www.infoglobe.sk » Španielsko – Galícia

Španielsko – Galícia

Publikované: 20.10.2008
Tento menší blog je venovaný Španielsku, presnejšie povedané celému Pyrenejskému polostrovu, nakoľko sa dostane aj na Portugalsko. Pokúsim sa tu zmapovať miesta, ktoré som mal možnosť počas svojho pobytu v Španielsku poznať. Kým sa však dostanem k prvému z nich, myslím, že je dôležité zastaviť sa nad Španielskom ako takým.

Keď sa povie Španielsko, väčšina Stredoeurópanov si predstaví Madrid, Barcelonu, miestne futbalové veľkokluby, býčie zápasy, „Costa del sol“ (teda pobrežie obložené turistami na východe krajiny pri Stredozemného mora), ak ide o človeka aspoň trochu vnímavého, spojí si skratku ETA s Baskickým hnutím za nezávislosť. Španielsko však samozrejme znamená oveľa viac, podobne ako každá iná krajina, ak ju máme možnosť spoznať bližšie ako iba počas niekoľkých dní z ležadla nejakého turistického letoviska, v ktorom na miestnych obyvateľov až tak často nenarazíme. Medzi hlavné zaujímavosti, ktoré pravdepodobne upútajú každého vnímavého návštevníka, sú najmä dve skutočnosti.

Za prvé, ak hovoríme o Španielsku, musíme si uvedomiť, že je to krajina, ktorá sa skladá zo sedemnástich autonómnych spoločenstiev (comunidades autónomas) a dvoch autonómnych miest (ciudades autónomas). Tými sú Ceuta a Neplila – dve vojenské základne, rozkladajúce sa na území Maroka, teda v Afrike. Pri počte sedemnástich správnych oblastí je hlavný odlišujúci prvok vzťah správnych celkov k centrálnej moci, k Madridu.

Z toho vychádza relatívna hospodárska sila daných oblastí ako v prípade Baskicka (País Vasko) a Katalánska (Cataluna), ako aj potenciálna možnosť na lepšiu sebestačnosť a silnejšiu pozíciu smerom k Madridu, a taktiež naopak pomerná ekonomická závislosť ako v prípade Galície (Galicia). Súčasne sme svedkami národnostných problémov, ktoré sú poznamenané aj zložitými udalosťami v spoločnej histórii aj v dobe nedávnej. Medzi hlavné oblasti usilujúce aj keď nie priamo o nezávislosť, tak aspoň o väčšiu mieru autonómie, patria už spomenuté tri oblasti: Baskicko (País Vasko), Katalánsko (Cataluna) a Galícia (Galicia). Všetky tri provincie stavia svoje nároky na historickej existencii vlastnej národnosti. V praxi však okrem možnosti používať vlastný jazyk, teda baskičtinu, katalánčinu a galícijčinu, v oficiálnom styku a už spomenutej relatívnej autonómie veľa iných možností na podporu vlastnej národnosti nemajú. Medzi dotyčnými tromi oblasťami však existujú značné rozdiely v ich ekonomickej sile. Galícia je napríklad oproti ostatným dvom oblastiam pomerne chudobná. Naopak Katalánsko a Baskicko patria spolu s Madridom k oblastiam s najvyššou mierou hospodárskej sily a rozvoja v rámci monarchie. Aj preto sa spoločne s historickou skúsenosťou jednotlivých oblastí voči centrálnej moci líšia aj formy, prijaté oblasťami, ako postupovať pri presadzovaní svojich požiadaviek voči centrálnej vláde. Zatiaľ čo silné a pomerne početné Katalánsko si vybralo cestu politického, teda legálneho boja, naopak Baskicko sympatizuje so separatistickou organizáciou ETA. Táto skupina však nie je príliš silná a väčšinová populácia boj formou bombových útokov nepodporuje. Postoj Galície je charakteristický určitou rozporuplnou situáciou. Zatiaľ čo časť obyvateľstva sa zasadzuje za takmer úplnú samostatnosť, druhá si je vedomá ekonomickej závislosti a preferuje nezmenený stav.

Po druhé, historická skúsenosť činí Španielsko ojedinelým štátom v Európe. V dôsledku svojich postkoloniálnych väzieb na Južnú a Strednú Ameriku ide o štát, ktorý je napriek svojej bohatej európskej histórii minimálne rovnako zaujatý svojimi vzťahmi s bývalým kolóniami ako svojou úlohou v rámci EÚ. História so spoločným jazykom a často aj veľmi podobným kultúrnym prostredím tak vytvárajú veľmi špecifické prostredie. Praktický dopad je predovšetkým častá migrácia do Španielska za prácou aj za vzdelaním. V mnohých ohľadoch sa vám po určitom čase zdá, že aj obyvateľstvo sa viac zaujíma o dianie na druhej strane sveta ako o európsku realitu, čomu napomáhajú aj osnovy na školách. Napriek tomu skutočnosť určitej plurality kultúrneho prostredia (k nej musíme pridať aj historickú skúsenosť Pyrenejského polostrova s arabskou kultúrou, badateľnou najmä na juhu Španielska) a zároveň európska relatívna blízkosť činí zo Španielska veľmi pozoruhodné miesto na návštevu.

Text: Filip Štrobich

Foto: Ondřej Růžička

Preklad: J. VýbornýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Barcelona: Posledné býčie zápasy
Publikované: 1.10.2011
Katalánsky regionálny parlament odhlasoval ešte v roku 2010 zákaz býčích zápasov, ktorý vojde do platnosti začiatkom roku 2012. Zákon prijali po tom, ako miestni aktivisti na ochranu práv zvierat zozbierali petíciu s asi 180 tisíc podpismi.

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou V.
Publikované: 14.6.2015
Už je čas vydať sa ďalej. To znamená smer Cádiz. Každý mi odporúčal, aby som sa naň išla pozrieť. Tak prečo nie.

Španielsko, Andalúzia – výlet za romantikou III.
Publikované: 31.5.2015
Verím, že sa do Granady ešte niekedy pozriem. Teraz ale vyrážam smer Málaga a Córdoba.

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život na uliciach - VIDEO
Publikované: 12.5.2015
Do katalánskeho hlavného mesta som prišiel s rodinou na týždeň cez vianočné sviatky. A pretože rád spoznávam kultúru danej krajiny, strávil som hromadu času blúdením po uliciach a parkoch, chodil som raňajkovať do malých zapadnutých kaviarničiek spolu s miestnymi, užíval si niekoľko hodinové večere s výborným tapas a ešte lepším vínom a snažil sa spoznať čo najviac nových ľudí. Len škoda, že neviem ani španielsky, nieto katalánsky.

Španielsko III.: Barcelona – stovky rokov histórie alebo kam za pamiatkami - VIDEO
Publikované: 5.5.2015
V úzkych uličkách historického centra Barcelony je až neuveriteľne jednoduché zablúdiť. Vždy máte ale istotu, že po chvíli narazíte na katedrálu alebo aspoň menší chrám. Z diaľky ich nie je vidieť, jednoducho sa pri nich zrazu vynoríte. Naopak slávnu Sagrada Família je vidieť už dlho pred tým, než k nej dorazíte.

Španielsko II. Tibidabo – posvätná hora nad Barcelonou - VIDEO
Publikované: 28.4.2015
So svojou výškou 512 metrov ide o najväčší vrchol prírodného útvaru Serra de Collserola. Práve preto by ste si ho nemali nechať ujsť, pokiaľ sa chcete pokochať jedným z najlepších výhľadov na celú Barcelonu. Hora Tibidabo sa týči na severozápade mesta a bezpečne ju spoznáte podľa monumentálneho bieleho chrámu na vrchole.

Španielsko I.: Barcelona – katalánske centrum - VIDEO
Publikované: 21.4.2015
Druhé najväčšie mesto Španielska, katalánske centrum, veľmi obľúbený cieľ digitálnych nomádov a hlavne miesto, odkiaľ si priveziete nespočetne veľa krásnych zážitkov. Barcelona je veľmi ústretová pre všetky typy cestovateľov a môžete ju navštíviť v ktoromkoľvek ročnom období.

Španielsko: Benidorm – zlatá baňa na turistov
Publikované: 2.3.2014
Bola doba, keď existovala jedna obec. Tá obec sa volala Benidorm. Hovoríme o období 50-tych rokov. Ale zrazu, a myslím tým skutočne zrazu, sa španielska vláda rozhodla, že keď majú tak krásne počasie, a tak krásne pláže, prečo na ne nenalákať turistov?

Španielsko, Málaga – La Cala de Mijas a Marbella
Publikované: 26.8.2018
Letné obdobie je časom dovoleniek a my vás dnes na jednu pozveme. Vyberieme sa do slnkom zaliateho Španielska, presnejšie do Andalúzie. Zakotvíme v provincii Málaga, aby sme si vychutnali tzv. slnečné pobrežie – Costa del Sol.

Španielsko, Barcelona: katalánska metropola III.
Publikované: 16.11.2012
V tretej časti nášho seriálu sa dozviete o ďalších pozoruhodných odkazoch geniálneho Antonia Gaudího, ktorými sú Sagrada Família a park Güell.


Súvisiaca fotogaléria

Španielsko - Krížom krážom Valenciou  
Valencia je hlavným mestom rovnomennej provincie. Mesto obýva cez 800 tisíc ľudí, ktorí môžu byť ...


Súvisiace video

Španielsko IV.: Barcelona – rušný život v uliciach
Barcelona je ideálnou destináciou asi úplne pre každého. Môžete tu chodiť po pamiatkach a galériá...

Španielsko II.: Tibidabo – posvätná hora
Pokiaľ sa chcete pokochať jedným z najlepších výhľadov na Barcelonu, časť Katalánska a Pyreneje, ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
15 °C