhej polovici 17. storočia. Podobne ako iné mestské paláce tej doby je sústredený okolo centrálneho nádvoria. Vstup do paláca tvorí monumentálne schodisko. Barokovú fasádu paláca zdobia toskánske stĺpy.

GPS: 43°21'46.6"N 5°50'40.2"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Ramon Duran, AdelosRM, Rodrigouf, AdelosRM, Sitomon

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou I.
Publikované: 17.5.2015
Či už vás zlákajú rušné ulice Sevilly, rytmy flamenca a sevillany, tajomnosť Córdoby, pôvab prímorského Cádizu alebo nádhera Granady so zasneženým pozadím Sierry Nevady, toto si jednoducho nemôžete nechať ujsť...

Španielsko, Burgos – výlet na sever krajiny
Publikované: 28.9.2018
Mesto Burgos je známe predovšetkým vďaka svojej nádhernej katedrále. Niet divu, že práve tu vyrástla takáto stavba, keďže mesto patrilo a stále patrí medzi významné zastávky na ceste pútnikov do Santiago de Compostela.

Španielsko, Ibiza – cestujeme po ostrove I
Publikované: 21.7.2018
Ibiza je ostrov plný možností. Či už človek túži po objavovaní historických pamiatok, alebo hľadá nedotknutú prírodu, malé či veľké pláže. My sa dnes na pár zaujímavých miest vydáme.

Španielsko, León – nielen zastávka na svätojakubskej púti I
Publikované: 7.9.2018
Podobne ako mnohé súčasné mestá naprieč strednou, južnou a západnou Európou bol aj León založený ako rímsky vojenský tábor. Konkrétne v tomto bola utáborená siedma légia. Najväčšej sláve sa mesto tešilo medzi 10. a 12. storočím.

Španielsko, Marbella – mesto ako obrázok I
Publikované: 12.10.2018
Marbella je krásne a čisté mesto. Nájdete ho na slávnom pruhu pobrežia na juhu Španielska, ktoré je známe ako Costa del Sol. Promenády Marbelly lemujú palmy, luxusné plážové kluby alebo golfové ihriská.

Španielsko, Mérida – na výlet do staroveku I
Publikované: 21.9.2018
Na západe Španielska, čo by kameňom dohodil od portugalských hraníc, sa nachádza mesto Mérida s nádhernými archeologickými vykopávkami, ktoré sú chránené medzinárodnou organizáciou UNESCO. Mérida sa totiž pýši najzachovalejšími kúskami rímskej architektúry.

Španielsko, Pamplona – hlavné mesto Navarra I
Publikované: 2.11.2018
Turisti, ktorí preferujú skôr odvážnejšie zážitky, isto radi zavítajú do mesta situovaného v severovýchodnom cípe krajiny.

Španielsko, Salamanca – univerzitné mesto so stredovekou atmosférou
Publikované: 24.8.2018
Dnes navštívime španielske mesto Salamanca, ktoré sa nachádza v autonómnom spoločenstve Kastília a León. Od roku 1988 je historické centrum mesta súčasťou svetového dedičstva UNESCO a po prečítaní nasledujúcich riadkov pochopíte, prečo to tak je. Budete mať totiž pocit, ako by ste sa prechádzali v nejakom obrovskom historickom skanzene.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Španielsko, Oviedo – do srdca Astúrie I
Publikované: 26.10.2018
Oviedo je hlavným mestom Astúrskeho kniežatstva, jedného zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev. Toto značne hornaté územie nájdete pri Biskajskom zálive na severe krajiny. Na juhu, kde kniežatstvo susedí s Leónom, tvorí prirodzenú hranicu Kantorské pohorie, ktoré na východe nadväzuje na Pyreneje.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko – v rytme flamenca
Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) leží na Pyrenejskom polostrove, o ktorý sa delí s Po...

Španielsko: Potulky Barcelonou
Hlavné mesto Katalánska – Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v severovýchodnej časti Šp...

Španielsko: V uliciach Granady
Tretia a posledná výprava do ulíc bohatého španielskeho mesta. Foto: Maxim Kucer

Španielsko: Hor sa do Granady!
Granada je centrom rovnomennej provincie a v minulosti bola významná aj ako hlavné mesto granadsk...

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 8. 2020
sviatok:Štefánia
dnes:
piatok 7.8.
30 °C
zajtra:
sobota 8.8.
25 °C