www.infoglobe.sk » Španielsko, Montserrat – najposvätnejšie katalánske miesto

Španielsko, Montserrat – najposvätnejšie katalánske miesto

Publikované: 22.7.2019
Kláštor postavený vysoko v horách je po stáročia útočiskom benediktínskych mníchov, ktorí tu opatrujú zázračnú sošku Čiernej Madony Montserratskej. Možno patríte k pútnikom, ktorí sa jej pôjdu pokloniť. Ale aj v prípade, že na zázraky neveríte, odskočte si sem z Barcelony na jednodenný výlet. Je to výnimočné a pôsobivé miesto.

Zázraky na Montserrate

Podľa povesti tu pastieri v roku 880 pravidelne vždy v sobotu pozorovali nevysvetliteľný úkaz: z neba za sprievodu krásnej melódie zostupovalo silné svetlo. O týždeň sa v rovnakom čase zjavenie opakovalo, a tak pastieri so sebou do hôr vzali farára, aby ich pozorovanie potvrdil. Ten informoval biskupa, ktorý sa tiež prišiel na vlastné oči presvedčiť a pritom vraj objavil jaskyňu so sochou Panny Márie. Keď sa pokúšal sochu z jaskyne vytiahnuť, tak veľmi oťažela, že sa ňou nedalo pohnúť. A tak si to vysvetlili ako znamenie, že socha musí zostať na mieste a prípadný svätostánok má byť postavený okolo nej.

Montserrat

Jaskyňa zjavenia s kaplnkou sa nazýva Santa Cova a od kláštora sa k nej priblížite lanovkou a potom po asi 1,5 km dlhej ceste lemovanej sochami.

Samotná Madona Montserratská je ústredným motívom oltára v kláštornom kostole. Soška Madony je vysoká 95 cm a jedná sa o románsku polychromovanú drevorezbu z konca 12. storočia. Madona sedí, na kolenách má Jezuliatko a v pravej ruke guľu, ktorá symbolizuje Vesmír. Jej ďalšími atribútmi sú zlaté rúcho a koruna. Od roku 1881 je patrónkou Katalánska a jej kult dolieha ďaleko za katalánske (aj španielske) hranice. Chodia sa jej klaňať tisíce pútnikov, ktorí tu stoja dlhé rady na to, aby sa mohli dotknúť gule v jej ruke a vysloviť prianie, ktoré dúfajú, že sa im pomocou Madony splní.

Túry v prírodnom parku

Kláštor bol založený v roku 1025 na strmom úbočí silno erodovaného vápencového horského masívu. Názov v preklade znamená „zubatá hora“ a keď ju uvidíte, pochopíte, prečo má také meno. Najvyšší vrchol Sant Jeroni dosahuje nadmorskú výšku 1236 m a v jeho okolí sa turistom naskytajú nádherné výstupy a treky. Od kláštora vedie až na hrebeň lanovka, odkiaľ sa môžete vydať buď na krátku prechádzku k niektorej z blízkych kaplniek, alebo na mnohokilometrový trek s cieľom trebárs až na Sant Jeroni.

kaplnka Sant Joan

Celá lokalita je národným parkom. Bizarné tvary skál, kaplnky a pustovne lemujúce trasy často vysekané do inak neprístupných miest a nádherné výhľady do širokého okolia sú zárukou nezabudnuteľného zážitku. Trasy sú schodné bez horolezeckého vybavenia a od kláštora sa dá prejsť okruh, na ktorom sa nebudete vracať rovnakou cestou. Taktiež sa môžete vydať do masívu od inakadiaľ, napr. z Collbató, El Bruc, alebo Marganell. Nech si už vyberiete akýkoľvek okruh cez masív, vždy vás čaká najmenej 20 km s veľkým prevýšením. Turistická výstroj je nutnosťou. A tiež je dobré vedieť, že v masíve nie sú žiadne hostince, kiosky ani občerstvovacie stanice, všetko si vezmite so sebou.

Kláštor na Montserrate

Kto sa necíti na veľké túry v horách, tiež nemusí byť ochudobnený o zážitok. Od kláštora sa dá na najbližšiu vyhliadku vyviezť lanovkou, o to najkrajšie teda isto neprídete. V kláštore je prístupný chrám, ktorého centrálnym motívom je krásne zdobený oltár so zmienenou Madonou Montserratskou (La Moreneta). Kostol a kláštorné budovy boli v roku 1810 počas napoleonských vojen poničené a neskôr (1939) počas španielskej občianskej vojny opäť. Dnes tu teda vidíme modernizované budovy s novovekou výzdobou.

výhľad na kláštor z lanovky Sant Joan   kláštor Montserrat

Samotný kláštor je prístupný len pre mníchov. Nachádza sa tu však hojne navštevované múzeum, v ktorom môžete obdivovať skutočné kultúrne skvosty. Predovšetkým to sú obrazy starých majstrov: El Greco, Bonfigli, Caravaggio a ďalší. Taktiež sa tu nachádza zbierka predmetov vzťahujúcich sa k biblickému východu – sú to objekty z vykopávok v Egypte, Palestíne a Mezopotámii, ktoré v minulom storočí nazhromaždil tunajší mních Bonaventura Ubach. Múzeum ponúka aj expozíciu o dejinách obrazu Panny Márie a vzácne liturgické predmety, ktoré poskytli pútnici ako dary Panne Márii Montserratskej.

okolie kláštora   priečelie baziliky   vo vnútri baziliky, v čele oltár s Madonou

Ako sa sem dostať?

Z Placa Espanya v Barcelone, kde si môžete zároveň kúpiť lístok na vlak, jazdia v polhodinových intervaloch vlaky R5. Výstupnou stanicou je po cca hodine buď Monistrol de Montserrat, alebo Aeri de Montserrat podľa toho, či chcete ku kláštoru pokračovať zubačkou, alebo kabínovou lanovkou. Oboje je približne rovnako rýchle. Treťou možnosťou je od vlaku ísť pešky. Cesta je dobre označená, dlhá asi osem kilometrov a dá sa zvládnuť za tri hodiny. Treba si vziať pevnú turistickú obuv, vhodné oblečenie a nezabudnúť si dopredu pozrieť, aké má byť počasie. V lete tu bývajú naozaj až nepríjemne vysoké teploty.

výhľady do krajiny v okolí Montserratu

Kto plánuje dopredu, môže si lístok kúpiť aj z pohodlia domova cez internet na turistickom webe Barcelony. Vytlačený voucher potom v turistickom centre (trebárs na letisku) vymeníte za lístky, ktoré budete potrebovať na prechod turniketom. Touto cestou si môžete kúpiť výlet aj s obedom na Montserrate a vstupným do kláštorného múzea a galérie.

Lístok zahŕňa spiatočnú jazdu vlakom a lanovkou (alebo zubačkou) a hore ešte ďalšie cesty lanovkami na vyhliadku Sant Joan alebo k jaskyni Santa Cova.

Z Placa Espanya trvá cesta ku kláštoru približne hodinu a pol.

GPS: 41°35'37.8"N 1°50'16.5"E

 

Text a foto: Radka Snížková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život na uliciach - VIDEO
Publikované: 12.5.2015
Do katalánskeho hlavného mesta som prišiel s rodinou na týždeň cez vianočné sviatky. A pretože rád spoznávam kultúru danej krajiny, strávil som hromadu času blúdením po uliciach a parkoch, chodil som raňajkovať do malých zapadnutých kaviarničiek spolu s miestnymi, užíval si niekoľko hodinové večere s výborným tapas a ešte lepším vínom a snažil sa spoznať čo najviac nových ľudí. Len škoda, že neviem ani španielsky, nieto katalánsky.

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Španielsko II. Tibidabo – posvätná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikované: 28.4.2015
So svojou výškou 512 metrov ide o najväčší vrchol prírodného útvaru Serra de Collserola. Práve preto by ste si ho nemali nechať ujsť, pokiaľ sa chcete pokochať jedným z najlepších výhľadov na celú Barcelonu. Hora Tibidabo sa týči na severozápade mesta a bezpečne ju spoznáte podľa monumentálneho bieleho chrámu na vrchole.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko: Barcelona – prímorská kráska
Mesto, ktoré nikdy nespí, asi tak by sme veľmi v skratke charakterizovali druhé najväčšie španiel...

Španielsko: Barcelona - mesto snov
Barcelona je hlavným mestom Katalánska, autonómnej španielskej provincie ležiacej na severovýchod...


Súvisiace video

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život v uliciach
Barcelona je ideálnou destináciou asi úplne pre každého. Môžete tu chodiť po pamiatkach a galériá...

Španielsko III.: Barcelona - pamiatky
V historickom centre Barcelony je neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy sa ale ocitnete pri neja...

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum
Barcelona leží na pobreží Stredozemného mora v samotnom srdci španielskej provincie Katalánsko. Z...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 1. 2020
sviatok:Vincent
dnes:
utorok 21.1.
-2 °C
zajtra:
streda 22.1.
4 °C