www.infoglobe.sk » Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy

Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Senegal

Možno že, niekoho z vás v súvislosti so Senegalom napadnú mená Loprais a Dakar. Slávna rallye isto neoddeliteľne patrí do všeobecného povedomia o Senegale, pre nás je však dnes okrajová.

To, že je Senegal na africké pomery malý neznamená, že by ho bolo možné zrovnávať s malými európskymi krajinami ako Lotyšsko alebo Estónsko. Krajina pokrýva 196 tisíc kilometrov štvorcových a žije tu približne 14 miliónov ľudí.

Hlavným mestom Senegalu, a taktiež ťahúňom ekonomiky je už spomínaný Dakar, kde žije cez dva milióny obyvateľov. Napriek tomu, že úradným jazykom Senegalu je francúzština, pretože krajina kedysi bývala francúzskou kolóniou, okrem úzkej skupiny vzdelaných ľudí nie je príliš rozšírená. Senegalci po väčšinou hovoria jazykom wolof alebo miestnymi jazykmi.

Senegal - Veľká mešita

Keď už sme zmienili Dakar, na chvíľu sa v ňom ešte zdržíme. K hlavným turistickým atrakciám v meste nepochybne patrí Veľká mešita. Bola otvorená v roku 1964 marockým kráľom Hassanom II. a senegalským prezidentom Léopoldom Senghorom. K mešite považovanej za najdôležitejšiu náboženskú stavbu v krajine, patrí taktiež mohutný minaret, ktorý dosahuje výšku 67 metrov.

Nesmieme taktiež zabudnúť na senegalského zástupcu na zozname svetového dedičstva UNESCO. Jedná sa o malý ostrovček Gorée vzdialený približne dva kilometre od dakarského prístavu. S týmto ostrovom sú úzko spojené tiež dejiny obchodu s otrokmi.

Senegal

Nachádza sa tu totiž Dom otrokov. Aj keď Gorée nebol príliš dôležitým miestom pre otrokárstvo (ročne bolo odtiaľto deportovaných „iba“ niekoľko stoviek otrokov), zmienený dom rozhodne stojí za návštevu. Je totiž jedným z najstarších domov na ostrove a dnes slúži ako turistická destinácia, ktorá má upozorniť na krutosti spojované s transatlantickým obchodom s otrokmi.

Väčšina domov, vrátane Domu otrokov, bola postavená v druhej polovici 18. storočia a prvej polovici 19. storočia. K ďalším z rady domov patrí napríklad škola Williama Pontyho, múzeum námorníctva alebo pevnosť d'Estrées, v ktorej dnes sídli múzeum senegalskej histórie. Ostatné historické budovy, kde pôvodne bývali ľudia, boli prispôsobené potrebám turistického priemyslu a zmenené na reštaurácie a hotely. Na ostrov sa dostanete loďou, ktorá vyráža na plavbu každých 30 minút.

Senegal - Monument africkej renesancie

Ďalšou atrakciou, ktorá by nemala uniknúť žiadnemu návštevníkovi Senegalu, je Monument africkej renesancie. Bronzová socha navrhnutá senegalským architektom Pierrom Goudiabym je vôbec najväčšou sochou v Afrike. Monumentálnosť 49 metrovej sochy, ktorá trochu nešťastne pripomína štýl socialistického realizmu, je umocnená tým, že stojí na vrchole stometrového kopca.

Budúci týždeň budeme pokračovať v potulkách po Afrike.

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Sbreitinger, Jeff Attaway, Ixtla, Erica Kowal, Delphine BruyereDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

10.12.2019
Olomoucké výstavisko vás v dňoch 12.–15. decembra pozýva do kúzelnej atmosféry vianočnej pohody. Sprievodný kultúrny program je pripravený pre deti aj dospelých, rovnako tak predaj vianočných stromčekov, dekorácií a darčekov. Vstup na akciu je zdarma.
9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 10. 12. 2019
sviatok:Radúz
dnes:
utorok 10.12.
2 °C
zajtra:
streda 11.12.
-3 °C