www.infoglobe.sk » Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy II.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy II.

Publikované: 4.11.2012
Grossglocknerská horská cesta patrí k tým najvyššie položeným prejazdom, aké môžete v Alpách zdolať. Trasa vedie zároveň cez jeden z najkrajších horských priesmykov Európy, ktorý vás zavedie až do srdca pohoria Vysoké Taury.

V minulej časti sme našu cestu zakončili na vyhliadke Franca Jozefa, o ktorej je potrebné taktiež zmieniť niekoľko zaujímavých informácií. Najprv si však musíme povedať niečo o samotnej vysokohorskej ceste, dnes spájajúcej dve významné rakúske obce, a to korutánskej Heiligenblut a známejšej salzburskej Zell am See. Ešte pred viac ako 70 rokmi spájala tieto dnes obľúbené lyžiarske strediská len neľahko zdolateľná cestička, pričom prvé návrhy na vybudovanie plnohodnotnej cesty padli až v roku 1924. Otcom tejto myšlienky bol dvorný rada Ing. Franz Wallack. Prvé stavebné práce začali až v auguste roku 1930, avšak slávnostného otvorenia sa toto majstrovské dielo dočkalo rovných 5 rokov od prvého výkopu, teda 3. 8.1935. V roku 1934 už bola sprístupnená vyhliadka na Edelweissspitze (2571 m n. m.). V rekordnom čase tak vznikla unikátna stavba s dĺžkou 48 kilometrov a s prevýšením 1748 metrov. Najvyššie stúpanie, celých 14%, sa nachádza pri odbočke na už zmienenú vyhliadku, ktorá je zároveň najvyšším bodom celej trasy, nachádzajúcom sa vo výške 2571 m n. m..

Za dobrého počasia je z nej možné vidieť na 37 okolitých vrcholov, ktorých výška presahuje hranicu 3000 metrov a tiež 19 ľadovcov. Samotná hlavná cesta dosahuje rekordnú výšku 2505 metrov pri 311 metrovom tuneli Hochtor. Počas výkopových prác v najvyšších partiách cesty boli nájdené artefakty, z ktorých najznámejšia bronzová soška poukazuje na prítomnosť Rimanov už v 1. storočí nášho letopočtu. Z historických prameňov však vyplýva, že Rimanov v týchto končinách lákala predovšetkým vidina zlatých nálezísk, než že by si Vysoké Taury v okolí najvyššej hory vybrali ako trasu najschodnejšej obchodnej cesty do bohatého Soľnohradska.      

Priemerná výška snehu tu dosahuje 5 metrov. Viac ako 250 dní v roku tu prší či sneží a nie je nič výnimočné uviaznuť v polke leta v menšej snehovej fujavici či nijak príjemnej prietrži mračien, ktorá z už aj tak drsného kusu zeme urobí hotový Mordor! (temná, horská a nadmieru depresívna krajina z mytologického sveta Pána prsteňov, pozn. autora)

Cesta je otvorená denne od začiatku mája do začiatku novembra a jej prejazd je spoplatnený sumou 22 - 32 euro. Zároveň je potrebné sledovať aktuálne podmienky prejazdu a konkrétnu otváraciu dobu pre dané ročné obdobie resp. mesiace, ktorá sa niekoľkokrát v sezóne čiastočne mení.

Teraz naspäť k vyhliadke cisára Franca Jozefa, ktorá je prvou z možných odbočiek od hlavného ťahu. Parkovisko a terasy F-J-Hohe prakticky celé leto prekypujú turistami, ktorí sem v drvivej väčšine vyhnali svojich plechových miláčikov. Po ceste ale často míňame aj takých borcov, ktorí sa rozhodli stovky ba tisíce metrov zdolať doslova vlastnými silami, či už pešky alebo na bicykli. A rozhodne ich nie je málo!

Na konci slepej cesty Gletcherstrasse však všetkých cestovateľov čaká nadmieru pôsobivá scenéria tvorená majestátnou horou Grossglockner, pod ktorou sa v desaťkilometrovom splaze vinie najväčší ľadovec východných Álp. Aj k ľadovcu Pasterze vedie od Jozefovej vyhliadky krátka lanová dráha a tak nič nebráni ľadovcovému dobrodružstvu, ktoré sa dá absolvovať pod vedením skúseného sprievodcu.

Pri prvom pohľade z vyhliadkovej terasy sa vám bude zdať cela ľadovcová panoráma doslova ako na dlani. V porovnaní s najvyššou horou a jej 1500 metrov strmou východnou stenou sa perspektíva celej scenérie javí značne skreslená a to až do okamžiku, než uzriete nepatrné pohybujúce sa bodky kdesi hlboko pod vami. Áno, sú to tí istí dobrodruhovia, ktorí sa vydali na spomínanú ľadovcovú exkurziu. Nemerateľnosť celého výjavu sa vám potom bude zdať doslova monumentálna.

Bohužiaľ, počas našej návštevy sa vrchol hory schoval do mrakov a nebol ochotný vykuknúť ani po zakúpení značného množstva značne predražených fľaštičiek miestneho destilátu, ovenčených ozdobami v podobe podivných chlpatých tvorov, ktorých vzorom mal byť pôvodne asi vážený obyvateľ a hlavný maskot tunajších končín – horský svišť

Samotná budova pri cisárovej vyhliadke, nachádzajúca sa vo výške 2369 metrov, ponúka okrem rozsiahleho obchodu so suvenírmi, neštýlovej reštaurácie a veľkokapacitného parkoviska aj niekoľkoposchodové múzeum s expozíciou, ktorá je venovaná práve najvyššej rakúskej hore, alpinizmu, ekológii a ľadovcu Pasterze, ktorý sa bohužiaľ z roka na rok povážlivo zmenšuje.

Davy turistov nás za chvíľu omrzia a my sa vydávame späť na pôvodnú cestu cez horský masív, okolo jazier, vodopádov a kaskád až do miest, kde okrem kameňa, snehových polí a nehostinnej krajiny nie je vôbec nič. A práve to nič je fascinujúce. Aj v týchto nehostinných končinách žije zviera, na ktoré by si mal dávať pozor každý návštevník a predovšetkým hlavne motorista. Oným obávaným "predátorom" nie je ani ľadový medveď, výškovou chorobou zblúdený Holanďan či obávaná horská blcha, ale mierumilovne sa tváriaca ovečka. Práve toto roztomilé stvorenie, hebký hrdina detských rozprávok, sa počas vašej krátkej zastávky zmení na všežravého "aligátora skalného", ktorý nepohrdne akoukoľvek časťou vašich zásob, ktoré budete musieť chtiac-nechtiac vydať, pokiaľ sa chcete vykúpiť z jeho priazne a zdarne dokončiť svoju cestu. Neopatrného cestovateľa smutné oči hladného zvieraťa často zastavia, čo sa mu stáva osudným a nedokážem si predstaviť, čo by sa stalo, keby nemal po ruke niečo na zjedenie. Ovečky inštinktívne a obratom jednajú. S taktikou vlčej svorky obkľúčia vaše vozidlo a s krvilačným pohľadom šelmy dávajú jasne najavo svoj nekalý zámer. Toto sa stalo aj nám. Celá akcia vyvrcholila mojim krátkym groteskným výbehom do svahu, so sladkou šiškou v ruke, pričom som bol nasledovaný menším stádom zdivočených oviec. Len tak bolo možné opustiť odpočívadlo a zdarne pokračovať v ďalšej jazde.    

Cesta sa od tunela opäť zvažuje. Pribúda zelene, serpentíny vám motajú hlavu a brzdy trpia. Inak príjemná spotreba okolo 6 litrov nafty sa počas prvej – stúpajúcej etapy vyšplhá až kamsi k hranici 10 litrov, aby potom počas dvadsaťkilometrového klesania opäť spadla do únosných medzí vášho predpokladaného rozpočtu.      

Pokiaľ ste tento text dočítali až sem, vedzte, že naša dovolenka a s ňou aj seriál Alepntrip sa pomaly, ale iste končí. Budúci týždeň sa tu stretneme naposledy. Dorazíme domov a zhodnotíme všetky pre aj proti tejto cesty, ktorá vás na našom portáli sprevádzala celé tri mesiace...

Text: Jan Chaloupka

Foto: Jan Chaloupka a Tereza Překlasová   

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Taliansko: Alpentrip III. - Návšteva u ľadového muža
Publikované: 26.8.2012
Tretie pokračovanie našej cesty po Alpách venujeme mestu Bolzano, ktorého najväčšou atrakciou sa stala postava muža z doby medenej, ktorého ostatky sú spolu s nadmieru zaujímavou výstavou súčasťou expozície Juhotirolského archeologického múzea.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy I.
Publikované: 28.10.2012
Po niekoľkodennej zastávke v Korutánsku, v krajine hôr a jazier, sa opäť vydávame na cestu, ktorá už pomaly ale iste smeruje späť do českej vlasti. A pretože sa naša dovolenka nesie v znamení hesla, že aj cesta môže byť cieľ, rozhodli sme sa aj inak zdĺhavý a pre mnohých aj nepríjemný návrat spestriť prejazdom jednej z úplne najvyššie položených horských ciest Európy, okolo hory Grossglockner.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Rakúsko: Traunstein – ferratový strážca Soľnej komory
Publikované: 13.7.2023
Zavítajme na jednu z najkrajších zaistených ciest v Alpách. Pod vami sa striebri pokojná hladina azúrového soľného jazera Traunsee, na ktoré dohliadajú strážcovia Julských Álp, na horizonte sa klania Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysnívaný Traunstein.

Rakúsko, Zell am See – čarovný salzburský región
Publikované: 26.1.2020
Dnes nás čaká výlet do rakúskej spolkovej krajiny Salzbursko, presnejšie do úchvatného regiónu Zell am See, presláveného veľkolepými lyžiarskymi strediskami, nádhernými jazerami, malebnými dedinkami či majestátnymi horami.

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka
Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
1 °C
zajtra:
streda 20.3.
-1 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X