www.infoglobe.sk » Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka

Rakúsko: Alpentrip X. - Konečne v Korutánsku, konečne dovolenka

Publikované: 21.10.2012
Korutánske Alpy sú od nepamäti jednou z najvyhľadávanejších častí Rakúska. Krajina jazier a veľhôr, miesto kam sa aj Rakúšan z Tirolska vyberie na dovolenku, pokiaľ si chce užiť prírodu.

Severní ItálieAj keď je sever Talianska nanajvýš pohodovým miestom na dovolenku, stále ešte existujú miesta, na ktoré sa dá aj po týždni cestovania naozaj tešiť. Pri pohľade na rozvrh našej plánovanej trasy nás opäť čakal jeden dlhší medzištátny prejazd. Po rannej káve v prebúdzajúcom sa kempe, rozhýbaní stuhnutých údov po nočnom benátskom maratóne a drobnej oprave nepochopiteľne vypadnutého spätného zrkadla na inak spoľahlivom Mercedese opäť sadám za volant. Čaká nás zhruba 250 kilometrový úsek, ktorého väčšia časť vedie po celkom pohodovej diaľnici A4, resp. A23, vedúcej cez Udine do prihraničného mesta Villach. Obe väčšie mestá však nechávame pre tentoraz bez povšimnutia a radšej si cestu skracujeme cez nižší horský priesmyk, ku ktorému vedie cesta od diaľničného zjazdu pri dedine Pontebba.

Cestou k jazeruTáto časť južnej strany Álp sa neblaho preslávila počas prvej svetovej vojny krvavou a viac než rok trvajúcou bitkou na rieke Piave, ktorá svojou letnou kulmináciou počas topenia ľadovcov niekoľkokrát znemožnila postup či ústup niektorej zo zúčastnených armád. Padlých dnes pripomína monumentálna vojenská svätyňa na vrchole hrebeňa Monte Grappa, podobne ako dodnes viditeľné známky bojových opevnení, zákopov a bunkrov v okolitých horách.

Na talianskej strane nás však už nič nedrží a už sa tešíme, až prímorské horko vystrieda svieži horský vánok, ľadová voda a komfort niektorého z rakúskych kempov pri jednom z korutánskych jazier.

Cestou k jazeruPo krátkej zastávke na taliansko-rakúskej hranici, označenej ceduľou s výrečným nápisom Herzlich Willkommen in Kärnten, opäť schádzame do údolia, pričom naše voľba padla na jazero Weissensee s vedomím toho, že v prípade nespokojnosti či obsadenosti kempov sa do 20 - 30 kilometrov nachádzajú iné a zároveň rovnako krásne jazerá .

Centrom oblasti jazera Weissensee je malá obec Techendorf, ponúkajúca všetko podstatné pekne pohromade. Požičovne s ponukou príslušenstva na vyžitie na vode i súši, obchodík Spar a niekoľko samostatných reštaurácií, penziónov aj jeden luxusný hotel siete Moser. Pôvabný most spájajúci oba brehy relatívne úzkeho, ale zato dlhého pruhu jazera ešte dotvára útulnosť aj prívetivosť tohto mestečka. Obec Techendorf

To hlavné však prišlo o chvíľku, to jest nájsť rozumné ubytovanie a ako už po niekoľkýkrát, opäť sme mali hneď na prvý šup šťastie a Camping Knaller ponúkal podobne ako obec všetko, čo si len môžeme na pokojnej dovolenke priať. Nové moderné zázemie, komfortné sociálne zariadenia, všadeprítomnú čistotu, vlastnú pláž s dostatkom miesta aj slušnú ponuku občerstvenia. KorutánskoKemp je zároveň ideálnym východiskovým bodom pre pešiu i cykloturistiku po okolí. Aj keď okolité vrcholy nedosahujú nijak závratných výšok, rozhodne nie je potrebné ich podceňovať. Dokonalý informačný systém, mapy a podrobné rozpisy všetkých trás s horizontálnym profilom jednotlivých úsekov snáď až trochu uberajú na dobrodružnosti takýchto výletov. Stačí si opäť spomenúť na včerajšie benátske blúdenie a len ťažko sa dá predstaviť, že to bolo iba 15 hodín späť, čo sme preklínali autora info tabúľ v jednom z najnavštevovanejších miest Európy. V Korutánsku je všetko tak nejako jednoducho a prirodzene dokonalé, ale možno je to len vyústenie skoro už týždenného putovania a vidina toho, že na pár dní konečne niekde zakotvíte, vyspíte sa a začnete relaxovať, bez toho, aby vás na druhý deň čakalo 200 kilometrov talianskej autostrády. Korutánsko

Je večer. Najdlhšia prechádzka má nanajvýš pár desiatok metrov do miest, odkiaľ je najlepšie vidieť západ slnka medzi dvoma horami na obzore. Z neďalekej záhradky pri zrubovej pivnici je počuť cinkanie pohárov vynikajúceho pšeničného Weizenbiera a vy máte chuť na voňavý Schnitzel, ktorý je po tých niekoľkých pizzách jediným možným balzamom na ančovičkami a artičokmi zjazvené trávenie.

Teraz sa s vami na pár dní rozlúčime, pretože nám začína zaslúžená dovolenka. Cestou z Korutánska sa opäť ozveme. Tak zase v nedeľu, "Grüß Gott"!               

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Tereza Překlasová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Korutánsko: Aktívna dovolenka na slnečnej strane Álp
Publikované: 20.6.2021
Príroda bola ku Korutánsku, slnečnému juhu Rakúska, veľmi štedrá. Nachádza sa tu more čistých a teplých jazier uprostred Álp. Nechýbajú tu ani hory siahajúce od majestátnych trojtisícoviek až po oblé kopce pohoria Nockberge. Charakteristická je aj kultúrna rozmanitosť alpsko-jadranskej oblasti, s obyvateľmi vítajúcich hostí s radosťou, otvorenosťou a veľkou dávkou chuti do života.

Rakúsko, Korutánsko: Dovolenka u susedov
Publikované: 24.6.2020
Prinášame vám niekoľko dovolenkových tipov a nápadov na aktívnu dovolenku v Korutánsku nachádzajúcom sa na slnečnom juhu Rakúska.

Rakúsko, Ischgl - raj lyžiarskej turistiky a skialpinizmu
Publikované: 22.1.2022
Dnes sa vydáme do malebnej rakúskej obce Ischgl v spolkovej krajine Tirolsko (okres Landeck), ktorá sa rozprestiera priamo pod úpätím svetoznámeho lyžiarskeho strediska Silvretta Arena Ischgl-Samnaun v Paznaunskom údolí.

Rakúsko: Traunstein – ferratový strážca Soľnej komory
Publikované: 12.10.2015
Zavítajme na jednu z najkrajších zaistených ciest v Alpách. Pod vami sa striebri pokojná hladina azúrového soľného jazera Traunsee, na ktoré dohliadajú strážcovia Julských Álp, na horizonte sa klania Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysnívaný Traunstein.

Rakúsko:  Pasterze – najdlhší ľadovec Východných Álp
Publikované: 5.8.2015
Ľadovce patria k neodmysliteľným a charakteristickým prvkom veľhôr, tvoria ich prirodzenú súčasť. Svojou erozívnou činnosťou výrazne prispievajú k formovaniu vysokohorského reliéfu, sú tiež bohatým vodným zdrojom. V rakúskej časti Álp sa taktiež nachádza množstvo rôznych menších, ako i väčších ľadovcov. Najdlhším a najznámejším rakúskym ľadovcom je Pasterze, ktorý sa rozprestiera v pohorí Vysoké Taury.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Rakúsko: Alpentrip XII. – Resumé
Publikované: 11.11.2012
Všetko krásne sa raz skončí a bohužiaľ aj naše putovanie, počas ktorého sme za obdobie niečo vyše týždňa stihli spoznať a navštíviť naozaj veľa pozoruhodných miest. Čo nás prekvapilo, poučilo či sklamalo? Na to si skúsime odpovedať v tomto poslednom stretnutí.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy II.
Publikované: 4.11.2012
Grossglocknerská horská cesta patrí k tým najvyššie položeným prejazdom, aké môžete v Alpách zdolať. Trasa vedie zároveň cez jeden z najkrajších horských priesmykov Európy, ktorý vás zavedie až do srdca pohoria Vysoké Taury.

Rakúsko: Alpentrip XI. - Autom na strechu Európy I.
Publikované: 28.10.2012
Po niekoľkodennej zastávke v Korutánsku, v krajine hôr a jazier, sa opäť vydávame na cestu, ktorá už pomaly ale iste smeruje späť do českej vlasti. A pretože sa naša dovolenka nesie v znamení hesla, že aj cesta môže byť cieľ, rozhodli sme sa aj inak zdĺhavý a pre mnohých aj nepríjemný návrat spestriť prejazdom jednej z úplne najvyššie položených horských ciest Európy, okolo hory Grossglockner.

Taliansko: Alpentrip IX. - Stratení v Benátkach II.
Publikované: 14.10.2012
Druhá časť netradičného putovania po jednom z najpozoruhodnejších miest Európy snáď bude o čosi málo optimistickejšia.

Talianska: Alpentrip VIII. - Stratení v Benátkach I.
Publikované: 7.10.2012
Miesto, ktorému kúzlu musí podľahnúť každý, kto sa trebárs len na pár hodín túla krivoľakými uličkami nad kanálmi tohto jedinečného mesta. O to viac, keď sa v ňom regulárne stratíte, ako sa to podarilo nám.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikované: 23.9.2012
Už siedmou časťou pokračuje naša cesta po alpských krajinách, a to sme na ňu vyrazili iba pred necelým týždňom. Dnes sa opäť vydáme na cestu, ktorá nás cez východný breh jazera zavedie do letoviska Sirmione v najjužnejšej časti Lago di Garda, aby sme ďalej cez Veronu dorazili až do Benátok.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikované: 16.9.2012
V druhom pokračovaní našej zastávky pri známom severotalianskom jazere sa budeme viac venovať ľahkej horskej turistike než vodným radovánkam či horolezeckému dobrodružstvu, o ktoré tu ale tiež rozhodne nie je núdza.

Taliansko: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikované: 9.9.2012
Lago di Garda - akési synonymum aktívnej dovolenky, ktorá každoročne láka státisíce turistov do jednej z najatraktívnejších alpských lokalít, kde si na svoje prídu predovšetkým milovníci všetkých druhov horskej turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Rakúsko: Alpentrip I. – Plánovanie a odjazd
Publikované: 12.8.2012
Prvý diel nového cestopisného rozprávania bude venovaný hlavným bodom plánovanej trasy, počas ktorej za týždeň navštívime tri alpské krajiny, horské jazerá aj množstvo zaujímavých pamiatok a miest, ktoré určite stoja za to vidieť.

Bad Kleinkirchheim – prírodný klenot Korutanska
Publikované: 28.4.2010
Malé kúpeľné mestečko a súčasne aj vyhľadávané lyžiarske stredisko Bad Kleinkirchheim leží v rakúskej spolkovej krajine Korutansko (Kärnten). Hoci má ledva 2 tisícky stálych obyvateľov, počas sezóny sa tento počet až zdesaťnásobí. Avšak pojem sezóna je v tomto prípade viac ako relatívny, lebo mestečko žije z cestovného ruchu po celý rok. A má na to všetky predpoklady.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X