www.infoglobe.sk » Palestína, Betlehem – na skok z Izraela

Palestína, Betlehem – na skok z Izraela

Publikované: 12.11.2022
Ešte než sa vydáme späť na juh Izraela do mesta Eilat, čaká nás krátky výlet za hranice do susedného štátu. Jedná sa o Palestínu. Prevažná väčšina z necelých 4,8 miliónov obyvateľov, ktorí tu žijú, sú moslimovia a hovorí sa tu arabsky. Medzi Izraelom a Palestínou prebiehajú neustále konflikty prameniace zo sporov o územie a vymedzenie hraníc.

Jesenné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Pred našou cestou sme veľa zvažovali, či sa do Palestíny vôbec vydať, no návšteva Betlehema nás skutočne veľmi lákala. Jedinou nepríjemnosťou mali byť prísne kontroly na hraniciach. Na naše prekvapenie ani pri vstupe a ani pri spiatočnej ceste neprebehla jediná colná kontrola, ani na hraniciach sme nestretli žiadnych vojakov. Celý výlet prebiehal úplne bez problémov.

ulice mesta

Mesto Betlehem leží 8 km južne od Jeruzalema. Žije tu necelých 30 000 obyvateľov, čím ďalej tým viac prevažujú moslimovia. Kedysi tomu tak nebolo, v Betleheme žilo okolo 75 % kresťanov, dnes je to vraj len zopár percent. Dôvodom je zlá ekonomická situácia a horšie podmienky pre vzdelanie.

na ulici Hviezdy

Malou uličkou s domčekmi zo svetlého kameňa, ktorú náš sprievodca označuje ako ulica Hviezdy, sa dostávame až na hlavné námestie Betlehema – Manger Square. Ulicu Hviezdy potom len ťažko hľadáme na mapách, no svoje meno vraj získala podľa toho, že miesto, kde sa narodil Ježiš, bolo označené striebornou hviezdou. Na tejto ulici je na mnohých domoch zavesená hviezda. Na samotnom Manger Square to skutočne žije, je tu mnoho turistov, arabských trhovníkov, taxikárov a samozrejme aj policajtov.

na ulici Hviezdyna ulici Hviezdy

Priamo pred nami sa totiž nachádza jedno z najsvätejších kresťanských miest – chrám Narodenia Pána, ktorý bol postavený nad miestom, kde sa narodil Ježiš Nazaretský. Zároveň sa jedná o jeden z najstarších kostolov na svete, pochádza z roku 327. Od roku 2012 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Do chrámu sa vchádza malým kamenným priechodom, aby bol každý návštevník donútený ohnúť sa a touto poklonou vyjadriť svoju pokoru. Interiér kostola je prevoňaný kadidlami a preplnený turistami, ktorí sa snažia dostať priamo k miestu Ježišovho narodenia. Tu sa nepretržite v mnohých jazykoch spievajú najrôznejšie modlitby, návštevníci sa dotýkajú miesta narodenia a potom pokračujú do ďalšej časti chrámu.

chrám Narodenia Pána   príchod k miestu narodenia

chrám Narodenia Pána  chrám Narodenia Pána – miesto narodenia  chrám Narodenia Pána

Po prehliadke pokračujeme k františkánskemu kostolu sv. Kataríny, ktorý stojí hneď vedľa chrámu. Malému a skutočne štýlovému nádvoriu dominuje socha sv. Hieronýma. V tomto kostole prebieha na Štedrý deň svätá omša, ktorá sa vysiela po celom svete.

v kostole sv. Kataríny

nádvorie pred kostolom sv. Kataríny, uprostred socha sv. HieronýmaMliečna jaskyňa

Našou ďalšou zastávkou je Mliečna jaskyňa (Milk Grotto), ktorá sa nachádza na rovnomennej ulici. Tu sa ukrývala svätá rodina pred Herodovým vraždením neviniatok. Márii tu vraj počas kojenia kvaplo trochu mlieka na zem a zafarbilo tak jaskyňu do biela. Vďaka tomu potom jaskyňa získala svoje meno.

pohľad na Pole Pastierov

Našu prechádzku končíme pohľadom na pláne, kde leží slávne Pole pastierov (Shepherd's Fields) a teraz sa tu nachádza betlehemské predmestie Beit Sahur. Na tomto mieste bolo pastierom zvestované narodenie Ježiša Krista.

 

GPS: 31°42'14.7"N 35°12'26.8"E

Text: Veronika Schubertová

Foto: Veronika Schubertová, Wikimeda Commons: Soman

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Izrael: Mŕtve more – soľ nad zlato
Publikované: 10.9.2022
Na hraniciach Jordánska a Izraela sa rozprestiera najnižšie položená vodná plocha na svete, ktorú všetci poznajú pod názvom Mŕtve more. Toto bezodtokové slané jazero je nielen turistickým lákadlom pre cestovateľov, zlatou baňou pre firmy tu ťažiace liečivú soľ, ale aj klenotnicou bohatej a pútavej histórie.

Izrael, Jeruzalem – Staré Mesto
Publikované: 29.10.2022
Skoro ráno vyrážame autobusom z Haify do Jeruzalema, historicky presláveného mesta. Tu plánujeme stráviť nadchádzajúce dve noci. Bývame len pár krokov od Damašskej brány, ktorá je jedným zo vstupov do slávneho Starého Mesta.

Izrael – pevnosť Masada a kúpanie v Mŕtvom mori
Publikované: 22.10.2022
Z prekrásnej oázy Ein Gedi pokračujeme po hlavnej ceste pozdĺž Mŕtveho mora, aby sme navštívili slávnu starovekú pevnosť Masada. Táto historická pamiatka je súčasťou svetového dedičstva UNESCO už od roku 2001 a patrí k hlavným turistickým atrakciám celého Izraela.

Izrael, Jeruzalem – za hradbami Starého Mesta
Publikované: 5.11.2022
Nielen jeruzalemské Staré Mesto ukrýva skutočné turistické poklady, preto sa dnes vydávame na prechádzku, ktorá vedie priamo za jeho hradby. Začíname na hore Sion, ktorej meno je pre židov len iným výrazom pre štát Izrael. Táto hora sa nachádza za juhozápadnou hradbou Starého Mesta. Práve tu je vraj pochovaný biblický kráľ Dávid a taktiež práve tu mala prebiehať veľmi známa posledná večera Pána.

Izrael – Qasr al-Yahud a oáza Ein Gedi
Publikované: 15.10.2022
Dnes nás čaká návšteva slávneho územia Qasr al-Yahud, ktoré leží na východnom brehu rieky Jordán, a potom výlet v oáze Ein Gedi.

Izrael: Kumrán – zvitky od Mŕtveho mora
Publikované: 8.10.2022
Dnes sa vydáme na jednu z najznámejších archeologických lokalít sveta do Kumránu, ktorý sa nachádza na severozápadnom brehu Mŕtveho mora, v blízkosti mesta Jericho. Toto miesto sa preslávilo nálezom vzácnych tzv. zvitkov od Mŕtveho mora nazývaných aj Kumránske rukopisy.

Izrael: Cézarea Prímorská – Herodesovo mesto
Publikované: 1.10.2022
Cézarea Prímorská nazývaná aj Cézarea, či grécky Kaisareia je mesto nachádzajúce sa na Izraelskej pobrežnej planine pri Stredozemnom mori neďaleko väčšieho mesta Hadera. Toto historicky dôležité mesto patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a prečo je tomu tak, si povieme v dnešnom článku.

Izrael: Haifa – neuveriteľné Bahájské záhrady
Publikované: 24.9.2022
V dnešnom článku budeme na potulkách Izraelom pokračovať. Tentoraz sa vydáme do tretieho najväčšieho mesta Izraela, do mesta Haifa. Toto prístavné mesto ponúka nielen úchvatný pohľad na Stredozemné more, ale aj tolerantnú atmosféru a krásnu prírodu.

Izrael: Múr nárekov – najposvätnejšie miesto Židov
Publikované: 17.9.2022
V najväčšom izraelskom meste Jeruzalem sa nachádza mnoho pamätihodností, posvätných miest a symbolov rôznych náboženstiev. Jednou z takýchto pamiatok je aj Múr nárekov alebo Západný múr, ktorý láka milióny pútnikov z celého sveta, aby práve pri ňom vyslovili svoje modlitby.

Izrael – mesto Haifa a hora Karmel
Publikované: 7.5.2018
Z Tel Avivu sa vlakom ráno vydávame smerom na sever, aby sme navštívili krásne mesto Haifa a urobili si prechádzku v tunajšom národnom parku. Cesta vlakom je skutočne pohodlná, ideme presne na čas a na staniciach je dostupná aj wi-fi.

Izrael – prílet a návšteva Tel Avivu a Jaffy
Publikované: 16.4.2018
Let do Izraela trvá približne 4 hodiny, treba však pripočítať ešte necelú hodinu, než sa dostanete z letiska v Ovde do centra Eilatu. My prilietame vo štvrtok v noci okolo jedenástej hodiny a až o pol jednej ráno sa zdarne dostávame do postele. Určite si dajte pozor aj na výber ubytovania. Lacnejšie varianty sa tu prevádzkujú najpravdepodobnejšie načierno, takže si treba s majiteľom ubytovania dopredu dohodnúť čas príjazdu. Taktiež odporúčam dôkladnejšie si pozrieť hodnotenie ubytovania, my sme sa hneď na prvom mieste trochu vydesili, keď sme zbadali skutočne špinavú izbu.


Súvisiaca fotogaléria

Izrael: Putovanie po Svätej zemi III.
Na Zemi azda nie je posvätnejšieho miesta ako štát Izrael a jeho pamiatky. Väčšina pamätihodností...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi II.
Azda najväčšou perlou Blízkeho východu je štát Izrael, ktorý v sebe spája bohatú históriu, rozman...

Izrael: Putovanie po Svätej zemi I.
Židovský štát Izrael leží na Blízkom východe v oblasti juhozápadnej Ázie pri pobreží Stredozemnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

30.11.2022
Portál Infoglobe a spoločnosť Viago organizuje v poradí piaty ročník medzinárodného cestovateľského festivalu infofest, ktorý sa aj tento rok uskutoční len vo virtuálnej podobe. Súčasne sa po vyše 6. ročnej prestávke vracia festival umeleckej tvorby o horách Horalfest.
29.11.2022
Pomaly už zimné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s odborníkom  z oblasti obnovy pamiatok a ochrany nehnuteľného kultúrneho dedičstva Ing. arch. Pavlom Ižvoltom, PhD., pozve vás do fascinujúceho sveta machu, predstaví filmový Žitný ostrov i nazriete na pozoruhodný jav v Občasnej vyvieračke.
26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 11. 2022
sviatok:Ondrej, Andrej
dnes:
streda 30.11.
3 °C
zajtra:
štvrtok 1.12.
2 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X