www.infoglobe.sk » Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust

Publikované: 8.5.2023
V týchto dňoch si pripomíname 78. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Osvienčim

Mesto Osvienčim sa stalo neslávne slávne prítomnosťou koncentračných táborov Auschwitz I a Auschwitz II – Birkenau (od roku 1979 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO), ktoré sa stali najväčšími nemeckými vyhladzovacími tábormi v dobe nacizmu. Dnes sú premenené na dôstojný pamätník hrôz genocídy a zároveň sa stali symbolom holokaustu, ktorý ľudstvo už snáď nikdy nedopustí.

Osvienčim

V priestoroch murovaných i drevených domov, plynových komôr, kremačných jám a pecí sa konajú celoročné exkurzie, ktoré majú návštevníkom (i celému svetu) ukázať zvrátenosť nacistického režimu a neľudské utrpenie miliónov nacistami prenasledovaných ľudí z celej Európy. My vám dnes chceme priniesť pár tragických faktov o tomto mestečku resp. táboroch a pripomenúť si tým veľký význam ukončenia násilia, tyranie a neľudskosti v podobe 2. svetovej vojny.

OsvienčimPrvý koncentračný tábor (Auschwitz I) pri Osvienčime postavili v roku 1940 na príkaz šéfa SS Heinricha Himmlera. O rok neskôr vzniká oveľa rozsiahlejší komplex - Auschwitz II – Birkenau (Brezinka). Avšak to nie sú jediné koncentračné tábory v Osvienčime. V širšej oblasti mesta vzniká ďalších 45 tzv. vedľajších táborov, ako aj pomerne rozsiahli v poradí tretí tábor Auschwitz III – Monowitz.

OsvienčimJedným z najfotografovanejších miest koncentračných táborov je okrem hlavnej brány bývalého tábora Brezinka aj vstupná brána táboru Auschwitz s nápisom Arbeit Macht Frei (Práca oslobodzuje), ktorý do súčasnosti dokumentuje zvrátenú kamufláž. Prichádzajúci väzni (transporty) si totiž mali myslieť, že prácou sa z tábora vykúpia.

OsvienčimPodmienky väzňov boli viac než katastrofálne. Spočiatku spávali na slame, neskôr pribúdali drevené poschodové postele s chabou prikrývkou v lepšom prípade. V jednej miestnosti sa tlačili stovky z nich. Jedálniček pozostával z čudnej bylinnej kávy, polievky (častokrát „zašpinenej“ vody) a kúska chleba. Hladní väzni sa zo zúfalstva uchyľovali k jedeniu časti oblečenia, omietok či dokonca dochádzalo aj ku kanibalizmu. Väzni okrem stavebných robôt boli využívaný napríklad aj na testovanie nových liekov (spoločnosťou Bayer) či pre medicínske pokusy (napr. ľudským monštrom, doktorom Mengelem).

OsvienčimTunajšie plynové komory boli postavené tak, aby pripomínali umyvárne, kde posielali na „očistu“ prevažne deti, práceneschopných či starých ľudí. V koncentračných táboroch boli zriadené aj nevestince, divadlo či kino pre „vyvolených“. Bežnou súčasťou života bolo aj zápasenie, kde prehra znamenala smrť a výhra jeden deň života.

OsvienčimPočet obetí je dodnes nejasný, no podľa samotného múzea v Osvienčime ich tu zomrelo vyše 1 a pol milióna. Niektoré zdroje však uvádzajú až do 2 a pol milióna obetí. V plynových komorách denne nacisti dokázali zabíjať 6 000 ľudí, no mnoho ďalších obetí umieralo v dôsledku podvýživy a zlého zaobchádzania. Zo Slovenska bolo deportovaných vyše 65 a pol tisíc osôb, z ktorých prežilo len niečo vyše 300.

OsvienčimDovedna z Osvienčimu utieklo viac ako 600 väzňov, no skoro polovicu dolapili už v okolí tábora a popravili. Najznámejším úspešným útekom sa stal útek slovenských židov Waltera Rosenberga (Vrbu) a Alfreda Wetzlera, ktorý sa v roku 1944 dostávajú na Slovensko a podávajú svetu správu o smrtiacej mašinérií v koncentračných táboroch, o ktorej údajne „západný svet“ vôbec nevedel.

OsvienčimPred samotným oslobodením mesta Osvienčim sa nacisti snažili zamaskovať stopy po masovom vraždení, ničili smrtonosné stavby, brali tisíce väzňov na tzv. pochody smrti, a tak po dorazení Červenej armády (27. januára 1945) bolo v táboroch prítomných „len“ 7650 de facto na smrť vyčerpaných väzňov. Po krátkom čase však boli zdokumentované sklady, kde sa našli tony ľudských vlasov, státisíce kusov oblečenia, kufrov, okuliarov, cez 40 000 párov topánok a mnoho ďalších artefaktov beštiality.

Osvienčim

OsvienčimOsvienčim

V súčasnej dobe, keď opätovne narastá nezdravý „nacionalizmus“, by bolo dobré navštíviť niektorý z týchto pamätníkov ľudskej zvrátenosti a pripomenúť si, kam až viedli „nevinné“ prejavy a súhlasy s názormi týchto extrémistických, zatiaľ dúfajme, menšín.    

Osvienčim

GPS: 50°02'03.6"N 19°10'53.3"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Osvienčim - cesta do továrne na smrť
Publikované: 8.10.2009
Chcete navštíviť miesta, ktoré sa zapísali čiernym písmom do histórie moderných dejín? Máte pocit, že Holokaust je mýtus? Potom sa s nami vydajte do koncentračných táborov Osvienčim I a Osvienčim II - Birkenau, vyhladzovacích fabrík na smrť, ktoré sú od českých hraníc vzdialené necelých sto kilometrov ...

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 9.3.2023
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 23.2.2023
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Nedeca – obec so stredovekým hradom a malebným okolím
Publikované: 17.7.2019
Letné prázdniny sú ideálnym časom na rodinné výlety. Preto vás dnes na jeden taký pozývame. Naším cieľom bude poľská obec Nedeca (Niedzica), ktorá sa nachádza v regióne Spiša, neďaleko slovenských hraníc v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Svídnice a Jawor – kostoly Mieru
Publikované: 19.1.2023
V našich krajinách je pobielohorské obdobie stále často vnímané ako obdobie temna. Ale práve v tejto „temnej“ dobe uzrelo svetlo sveta mnoho našich najväčších umeleckých pokladov, ktoré vytvorili majstri ako Karel Škréta, Jan Blažej Santini Aichl či otec a syn Dientzenhoferovci. A nádhernými barokovými pokladmi, ktoré v podstate vznikli v dôsledku tridsaťročnej vojny, sa pýši aj susedné Poľsko. A dokonca kus dnešného Poľska bol vtedy súčasťou Krajín českej koruny.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 16.2.2023
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu, si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas tiež nestojí málo. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom.

Poľsko, Poznaň: mesto na rieke Varte II.
Publikované: 2.2.2023
Bol by to hriech venovať takému mestu akým je Poznaň iba jeden článok. Dnes sa sem preto vraciame, bližšie spoznať toto hlavné mesto Veľkopoľského vojvodstva.

Poľsko, Wadowice – rodné mesto pápeža
Publikované: 15.5.2022
Približne 50 kilometrov juhozápadne od Krakova sa rozprestiera bezmála 20-tisícové mesto Wadowice, ktoré sa preslávilo ako rodisko Karola Wojtylu, neskoršieho pápeža Svätého Jána Pavla II. Dnes sa sem vydáme nielen po stopách pápeža, ale nazrieme i do histórie, a tiež si pozrieme zopár pamiatok.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 4.6.2021
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko, Żywiec - návšteva pivovaru z čias monarchie
Publikované: 28.5.2021
Tentoraz sa vydáme spoznávať južné Poľsko, presnejšie mesto Żywiec, ktoré leží na sútoku riek Koszarawa a Soła v Sliezskom vojvodstve. Našu púť mestom začneme v miestnom pivovare založenom v roku 1856, ktorý vyrába jedno z najznámejších pív v Poľsku.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 13.2.2022
To, že poľské hory sú Čechmi (i Slovákmi) dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru
Publikované: 13.8.2021
Radi by ste sa prešli pozdĺž mora, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Pokiaľ áno, máme tu dnes pre vás tip na miesto, ktoré je Čechmi (ale aj Slovákmi) dosť opomínané. Nemusíte ísť tisíce kilometrov, nemusíte prekonávať svoj strach z lietania. Stačí, keď sadnete do auta a môžete si urobiť krásny predĺžený víkend v Kolobrzegu.

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke I. – história a súčasnosť
Publikované: 20.2.2019
Svetový unikát na juhu Poľska láka nahliadnuť do útrob zeme ročne vyše milióna turistov. Soľný svet, ktorý tu za stáročia vznikal vďaka ťažbe soli, nenechal ľahostajných ani nás. Preto sa vydajme odkrývať históriu i súčasnosť tohto výnimočného miesta v nasledujúcich riadkoch.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva I.
Publikované: 23.10.2019
Nasledujúce týždne budeme spoznávať nádherné prírodné a kultúrne zaujímavosti Malopoľského vojvodstva. Naším východiskovým bodom bude mesto Zakopané, ktoré je zároveň spoločenským centrom celého regiónu.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva II.
Publikované: 30.10.2019
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili Kościeliskú a Chochołowskú dolinu, sa dnes vydáme na spoznávanie ďalších turistických atrakcií Malopoľska. Tentoraz neopustíme mesto Zakopané, nakoľko naším cieľom bude podlhovastý kopec nazývaný Gubałówka.

Poľsko, Výlety za krásami Malopoľského vojvodstva III.
Publikované: 6.11.2019
Očarení minulotýždňovým výletom na vrchy Gubałówka a Butorowy Wierch sa dnes vydáme spoznávať ďalšie úchvatné miesta Malopoľska. Tentoraz zamierime do dedinky Poronin, nachádzajúcej sa približne 7 kilometrov od Zakopaného.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: návšteva kráľovského mesta Żywiec a pápežských Wadowic
Dnes vás pozveme na malú prechádzku po dvoch poľských mestách, ktoré ponúkajú pútavé pamiatky i h...

Poľsko, Osvienčim – spomienka na ľudskú krutosť
Pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve sa rozprestiera mesto Osvienčim, ktoré sa s...

Poľsko, Prírodné i kultúrne klenoty Malopoľského vojvodstva
Jedna z najnavštevovanejších oblastí Poľska – Malopoľsko ponúka dovedna až päť pamiatok zapísanýc...

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...

Poľsko, Krakov a Wieliczka očami fotografa
Dnes sa pozrieme do hlavného mesta Malopoľského vojvodstva, ktoré sa považuje za jedno z najkrajš...

Poľsko, Wieliczka – kráľovstvo soli
Na juhu Poľska sa rozprestiera malebné mestečko Wieliczka, ktoré ponúka turistom mnoho krásnych p...

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X