www.infoglobe.sk » Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné mesto

Papua Nová Guinea: Port Moresby - Nebezpečné mesto

Publikované: 22.3.2013
V dnešnom článku nahliadneme do jedného z najnebezpečnejších miest sveta.

Hlavné mesto štátu Papua Nová Guinea leží na juhovýchode krajiny, na mieste, ktoré v 70. rokoch 19. storočia pre Európanov objavil anglický kapitán John Moresby. Územie zabral v mene Británie a neskôr tu vznikla usadlosť nesúca jeho meno. Mesto sa vyvíjalo len pozvoľna a hlavným mestom štátu Papua Nová Guinea sa Moresby stalo až v roku 1975, kedy tento štát vznikol. V poslednom desaťročí zažíva mesto rýchly rozvoj ako ekonomický, tak aj populačný (dnes tu žije približne 300 tisíc ľudí).

Port Moresby

Nanešťastie, mesto dlhé desaťročia sužuje násilná kriminalita v podobe gangov. Tento stav je na jednej strane zapríčinený chudobou (HDP je na hlavu ročne 2,5 tisíce dolárov, v ČR 27 tisíc) na druhej strane veľkú rolu hrá etnická roztrieštenosť krajiny, čo dokladá fakt, že tu existuje cez 700 rôznych jazykov. Veľký podiel na chudobe má extrémne vysoká nezamestnanosť, ktorá sa v Port Moresby pohybuje v rozmedzí 60 – 90% a všetky ukazovatele ako index ľudského rozvoje (HDI) alebo Giniho koeficient túto temnú realitu iba potvrdzujú. Mesto sa tak v prípade turistiky radí na miesta, ktorým by ste sa mali skôr vyhnúť (počet vrážd je tu približne 54 na 100 000 obyvateľov, čo z neho robí jedno z 50 najnebezpečnejších miest na planéte).

Port Moresby

Mesto leží v oblasti, pre ktorú sú typické dve ročné obdobia a to obdobie sucha a obdobie vlhka, pričom priemerná ročná teplota sa pohybuje niekde okolo 26 stupňov Celzia.

Port MoresbyK objektom, ktoré sú v tejto lokalite turisticky atraktívne, sa dá zaradiť napríklad Parliament Haus, dom parlamentu. Ten bol otvorený relatívne nedávno, v roku 1984, princom Charlesom. Architekti objekt navrhli tak, aby skĺbil miestne architektonické štýly. Na fasáde nad hlavným vchodom sa dá vidieť mozaiku s typickými motívmi pre Papuu Novú Guineu. Zaujímavé sú tiež detaily ako napríklad kľučky dverí, ktoré sú v tvare tradičných bubnov kundu. Vo vnútri parlamentnej budovy sa nachádzajú domorodé masky a výstava vzácnych motýľov.

Priamo za parlamentným domom môžete nájsť Národné múzeum. Jeho expozícia má široký záber – fauna, geografia, kultúra či flóra, avšak o exponáty je údajne zle Port Moresbypostarané a zjavne aj kvôli zlému financovaniu, neboli po dlhé roky obmenené.

Národná botanická záhrada a Národný park Varirata sú pokojnejšími miestami v tomto rušnom a nebezpečnom meste. Obzvlášť oblasť Národnej botanickej záhrady je starostlivo udržiavaná a uvidíte tu nielen miestne, ale aj exotické rastliny.

Za návštevu stojí aj Koki Market. Patrí k jedným z najstarších trhovísk v meste. Dajú sa tu kúpiť čerstvo ulovené ryby a ďalšie morské plody. Trhovisko navyše prešlo v poslednej dobe zásadným zlepšením, ktoré zvýšilo jeho bezpečnosť. No aj tak sa neodporúča upozorňovať na seba trblietavými šperkmi alebo fotením.

Piesčitá pláž Ela ležiaca v južnej časti mesta a jej promenáda je počas dňa obľúbeným miestom pre prechádzky. Kúpanie je však vcelku nebezpečné kvôli veľkému množstvu rias a morských ježkov.

Text: Maxim Kucer

Foto: Entheta , Toksave, Toksave, Steve ShattuckSteve ShattuckDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR: Online prednáška - Papuánske srdce
Publikované: 17.5.2020
Vyberte sa v pondelok 18. mája o 19-tej zo svojej obývačky cez indonézske Sulawesi a prekrásne Raja Ampat na ostrov Nová Guinea, kde ešte pred pár desiatkami rokov ste mohli skončiť ako večera u miestneho kmeňa.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.
3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 5. 6. 2020
sviatok:Laura
dnes:
piatok 5.6.
19 °C
zajtra:
sobota 6.6.
24 °C