www.infoglobe.sk » Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru

Poľsko, Kolobrzeg: Na víkend k moru

Publikované: 11.6.2021
Radi by ste sa prešli pozdĺž mora, ale nechce sa vám ďaleko cestovať? Pokiaľ áno, máme tu dnes pre vás tip na miesto, ktoré je Čechmi (ale aj Slovákmi) dosť opomínané. Nemusíte ísť tisíce kilometrov, nemusíte prekonávať svoj strach z lietania. Stačí, keď sadnete do auta a môžete si urobiť krásny predĺžený víkend v Kolobrzegu.

Jedná sa o poľské mesto s rozlohou 145 km2, ktoré leží približne 150 km od Štetína, na pomedzí Trzebiatowského pobrežia a Gryfickej a Bialogardzkej nížiny. Kolobrzeg je známy predovšetkým ako najväčšie kúpeľné centrum na pobreží Baltského mora a rýchlo rastúci prístav. Môžete tu objaviť 12kilometrové čisté pláže, rozsiahle plochy zelene a zaujímavé historické pamiatky. Z prístavu odplávajú trajekty na dánsky ostrov Bornholm a tiež do Nemecka na ostrov Rujana.

prechádzky po pláži sú krásne v každom ročnom období

Pokiaľ si Kolobrzeg nájdete na mape, pravdepodobne vás na prvý pohľad zaujme mólo, ktoré bolo slávnostne otvorené už 19. júna 1971. Jeho dĺžka je 220 metrov, šírka 9 metrov a leží približne 4,5 metra nad hladinou mora. Pokiaľ sa chcete po ňom prejsť práve teraz, nebude vás to nič stáť. V sezóne je jeho návšteva ale spoplatnená.

na víkend k moru

Niekoľko metrov od móla môžete nájsť maják, ktorý je pomerne dosť mohutný, ale jeho výška je len 25 metrov. Postavili ho na mieste pozostatkov reduty, ktorá slúžila na ochranu vojakov. Úplne prvý maják v Kolobrzegu bol postavený už v roku 1666, avšak ten bol v roku 1945 zničený. Pri majáku sa dá vidieť ďalšie mólo, ktoré slúži ako prístavisko a je chránené protitankovými zátarasmi pred vlnobitím.

maják   osvetlený maják

Na začiatku dnešného článku som spomenula, že sa jedná o najväčšie kúpeľné centrum na pobreží Baltského mora. Do roku 1830 sa dali v Kolobrzegu nájsť pevnosti, avšak po roku 1830 došlo k ich likvidácii a začali sa nahrádzať sanatóriami. Už pred vojnou tu bola postavená kúpeľná infraštruktúra, ale počas nej bolo všetko zničené. Po vojne došlo k otvoreniu najväčších poľských kúpeľov špecializujúcich sa liečbu detí s chorobami dýchacích ciest, kardiovaskulárnej sústavy, motoriky, ale tiež tráviaceho traktu.

Kolobrzeg je už na turistov pripravený, a preto tu môžete nájsť hneď niekoľko hotelov. Najbližšie ubytovanie pri pláži ponúka Sanatórium Uzdrowiskowe Bałtyk, pokiaľ ale máte radšej svoje súkromie a pokoju, nie je problém si kdekoľvek v rámci mesta prenajať byt.

krásny pohľad na more

Pri pláži je niekoľko stánkov so suvenírmi, občerstvením a aj reštaurácie. Pokiaľ sa budete prechádzať pomedzi tunajšími obchodíkmi, zistíte, že ich tu je naozaj mnoho. Pretože sa jedná o prístavné mesto, v každej reštaurácii či v menšom občerstvení nájdete nejaké jedlo s rybami. Pokiaľ ryby z akéhokoľvek dôvodu nejete, budete mať problém sa tu najesť a vyberať budete musieť naozaj veľmi pozorne. Medzi ďalšie najčastejšie občerstvenie patria gofry (vafle), ktoré môžem len a len odporučiť.

pohľadov na more sa človek nenabaží

Aj keď sa jedná o turistické letovisko, v noci to tu nežije. Už po siedmej večer sa začínajú zatvárať reštaurácie a stánkari si všetko balia a odchádzajú domov.

Ak sa vám za jeden predĺžený víkend nechce utratiť priveľa peňazí, nemusíte mať strach. Ceny v Poľsku nie sú vôbec vysoké, ba naopak, dosť často sú ešte nižšie než v Čechách či na Slovensku.

Na záver už len jedna zaujímavosť. V chomutovskom zooparku chovajú tulenieho samca Kaška, ktorého do Čiech doviezli z Poľska. Mláďa tohoto tuleňa našli opustené na pláži priamo v Kolobrzegu.

 

GPS: 54°11'12.8"N 15°33'43.0"E

Text: Jitka Kratochvílová

Foto: Jitka Kratochvílová, Wikimedia Commons: Pibwl

Preklad: O.MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poľsko, Osvienčim – spomienka na holokaust
Publikované: 10.5.2020
V týchto dňoch si pripomíname 75. výročie od ukončenia 2. svetovej vojny. Na jeden z najvýznamnejších medzníkov našich dejín si spomenieme prostredníctvom návštevy poľského mesta Osvienčim, ktoré sa rozprestiera pri ústí rieky Soly do Visly v Malopoľskom vojvodstve.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko, Żywiec – mesto s kráľovskou minulosťou
Publikované: 4.6.2021
Po absolvovaní návštevy známeho pivovaru sa dnes vydáme na potulky samotným mestom Żywiec. Toto niečo vyše 30-tisícové mesto je ideálnym východiskovým bodom pre turistiku do oblasti Západných Beskýd, taktiež ponúka jazernú rekreáciu pri malebnej Zywieckej priehradnej nádrži i atraktívne pamätihodnosti s pútavou históriou.

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.
Publikované: 18.2.2016
Veže kostolov nad hlavou, trpaslíci pri nohách, pokojný dych histórie i zrýchlený tep rušného európskeho mesta a k tomu veveričky všade navôkol. To je Vroclav (známa tiež ako Vratislav , alebo poľsky Wrocław).

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc I.
Publikované: 10.10.2014
V dnešnom putovaní po svetových mestách sa vydáme relatívne neďaleko, len niekoľko stoviek kilometrov na severovýchod od Prahy, do poľského mesta Lodž.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko: Krakov – mesto kráľov a jedného draka
Publikované: 12.9.2011
Krakov – kedysi hlavné mesto Poľska, dnes jeden z najkrajších architektonických skvostov v Európe. Celé mesto dýcha stredovekom a tento dojem podčiarkuje aj nezvyčajné množstvo zelene, ktorá vo veľkých mestách zvykne chýbať. Krakov predstavuje dielo zručných remeselníkov, ktorí nenechávajú nikoho na pochybách, že boli majstrami vo svojom odbore.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.


Súvisiaca fotogaléria

Poľsko: Velička (Wieliczka) – soľná baňa
Svetoznáma stará soľná baňa vo Veličke (Wieliczka) patrí k najnavštevovanejším turistickým atrakc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 3. 8. 2021
sviatok:Jerguš
dnes:
utorok 3.8.
23 °C
zajtra:
streda 4.8.
21 °C