www.infoglobe.sk » Portugalsko – Tomar a poklady rádu templárov

Portugalsko – Tomar a poklady rádu templárov

Publikované: 26.9.2022
Rytiersky rád templárov je do dnešných dní zahalený rúškom tajomstva. Viac či menej uveriteľných záhad je okolo nehoj stále mnoho a kníh bolo napísaných snáď ešte viac. Či už sa jedná o historické detektívky, alebo literatúru faktu. Len málokedy sa ale s templármi stretneme tvárou v tvár. Samozrejme nemyslím tvár z mäsa a kostí, keďže v roku 1312 bol rád pápežskou bulou zrušený, ale tvár umeleckú – ich pamiatky.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Jednou z nich je nádherný kláštor v portugalskom Tomare, ktorý bol pôvodne aj akýmsi symbolom templárskeho poslania. Tento rytiersky rád vznikol v období križiackych výprav a pravdepodobne ho v roku 1119 spolu s ôsmimi ďalšími rytiermi založil Francúz Huguens de Payns. Názov rádu odkazoval na Šalamúnov chrám alebo tempel. Okrem obvyklých sľubov chudoby, čistoty a poslušnosti mali templári chrániť posvätné miesta a novo vzniknuté kresťanské štáty proti neveriacimi. Pyrenejský polostrov bol v období reconquisty neveriacich Maurov plný a templári mali za úlohu chrániť mladé portugalské kráľovstvo.

kláštor v Tomare

Súčasťou obranného systému Portugalska sa stala práve tomarská pevnosť a kláštor, ktorý bol postavený behom 12. storočia. Z tohto obdobia pochádza jedna z najúžasnejších častí celého komplexu, kaplnka Božieho hrobu, ktorá mala predobraz v tej jeruzalemskej. Výzdoba kaplnky je až z ďalšej významnej epochy kláštora, prestavby, ktorá prebiehala za vlády kráľa Manuela I. (kráľom bol medzi rokmi 1495–1521) a po ktorom sa volá celé umelecké obdobie. Takzvaný manuelský sloh v sebe kombinoval neskorú gotiku, taliansku renesanciu aj maurské vplyvy. Jedným z jeho vrcholov je bohato zdobené okno v tomarskom kláštore, ktoré vytvoril Diogo de Arruda. Ďalšími z významných manuelských pamiatok sú Belémska veža a kláštor hieronymitov v Lisabone .

kaplnka Božieho hrobu    kaplnka Božieho hrobu – detail

Ale to trochu prebiehame. Venujme ešte pár slov zrušeniu rádu. Za jeho zrušením stálo politikárčenie, pretože rád bol veľmi bohatý, mocný a nepodliehal svetskej moci, spovedal sa iba pápežovi. To bolo tŕňom v oku francúzskeho kráľa Filipa IV. zvaného Pekný, ktorý v tom zrejme videl aj príležitosť zalátať templárskym majetkom francúzske dlhy. Výsledkom bolo ťaženie proti rádu, ktoré vyvrcholilo obvinením z kacírskych činov. Aj keď bol rád zrušený, jeho úlohy v Portugalsku pretrvávali a vlastne tu pretrval aj rád, aj keď pod upraveným názvom Kristov rád . Pod neho v Portugalsku prešiel aj všetok templársky majetok vrátane tomarského kláštora.

časť kláštora   kláštorné opevnenie

pohľad na kláštorné nádvorie   zdobené okno v manuelskom slohu

Kláštor teda nebol iba miestom rozjímania, ale tiež strategickým obranným miestom, čomu odpovedá aj jeho vzhľad. Na prvý pohľad sa vám zdá, že vstupujete do strohej stredovekej pevnosti, vo vnútri ste však ohromený bohatou výzdobou. Kúzlo tomarského kláštora je práve v rôznorodosti slohov, štýlov a prvkov, ktoré sa tu za celú jeho históriu premiešali. Nájdete tu klasické portugalské farebné kachličky, takzvané azulejos, ďalšia časť na vás dýchne až ázijskou exotikou, tu je zas racionalita, symetria a inde ste pre zmenu okúzlený romantickou ruinou. A nielen kláštor, ktorý je zapísaný do zoznamu UNESCO, ale aj celé mestečko pod ním má veľmi príjemnú atmosféru a bolo pre nás veľkým cestovateľským prekvapením.

kláštor – hlavice stĺpov   výhľad zo strechy

pohľad z nábrežia mesta na kláštor

GPS: 39°36'09.3"N 8°25'00.8"W

Text a foto: Kateřina Holečková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu – VIDEO
Publikované: 15.8.2022
Víno, káva, útesy a vlny. Najzápadnejšia krajina kontinentálnej Európy patrí medzi tie, kde si na svoje príde snáď úplne každý. Taktiež sa radí medzi 20 najnavštevovanejších zemí sveta. Ponúka nielen nádherné pláže, a to vrátane tých najlepších surferských z celej Európy, ale aj krásnu prírodu vo vnútrozemí, bohatú kultúru i rušné pulzujúce mestá. Poďme sa spoločne pozrieť do Portugalska.

Portugalsko, Guimarães – od stredoveku až po modernu
Publikované: 3.10.2022
Toto portugalské mesto sa prezýva „miesto narodenia portugalského národa“ alebo tiež „kolíska Portugalska“. Verí sa, že sa tu narodil prvý portugalský kráľ. V blízkosti sa odohrala bitka, ktorá mala rozhodujúci význam pre vznik krajiny. Pre každého portugalského vlastenca teda musí byť povinnosťou Guimarães navštíviť, ale má mesto čo povedať aj českému či slovenskému návštevníkovi?

Portugalsko, Fatima – cesta za zázrakom
Publikované: 13.2.2021
Fatima je bezpochyby jedným z najznámejších katolíckych pútnických miest sveta, väčšine Čechov to však nič nehovorí. Trom deťom sa tu zjavila Panna Mária, a tak sa sem ročne vydávajú milióny ľudí prosiť o zázrak.

Portugalsko, Coimbra – univerzitné srdce Ibérie – VIDEO
Publikované: 12.9.2022
Zhruba na pol ceste medzi Lisabonom a Portom leží stopäťdesiattisícové študentské mesto Coimbra. Z kopca nad riekou Mondego na neho hľadí jedna z najstarších univerzít v Európe a úplne najstaršia v Portugalsku. Založená bola v roku 1290, teda takmer 60 rokov pred vznikom slávnej Karlovej univerzity v Prahe. Vďaka desiatkam tisíc univerzitných študentov je Coimbra takmer ideálnym miestom, kde si užiť portugalský nočný život.

Portugalsko: Pevnosť, maják a obrie vlny v Sagres – VIDEO
Publikované: 3.3.2020
Na najzápadnejšom cípe južného Portugalska sa toho dá vidieť skutočne veľa. Okrem iného rozľahlý národný park, ktorý chráni najzachovalejšiu časť pobrežia. A tiež významnú pevnosť Santo António de Belixe v Sagres, do ktorej sa teraz vypravíme.


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko – dovolenka pri mori aj chodenie po pamiatkach
Portské víno, surferi, Christiano Ronaldo, jedny z najkrajších pláží, nočný život a krásna archit...

Portugalsko: Lisabon
Prechádzka hlavným mestom Portugalska. Foto: Maxim Kucer, Jakub Štantejský


Súvisiace video

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu
Portugalsko je najzápadnejšou krajinou kontinentálnej Európy a radí sa medzi 20 najnavštevovanejš...

Portugalsko, Coimbra–najstaršie univerzitné mesto
Coimbra leží asi v polovici cesty medzi Lisabonom a Portom, v regióne Braga, na rieke Mondego. Co...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X