www.infoglobe.sk » Severná Kórea: Postorwellovský štát I.

Severná Kórea: Postorwellovský štát I.

Publikované: 18.1.2013
Vo východnej Ázii sa nachádza jeden z komunistických režimov s kultom osobnosti, ktorý zďaleka predstihol to, čo zažíval Sovietsky zväz v období Josifa Stalina.

Severní KoreaPchjongjang je hlavným mestom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a ako každý štát, ktorý má v názve prídavné meno demokratický, ani Severná Kórea demokratická nie je. Tento štát je jedným z posledných prežívajúcich komunistických režimov, ktorý bol umelo vytvorený v roku 1948 po tom, čo Spojené štáty a Sovietsky zväz rozdelili Kórejský polostrov pozdĺž 38. rovnobežky. Na začiatku 50. rokov (1950-1953) prebehla kórejská vojna, prvý veľký konflikt studenej vojny, ktorý bol zahájený vojenskou inváziou Severnej Kórei, ktorá chcela pohltiť južnú časť polostrova. Neúspešne.

 

Severní KoreaNapriek tomu, že posledné boje utíchli pred viac než pol storočím, krajina dodnes žije vojnou ako by sa stala včera. Oficiálna história prirodzene kladie vinu za konflikt Spojeným štátom, svojmu úhlavnému nepriateľovi. Mierna pochybnosť stačí Severokórejcovi na to, aby sa dostal do vážnych problémov. Aj keď to znie až absurdne, systém, ktorý vláda vybudovala, vytvára predstavu konštantnej paranoje. Obyvatelia sú totiž organizovaní do tzv. inminbanov. Sú to skupiny tvorené približne dvadsiatimi rodinami, ktorých úlohou je zaznamenávať si o sebe informácie. Voleným vodcom týchto mikrokomunít väčšinou býva žena v strednom veku, ktorej funkciou je nahlasovanie čohokoľvek podozrivého vyšším orgánom.


V tomto režime, ktorého piliere tvorí armáda, silná propaganda a dynastie Kimov, žije približne 22 miliónov obyvateľov. Vláda často skresľuje rôzne štatistické údaje, preto je nutné na ne hľadieť s rezervou. Krajinu devastuje hladomor a humanitárna pomoc, ktorá sa sem dostane je úplne nepochybne rozkradnutá dôstojníkmi a vysoko postavenými komunistami skôr, než sa dostane k svojim adresátom. Pritom ešte do začiatku 90. rokov nebola realita až tak temná. KĽDR držal pri živote Sovietsky zväz. S jeho pádom začal rýchly úpadok krajiny, ktorej hospodárstvo bolo z veľkej časti založené na exporte surovín – zatvárali sa závody, bane, vypadávala elektrina a začalo dochádzať k veľkému nedostatku potravín.

Severní Korea v noci

Pchjongjang leží na rieke Taedong v južnej časti krajiny a podľa oficiálnych štatistík v hlavnom meste býva 3,2 milióna obyvateľov. Pokiaľ sa pozriete na nočnú mapu Kórejského polostrova, podľa jedinej svietiacej bodky vo vnútri hraníc KĽDR ľahko rozpoznáte, kde mesto leží.

Severní Korea

Pchjongjang je centrom štátu. Nachádzajú sa tu všetky najdôležitejšie administratívne budovy a najlepšie školy v krajine, čo znamená, že ambície drvivej väčšiny Severokórejčanov sa upínajú práve k hlavnému mestu. Je ťažké sa sem dostať a niektoré skupiny obyvateľov to majú vyslovene zakázané. Severná Kórea totiž prevzala konfuciánsky kastový systém. Najvyššie, pochopiteľne za zosnulým Kim Ir Senom a jeho rodinou, stojí „jadro“, pod ňou je „váhajúca trieda“ a najnižšie je tzv. nepriateľská trieda. Do nej patria napríklad ženské spoločnice podobné japonským gejšám, veštci alebo šamani. Vertikálna sociálna mobilita je takmer nemožná, pretože všetky hriechy rodičov voči režimu sa dedia.


Putin s Kim Čong IlemOkrem toho, že nižšie triedy boli dôkladne sledované svojimi susedmi, nemohli bývať ani v oblastiach na juhu, kde je teplejšia klíma a pôda vhodnejšia pre poľnohospodárstvo. Pchjongjang je tak „výkladnou skriňou“ so známymi pohľadmi na široké bulváre, po ktorých ide osamelé auto alebo na odľudštené monumenty oslavujúce Kimovu dynastiu. V ďalšej časti sa pozrieme na to, čo KĽDR považuje za svoje architektonické pýchy.


Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - NASA, Mimura, Kok Leng Yeo, Presidential Press and Information Office, Túrelio

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky I.
Publikované: 1.8.2011
Omnes viae Romam ducunt. Všetky cesty vedú do Ríma. Túto vetu pozná hádam každý Európan. V Južnej Kórei majú svoj vlastný Rím. A tým je Soul. V angličtine toto slovo znamená duša. Týmto krátkym slovom by sa toto mesto aj dalo charakterizovať, pretože ono je naozaj dušou tohto štátu a dá to plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi.

Južná Kórea, Kjongdžu: poklady dávnej kórejskej ríše
Publikované: 6.2.2015
Kjongdžu, starovekým obyvateľom Ázie známe ako Geumseong, bolo kedysi hlavným mestom dávnej ríše Silla, ktorá ovládala dve tretiny Kórejského polostrova. Dnes je to však moderné, uvoľnené mesto so štvrť miliónom obyvateľov, ktoré je vedľa Soulu a Jeju-do treťou najobľúbenejšou juhokórejskou destináciou.

Absolútna odrezanosť od sveta a nedostatok informácií. Cestovateľské kino zacieli na Severnú Kóreu
Publikované: 30.5.2019
Kontroverzné praktiky lídrov, silný kult osobnosti, efektívna propaganda, neúprosná cenzúra a absolútne monitorovanie obyvateľstva. Čo svet naozaj vie o Severnej Kórei? A ako vidí zvyšok sveta Severná Kórea?

Absolútna čistota a stopercentná zamestnanosť, ale hlavne nedostatok informácii a odrezanosť. Cestovateľské kino predstaví Severnú Kóreu
Publikované: 31.1.2020
Svet uzavretý za železnou oponou a v zovretí tvrdého komunizmu ponúka nevšedné a raritné cestovateľské dobrodružstvo. Ako žijú ľudia v tejto izolovanosti? A ako sa tam cítia vyvolení turisti pod všadeprítomnými sliediacimi očami? Aké sú pravidlá a tradície tohto národa?

Kórea: Soul - duša Kórejskej republiky II.
Publikované: 15.8.2011
Slovo Soul v angličtine znamená duša a toto mesto je skutočne dušou tejto krajiny, čo dá plným dúškom pocítiť každému návštevníkovi. V predchádzajúcej časti sme sa venovali najmä historickým pamiatkam, dnes sa pozrieme do modernejších štvrtí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
10 °C