www.infoglobe.sk » Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné mesto

Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné mesto

Publikované: 22.3.2013
V dnešnom článku nahliadneme do jedného z najnebezpečnejších miest sveta.

Hlavné mesto štátu Papua Nová Guinea leží na juhovýchode krajiny, na mieste, ktoré v 70. rokoch 19. storočia pre Európanov objavil anglický kapitán John Moresby. Územie zabral v mene Británie a neskôr tu vznikla usadlosť nesúca jeho meno. Mesto sa vyvíjalo len pozvoľna a hlavným mestom štátu Papua Nová Guinea sa Moresby stalo až v roku 1975, kedy tento štát vznikol. V poslednom desaťročí zažíva mesto rýchly rozvoj ako ekonomický, tak aj populačný (dnes tu žije približne 300 tisíc ľudí).

Port Moresby

Nanešťastie, mesto dlhé desaťročia sužuje násilná kriminalita v podobe gangov. Tento stav je na jednej strane zapríčinený chudobou (HDP je na hlavu ročne 2,5 tisíce dolárov, v ČR 27 tisíc) na druhej strane veľkú rolu hrá etnická roztrieštenosť krajiny, čo dokladá fakt, že tu existuje cez 700 rôznych jazykov. Veľký podiel na chudobe má extrémne vysoká nezamestnanosť, ktorá sa v Port Moresby pohybuje v rozmedzí 60 – 90% a všetky ukazovatele ako index ľudského rozvoje (HDI) alebo Giniho koeficient túto temnú realitu iba potvrdzujú. Mesto sa tak v prípade turistiky radí na miesta, ktorým by ste sa mali skôr vyhnúť (počet vrážd je tu približne 54 na 100 000 obyvateľov, čo z neho robí jedno z 50 najnebezpečnejších miest na planéte).

Port Moresby

Mesto leží v oblasti, pre ktorú sú typické dve ročné obdobia a to obdobie sucha a obdobie vlhka, pričom priemerná ročná teplota sa pohybuje niekde okolo 26 stupňov Celzia.

Port MoresbyK objektom, ktoré sú v tejto lokalite turisticky atraktívne, sa dá zaradiť napríklad Parliament Haus, dom parlamentu. Ten bol otvorený relatívne nedávno, v roku 1984, princom Charlesom. Architekti objekt navrhli tak, aby skĺbil miestne architektonické štýly. Na fasáde nad hlavným vchodom sa dá vidieť mozaiku s typickými motívmi pre Papuu Novú Guineu. Zaujímavé sú tiež detaily ako napríklad kľučky dverí, ktoré sú v tvare tradičných bubnov kundu. Vo vnútri parlamentnej budovy sa nachádzajú domorodé masky a výstava vzácnych motýľov.

Priamo za parlamentným domom môžete nájsť Národné múzeum. Jeho expozícia má široký záber – fauna, geografia, kultúra či flóra, avšak o exponáty je údajne zle Port Moresbypostarané a zjavne aj kvôli zlému financovaniu, neboli po dlhé roky obmenené.

Národná botanická záhrada a Národný park Varirata sú pokojnejšími miestami v tomto rušnom a nebezpečnom meste. Obzvlášť oblasť Národnej botanickej záhrady je starostlivo udržiavaná a uvidíte tu nielen miestne, ale aj exotické rastliny.

Za návštevu stojí aj Koki Market. Patrí k jedným z najstarších trhovísk v meste. Dajú sa tu kúpiť čerstvo ulovené ryby a ďalšie morské plody. Trhovisko navyše prešlo v poslednej dobe zásadným zlepšením, ktoré zvýšilo jeho bezpečnosť. No aj tak sa neodporúča upozorňovať na seba trblietavými šperkmi alebo fotením.

Piesčitá pláž Ela ležiaca v južnej časti mesta a jej promenáda je počas dňa obľúbeným miestom pre prechádzky. Kúpanie je však vcelku nebezpečné kvôli veľkému množstvu rias a morských ježkov.

Text: Maxim Kucer

Foto: Entheta , Toksave, Toksave, Steve ShattuckSteve ShattuckDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartolomej
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C