www.infoglobe.sk » Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky

Poľsko, Osvienčim II: riešenie židovskej otázky

Publikované: 22.11.2010
„Židia sú rasa, ktorá musí byť úplne vyhladená.“ To je citát Hansa Franka, generálneho guvernéra v Poľsku okupovanom nacistami, ktorý hovorí za všetko. Úplné vyhladenie, to bol hlavný cieľ koncentračných táborov. Iba v Osvienčime nacisti zavraždili milión Židov. Preto Židia patria k častým návštevníkom.

Neprekvapilo ma preto, že – kým sme vôbec vstúpili do tábora – videli sme skupinku izraelských vojakov, ktorí sa fotili pred vstupnou bránou. Mávali nad hlavou bielo-modrou vlajkou so židovskou hviezdou. Vedľa nich pritom práve prechádzal nemecký zájazd, ktorý ani neprehovoril. Žiaľ, natrafili sme tu aj na Nemcov, ktorí boli dosť hlasní a nedodržovali príliš pietu miesta.

Iba jediná pec pripomína milión splynovaných a spálených väzňov

V koncentračnom tábore Auschwitz I je „iba" jedna plynová komora a spaľovňa. Keď sme prechádzali plynovou komorou, kde väzňov usmrcovali cyklónom B, práve tu prebiehalo pietne zhromaždenie. Mladí ľudia, najskôr asi z Izraela, sa držali v kruhu za ruky a spievali. Okolo boli vence a horiace sviečky. Hneď vedľa plynovej komory sú spaľovacie pece, ktoré mohli spáliť až 340 tiel denne.

 Koncentračný tábor OsvienčimKoncentračný tábor Osvienčim   Izraelčania v Osvienčime  BrzezinkaDrevené baraky v Brzezinke

Toto krematórium fungovalo v rokoch 1940 až 1943. Jeho kapacita však bola malá, a tak Nemci postavili v novovznikajúcom koncentračnom tábore v Brzezinke štyri veľké plynové komory a spaľovacie pece, v ktorých potom zomrela väčšina väzňov. Podľa firmy, ktorá vybudovala všetkých päť krematórií, sa v nich denne mohlo spáliť 4576 mrtvôl.

Plynové komory a spaľovacie pece v Brzezinke Nemci pred koncom vojny rozobrali a zničili, takže z nich ostali iba trosky. Ako jediný dôkaz „konečného riešenia“ ostala plynová komora a pec v základnom tábore v Osvienčime.

Auschwitz II: Miesto, kde musí začínať peklo

Keď prejdete celý areál základného tábora Osvienčim a máte pocit, že nič horšieho už neuvidíte, treba rátať s tým, že sa mýlite. To najhoršie vás totiž ešte čaká. Nasadnete do autobusu a ten vás asi za desať minút prevezie do tábora, ktorý Nemci nazvali Auschwitz II – Birkenau. Je to najväčšia časť tohto koncentračného tábora s kapacitou až 90 tisíc väzňov.

V tejto časti tábora bola väčšina budov drevená a do súčasnosti sa z nich dochoval iba zlomok. Ústredný bod je železničná vlečka a nástupisko, na ktorom dochádzalo k selekcii privezených väzňov. Niektorí išli rovno do plynu, tí ostatní potom do tábora, kde niekoľko mesiacov pracovali, aby nakoniec aj tak zomreli – alebo vyčerpaním a hladom alebo v plyne, podobne ako nespočetne iných pred nimi.

Koncentračný tábor Osvienčim  Drevené postelePrične na spanie v Brzezinke   Toalety

Koncentračný tábor Osvienčim

Dokonca tu boli aj detské baraky, kde žili deti väzňov. Sprievodkyňa nás sem zaviedla až úplne na koniec, no tú hrôzu už bolo ťažké vstrebať. Prechádzate všetky tie baraky, kde zomierali ľudia po tisícoch, počúvate výklad a nerozmýšľate. Informácie si mozog už len ukladá. Existuje určitá miera súcitu a desu, ktorú už rozum dávno prekročil.

Nedokážem si vôbec predstaviť, ako tam ľudia mohli prežiť. Všade bahno, na záchod sa chodilo podľa rozkazu a každý musel vykonať svoju potrebu do minúty. Umyvárne boli veľmi strohé a podľa výkladu takmer nefunkčné. Takže ľudia tam žili v bahne medzi krysami. Každý deň chodili do roboty a keď ochoreli, zomreli. Nakoniec po nich ostal iba chumáčik vlasov, možno fotka alebo kufor s menom a spiatočnou adresou.

Text a foto: Lenka Rafaelová

Preklad: J. VýbornýDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Osvienčim - cesta do továrne na smrť
Publikované: 8.10.2009
Chcete navštíviť miesta, ktoré sa zapísali čiernym písmom do histórie moderných dejín? Máte pocit, že Holokaust je mýtus? Potom sa s nami vydajte do koncentračných táborov Osvienčim I a Osvienčim II - Birkenau, vyhladzovacích fabrík na smrť, ktoré sú od českých hraníc vzdialené necelých sto kilometrov ...

Poľsko – sviatky, kuchyňa a tradície
Publikované: 17.1.2019
Chystáte sa do Krakova, Varšavy alebo na poľskú stranu Krkonôš? Pozrite sa najskôr, aké tradície sa tu dodržiavajú a čo dobrého musíte isto ochutnať. Naši susedia majú mnohé tradície a sviatky podobné ako my, aj kuchyňa je dosť podobná, ale určité rozdiely sa tam nájdu.

Poľsko, Zakopané – hory, ktoré máme prakticky za rohom
Publikované: 10.1.2019
To, že poľské hory sú Čechmi dosť často opomínané, je smutný fakt. Avšak poľské hory sú zrovnateľné s Krkonošami alebo slovenskými Tatrami. Len pre niekoho možno dostupnejšie a lacnejšie. Takže rozhodne stoja za návštevu!

Poľsko: Krakov, židovské mesto Kazimierz
Publikované: 15.12.2016
Krakov, to úžasné, charizmatické a historické mesto má pre návštevníkov toľko lákadiel, že vyraziť tam iba na víkend je jedným slovom škoda. Pokiaľ ste to ešte nepočuli – Krakov sa stáva hlavným mestom barovej zábavy. Reštaurácie, kluby, cukrárne, pijalnie wódky… jeden podnik vedľa druhého a všetky skvelé. A keď sa dostatočne občerstvíte, rozhliadnite sa po meste. Židovské mesto Kazimierz, stredoveké Stare Miasto, Rynek Główny, hrad Wawel a katedrála, najposvätnejšie poľské miesto. To všetko sa tu nachádza na pár kilometroch štvorcových, práve tak akurát poznateľných počas víkendu.

Poľsko, Varšava – zabudnuté mesto
Publikované: 15.8.2016
Najväčšie a zároveň hlavné mesto Poľska – Varšavu – si asi len málokto predstaví ako zaujímavé miesto, do ktorého by si chcel urobiť výlet. Najskôr sme sa aj my skepticky rozhodovali, predsa len cesta vlakom trvá z Prahy približne 8 hodín (za pomerne značný príplatok sa dá kúpiť lôžko a cestovať v noci) a letenka zas stojí cca 3000 Kč. Nakoniec sme si zvolili najlacnejší variant – cestu vlakom cez deň (spiatočný lístok stál cca 1400 Kč).

Poľsko: Poznaň – mesto na rieke Varte I.
Publikované: 24.10.2014
Ako napovedá už aj titulok, mesto Poznaň leží na rieke Varta, tretej najdlhšej poľskej rieke.

Poľsko, Lodž: bývalá textilná veľmoc II.
Publikované: 17.10.2014
Dnes se ešte raz vraciame do tretieho najväčšieho poľského mesta, do mesta Lodž.

Poľsko: Jablonka – nákupný raj Slovákov
Publikované: 4.9.2013
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do Poľska, konkrétne do dedinky Jablonka. Pre nás Slovákov je táto dedinka úzko spätá s výhodnými nákupmi, no v dnešnom článku si povieme aj čo-to o jej histórií a o turistických tipoch v jej okolí.

Poľsko: Nowy Targ – miesto, kde zoženiete všetko
Publikované: 15.5.2013
Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Dva krát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. No my by sme vám, našim čitateľom, chceli predstaviť toto mesto nielen ako trhovisko, ale aj ako historické a atraktívne cestovateľské miesto s rušným každodenným životom.

Poľsko, Osvienčim: miesto, kde tuhne v žilách krv
Publikované: 8.11.2010
Ide o najväčší koncentračný tábor v Európe, kde bolo konečné riešenie židovskej otázky dovedené k tragickej dokonalosti. Medzi rokmi 1940 až 1945 tam Nemci povraždili milión sto tisíc ľudí.

Poľsko, soľná baňa vo Wieliczke III. – druhá polovica turistickej trasy podzemím
Publikované: 6.3.2019
Prvá polovica cesty podzemím nás očarila svojimi priestormi či legendou vytesanou v skale, avšak to nie je ani zďaleka všetko, čo baňa svojim návštevníkom ponúka. Preto poďte s nami zostúpiť ešte hlbšie, do jej chodieb a komôr, na miesta kde sa ligocú krištáľové lustre a slané banské jazierka.


Súvisiaca fotogaléria

Krakov - jedno z najkrajších miest Európy
Krakov (Kraków), hlavné mesto Malopoľského vojvodstva, je rozhodne mestom, ktoré stojí za návštev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav