www.infoglobe.sk » Portugalsko, Guimarães – od stredoveku až po modernu

Portugalsko, Guimarães – od stredoveku až po modernu

Publikované: 5.4.2018
Toto portugalské mesto sa prezýva „miesto narodenia portugalského národa“ alebo tiež „kolíska Portugalska“. Verí sa, že sa tu narodil prvý portugalský kráľ. V blízkosti sa odohrala bitka, ktorá mala rozhodujúci význam pre vznik krajiny. Pre každého portugalského vlastenca teda musí byť povinnosťou Guimarães navštíviť, ale má mesto čo povedať aj českému či slovenskému návštevníkovi?

Nikoho nebudem napínať a hneď poviem, že áno. Napoviem, že mesto Guimarães je od roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pretože sa jedná o „výnimočne dobre zachovalý a autentický príklad premeny stredovekého sídla na moderné mesto“. A presne to okúzlilo aj mňa. Pamiatky dávneho stredoveku, mohutné hradby, gotické lomené oblúky dohromady s farebnými kachličkovými fasádami domov a portugalským art nouveau vyvárajú dojem mesta ako z rozprávky alebo z iného sveta.

Guimarães

Pamätník bitky na Rio Salado pôsobí ako brána do tohoto sveta fantázie zo 14. storočia. Akýsi gotický altánok uprostred námestia je stavbou, na ktorú len tak niekde nenarazíte. Obklopený je farebnými stoličkami a stolmi priľahlých reštaurácií, čo pôsobí trochu zvláštne a zároveň magicky. Námestie Largo da Oliveira je jedným z miest, ktoré by ste v meste isto mali navštíviť. Svoj názov dostalo podľa starého olivovníka a okrem pamätníku tu nájdete nádherný kostol Igreja de Nossa Senhora da Oliveira.

námestie Largo da Oliveira námestie Largo da Oliveira

kostol Igreja de Nossa Senhora da Oliveira – interiér

Ďalšou zásadnou stredovekou pamiatkou je tunajší hrad, ktorý bol postavený už v 10. storočí, ale od tej doby ubehlo veľa vody a hrad prešiel mnohými zmenami. Na konci 15. storočia stratil svoju obrannú funkciu a čas ho tiež už ohlodal. Zaujímavosťou je, že ide o prvý portugalský hrad, ktorý je zvečnený na fotografiách, a tiež bol medzi prvými v roku 1881 zaradený medzi národné pamiatky. Devätnáste storočie malo miesta opradené hrdinnými príbehmi dávneho stredoveku rado, a pokiaľ mali niečo spoločné s hrdinnými kapitolami národa, malo ich ešte radšej.

hrad hrad

Aj keď devätnáste storočie stredovek romanticky milovalo, zároveň zbavovalo mesto stredovekých prežitkov a prebytkov. Boli tu nové požiadavky na hygienu, symetriu, vzdušnosť a vôbec estetičnosť. Búrali sa hradby a budovali sa široké bulváre, rovnako ako iné európske mestá, ani Guimarães neunikol radikálnej prestavbe. Staré však nebolo zmetené z povrchu zemského ale naopak s novým vytvorilo krásnu symbiózu.

Guimarães

Mesto je okrem svojho historického a kultúrneho významu zaujímavé ešte aj každoročnými slávnosťami Nicolinas. V podstate ide o nášho Mikuláša, aj keď úplne inak. Oslavy prebiehajúce už od roku 1691 začínajú 29. novembra a končia 7. decembra. Skladajú sa z rôznych častí, najznámejšie sú sprievody študentov prechádzajúcich mestom a hrajúcich na bubny. A aj keď sme v čase našej návštevy nemali o existencii podobných osláv ani páru, na bubny sme narážali všade. Pokiaľ vás teda zaujímajú ľudové tradície a kultúra, vydajte sa preskúmať Guimarães počas neskorej jesene. Kúpať v mori sa síce nebudete, ale oproti nášmu územiu je tunajšie podnebie vcelku príjemné. Samozrejme ale aj jar je tu nádherná.

GPS: 41°26'46.9"N 8°17'30.6"W

Text a foto: Kateřina Holečková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Portugalsko – Tomar a poklady rádu templárov
Publikované: 22.3.2018
Rytiersky rád templárov je do dnešných dní zahalený rúškom tajomstva. Viac či menej uveriteľných záhad je okolo nehoj stále mnoho a kníh bolo napísaných snáď ešte viac. Či už sa jedná o historické detektívky, alebo literatúru faktu. Len málokedy sa ale s templármi stretneme tvárou v tvár. Samozrejme nemyslím tvár z mäsa a kostí, keďže v roku 1312 bol rád pápežskou bulou zrušený, ale tvár umeleckú – ich pamiatky.

Cestovateľské kino v krajine pánov svetových morí
Publikované: 8.6.2019
Oceánom hýčkaná kráľovná moreplavcov. Zem zdobená vínnymi révami a korunovaná slnečnými lúčami. Objavte zabudnutý klenot Európy, ktorej cesty kedysi strážili templári a ktorej vládli kresťanskí aj moslimskí králi.

Portugalsko, Carvoeiro – skrytý poklad pobrežia Algarve – VIDEO
Publikované: 11.2.2020
Neďaleko mesta Portimão na južnom pobreží Portugalska leží stranou pozornosti malé mestečko Carvoeiro. Pritom ponúka nádherné scenérie a malé pláže chránené majestátnymi útesmi, kde si aj v najväčšej sezóne užijete trochu pokoja a súkromia.

Portugalsko: Maják Cabo de São Vicente – VIDEO
Publikované: 10.3.2020
Neďaleko pevnosti Sagres stojí smerom na západ ešte jeden maják. Jeho súčasná podoba pochádza z roku 1908 a jeho optické zariadenie patrí medzi 10 najväčších na svete. K majáku sa dostanete okolo nádherných útesov v pravdepodobne najscénickejšej oblasti Portugalska.

Portugalsko: Lagos – mesto rozprávkových pláží aj nádherných útesov – VIDEO
Publikované: 17.3.2020
Región Algarve sme už v našom seriáli dosť podrobne predstavili. Zakončíme ho mestom Lagos, ktoré patrí k turisticky najobľúbenejším a slúži ako perfektná základňa pre poznávanie. Vďaka surferom si navyše udržalo veľmi pohodovú atmosféru.

Portugalsko, Fatima – cesta za zázrakom
Publikované: 13.2.2021
Fatima je bezpochyby jedným z najznámejších katolíckych pútnických miest sveta, väčšine Čechov to však nič nehovorí. Trom deťom sa tu zjavila Panna Mária, a tak sa sem ročne vydávajú milióny ľudí prosiť o zázrak.

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum – VIDEO
Publikované: 23.8.2016
Portské víno pozná asi každý. Možno sa vám v spojení s Portom vybaví aj vysoký oceľový most s majestátnym oblúkom cez rieku Douro alebo drevené lodičky so sudmi vína, ktoré tento drahocenný nápoj privážali z viníc vo vnútrozemí do mesta . Porto je ale veľmi rozmanité mesto s bohatou históriou, kultúrou, gastronómiou i neďalekými plážami na pobreží Atlantiku a každoročne právom láka viac a viac návštevníkov.

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu – VIDEO
Publikované: 26.7.2016
Víno, káva, útesy a vlny. Najzápadnejšia krajina kontinentálnej Európy patrí medzi tie, kde si na svoje príde snáď úplne každý. Taktiež sa radí medzi 20 najnavštevovanejších zemí sveta. Ponúka nielen nádherné pláže, a to vrátane tých najlepších surferských z celej Európy, ale aj krásnu prírodu vo vnútrozemí, bohatú kultúru i rušné pulzujúce mestá. Poďme sa spoločne pozrieť do Portugalska.


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko – dovolenka pri mori aj chodenie po pamiatkach
Portské víno, surferi, Christiano Ronaldo, jedny z najkrajších pláží, nočný život a krásna archit...

Portugalsko: Lisabon
Prechádzka hlavným mestom Portugalska. Foto: Maxim Kucer, Jakub Štantejský


Súvisiace video

Portugalsko: maják Cabo de São Vicente
Súčasná podoba majáka pochádza z roku 1908 a jeho optické zariadenie patrí medzi 10 najväčších na...

Portugalsko: Pevnosť, maják a obrie vlny v Sagres
Na najzápadnejšom cípe južného Portugalska nájdeme národný park, ktorý chráni najzachovalejšiu ča...

Portugalsko, Faro – vstupná brána regiónu Algarve
Do Fara sa dostanete vlakom z Lisabonu, ale tiež diaľkovými autobusmi z juhu Španielska. Divoké p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C