www.infoglobe.sk » Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu IV.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu IV.

Publikované: 26.8.2013
Posledný úsek, ktorý sme chceli počas pobytu na ostrovoch absolvovať, zahŕňal východ Mainlandu a priľahlé ostrovy na južnej strane, navzájom prepojené takzvanými Churchillovými bariérami.

Súto vlastne navŕšené kamenné a betónové zátarasy cez more. Pôvodne slúžili ako ochrana zátoky Scapa Flow pred Nemcami počas druhej svetovej vojny. V dnešnej dobe po jej vršku vedie príjemná asfaltová cesta a bariéry sú preto využívané na bežnú dopravu.

Churchillovy bariery

Prvý ostrovček, cez ktorý sme prechádzali smerom na juh, bol Lamb Holm s rozlohou iba približne 40 hektárov. Prakticky jediné, čo sme na ňom našli, bola talianska kaplnka z 20. storočia. Postavili ju tam vojnový zajatci, ktorí zároveň pracovali na stavbe Churchillových bariér. Priečelie kaplnky sa nesie v neorenesančnom duchu, avšak pohľad z boku prezradí, ako veľmi bol rozpočet na je výstavbu obmedzený. Dala by sa nazvať plechovou polvalcovitou stavbou hangárovitého typu.

Italska kaple

Na dohľad od kaplnky bol už druhý prejazd cez bariéry a pretože ma pri prvom stretnutí okúzlila priezračná voda zátoky v tesnej blízkosti cesty, rozhodla som sa, že tentoraz si všetko nafotím. Stiahli sme okienko na aute a ja som čakala s prstom na spúšti na ten správny moment. V zábere však bol namiesto zátoky len vysoký betónový múr a než mi stihlo dôjsť, za akým účelom tu vlastne stojí, bolo neskoro. Prihnala sa obrovská vlna a zmáčala každý štvorcový centimeter. Jej silou sa naše vozidlo dokonca ocitlo na pár sekúnd v protismere. Našťastie sme mali pohotového šoféra a nikomu sa nič nestalo. V bezpečí za bariérou sme si išli zmáčaní obhliadnuť škody a s úľavou sme zistili, že okrem utrhnutého stierača a morskou vodou dochutenej orieškovej čokolády, bolo všetko tak, ako malo byť, len trochu vlhšie.

Orkneje

Onedlho náš jeep uháňal na najjužnejšiu časť ostrova South Ronaldsay, odkiaľ je vraj za pekného počasia možné dovidieť až na škótsku pevninu. Zaujímalo by ma, koľkokrát ročne sa takáto udalosť asi udeje. My sme tento cíp navštívili predovšetkým kvôli ďalšej hrobke. Jej názov Tomb of Eagles – Hrobka Orlov sa odvodil od rituálu, ktorý tunajšia kultúra používala pri pochovávaní. Zomrelého ponechali na skalnom výbežku, dokiaľ orly dostatočne neočistili jeho kosti od mäsa a až potom ho uložili do hrobky. Dokonca boli orlie ostatky nájdené aj vo vnútri hrobky spolu s ľudskými. Ďalšou zaujímavosťou je, že kosti boli uložené do štyroch komôr a v každej z nich sa nachádzala iná časť ľudského tela. Celý postup je úplne ojedinelý, niet teda divu, že farmár, ktorý hrobku náhodne objavil v sedemdesiatych rokoch minulého storočia na svojich pastvinách, bol veľmi prekvapený. Nález však podnietil jeho novú životnú vášeň – archeológiu. Vďaka jeho snahám stojí dnes neďaleko hrobky jedno z najprepracovanejších návštevníckych centier, kde sme dostali jedinečnú možnosť držať vo vlastných rukách poklady z hrobky staré asi 5.000 rokov!

South Ronaldsay

Nakoniec sme sa vydali na východný polostrov Deerness na Mainlande. Hlavným lákadlom bola pôvodná morská jaskyňa Gloup, ktorej strop sa pred tisíckami rokov prepadol. Výsledkom sa stala nie príliš široká, ale vyše dvadsať metrov dlhá a hlboká priepasť, v ktorej sa slaná voda prevaľovala tak mocne, že sa úplne premenila na nadýchané penové mraky.

Cesta pokračovala pozdĺž pobrežia, a tak sme mali po celú cestu prekrásne výhľady na rozbúrené more, trieštiace sa o vysoké útesy. Ako daň za tento pohľad sme ale museli znášať prudké nárazy severského vetra, pred ktorým sa nebolo kam schovať. Horúci čaj v termoske sme doplňovali škótskou whisky, ktorá sa nám ako liek proti zime veľmi osvedčila :). Úspešne sme sa trhlinou v skalnom masívu dostali až na úroveň mora. Kvôli zvukom burácajúceho mora nebolo počuť vlastného slova, a tak sme sa v tichosti kochali nespútanou prírodou.

DeernessGloupDeerness

Aby sme sa dostali k rozborenému kostolu, o ktorom sme sa dozvedeli, že kedysi býval pútnickým miestom, museli sme pokračovať po úzkej strmej cestičke pri samotnom okraji útesu. Ruiny kostola nám v nehostinnom prostredí aspoň na malú chvíľu poskytli skromnú ochranu pred silným vetrom a tiež malé prekvapenie. Objavili sme tu totiž v jednom kameni vyhĺbenú jamku a v nej najrôznejšie mince zo všetkých kútov sveta. Z korózie na niektorých kusoch sa dalo vyvodiť, že tu ležia už pekne dlho. Pár sme ich pridali do zbierky aj my a onedlho sme sa už zakuklení v zimných bundách vracali pozdĺž reťazového chodníku späť k autu.

Orkneje

O pár hodín neskôr na nás čakal trajekt. Našťastie sa more dosť upokojilo. Možno dopomohla aj škótska na zahriatie, každopádne bola spiatočná plavba pomerne príjemná. O to viac, že v momente nalodenia sa po prvýkrát roztrhali mraky a okolitú krajinu zalial slneční svit. Prekrásny darček na rozlúčku!

Text/foto: Lucie Mařasová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) I.
Publikované: 3.8.2013
Pri návšteve Škótska sa rozhodne nedá vynechať jeho hlavné mesto – Edinburgh. Táto prímorská metropola si rozhodne zaslúži viacdenný pobyt. Aj tak ale už dopredu počítajte s tým, že mnoho zaujímavých miest proste nestihnete.

Škótsko: Cesta z ostrova Skye k podhoriu najvyššej hory vo Fort William – VIDEO
Publikované: 1.10.2019
Návšteva Škótska sa chýlila ku koncu, čakalo ma ale ešte zhruba 2000 kilometrov domov. Lenže Škótsko je nádherné, tak načo sa ponáhľať? Zastavil som teda ešte na niekoľkých miestach ostrova Skye a postupne došiel až pod najvyššiu horu krajiny Ben Nevis.

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde I.
Publikované: 19.9.2014
Referendum v Škótsku je v posledných mesiacoch častou témou vo svetových médiách. Aj keby Škóti z viac než tristo rokov dlhej únie s Anglickom nevystúpili, je takmer isté, že Londýn by škótske väzby k Anglii opäť o čosi uvoľni. Taktiež je otázkou, ako by si Škótsko ako samostatný štát viedlo a aké by bolo jeho medzinárodné postavenie.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec VII.
Publikované: 21.4.2014
Dnes sa dostávame k poslednému dielu článkov o drsnom a kúzelnom Škótsku.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec VI.
Publikované: 14.4.2014
Našťastie sa v južnej časti Lewisu zdvíhajú kopce, ktoré potom plynule prechádzajú do Harrisu. Ostrovania navyše asi tiež potrebujú drevo, a tak si do tejto časti vysádzali menší les. Teraz ležím vo vyhriatom spacáku, v stane priviazanom k trom stromom, a počúvam nepekný zvuk kvapiek, ktoré s vytrvalosťou im vlastnou búšia do plachty.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec V.
Publikované: 7.4.2014
Dochádza mi voda a batéria v mobile, presúvam sa preto do samotného Mallaigu – prístavného mestečka, odkiaľ odchádzajú trajekty na Skye, Rum, Uist a ďalšie menšie ostrovy. Hneď vedľa prístavu leží malá vlaková stanička s očividne dlho nepoužívanou nakladacou rampou a dvoma nástupišťami.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec IV.
Publikované: 31.3.2014
Opäť sa prebúdzam na zimu. Tentoraz však už nie na Orknejách, ale zhruba v polovici cesty medzi mestami Inverness a Perth, kúsok od cesty A9. Ostrovy na severe som opustil už pred 19 hodinami. Vonku fúka dosť silný vietor, našťastie aspoň neprší.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec III.
Publikované: 24.3.2014
Prebúdza ma zima a kvapky búšiace na stenu stanu. Možno by bolo lepšie, keby nebol v kempe teplomer – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezdvihne. Aspoň vietor sa našťastie trochu umúdril. Rýchlo balím mokrý stan a dúfam, že mi ruky úplne neumrznú.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec II.
Publikované: 17.3.2014
Po pol hodine jazdy vystupujem v Aberdour, rybárskom mestečku na pobreží zálivu Forth. Zatiaľ ešte vôbec netuším, kam by som mal ísť, a tak sa vydávam po šípkach Fife Coastal Path, asi aj preto, že vedie pozdĺž železnice (a tým zároveň aj pozdĺž pobrežia).

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec I.
Publikované: 10.3.2014
Už v lete 2011 som sa bol v Škótsku na niekoľko dní pozrieť. Tentoraz to ale bolo iné. A možno aj trochu šialené. V tej dobe som bol čerstvo plnoletý študent, len s letenkou domov, zhruba tristo librami vo vrecku a nocľahom na prvú noc.

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) II.
Publikované: 10.8.2013
Čo ešte by ste mali v Edinburghu navštíviť? Napríklad Kráľovskú Jachtu Britannia, ktorá za viac než 40 rokov putovania prešla viac ako neuveriteľný jeden milión námorných míľ, čo sa rovná 40-tim cestám okolo sveta. Vyradená z prevádzky bola až v roku 1997 a teraz je prístupná pre verejnosť.

Nikdy nenazvite kilt sukňou. Nikdy! Cestovateľské kino vezme zvedavcov do mystického Škótska
Publikované: 17.2.2020
Zahalená hmlou a mystickými príbehmi! Cestovateľské kino pozýva spoznávať tajomstvá krajiny na severe Britských ostrovov, ktorú preslávili Lochnesská príšera, James Bond, Statočné srdce či Rokfort z Harryho Pottera.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikované: 12.8.2013
Neďaleko dediny sa nachádzajú Yesnaby, jedny z najobdivovanejších útesov, ktoré sme si nemohli nechať ujsť. Pri pohľade zhora na trieštiace sa vlny sa človeku tajil dych. Po prehliadke okolia sme pokračovali smerom k tajuplným stojacím kameňom.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu III.
Publikované: 19.8.2013
Pozdĺž pobrežia sme pokračovali smerom na východ. Neustále nás udivovala krásna cesta bez záplat a dier. Po Mainlande síce vedú asi len tri hlavné cesty, zato vo výbornom stave oproti situácii v našej republike.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikované: 5.8.2013
Orknejské ostrovy ležia na mohutných útesoch severne od škótskeho pobrežia. Pozostávajú z vyše 70 ostrovčekov, z ktorých je len asi 20 trvalo obývaných.


Súvisiaca fotogaléria

Škótsko – Drsná príroda, stredoveká architektúra a skvelá whisky
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škótsko? Väčšine ľudí asi škótska whisky, kilt, lochnesská príšera...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
4 °C
zajtra:
piatok 26.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X