www.infoglobe.sk » Slovinsko, Ľubľana – pamiatky na každom kroku

Slovinsko, Ľubľana – pamiatky na každom kroku

Publikované: 17.4.2021
V minulom článku o Ľubľane sme navštívili Metelkovu ulicu aj Dračí most, vydávame sa teda ďalej do centra. Ideme pozdĺž rieky Ľubľanice dolu smerom na námestie Prešernov trg. France Prešeren (1800–1849) bol romantický básnik a tiež právnik. Postupne sa stal aj prvým európsky uznávaným slovinským spisovateľom.

Uprostred námestia je umiestnená jeho socha. Celému priestoru vládne červený barokový františkánsky kostol Zvestovania Panny Márie. Námestie tvorí akúsi pomyselnú čiaru medzi pôvodným starovekým mestom a mestom novým. Zbieha sa sem päť ulíc, tie sa potom spoja v jednu, ktorá vstupuje do starého centra. V minulosti tu bol tiež postavený drevený most. V 19. storočí bol namiesto neho postavený kamenný most venovaný cisárovi Francovi, následne pribudli aj mosty pre peších. Tým sa spojilo staré mesto s novým a bol vytvorený krásny priestor ako vstupná brána do starého centra. Vzniklo tak jeho významné dielo – Trojmostie.

Trojmostie

Pred mestskými bránami čulo rozkvital obchod už niekedy v 16.–17. storočí. Takto to tu fungovalo až do 19. storočia, kedy boli obchodníci vyhnaní do Čopovej ulice, kde začali stavať murované obchodíky. Niektoré zostali zachované dodnes.

V roku 1895 postihlo Ľubľanu veľké zemetrasenie, mnohé budovy museli byť postavané znovu, a tak došlo k čiastočnej zmene charakteru prostredia.

Ľubľana

Významnou osobnosťou, ktorá sa v novodobých dejinách zaslúžila o vzhľad Ľubľany, bol bezpochyby architekt Jože Plečnik (1872–1957). Jeho práce však obohatili aj iné európske mestá vrátane Viedne a Prahy. Vo Viedni je potrebné zmieniť kostol sv. Ducha na Ottakringu. A Praha? Tu sa podieľal na rozsiahlych rekonštrukciách Pražského hradu aj jeho záhrad, jeho prácou je tiež kostol Najsvätejšieho srdca Pána na Vinohradoch. Bol obľúbeným architektom prezidenta T. G. Masaryka.

Ľubľana

V Ľubľane je veľa jeho stavieb, ktoré si môžete pozrieť. Tou najvýznamnejšou je budova Národnej a univerzitnej knižnice. Iste vás zaujme už priečelie budovy, ktoré tvorí kombinácia červených tehál a rôzne opracovaných bielych masívnych kamenných blokov. Konské hlavy umiestnené na kľučkách do knižnice vás lákajú do domu múz, krásne schodiská zaujmú všetkých návštevníkov knižnice. Z ďalších diel môžeme zmieniť Trnovský alebo Obuvnícky most, budovu poisťovne Triglav, Baragov seminár, cintorínsky komplex Žale, centrálny štadión v štvrti Bežigrad a ďalšie.

Národná a univerzitná knižnica

Na druhom brehu Ľubľanice nás privíta Mestské námestie s Robbovou kašňou. Tá predstavuje tri osoby, ktoré držia v rukách nádoby, z ktorých vyteká voda, každá z nich zosobňuje jednu slovinskú rieku – Sávu, Krku a Ľubľanicu.

Robbova kašňa

Ak máte málo času a chcete vidieť viac, alebo ste v meste s deťmi, využite elektrický vláčik. Lístok pre dospelého vyjde na 8 eur. Cesta trvá zhruba hodinu. A nebojte, že okolo pamiatok len prejdete, vláčik má niekoľko zastávok.

My pokračujeme pešky ku katedrále sv. Mikuláša. V minulosti gotický kostol bol v 18. storočí barokovo prestavaný. Vysvätený bol už v roku 1707, ale nádhernej kupoly sa kvôli nedostatku peňazí dočkal až v storočí 19. O výzdobu interiérov sa postarali významní umelci svojej doby, maliar Giulio Quaglio, sochár Francesco Robba a svoju stopu tu zanechal aj Jože Plečnik s návrhom biskupského trónu. Katedrálu zdobia rovnako krásne vstupné brány. Jedna nádhera.

katedrála sv. Mikuláša freska na strope katedrály

Na pamiatku si môžete odviezť čokoľvek dračieho. Čokoláda s obrázkom draka, magnet s drakom, dračie pivo, dračie poháre, sošky drakov, obchodíkov je to naozaj veľa a vyberať môžete podľa ľubovôľe.

Ľubľana Ľubľana

Odporúčam aj návštevu tržnice. Ráno bude ponuka tovaru určite väčšia, ale tiež tu bude viac ľudí. Vôňa čerešní vás láka už z diaľky, broskyne, marhule, figy, čo hrdlo ráči.

Prehliadka Ľubľany vám zaberie niekoľko hodín. Ak si to tu chcete užiť so všetkým, odporúčam tu prespať.

 

GPS: 46°03'02.6"N 14°30'30.8"E

Text: Magdaléna Radostová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Magdaléna Radostová, Wikimedia Commons: Elekhh, Petar Milošević, Oliver-Bonjoch, Petar MiloševićDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Slovinsko – hrad Socerb a Štanjel
Publikované: 8.5.2021
Vstávame pomerne skoro, pred nami je dlhý prejazd a hlavne toho cestou chceme veľa vidieť. Prvou zastávkou je hrad Socerb.

Slovinsko, Bled – mestečko, jazero, hrad aj ostrov
Publikované: 11.9.2019
Po návšteve čarokrásnej tiesňavy Vintgar sa presúvame do mestečka Bled. Toto najvýznamnejšie turistické centrum regiónu Horné Kraňsko je situované v severozápadnej časti Slovinska a návštevníkom ponúka hneď niekoľko dominánt.

Slovinsko, Portorož a Piran – prechádzky po mestách
Publikované: 1.5.2021
Dnes navštívime Portorož a Piran. Najskôr si prehliadneme, čo sa zmenilo na krásnej prírodnej výstave Forma Viva. Je to taká sochárska galéria pod modrou oblohou. Je až neuveriteľné, že tento projekt vznikol už pred päťdesiatimi rokmi. Slovinci Jakob Savinšek a Janez Lenassi prišli s myšlienkou prírodnej sochárskej galérie už v roku 1961.

Slovinsko, Izola – s nádychom Talianska
Publikované: 24.4.2021
Stredoveké mestečko Izola sú také slovinské Benátky. A dokonca sa tak mestečku naozaj hovorí. Gondoly tu síce nenájdete, ale pokojnú atmosféru, úzke uličky a staroveké domčeky určite áno. A spojenie s Talianskom? To je naporúdzi, predtým toto územie Taliani obývali.

Slovinsko, Kranjska Gora – mestečko v náruči Julských Álp
Publikované: 21.8.2019
V severozápadnej časti Slovinska, pri rieke Sava Dolinky, neďaleko rakúskych a talianskych hraníc sa rozprestiera Kranjska Gora. Toto bezmála jeden a pol tisícové mestečko je známe hlavne vďaka stredisku zimných športov, kde sa každoročne koná prestížny svetový pohár FIS v alpskom lyžovaní.

Slovinsko, Ľubľana – pod ochranou draka
Publikované: 10.4.2021
Po krásnych rakúskych kúpeľoch Bad Blumau krajinu opúšťame a mierime do našej cieľovej destinácie.

Slovinsko, Logarská dolina – malebný východiskový bod pre treking
Publikované: 18.5.2017
Logarská dolina je slepé malebné údolie na severe Slovinska, ktorým vedie 6 km dlhá cesta končiaca stenou mohutného vápencového masívu. Do Logarskej doliny sa platí vstupné vo výške 7 eur za auto a vstupná brána sa nachádza 4 km západne od mestečka Solčava.

Slovinsko: Bohinjské jazero – jedno z najkrajších miest Júlskych Álp – VIDEO
Publikované: 25.8.2020
Dnes sa pozrieme na jedno z najobľúbenejších a najkrajších slovinských miest. Najväčšie slovinské jazero leží v nádhernom údolí, je obklopené vysokými horami a ponúka mnoho príležitostí na poznávanie.

Slovinsko: Júlske Alpy – krajina priezračných riek, vodopádov a bielych vrcholkov – VIDEO
Publikované: 18.8.2020
Slovinsko patrí medzi stále obľúbenejšie ciele najmä pre tých, ktorí si radi užijú akčnú dovolenku. Hlavne tamojšie Alpy sú rajom pre milovníkov adrenalínových športov aj pre náročnejších trekerov. Poďme sa v novom seriáli do slovinských hôr vypraviť.

Slovinsko: Mangart – najkrajšia cesta Júlskych Álp – VIDEO
Publikované: 15.9.2020
Tretia najvyššia hora Slovinska rozhodne stojí za návštevu. Už len vďaka tomu, že až do dvoch tisíc metrov vyjdete autom a môžete si o to dlhšie vychutnať nezabudnuteľné výhľady.

Slovinsko: Soča – k prameňom jednej z najkrajších riek Európy – VIDEO
Publikované: 1.9.2020
135 kilometrov dlhá, nádherne modrá a čistá, s množstvom kaňonov a perejí a hlavne obklopená dych berúcimi scenériami. To je slovinská rieka Soča. V dnešnom diele slovinského seriálu sa pozrieme na unikátne miesto, kde rieka pramení.

Slovinsko: Prisojnikove okno – najväčšie skalné okno celých Álp – VIDEO
Publikované: 8.9.2020
80 metrov vysoké a 30 metrov široké. Také veľké je okno v skale nad sedlom Vršič v slovinských Alpách. Priamo skrz neho vedie celkom náročná ferrata, nahor sa dá ale dostať aj klasickou trekovou cestou, po ktorej sa teraz spoločne vydáme.


Súvisiaca fotogaléria

Slovinsko – potulky mestami i prírodou
Na križovatke významných európskych obchodných i kultúrnych ciest sa rozprestiera Slovinská repub...

Slovinsko – rozmanitá kráska Európy
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do krajiny nádherných lesov, jazier, hôr a historick...

Slovinsko: Piran – starobylé mestečko s úžasnou atmosférou
Pri jarných potulkách zablúdili naše kroky do malebného slovinského prímorského mestečka Piran (z...

Slovinsko: Rozprávkovokrásny Bledský hrad
Na 130 metrov vysokom skalnom brale sa nad jazerom Bled vypína mohutná pevnosť Bledského hradu, z...

Slovinsko: Jazero Bled a rovnomenné mestečko
Nádherné krištáľovo čisté jazero Bled, na brehu ktorého leží rovnomenné mestečko, sa rozprestiera...

Slovinsko: mestečko Postojna a krásy okolia  
Neveľké slovinské mestečko Postojna, v ktorom žije niečo vyše 15 000 obyvateľov, poznajú milovníc...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (alebo tiež Predjamský hrad) jednoznačne patrí k najfascinujúcejším hrado...


Súvisiace video

Slovinsko: Mangart – najkrajšia cesta Júlskych Álp
Mangart je treťou najvyššou horou Slovinska a až do 2000 metrov môžete vyjsť autom. Najskôr pôjde...

Slovinsko: Prisojnikovo okno – najväčšie skalné okno celých Álp
Okno v skale nad sedlom Vršič v slovinských Alpách je 80 m vysoké a 30 m široké a priamo skrz neh...

Slovinsko: Soča – k prameňom jednej z najkrajších riek Európy
Slovinská rieka Soča je 135 km dlhá, krásne čistá a s množstvom kaňonov a perejí. Vďaka okolitému...

Slovinsko: Bohinjské jazero – jedno z najkrajších miest Júlskych Álp
Najväčšie slovinské jazero nájdete v nádhernom údolí, ktoré je obklopené horami. V krištáľovo čis...

Slovinsko: Júlske Alpy – krajina priezračných riek, vodopádov a bielych vrcholkov
Júlske Alpy majú svoje kúzlo, na ktorom sa najviac podieľa biely vápenec. To kvôli nemu sú totiž ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C