www.infoglobe.sk » Severná Kórea: Postorwellovský štát III.

Severná Kórea: Postorwellovský štát III.

Publikované: 15.2.2013
V ďalšej časti o Severnej Kórei sa vraciame do Pchjongjangu, kde sa pozrieme aj do jeho podzemia.

Severná Kórea, krajina, kde sa snáď aspoň trochu začína uvoľňovať tuhý komunistický režim. To však zatiaľ nič nemení na tom, že veľké množstvo ľudí je tu stále sužovaných hladomorom. Ako takáto situácia môže vyzerať, poznajú Európania dôverne z vlastnej nie príliš časovo vzdialenej skúsenosti. Je to napríklad popísané v nedávnej publikácii od Timotyho Snydera, profesora histórie na Yale University: Nespočetné množstvo rodičov zjedlo svoje deti a neskôr aj tak zomreli vyhladovaním. Jedna matka pre seba uvarila svojho syna a dcéru. Jedno šesťročné dievčatko, ktoré zachránili jej ostatní príbuzní, videlo svojho otca naposledy, keď brúsil nôž, abVeža Čučchey ju zavraždil... Iná rodina zabila svoju nevestu, jej hlavu hodila prasatám a zvyšok jej tela si opiekla. (Timothy Snyder. Bloodlands. Europe Between Hitler and Stalin).

No poďme späť k severokórejským architektonickým dielam, ktorým sa táto séria článkov venuje. Ako bolo naznačené v predchádzajúcich dieloch, hlavné mesto, Pchjongjang, je plné symbolov reprezentujúcich dynastiu Kimov. Avšak čo ďalšie má nielen SeveroKórejčanov, ale tiež turistov presvedčiť o veľkoleposti komunistickej Kórei.

Veža Čučche

Veža z 25 550 blokov žuly je vysoká 170 metrov a podobne ako pri Víťaznom oblúku, aj tu je počet stavebných kameňov striktne symbolický a previazaný s vládcom Kim Ir-senom. Číslo totiž označuje počet dní, ktoré Veľký Vodca prežil do svojich 70. narodenín, na počesť ktorých bol monument postavený. Veža je navyše korunovaná 25 metrovým kovovým podsvieteným plameňom. Pred stavbou stojí nemenej impozantné, 30 metrov vysoké súsošie reprezentujúce robotníctvo, roľníctvo a inteligenciu.


Štadión Prvého Mája (Rungnado May Day Stadium)

Štadión podivného tvaru, ktorý evokuje puding z obrázkov na obaloch Dr. Oetkera, avšak mierne spľasnutý, bol dostavaný 1. mája 1989. Dodnes je jedným z najväčších štadiónov na svete, pretože pojme až 150 tisíc ľudí. Okrem športových stretnutí sa tu samozrejme konajú aj rôzne udalosti oslavujúce Kim Ir-sena, Kim Čong-ila a dnes tiež Kim Čong-una. Konal sa tu napríklad Arirang, v ktorom po prvýkrát účinkovalo viac než sto tisíc ľudí.

Štadión Prvého Mája

Metro a mysteriózne podzemné stavby

Okrem budov, oblúkov a veží je v Pchjongjangu pomerne zaujímavé aj miestne metro, ktoré je v prevádzke od roku 1969 a údajne je najhlbším metrom sveta. Dve trate metra (s názvami staníc ako Víťazstvo, Zjednotenie, Pochodeň atď.) vedú v 110 metroch pod zemským povrchom. Avšak pôvodný účel mal spočívať v prepojení tajných vojenských zariadení. Celková dĺžka trás je 22,5 kilometra, avšak údaje sa rôznia. Každopádne je pomerne pravdepodobné, že okrem verejne prístupného metra existuje ešte paralelná podzemná dráha určená pre politické a vojenské špičky, ktorá má byť dokonca ešte dlhšia než tá civilná.

Pchjongjang

Okrem tajomstva zahaľujúceho neverejnú dopravu pchjongjangského podzemia sa hovorí aj o akomsi „mamuťom podzemnom námestí“ a podzemnej ceste. Prvá spomínaná stavba má údajne slúžiť ako bunker pre najvyššie velenie ozbrojených zložiek. Plocha „námestia“ má údajne odpovedať námestiu Kim Ir-sena, na ktoré sa vojde približne 100 tisíc ľudí.

Podzemná cesta má zas spájať Kim Ir-senov palác s palácom na hore Kumsu a medzinárodným letiskom Sunan. Cesta mala slúžiť ako evakuačná cesta Kim Ir-sena, pokiaľ by bol nútený opustiť krajinu v lietadle.

Pchjongjang

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Kallgan, Kristoferb (talk), Nicor, David Stanley, Nikinoz1917

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu
Publikované: 31.1.2020
Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C