www.infoglobe.sk » Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc II.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc II.

Publikované: 17.10.2014
Dnes se ešte raz vraciame do tretieho najväčšieho poľského mesta, do mesta Lodž.

AquaparkKeď pôjdete po Piotrkowskom bulváre, pozorne si všímajte bronzové sochy, ktoré sú rozmiestnené v jeho rôznych častiach. Predstavujú totiž významné osobnosti mesta Lodž. Nainštalované tu boli v roku 1999. Táto vonkajšia galérie je komponovaná tak, že návštevníci si vždy môžu sadnúť vedľa slávnych osobností a nechať sa s nimi vyfotiť.

Napríklad pri pomníku Arthura Rubinsteina, ktorý nájdete pri dome č. 78, si môžete prisadnúť k slávnemu pianistovi. V jeho fortepiáne fungoval skrytý mechanizmus, ktorý po vhodení mince prehrával skladateľové známe Lodž, Kaplnka Karola Scheibleraskladby a tiež skladby od iných umelcov, ako Čajkovskij alebo Chopin. Avšak spoločnosť Sony BMG, ktorá má vlastnícke práva na niektoré skladby, požadovala honoráre, a tak klavír utíchol.

Keď sa budete chcieť vzdialiť z historického centra k nejakej modernejšej radovánke, tak by vám nemal uniknúť najväčší vodný park v Poľsku, aquapark Fala. Nachádza sa tu osem vnútorných aj vonkajších bazénov s toboganmi a tiež špeciálny bazén pre deti s vodnými hračkami.

Vašu pozornosť si isto zaslúži aj zoologická záhrada, ktoráRubinsteinov pomník sa rozkladá na ploche 16 hektárov. Množstvo živočíchov, o ktoré sa zoo stará, je impozantné – približne 80 druhov cicavcov, 137 druhov vtákov, 56 druhov plazov, 16 druhov obojživelníkov alebo 96 druhov rýb. Na stránkach zoo dokonca pri výbehoch žiráf a tigrov fungujú online kamery.

V meste Lodž nechýba ani botanická záhrada. Založená bola v roku 1929 a dnes pokrýva územie s rozlohou 69 hektárov. Botanická záhrada je rozdelená na deväť tematických celkov, ako napr. japonská záhrada, okrasné rastliny, liečivé a Palmový skleníkpriemyselné rastliny alebo alpinárium. Od roku 2001 začala botanická záhrada budovať aj náučné chodníky, ktorých tu je zatiaľ šesť.

Keď sme už načali flóru, ďalším tematickým miestom, ktoré by ste iste nemali vynechať, je palmový skleník. Jedná sa o jeden z najmodernejších skleníkov svojho druhu v Európe. Pre verejnosť bol sprístupnený v roku 1956. Skleník je otvorený celoročne, iba na jeseň a v zime sú otváracie hodiny skrátené, no na jar a v lete je otvorené oveľa dlhšie. Záhrada je Rozprávkové Lodžrozdelená do troch celkov. Jeden z nich sa zaoberá Stredomorím, ďalší trópmi, a posledný zahŕňa rozsiahlu zbierku kaktusov.

Lodž nezabúda ani na rodinné výlety. Jedným z miest, kam môžete vziať svoju rodinu, je turistická trasa zvaná Rozprávkové Lodž, ktorá vedie centrom a širším centrom mesta. Na trase nájdete mnoho rozprávkových postáv, ktoré budú vašim deťom pravdepodobne neznáme, ale iste sa im zapáčia.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Arewitz, Kasarian, Jacob Zasina, PolimerekZorro2212

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko: Unikátna soľná baňa Velička (Wieliczka)
Publikované: 19.12.2010
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakciám v Poľsku. Leží len pár kilometrov južne od mesta Krakov, ktoré je hlavným mestom Malopoľského vojvodstva.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky
Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C