www.infoglobe.sk » Salvador – Joya de Cerén a San Salvador

Salvador – Joya de Cerén a San Salvador

Publikované: 17.2.2020
Už v Guatemale sme sa rozhodovali, či sa vydať do Salvadoru alebo Hondurasu. Ani jedna krajina nepatrí k tým bezpečným, tak sme sa nakoniec rozhodli pre El Salvador. Pravda je, že väčšina vrážd a prepadnutí sa odohráva medzi miestnymi gangami a nejaké základné bezpečnostné pravidlá pre turistov treba dodržiavať všade. Takže sa nebojíme a vyrážame!

Z guatemalského mesta Jutiapa sme sa autobusom dostali na hranice, odtiaľ potom cez mesto Santa Ana do mesta El Congo, kde sme prespali v hoteli. Ráno nás majiteľ vzal autom až k archeologickej pamiatke Joya de Cerén.

San Salvador

Archeologické nálezisko Joya de Cerén bolo v roku 1993 vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Je jediným archeologickým náleziskom v Salvadore, ktoré dokazuje život vtedajších obyvateľov. Toto malé osídlenie Mayov sa nazýva aj Pompeje Ameriky, pretože bolo v roku 595 n. l. pochované sopečným popolom, keď vybuchla sopka Laguna Caldera. Utekajúci obyvatelia po sebe zanechali množstvo každodenných predmetov, ktoré napovedajú o spôsobe vtedajšieho života (skladovaní potravín, stavbách atď.).  

Joya de Cerén    Joya de Cerén

Po návšteve náleziska sa vydávame do hlavného mesta San Salvador. Absolútne sme nemali v pláne prenocovať tu, chceli sme sa presunúť skôr do menšej dediny či mesta, a tak sme sa vydali do Panchimalca. Tam sme bohužiaľ zistili, že sa tam nenachádza žiadny hotel, takže sme sa vrátili do San Salvadoru. Jediné, čo sme zahliadli, bolo vozidlo plné ozbrojených policajtov so samopalmi, ale na to sme si zvykli už v Mexiku. Ľudia sú však väčšinou milí a radi vám poradia, veľa turistov tu asi nestretávajú.

San Salvador

Než sa zotmie, vyrážame do centra mesta. To tvorí námestie Plaza Cívica Capitán General Gerardo Barrios, kde sa nachádza Catedral Metropolitana. Táto katedrála je najvýznamnejšou pamiatkou mesta a miestom odpočinku arcibiskupa Óscara Romera. Ten bol zavraždený pri omši v roku 1980, na počiatku občianskej vojny v Salvadore, pretože kritizoval vládu za porušovanie ľudských práv. Jeho hrobka, zdobená sochou talianskeho umelca Paola Borghi, sa nachádza v krypte pod katedrálou. Kostol Iglesia El Rosario pri Plaza Libertad už bol bohužiaľ zatvorený. Dokončený bol v roku 1971 a zvonku síce vyzerá len ako divná betónová stavba, vo vnútri však hraje všetkými farbami a rozhodne stojí za návštevu. Nie je dobré pohybovať sa tu po zotmení, tak sa ponáhľame do hotela. Ráno nás čaká cesta autobusom do mesta Alegría.

Catedral Metropolitana   námestie

GPS: San Salvador 13°42'07.3"N 89°13'26.8"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Guatemala – Flores a cesta do Cobánu
Publikované: 16.9.2019
Z Belize máme namierené do mesta Flores. Len čo prekročíme hranice, začnú nás naháňať do drahých turistických autobusov. Nenecháme sa zmiasť, prejdeme miestny most a tam sa spýtame na „neturistické autobusy“. Samozrejme, že do Flores mieria aj obyčajné autobusy, ktoré sú omnoho lacnejšie.

Salvádor, Alegría – cesta k lagúne
Publikované: 24.2.2020
Zo San Salvadoru vychádzame ráno okolo deviatej autobusom do mesta Usulután a máme namierené do mesta Alegría. Toto malé mesto, ktoré má zhruba 15 tisíc obyvateľov, sa nachádza v nadmorskej výške vyše 1240 metrov a je obklopené kávovými plantážami, ktoré tvoria hlavný zdroj príjmov. Do roku 1891 nieslo mesto názov Tecapa, čo v jazyku nahuatl znamenalo „lagúna“ alebo „kamenitá rieka“. Potom bolo mesto premenované po bývalom katolíckom biskupovi, ktorý pracoval na rozvoji obce.

Nikaragua, León – mesto v koloniálnom štýle
Publikované: 2.3.2020
Konečne sa ocitáme v Nikarague, najväčšom štáte Strednej Ameriky s veľmi rozmanitou krajinou a sme na ňu veľmi zvedaví. Nikaragua je známa ako „krajina jazier a sopiek“ a primárne je rozdelená do troch oblastí: na severovýchodné hory, tichomorské pobrežie a karibské pobrežie.

Guatemala, Antigua – medzi koloniálnymi budovami
Publikované: 7.10.2019
Mesto Antigua patrí k najnavštevovanejším miestam Guatemaly. Od roku 1979 je uvedené na zozname svetového dedičstva UNESCO a niet sa čomu diviť. Vďaka krásnym opraveným koloniálnym budovám je fascinujúcim miestom.

Guatemala, Huehuetenango a Quetzaltenango – mestá s krkolomným názvom
Publikované: 23.9.2019
Mesto Huehuetenango sa nachádza v departmente Huehuetenango, ktorý patrí medzi najrozmanitejšie ako svojou prírodou, tak aj kultúrne v rámci celej Guatemaly. Zároveň ani nie je príliš známy a navštevovaný, takže ani nie je preplnený turistami. Samotné mesto je takým obyčajným mestom bez mnohých pamiatok, zato si však zachováva svoju autentickosť. Je to skôr mesto vhodné na krátku zastávku a prespanie.

Guatemala: San Pedro la Laguna a jazero Atitlán
Publikované: 30.9.2019
Z mesta Quetzaltenango sa autobusom vydávame k jazeru Atitlán. To sa nachádza v departmente Sololá a v širokom okolí patrí rozhodne k najznámejším prírodným atrakciám.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

15.7.2020
Hlavným centrom tohtoročných Dní ľudovej architektúry Stredočeského kraja bude Múzeum ľudových stavieb v Kouřime. Slávnostné zahájenie víkendovej akcie sa uskutoční v sobotu 18. júla od 11-tej hodiny a sprievodný program je naplánovaný do nedele 19. júla do 18-tej hodiny.
13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 16. 7. 2020
sviatok:Drahomír
dnes:
štvrtok 16.7.
22 °C
zajtra:
piatok 17.7.
20 °C