www.infoglobe.sk » Portugalsko, Coimbra: najstaršie univerzitné mesto v krajine - VIDEO

Portugalsko, Coimbra: najstaršie univerzitné mesto v krajine - VIDEO

Publikované: 18.9.2012
Mesto Coimbra bolo viac než jedno storočie, v časoch, kedy Portugalci bojovali s Arabmi o práva na územie, hlavnou portugalskou metropolou (1143 – 1255). Od roku 1290 tam až dodnes funguje univerzita – ak nebudeme počítať prestávku, kedy bola spolu so štatútom hlavného mesta presťahovaná do Lisabonu.

Hlavné mesto v Lisabone zostalo, ale pre politikov nepohodlní intelektuáli boli vyexpedovaní späť do svojej pôvodnej kolísky – mesta Coimbra. Ďalej od vlády, názorovo odrezaní od kľúčového diania v krajine.

Dnes žije v meste ležiacom asi v polovici cesty medzi Lisabonom a Porto približne 140 tisíc ľudí. Opustené býva paradoxne počas turistickej sezóny, kedy majú študenti, ktorí udávajú tón života v meste, voľno. Ulice sú tak pusté od dynamickej mládeže, haliacej svoje rozumy do čiernych talárov.

Fado tak trochu inak – filozoficky

Coimbra má, zdá sa, všetko čo potrebuje. Aj keď je starobylá disponuje modernými kaviarňami, krčmičkami, obchodmi, drahými butikmi, ale na druhé strane tiež všetkým tým, čo jej starobylosť podtrhuje – starými kostolmi, ktorých je v mete neúrekom, tradičnými piesňami fado – clivým štýlom portugalskej hudby. Fado v Coimbre, sa od fada, ktorý môžete počuť v iných častiach krajiny, odlišuje hlbšou tematikou, ale napríklad aj rozdielnym ladením dvanásťstrunovej gitary.

Či chcete alebo nie, táto hudba veľmi často hraná na živo v kaviarňach, vás v myšlienkach nasmeruje k filozofickým témam, a nevadí, že portugalsky viete povedať len pár slov. Dokonca ani samotní Portugalci vraj mnohokrát nevedia, o čom sa spieva. Slang používaný na severe krajiny nie je južanov príliš zrozumiteľný.

Coimbra - universitaCoimbra - universitaCoimbra

Coimbra

Sever proti juhu a prázdne mesto

Obyvatelia protiľahlých kútov Portugalska medzi sebou vedú tichú vojnu – s obdobnými pravidlami ako Praha s Brnom. Konzervatívny spôsob vyjadrovania juhu, ale asi vždycky prevalcuje pichľavé vety severu, skoro vždy preložené aspoň jedným sprostým slovom. Obzvlášť komické, avšak nijak výnimočné, je to v prípade starších dám, ktoré týmto hrubým spôsobom „klábosia“ nad kávou a obľúbeným zákuskom.

Všetci študenti, ktorí sa rozhodli pre vzdelávanie sa v Coimbre, majú jedno spoločné. Budúci lekári, lingvisti, matematici alebo právnici musia byť v dobrej fyzickej kondícii, pretože jednotlivé fakulty stoja na kopci vysoko nad mestom, tam kde by asi normálne stál hrad. Tu v meste Coimbra je to proste tak, že všetko dianie majú pod palcom vzdelanci, ktorých internáty nájdete v uzulinkých uličkách stúpajúcich hore.

Coimbra

Coimbra Coimbra Coimbra Coimbra

Je asi 35 stupňov a ostré slnko sa opiera do starých rozpálených kamenných chodníkov, pre chôdzu nijak pohodlných. Mnohé z domov sú na predaj a mnohé z nich sa rozpadajú a len sem tam sa v nich mihne niekto zo stálych, väčšinou starších, obyvateľov. No aj tak sú tieto uzunké uličky, ktoré často nevedú ďalej než k dverám nejakého domu, pretkané zvláštnou atmosférou. Aj keď v lete zostávajú prázdne, všade pretrvávajú stopy študentov, ktorí ich cez rok obývajú: topánky naviazané na troleji, ktorý kedysi slúžil ako hybná sila pre uzulinké žlté električky, rovnaké ako v Lisabone, alebo revolučné heslá, hlásajúce čosi o slobodnej republike.

Študenti v Coimbre majú tú výhodu, že ich od seba nedelí obor, pre ktorý sa rozhodli. Univerzitný areál má proste všetky fakulty pohromade - právnikov vedľa matematikov, matematikov vedľa lekárov, lekárov vedľa fyzikov a všetci títo ľudia, prahnúci po vzdelaní alebo tituloch, to majú blízko do kostola.

Coimbra Coimbra Coimbra Coimbra

Coimbra

Pedro a Inês – Romeo a Júlia po portugalsky

K bývalému hlavnému mestu sa viaže aj jedna silná love story. Syn portugalského kráľa Alfonza IV. a dedič trónu Pedro si musel vziať za ženu princeznú Constanzu Navarra, napriek tomu, že bol až po uši zamilovaný do Inês de Castro – galícijskej, teda španielskej šľachtičnej. Po smrti svojej ženy sa s ňou potajomky oženil a v meste Coimbra s ňou potom žil. Obaja zamilovaní však narazili na nevôľu kráľa, ktorý v ich spojení videl hrozbu, a tak nakoniec nechal Inês zavraždiť. Po kráľovej smrti sa začal Pedro, ako nový panovník, mstiť.

Našiel dvoch vrahov svojej milej a podľa legendy im vyrval srdce z tela. Pred súdom potom Pedro prehlásil, že sa s ňou oženil a práve ona je teda právoplatnou kráľovnou. Telo Inês nechal exhumovať, svoju kráľovnú posmrtne korunoval a sudcov dokonca donútil, aby pobozkali jej ruku a tým tak prisahali vernosť novej kráľovnej. Teraz sú obaja pochovaní v kláštore v meste Alcobace. Silný príbeh lásky spečatený Pedrovým sľubom: „Até ao fim do mundo,“ v preklade „Do konca sveta,“ inšpiroval mnoho portugalských ale aj svetových spisovateľov a umelcov. 

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Lisabon I: tep portugalskej metropoly – VIDEO
Publikované: 24.8.2010
Horúca portugalská krv sa snúbi s horúcim podnebím. Býčie zápasy, futbal a divoký nočný život – to všetko k Portugalcom patrí. Rovnako ako aj romantické zákutia, nespočetné množstvo kostolov alebo neodolateľné vanilkové košíčky.

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu – VIDEO
Publikované: 26.7.2016
Víno, káva, útesy a vlny. Najzápadnejšia krajina kontinentálnej Európy patrí medzi tie, kde si na svoje príde snáď úplne každý. Taktiež sa radí medzi 20 najnavštevovanejších zemí sveta. Ponúka nielen nádherné pláže, a to vrátane tých najlepších surferských z celej Európy, ale aj krásnu prírodu vo vnútrozemí, bohatú kultúru i rušné pulzujúce mestá. Poďme sa spoločne pozrieť do Portugalska.

Portugalsko – ostrov Madeira VI
Publikované: 6.6.2016
Ďalšou zastávkou smerom na západ je Porto Moniz. Pokiaľ idete od Sao Vicente, cestou cez tunely sa zastavte v mestečku Ribeira da Janela. Je to miesto s tmavými vulkanickými skalami a so skalou milencov, ktorá sa týči z mora.

Portugalsko – ostrov Madeira V
Publikované: 30.5.2016
Okrem známeho madeirského vína, ktorého najväčším odberateľom je Japonsko, patrí k tradičným nápojom poncha – likér s citrónovou šťavou. Namiesto citrónu sa môže pridať šťavu z pomaranča alebo marakuje. Podáva sa buď na osvieženie chladený, alebo ako prevencia pred nachladnutím teplý. Oslavy vína v podobe vínneho festivalu sa tu konajú na prelome augusta a septembra.

Portugalsko – Madeira IV
Publikované: 23.5.2016
Keď pred miliónmi rokov nastal v Atlantiku výbuch lávy, vznikol tu 5 000 metrov vysoký lávový masív, z ktorého dnes vidíme len jeho časť ako ostrov. Ostrov, ktorý si dnes vystačí s vlastnými prostriedkami. Má niekoľko elektrární (vodné a veterné), úrodnú pôdu a more plné rýb.

Portugalsko – ostrov Madeira II.
Publikované: 6.3.2016
Ostrov v Atlantiku, kde vďaka vlhku, teplu a úrodnej pôde môžete pestovať takmer čokoľvek. Kde sa berie voda vhodná na zavlažovanie a na akom princípe vlastne všetko funguje?

Španielsko, Toledo – výlet za romantikou VI.
Publikované: 21.6.2015
Po ceste z Cádizu do Toleda som sa ešte išla na pár dní pozrieť do Lisabonu. Myslím, že si konečne zaslúžim trošku pohodlia a sprchu, tak sa tentokrát ubytujem v hosteli.

Portugalsko, Fátima: trp a stane sa zázrak - VIDEO
Publikované: 25.9.2012
Fátima - Mekka všetkých katolíkov a jedno z najnavštevovanejších pútnických miest na svete. Leží v strednom Portugalsku asi 120 kilometrov od Lisabonu. Miesto, kde sa trom deťom zjavila Panna Mária a prorokovala mnohé neskoršie udalosti.

Cestovateľské kino v krajine pánov svetových morí
Publikované: 8.6.2019
Oceánom hýčkaná kráľovná moreplavcov. Zem zdobená vínnymi révami a korunovaná slnečnými lúčami. Objavte zabudnutý klenot Európy, ktorej cesty kedysi strážili templári a ktorej vládli kresťanskí aj moslimskí králi.

Z Prahy k brehom Atlantiku XVII.
Publikované: 12.3.2011
Útek od chladného oceánu a výlet na najzápadnejšie miesto Európy.

Lisabon II. - to, čo láka turistov VIDEO
Publikované: 31.8.2010
Ukážkou dokonalej európskej metropoly je časť Lisabonu – Park národov, kde sa roku 1998 konalo Expo. Pred veľtrhom sa Portugalci vyhecovali tak, že úplne zmenili ráz mesta. Pred výstavou otvorili most Vasca da Gamu. Vybudovali modernú nádrž, zdokonalili infraštruktúru. Zaprášené továrenské haly nahradili moderné presklené budovy. Lisabon sa môže tiež pochváliť najväčším európskym oceánom.


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Botanická záhrada
Jardim botanico da Madeira sa rozkladá na svahoch nad hlavným mestom Funchal. Prístupná je kabínk...

Portugalsko, Oteiro: na návšteve v stredoveku
Na severe Portugalska, neďaleko mestečka Montalegre, nájdete snáď najzapadnutejšiu dedinku v kraj...

Portugalsko: Odvrátená tvár Lisabonu
Fotografie z "neturistických" štvrtí Lisabonu s vlastnou príťažlivou atmosférou. Foto: Maxim ...

Portugalsko: Lisabon
Prechádzka hlavným mestom Portugalska. Foto: Maxim Kucer, Jakub Štantejský

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
9.6.2021
Jednoduchšie cestovanie po Európskej únii umožní nová aplikácia GreenPass, do ktorej si naskenujete QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19 a následne sa jednoducho pri prekročení hraníc preukážete takýmto potvrdením.
8.6.2021
Milovníci adrenalínu sa dočkali. Vo Vysokých Tatrách vznikne nová zaistená turistická trasa tzv. via ferrata v Priečnom sedle, ktorá tak nahradí pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 12. 6. 2021
sviatok:Zlatko
dnes:
sobota 12.6.
26 °C
zajtra:
nedeľa 13.6.
21 °C