www.infoglobe.sk » Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy I.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy I.

Publikované: 28.10.2012
Po niekoľkodennej zastávke v Korutánsku, v krajine hôr a jazier, sa opäť vydávame na cestu, ktorá už pomaly ale iste smeruje späť do českej vlasti. A pretože sa naša dovolenka nesie v znamení hesla, že aj cesta môže byť cieľ, rozhodli sme sa aj inak zdĺhavý a pre mnohých aj nepríjemný návrat spestriť prejazdom jednej z úplne najvyššie položených horských ciest Európy, okolo hory Grossglockner.

KorutánskoVšetko príjemné sa raz končí, rovnako tak aj naša cesta, ktorá predovšetkým vďaka svojej poslednej horskej etape dostala meno Alpentrip. Zo slnečného Korutánska, po troch dňoch strávených činorodým flákaním sa pri jazere Weissensee, v jednom z najkrajších kútov Rakúska, sme zamierili na severozápad. Väčšina cestovateľov a jadranských dovolenkárov prejde túto spolkovú zem viac-menej bez povšimnutia, pretože krajom okolo prihraničného mesta Villach sa prechádza v noci či nad ránom, počas cesty za chorvátskymi plážami. My sme však mali záujem aj naďalej objavovať aj zaujímavé miesta mimo hlavných diaľničných ťahov, a tak padla voľba na relatívne neďalekú vysokohorskú cestu, tiahnucu sa cez hrebene v tesnej blízkosti najvyššej rakúskej hory Grossglockner (3798 m n. m.). Krátka porada s mapou, vytýčenie trasy a návrat do miest, ktoré som navštívil v období vrcholnej puberty, kedy ma akékoľvek dlhšie cestovanie skôr otravovalo a väčšinu z nich som prespal. Nie však glocknerskú hochalpenstrasse, ktorú si aj napriek tomu, že odvtedy ubehlo už mnoho rokov, stále viac než dobre pamätám a už vtedy som vedel, že ju raz musím sám ako vodič zdolať. Dnes teda nastal deň, kedy sa mi tento sen pravdepodobne splní.

cestou na Grossglockner

Pravda, nie je to práve najkratšia cesta domov, ale ako som už naznačil, rozhodne nebolo účelom ani zámerom akokoľvek sa ponáhľať a navyše v hre bola ešte ďalšia zastávka v okolí salzburského Hallstattu.

Zhruba hodinový prejazd od jazera Weißensee k úpätiu Grossglockneru utiekol dosť rýchlo. Za oknami sa striedali prekrásne scenérie a aj počasie napovedalo, že práve tento deň je ako stvorený na návštevu jedného z najpozoruhodnejších miest tejto časti Álp.

Asi najznámejšia vysokohorská cesta, vedúca do srdca Národného parku Hohe Heiligenblut - kostolTauern, teda Vysoké Taury, začína v obci Heiligenblut, ktorá sama o sebe právom nesie titul najkrajšia alpská dediny, ktorej dominantou je okrem už zmieňovanej hory predovšetkým štíhla veža kostola, v ktorom je údajne ukrytá jedna z najposvätnejších relikvií – fľaštička s Kristovou krvou (blut). Kedysi len kaplnka, dnes kostol zasvätený svätému Vincentovi, vznikol v mieste, kde bolo nájdené telo dánskeho princa Brikciusa, ktorý tu roku 914 počas snehovej búrky pri svojej ceste z Carihradu zahynul . A bol to práve on, kto prevážal zmieňovanú a neskôr aj nájdenú relikviu. Dnešný honosný oltár aj pocty tomuto miestu sú dokladom zbožnosti miestnych horalov, ktorá pretrváva po celé stáročia.

Heiligenblut je obec s prakticky nepretržitou turistickou sezónou. V zime sú tu široké možnosti lyžiarskeho vyžitia a v lete zas okolité vrcholy lákajú stovky ba tisíce milovníkov vysokohorského adrenalínu. Ako som už vravel, začína tu, alebo tiež končí, aj cesta, na ktorú sa vzápätí vydáme.

vyhliadka Kaiser Franz Josefs HöhePo prejazde obce nás zanedlho uvíta mýtna brána, kde za poplatok 32 euro za auto, resp. 22 euro za motorku/elektromobil, získame povolenie na vjazd aj stručné turistické letáčiky, a to dokonca v českom preklade. Niekto bude možno namietať, že cena je predsa len trochu vysoká, ale j vravím, že sa táto investícia rozhodne vyplatí, čo uvidíte aj na našich ilustračných záberoch, pričom vlastný zážitok je vskutku jedinečný. Od mýtnej brány vás potom čaká takmer 50 kilometrov cesty s desiatkami serpentín, vyhliadok a miest na zastavenie či krátke prechádzky, napríklad k niektorému z vodopádov. Samostatnou kapitolou je potom zastávka na preslávenej vyhliadke Kaiser Franz Josefs Höhe, z ktorej môžete okrem majestátnej hory Grossglockner obdivovať aj jeden z najrýchlejšie miznúcich alpských ľadovcov – Pasterzenkees.

Vyhliadka, z ktorej máme celú scenériu ako na dlani, sa nachádza „iba“ vo výške 2369 metrov. Preč iba? Pretože my pôjdeme ešte vyššie a zdoláme horský priesmyk v zovretí rozoklaných skál, pričom najvyšší bod tejto cesty siaha až k magickej hranici 2 500 metrov! Ale to až v budúcej časti…   

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza Překlasová a Jan Chaloupka

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Rakúsko: Traunstein – ferratový strážca Soľnej komory
Publikované: 12.10.2015
Zavítajme na jednu z najkrajších zaistených ciest v Alpách. Pod vami sa striebri pokojná hladina azúrového soľného jazera Traunsee, na ktoré dohliadajú strážcovia Julských Álp, na horizonte sa klania Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysnívaný Traunstein.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy II.
Publikované: 4.11.2012
Grossglocknerská horská cesta patrí k tým najvyššie položeným prejazdom, aké môžete v Alpách zdolať. Trasa vedie zároveň cez jeden z najkrajších horských priesmykov Európy, ktorý vás zavedie až do srdca pohoria Vysoké Taury.

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka
Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.
Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Rakúsko, Zell am See – čarovný salzburský región
Publikované: 26.1.2020
Dnes nás čaká výlet do rakúskej spolkovej krajiny Salzbursko, presnejšie do úchvatného regiónu Zell am See, presláveného veľkolepými lyžiarskymi strediskami, nádhernými jazerami, malebnými dedinkami či majestátnymi horami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X