www.infoglobe.sk » Severná Kórea: Postorwellovský štát II.

Severná Kórea: Postorwellovský štát II.

Publikované: 25.1.2013
Ako bolo sľúbené v predchádzajúcej časti, dnešný článok sa bude zaoberať niektorými Pchjongjangskými monumentmi.

Severnú Kóreu ročne navštívi niečo okolo tisíc turistov zo Západu, ktorý tu však sprevádza a sleduje štátna Kórejská medzinárodná cestovateľská spoločnosť. Návštevníci, ktorí potrebujú pre návštevu krajiny víza, sa bez sprievodu nesmú vydať mimo vytýčené trasy.

Pchjongjang sa stal hlavným mestom takmer dve desaťročia po založení Severnej Kórei, pretože do tej doby severokórejská ústava považovala za hlavné mesto Soul. Po skončení kórejskej vojny prešiel celý Pchjongjang rozsiahlymi úpravami, ktoré mu dali dnešnú podobu. Typickým rysom mesta je monumentálnosť – široké bulváre a veľkolepé budovy.

Medzi najväčšie budovy patrí známy hotel Rjugjong, ktorý je jednou zo stavieb, ktoré Mauzóleumpersonifikujú absurdnosť severokórejského režimu. Budova v tvaru akejsi modernej pyramídy je vysoká 330 metrov a s jej výstavbou sa začalo v roku 1987, dostavaná mala byť už roku 1989, avšak do dnešného dňa nebola dokončená. Plánovaným rokom dostavby je rok 2013, ale je pravdepodobné, že sa posunie na ten nasledujúci, pretože projekt je finančne ažRjugjong , 2004 príliš náročný. Hotel má byť čiastočne otvorený už tento rok a spravovať ho bude nemecký prevádzkovateľ luxusných hotelov. Hotel má 105 poschodí a okrem izieb pre hostí bude obsahovať aj reštaurácie a pravdepodobne aj kancelárie.

Ďalším pomníkom režimu je Kim Ir-senove mauzóleum, o ktorom sa hovorí tiež ako o Paláci slnka. Palác bol postavený v roku 1976 a pôvodne slúžil ako oficiálna rezidencia Kimov. Po smrti Veľkého Vodcu Kim Ir-sena v roku 1996 bol palác prestavaný na mauzóleum, dokonca bol zmenený aj kalendár, ktorý opustil tradičné počítanie letopočtu od narodenia Krista a ako Rjungjong,2012počiatok modernej éry bol určený rok 1912. Rok Kim Ir-senovho narodenia. Z Kim Ir-sena sa stal večný prezident, ktorý vo forme ducha riadi svoju krajinu zo skleneného sarkofágu vo svojom klimatizovanom mauzóleu. Takže ten najrýdzejší komunistický režim predsa len verí na posmrtný život? Každopádne nedávno zosnulý Kim Čong-il sa k nemu pripojí. Kim Čong-ilov pohreb sa niesol v duchu „veľkosti“ robotníckej strany. Procesia bola dlhá 40 kilometrov, celé to trvalo tri hodiny a začínalo aj končilo pri mauzóleu. Pred palácom sa rozprestiera obrovské námestie, ktoré je dlhé približne pol kilometra.

Na

Pchjongjangskom Víťaznom oblúkuuž na prvý pohľad vidieť, že je inšpirovaný svojim parížskym náprotivkom. Niet divu, že účelom pre jeho postavenie v roku 1982 bola glorifikácia Kim Ir-sena, respektíve (domnelá) úloha, ktorej sa zhostil v severokórejskej armáde. Parametre stavby sú Víťazný oblúktaktiež symbolické. 25 500 kvalitných žulových tehál reprezentuje každý deň života Kim Ir-sena až do dňa jeho 70. narodenín, na počesť ktorých bol oblúk postavený. Víťazný oblúk je o niečo málo väčší než ten v Paríži a zároveň je so svojimi 60 metrami úplne najvyšším víťazným oblúkom na svete. Šírka stavby je 50 metrov. Oblúk zdobia verše hymny „Pieseň generála Kim Ir-sena“ a letopočet 1925, ktorý je údajne rokom, kedy Veľký Vodca začal proces oslobodenia krajiny.

V budúcej časti budú predstavené ďalšie pchjongjangské monumenty.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - NASA, Mark Scott Johnson , Joseph Ferris III, Timur, Gilad.rom

Preklad: O. Maňáková
Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše
Publikované: 6.2.2015
Kjongdžu, starovekým obyvateľom Ázie známe ako Geumseong, bolo kedysi hlavným mestom dávnej ríše Silla, ktorá ovládala dve tretiny Kórejského polostrova. Dnes je to však moderné, uvoľnené mesto so štvrť miliónom obyvateľov, ktoré je vedľa Soulu a Jeju-do treťou najobľúbenejšou juhokórejskou destináciou.

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu
Publikované: 31.1.2020
Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa?

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C