www.infoglobe.sk » Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé

Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Keď sme začiatkom leta plánovali túto dovolenku, resp. prázdninovú cestu, tušil som, že sa naše putovanie stane zároveň ideálnym materiálom pre napísanie niekoľkých článkov, podobne ako tomu bolo prakticky pri všetkých našich doterajších akciách. Netušil som ale, že sa naša pôvodne týždňová dovolenka pretiahne na tri mesiace. Možno až spätne som si dokázal uvedomiť, koľko sme toho videli, navštívili či poznali. O to horšie sa teraz, kedy za oknami jeseň predvádza svoju mrzutejšiu tvár, s našou cestou lúčim. Bohužiaľ láskavá schopnosť nášho vedomia, teda zabúdať to zlé, opäť za ten čas vykonala svoje bohumilé dielo, a tak si len ťažko vybavím situácie, ktoré by zniesli nejakú významnejšiu kritiku, aj keď v prípade tejto dovolenky by aj tak takýchto momentov bolo iba veľmi, veľmi málo a keď už nastali, väčšinou sa jednalo o nedorozumenie či obyčajnú ľudskú malichernosť. Samozrejme si môžeme povedať, že v niektorých momentoch mohlo byť o trochu lepšie počasie, ako v prípade panoramatických výhľadov pri Lago di Garda či Grossglockneri, ale to sú skôr kozmetické a nijako zásadné chyby. Dnes sa mi zdá aj to mnohohodinové blúdenie po Benátkach ako jeden z najzábavnejších vrcholov celej akcie.

Čo sa týka samotného cestovania, teda prejazdov a riadenia, taktiež ma nenapadá nič zásadného, okrem potvrdenia pravidla, že vždy je lepšie absolvovať cestu na juh v prvej polovici júla, pokiaľ západným susedom (v Nemecku) nezačnú prázdniny. Hovoriť o nutnosti dostatočnej bdelosti vodiča, kvalitnej podpory navigátora a znalosti miestnych pomerov a pravidiel premávky sa mi zdá zbytočné. Za celých zhruba 2000 kilometrov som po prvýkrát musel využiť zvýšenú pozornosť až počas návratu do vlasti, kedy nás po niekoľkých prejdených metroch začali obťažovať neohrození králi okresných ciest, ktorým zatemnené okná či služobné vozidlo dodávajú hrejivý pocit vlastnej nepremožiteľnosti. Nech si o talianskych, holandských alebo iných vodičoch rozprávame čokoľvek, blbca som stretol až u nás, a to sám nie som ktovieaký slimák.

Čo sa týka nákupu pohonných hmôt, najlepšie je rozvrhnúť si tankovanie tak, aby ste z ČR odchádzali pokiaľ možno s plnou nádržou, ktorá vám vydrží ideálne k rakúsko-talianskej hranici, kde ešte na rakúskej strane opäť dotankujete. Taliani majú benzín aj naftu rádovo až o niekoľko desiatok centov drahšiu. S ľahkou nohou potom bez problémov absolvujete spomínaných 500 až 600 kilometrov po návrat do ekonomickejších alpských oblastí. V Taliansku majte vždy pri sebe drobné do sumy cca 15 euro na mýtne brány, ktoré sú prakticky na všetkých zjazdoch z diaľnice, rovnako ako pri niektorých tuneloch či dlhších mostoch. Nielen šoféri rozhodne ocenia ponuku vynikajúcej kávy – jednoeurového espressa na ktorejkoľvek z väčších čerpacích staníc.  

Čo sa týka ubytovania, v prípade kempov nie je potrebná predbežná rezervácia, pokiaľ teda stále ešte idete na hranici letnej sezóny. Po desiatom, resp. 15. júli je potom lepšie neriskovať a vo vytipovanej oblasti si niektoré z miest pre istotu zarezervovať. My sme mali šťastie a vždy sa jedno či dve miesta našli, čo neznamená ktovieakú istotu. Väčšina kempov, ktorých úroveň bola podľa očakávania o úroveň lepšia v Rakúsku než Taliansku, si za noc, auto a dve osoby vypýta okolo 30 - 35 euro. Pri troche snahy sa za menší príplatok ponúka aj ubytovanie v niektorom z menších penziónov a rozhodne je dobré, aby ste sa aspoň jednu noc kvalitne vyspali, čo platí hlavne pre vodiča. Investícia do pohodlnej postele sa vám jednoznačne viac vyplatí, než akákoľvek dopravná katastrofa spôsobená únavou, ktorá zákonite prichádza aj po inak komfortnom spánku pod stanom.

Keby som si mal vybrať, na ktorom z miest našej dovolenky by som chcel stráviť viac času, asi by to bolo na Lago di Garda, pretože jeho okolie ponúka naozaj mnoho možností rôznorodých aktivít. Ale to sa dá s trochou nadhľadu povedať o všetkých lokalitách, ktoré sme navštívili. Výlety po Korutánsku a jeho malebnej prírode, severotalianske mestá alebo vysokohorský prejazd. Naozaj je a bolo z čoho vyberať. Dnes, s odstupom niekoľkých mesiacov, považujem náš alpentrip za úplne komplexnú poznávaciu cestu, ktorej nechýbalo ani adrenalínové, kultúrne, estetické ani športové vyžitie. Dĺžka prejazdov nijako nevyčerpávala a prakticky vždy bolo možné cestu nejako preložiť krátkou zastávkou na zaujímavom mieste. Je jasné, že svetobežníci, skúsení cestovatelia a dobrodruhovia budú namietať, že návšteva severného pólu, amazonského pralesa či najvyššej hory sveta, je predsa len o trošku väčšie vzrušenie. Samozrejme aj oni majú svojim spôsobom pravdu, ale je o trochu pravdepodobnejšie, že bežný turista či skromnejší cestovateľ radšej prejde krížom Európu, než druhú stranu zemegule.

Cieľom všetkých našich 14 príspevkov nebolo dokonale zmapovať koridor jednej cesty, ani zahltiť čitateľov faktami, aj keď aj také články existujú. Mojim zámerom bolo priblížiť pocity, situácie a skutočnosti, s ktorými sme boli počas našej dovolenky konfrontovaní, museli sme ich riešiť a nejako ich priebeh ovplyvniť. Popísali sme a vyfotografovali väčšinu zaujímavých miest, ktoré sme buď sami navštívili alebo podľa nás stoja za prieskum. Popisy jednotlivých pamätihodností sú väčšinou napísané tak, aby si ich bolo možné reálne zapamätať bez toho, aby nás akokoľvek obťažovali svojou obsiahlosťou. Samozrejme som niektoré miesta aj vynechal, či zabudol, ale možno len preto, že ma nijak zvlášť neoslovili, alebo proste len nebol čas ich navštíviť, a tak môžem iba priať tým, ktorým sa to podarí, aby si tú svoju dovolenku užili podobne ako my tu našu.

Na úplný záver by som chcel poďakovať priateľke Terezke, presnej navigátorke a fotografickej spoluautorke väčšiny príspevkov, od ktorej aj vzišiel nápad absolvovať takúto dovolenku spolu s výberom styčných bodov tejto nadmieru povedenej cesty…                  

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza Překlasová a Jan Chaloupka    

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Rakúsko: Traunstein – ferratový strážca Soľnej komory
Publikované: 13.7.2023
Zavítajme na jednu z najkrajších zaistených ciest v Alpách. Pod vami sa striebri pokojná hladina azúrového soľného jazera Traunsee, na ktoré dohliadajú strážcovia Julských Álp, na horizonte sa klania Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysnívaný Traunstein.

Rakúsko: Kaprun – vysokohorské priehrady Wasserfallboden a Mooserboden
Publikované: 7.8.2023
Rakúska obec Kaprun ležiaca na úpätí pohoria Vysoké Taury, je vyhľadávanou dovolenkovou destináciou známou najmä vďaka vychýrenému lyžiarskemu stredisku rozprestierajúcemu sa na zasnežených svahoch vrchu Kitzsteinhorn. V okolí Kaprunu sa však nachádzajú aj ďalšie nemenej zaujímavé atrakcie. K týmto pozoruhodnostiam môžeme zaradiť aj vysokohorské vodné diela Wasserfallboden a Mooserboden.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.
Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip VI. – Verona
Publikované: 30.9.2012
Vyskytnúť sa na severe Talianska a nenavštíviť Veronu, by bol doslova hriechom. Na ceste do Benátok rozhodne niet zaujímavejšieho miesta, kde stráviť pár hodín, urobiť si krátku prechádzku, dať si kávu či úchvatnú zmrzlinu.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Taliansko: Alpentrip II. - Brennerom do Južného Tirolska
Publikované: 19.8.2012
Druhá časť cesty nás zavedie cez Brennerský priesmyk do Južného Tirolska, za červeným vínom, pálenkou a spomienkou na K. H. Borovského.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Taliansko: Alpentrip IV. - Trento
Publikované: 2.9.2012
Dnes nás čaká menšie zastavenie v meste, ktoré však z bežných cestovateľov navštívi len skutočný obdivovateľ sakrálnej architektúry. Bude to zastávka v meste, kde sa spája stredoeurópske a talianske kultúrne dedičstvo.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Rakúsko, Zell am See – čarovný salzburský región
Publikované: 26.1.2020
Dnes nás čaká výlet do rakúskej spolkovej krajiny Salzbursko, presnejšie do úchvatného regiónu Zell am See, presláveného veľkolepými lyžiarskymi strediskami, nádhernými jazerami, malebnými dedinkami či majestátnymi horami.

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka
Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy I.
Publikované: 28.10.2012
Po niekoľkodennej zastávke v Korutánsku, v krajine hôr a jazier, sa opäť vydávame na cestu, ktorá už pomaly ale iste smeruje späť do českej vlasti. A pretože sa naša dovolenka nesie v znamení hesla, že aj cesta môže byť cieľ, rozhodli sme sa aj inak zdĺhavý a pre mnohých aj nepríjemný návrat spestriť prejazdom jednej z úplne najvyššie položených horských ciest Európy, okolo hory Grossglockner.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy II.
Publikované: 4.11.2012
Grossglocknerská horská cesta patrí k tým najvyššie položeným prejazdom, aké môžete v Alpách zdolať. Trasa vedie zároveň cez jeden z najkrajších horských priesmykov Európy, ktorý vás zavedie až do srdca pohoria Vysoké Taury.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Myrafälle a Steinwandklamm
Gutensteinské Alpy síce nepatria medzi najvyššie pohoria v Rakúsku, no aj napriek tomu sa v nich ...

Rakúsko: Vysoké Taury – očarujúce a monumentálne
Vysoké Taury (Hohe Tauern) sú rozsiahlym a mohutným horstvom Východných Álp, ktoré sa môžu pýšiť ...

Rakúsko, Klosterneuburg – klenoty mestečka
Približne 15 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Rakúska - Viedne sa rozprestiera útulné m...

Rakúsko, Klosterneuburg – výstava orchideí
Preneste sa spolu s nami do sveta farieb, vôní a krásy. V rakúskom mestečku Klosterneuburg sa kaž...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X