www.infoglobe.sk » Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné mesto

Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné mesto

Publikované: 22.3.2013
V dnešnom článku nahliadneme do jedného z najnebezpečnejších miest sveta.

Hlavné mesto štátu Papua Nová Guinea leží na juhovýchode krajiny, na mieste, ktoré v 70. rokoch 19. storočia pre Európanov objavil anglický kapitán John Moresby. Územie zabral v mene Británie a neskôr tu vznikla usadlosť nesúca jeho meno. Mesto sa vyvíjalo len pozvoľna a hlavným mestom štátu Papua Nová Guinea sa Moresby stalo až v roku 1975, kedy tento štát vznikol. V poslednom desaťročí zažíva mesto rýchly rozvoj ako ekonomický, tak aj populačný (dnes tu žije približne 300 tisíc ľudí).

Port Moresby

Nanešťastie, mesto dlhé desaťročia sužuje násilná kriminalita v podobe gangov. Tento stav je na jednej strane zapríčinený chudobou (HDP je na hlavu ročne 2,5 tisíce dolárov, v ČR 27 tisíc) na druhej strane veľkú rolu hrá etnická roztrieštenosť krajiny, čo dokladá fakt, že tu existuje cez 700 rôznych jazykov. Veľký podiel na chudobe má extrémne vysoká nezamestnanosť, ktorá sa v Port Moresby pohybuje v rozmedzí 60 – 90% a všetky ukazovatele ako index ľudského rozvoje (HDI) alebo Giniho koeficient túto temnú realitu iba potvrdzujú. Mesto sa tak v prípade turistiky radí na miesta, ktorým by ste sa mali skôr vyhnúť (počet vrážd je tu približne 54 na 100 000 obyvateľov, čo z neho robí jedno z 50 najnebezpečnejších miest na planéte).

Port Moresby

Mesto leží v oblasti, pre ktorú sú typické dve ročné obdobia a to obdobie sucha a obdobie vlhka, pričom priemerná ročná teplota sa pohybuje niekde okolo 26 stupňov Celzia.

Port MoresbyK objektom, ktoré sú v tejto lokalite turisticky atraktívne, sa dá zaradiť napríklad Parliament Haus, dom parlamentu. Ten bol otvorený relatívne nedávno, v roku 1984, princom Charlesom. Architekti objekt navrhli tak, aby skĺbil miestne architektonické štýly. Na fasáde nad hlavným vchodom sa dá vidieť mozaiku s typickými motívmi pre Papuu Novú Guineu. Zaujímavé sú tiež detaily ako napríklad kľučky dverí, ktoré sú v tvare tradičných bubnov kundu. Vo vnútri parlamentnej budovy sa nachádzajú domorodé masky a výstava vzácnych motýľov.

Priamo za parlamentným domom môžete nájsť Národné múzeum. Jeho expozícia má široký záber – fauna, geografia, kultúra či flóra, avšak o exponáty je údajne zle Port Moresbypostarané a zjavne aj kvôli zlému financovaniu, neboli po dlhé roky obmenené.

Národná botanická záhrada a Národný park Varirata sú pokojnejšími miestami v tomto rušnom a nebezpečnom meste. Obzvlášť oblasť Národnej botanickej záhrady je starostlivo udržiavaná a uvidíte tu nielen miestne, ale aj exotické rastliny.

Za návštevu stojí aj Koki Market. Patrí k jedným z najstarších trhovísk v meste. Dajú sa tu kúpiť čerstvo ulovené ryby a ďalšie morské plody. Trhovisko navyše prešlo v poslednej dobe zásadným zlepšením, ktoré zvýšilo jeho bezpečnosť. No aj tak sa neodporúča upozorňovať na seba trblietavými šperkmi alebo fotením.

Piesčitá pláž Ela ležiaca v južnej časti mesta a jej promenáda je počas dňa obľúbeným miestom pre prechádzky. Kúpanie je však vcelku nebezpečné kvôli veľkému množstvu rias a morských ježkov.

Text: Maxim Kucer

Foto: Entheta , Toksave, Toksave, Steve ShattuckSteve ShattuckDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav