www.infoglobe.sk » Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec V.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec V.

Publikované: 7.4.2014
Dochádza mi voda a batéria v mobile, presúvam sa preto do samotného Mallaigu – prístavného mestečka, odkiaľ odchádzajú trajekty na Skye, Rum, Uist a ďalšie menšie ostrovy. Hneď vedľa prístavu leží malá vlaková stanička s očividne dlho nepoužívanou nakladacou rampou a dvoma nástupišťami.

Staničná budova je ale bohužiaľ zatvorená , a tak budem musieť nabíjať v niektorej z miestnych kaviarní či reštaurácií. Po dvoch hodinách pitia jednej kávy si ešte v miestnej samoobsluhe, ktorá má napodiv otvorené aj v nedeľu, kupujem škatuľku so šitím, aby som si mohol opraviť moje jediné, taškou rozorané nohavice.

Harris

Pri hľadaní miesta na spanie hltám jednu obrovskou ostružinu za druhou, až môj žalúdok začína dosť protestovať. Nakoniec končím na futbalovom ihrisku v susednej dedinke. Na druhý deň sa na poludnie vraciam do Fort Williamu, kde si kupujem novú bombu k variču, pretože mi práve došiel plyn, a pokračujem vo svojej ceste na ostrovy Lewis a Harris.

Časť cesty do Ullapoolu (ktorú som si úmyselne predĺžil) sa veziem s ukrajinským párom, žijúcim v Anglicku. Nielen, že sa dozvedám zaujímavé informácie o súčasnej situácii na Ukrajine, ale tiež si len vďaka nim môžem vyfotiť veľmi známy pohľad na hrad Eilean Donan.

Harris

Lewis and Harris

Sedím v bielej pracovnej dodávke s pohodovým Škótom, komunikáciu s ním mi však veľmi sťažuje jeho silný akcent spolu s rýchlou rečou. Našťastie je ale trpezlivý, takže sa mi nakoniec podarí pochopiť, že tiež ide na Lewis, a ak chcem aj tam na kus zviezť, tak mám na neho hodinu po príjazde trajektu počkať pri supermarkete. Počasie vyzerá veľmi sľubne, fúka síce vietor, ale neprší a chvíľami svieti aj slniečko. Lístok na trajekt do Stornoway stojí dokonca o niekoľko libier menej než zo Scrabsteru na Orkneje, napriek tomu, že vzdialenosť je teraz zhruba o tretinu dlhšia.

Harris

Vietor postupne zosilňuje, až rozrazené vlny narážajú do okien hornej paluby. Obsluha radšej zatvára bufet aby nebola všade po podlahe rozliata káva či čaj. Slnko sa tiež objavuje čím ďalej tým výnimočnejšie a chvíľami už aj trochu mrholí.

V diaľke je už vidieť pobrežie ostrova a okolo lode začínajú krúžiť morské vtáky. O kus ďalej sa náhle jeden z nich strmhlav vrhá dole a obrovskou rýchlosťou preráža vodnú hladinu. Sula! A za ňou ďalšia! Obdivoval som ich už vo filmoch, ale naživo je ich lov skutočne neuveriteľné divadlo.

Lewis

Opäť v bielej dodávke. Prechádzame silne depresívnou krajinou Lewisu, prší a vietor dodávkou kolíše zo strany na stranu. Popri ceste sa nachádza telefónne vedenie a potom už vôbec nič. Len stovky či snáď tisíce jazierok a sem tam niekoľko trsov trávy. Zastávka pri televíznom štúdiu v maringotke uprostred Lewisu, kam „môj“ šofér vozí vodu, krátka prehliadka skanzenu Carloway Broch, kde kontroluje vodovodné potrubie a náš cieľ – Standing Stones of Calanais. Škót mi ponúka gumové reflexné nohavice, ktoré by ma mohli aspoň čiastočne ochrániť pred vodorovným dažďom. Budú sa mi naozaj hodiť. Vietor je už taký silný, že sa mi ani nedarí otvoriť dvere auta a aj dvaja s nimi máme čo robiť. Aj smer chôdze nám určuje vietor, a ja sa so Škótom skutočne veľmi nerád lúčim, pretože absolútne netuším, kde na plochom bezlesnatom Lewise v tomto stave postavím stan.

Pokračovanie nabudúce...

Text/foto: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) I.
Publikované: 3.8.2013
Pri návšteve Škótska sa rozhodne nedá vynechať jeho hlavné mesto – Edinburgh. Táto prímorská metropola si rozhodne zaslúži viacdenný pobyt. Aj tak ale už dopredu počítajte s tým, že mnoho zaujímavých miest proste nestihnete.

Škótsko, Glasgow: mesto na rieke Clyde I.
Publikované: 19.9.2014
Referendum v Škótsku je v posledných mesiacoch častou témou vo svetových médiách. Aj keby Škóti z viac než tristo rokov dlhej únie s Anglickom nevystúpili, je takmer isté, že Londýn by škótske väzby k Anglii opäť o čosi uvoľni. Taktiež je otázkou, ako by si Škótsko ako samostatný štát viedlo a aké by bolo jeho medzinárodné postavenie.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec VII.
Publikované: 21.4.2014
Dnes sa dostávame k poslednému dielu článkov o drsnom a kúzelnom Škótsku.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec VI.
Publikované: 14.4.2014
Našťastie sa v južnej časti Lewisu zdvíhajú kopce, ktoré potom plynule prechádzajú do Harrisu. Ostrovania navyše asi tiež potrebujú drevo, a tak si do tejto časti vysádzali menší les. Teraz ležím vo vyhriatom spacáku, v stane priviazanom k trom stromom, a počúvam nepekný zvuk kvapiek, ktoré s vytrvalosťou im vlastnou búšia do plachty.

Škótsko – krajina, ktorú budete preklínať, ale navždy milovať – VIDEO
Publikované: 6.8.2019
Keď som v 18-tich po prvý raz vyrazil sám do sveta, bolo to práve do Škótska. Za mesiac som ho skoro celé prešiel stopom a spomínam na to dodnes. Celých 7 rokov som sa chcel vrátiť a konečne nastal ten čas. V Prahe som nasadol na motorku a vyrazil na zhruba 2000 kilometrov dlhú cestu na severozápad.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec I.
Publikované: 10.3.2014
Už v lete 2011 som sa bol v Škótsku na niekoľko dní pozrieť. Tentoraz to ale bolo iné. A možno aj trochu šialené. V tej dobe som bol čerstvo plnoletý študent, len s letenkou domov, zhruba tristo librami vo vrecku a nocľahom na prvú noc.

Škótsko: Edinburgh - Bòidheach prìomh-bhaile (Krásne hlavné mesto) II.
Publikované: 10.8.2013
Čo ešte by ste mali v Edinburghu navštíviť? Napríklad Kráľovskú Jachtu Britannia, ktorá za viac než 40 rokov putovania prešla viac ako neuveriteľný jeden milión námorných míľ, čo sa rovná 40-tim cestám okolo sveta. Vyradená z prevádzky bola až v roku 1997 a teraz je prístupná pre verejnosť.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu II.
Publikované: 12.8.2013
Neďaleko dediny sa nachádzajú Yesnaby, jedny z najobdivovanejších útesov, ktoré sme si nemohli nechať ujsť. Pri pohľade zhora na trieštiace sa vlny sa človeku tajil dych. Po prehliadke okolia sme pokračovali smerom k tajuplným stojacím kameňom.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec II.
Publikované: 17.3.2014
Po pol hodine jazdy vystupujem v Aberdour, rybárskom mestečku na pobreží zálivu Forth. Zatiaľ ešte vôbec netuším, kam by som mal ísť, a tak sa vydávam po šípkach Fife Coastal Path, asi aj preto, že vedie pozdĺž železnice (a tým zároveň aj pozdĺž pobrežia).

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu III.
Publikované: 19.8.2013
Pozdĺž pobrežia sme pokračovali smerom na východ. Neustále nás udivovala krásna cesta bez záplat a dier. Po Mainlande síce vedú asi len tri hlavné cesty, zato vo výbornom stave oproti situácii v našej republike.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec III.
Publikované: 24.3.2014
Prebúdza ma zima a kvapky búšiace na stenu stanu. Možno by bolo lepšie, keby nebol v kempe teplomer – jeden stupeň nad nulou moc náladu nezdvihne. Aspoň vietor sa našťastie trochu umúdril. Rýchlo balím mokrý stan a dúfam, že mi ruky úplne neumrznú.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu IV.
Publikované: 26.8.2013
Posledný úsek, ktorý sme chceli počas pobytu na ostrovoch absolvovať, zahŕňal východ Mainlandu a priľahlé ostrovy na južnej strane, navzájom prepojené takzvanými Churchillovými bariérami.

Škótsko: Krajina vresov, jazier a oviec IV.
Publikované: 31.3.2014
Opäť sa prebúdzam na zimu. Tentoraz však už nie na Orknejách, ale zhruba v polovici cesty medzi mestami Inverness a Perth, kúsok od cesty A9. Ostrovy na severe som opustil už pred 19 hodinami. Vonku fúka dosť silný vietor, našťastie aspoň neprší.

Škótsko: Orkneje – čarovné ostrovy severu I.
Publikované: 5.8.2013
Orknejské ostrovy ležia na mohutných útesoch severne od škótskeho pobrežia. Pozostávajú z vyše 70 ostrovčekov, z ktorých je len asi 20 trvalo obývaných.


Súvisiaca fotogaléria

Škótsko – Drsná príroda, stredoveká architektúra a skvelá whisky
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Škótsko? Väčšine ľudí asi škótska whisky, kilt, lochnesská príšera...


Súvisiace video

Škótsko – krajina, ktorú budete preklínať, ale navždy milovať
V Škótsku nájdete krásne pláže, nekonečné vresoviská, romantické údolia, priezračne čisté jazerá ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.9.2019
Tradičný festival vinárov, kvalitného vína a zábavy vás čaká v dňoch 20. až 22. septembra v centre Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 9. 2019
sviatok:Olympia
dnes:
utorok 17.9.
19 °C
zajtra:
streda 18.9.
17 °C