www.infoglobe.sk » Rím III.- Fórum Romanum 1. časť

Rím III.- Fórum Romanum 1. časť

Publikované: 1.9.2009
Opustili sme Colosseum a teraz mierime po Via di S. Gregorio k Arco di Constantino, teda ako už vieme ku Konštantínovmu oblúku. Tento oblúk bol vybudovaný Senátom na pamäť víťazstva nad Marxentiom v Ponte Milvio roku 312 nášho letopočtu. Oblúk bol skonštruovaný z jednotlivých častí oblúka Trajána, Marca Aurélia a iných monumentov.

Pred samotným oblúkom, smerom k Via dei Fori Imperiali, sa nachádza námestie, kde bol umiestnený Nerov Colossus. Slávna socha, ktorá najprv zdobila palác cisára a neskôr bola Hadriánom premiestnená na toto priestranstvo, aby uvoľnila miesto chrámu, ktorý bol zasvätený Venuši a samotnému Rímu. Tento chrám bol vo svojej dobe najväčším a najskvostnejším palácom zasväteným náboženským účelom, ktorý navrhol práve samotný cisár Hadrián. Túto stavbu, respektíve jej pozostatky, rovnako ako aj iné, môžeme bližšie vzhliadnuť pokiaľ pôjdeme po Via Sacra, ktorá prechádza skrz najväčší staroveký architektonický komplex v Ríme - Fórum Romanum.

Fórum Romanum je ešte s Údolím kráľov v Egypte pravdepodobne jedným z najväčších archeologických nálezísk staroveku na svete. Na veľmi rozsiahlom území rozprestierajúcom sa medzi Kapitolským návrším, Imperiálnym fórom, Colosseom a Palatinským kopcom, nájdeme pamiatky od obdobia republiky, až po baziliky s neskorého imperiálneho obdobia. Tak rozsiahlym nálezom zodpovedal aj význam tohto miesta, šlo ako o centrum civilného, ekonomického a neskôr mocenského života Ríma. Preto aj pomerná veľkosť a rozsiahlosť územia, na ktorom sa rozprestierajú tieto monumenty dávnej doby a o to viac zosobnená tým, že sa nachádzame v samotnom historickom centre Ríma, kde každá stavba je značne limitovaná čo do svojej veľkosti, tak v konečnom dôsledku na nás pôsobí značne stiesneným, až presýteným dojmom. Táto skutočnosť naopak celkový dojem z celého miesta umocňuje, nie je mnoho miest na svete, kde si pri prechádzke na otvorenej planine či v záhrade pripadáte, ako by ste práve vstúpili do expozície starovekej architektúry nejakého renomovaného európskeho múzea.

 

Text: Filip Štrobich

Foto: Filip Štrobich, Jan Lidmaňský a Jan TichovskýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rím II.- Colosseo 2. časť
Publikované: 25.8.2009
Názov Colosseum, pod ktorým je v skutočnosti stavba známa, však tento názov vždy neniesla. Pôvodný názov Flavian Amphiteather neskôr zľudovel na Colosseum, ktorý odrážal ako jeho veľkosť, tak umiestnenie neďaleko Colossu cisára Nera.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Rím III.- Fórum Romanum 2. časť
Publikované: 8.9.2009
Vstupná časť Fóra Romanum z Via di S. Gregorio, je paradoxne najmladšou časťou celého Fóra. Nájdeme tu časť postavenú už v období rímskeho Impéria, teda v období neskorého cisárstva.

Pompeje: Staroveký múr sa zrútil
Publikované: 29.10.2011
Talianske úrady boli nútené uzatvoriť okolie starovekého mesta Pompeje kvôli múru, ktorý sa zosypal počas minulého víkendu.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 5. 8. 2021
sviatok:Hortenzia
dnes:
štvrtok 5.8.
20 °C
zajtra:
piatok 6.8.
22 °C