www.infoglobe.sk » Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole

Omán – výprava do Wadi Shab so zastávkou pri Bimmah Sinkhole

Publikované: 20.4.2020
Sultanát Omán ponúka mnoho krás a my sa dnes vypravíme do jednej z najúžasnejších scenérií tejto krajiny. Pokiaľ totiž budete chcieť v Ománe zažiť divoké dobrodružstvo, vyrazte do niektorého z kaňonov. My sme si vybrali Wadi Shab, vďaka jeho dostupnosti na juh od Maskatu a na spiatočnej ceste sa zastavíme aj pri Bimmah Sinkhole.

most pri Wadi Shab

Pod veľkým mostom nás víta stádo kôz a tiež miestni, ktorí nás za úplatu malou loďkou prevezú na druhý breh. Tu začína pešia cestička. Teplota stúpa a nenájdete tu veľa miest, kde by sa dalo schovať pred slnkom. Je dobré mať so sebou veľkú zásobu vody. Cez túto fascinujúcu scenériu ideme asi 40 minút, po ceste môžeme vidieť zavlažovacie kanály, jazierka a najrôznejšie tvary skál či hôr.

Wadi Shab   začiatok cesty do Wadi Shab

Cestou stretávame zopár turistov, ale nie je ich tu mnoho. Vodné jazierka dostali v dennom svetle priezračne tyrkysovú farbu. Cestička nás vyvedie skalnou stenou dosť vysoko a my sme nadšení, pretože za každou zákrutou sa pred nami otvárajú nové a snáď ešte krajšie výhľady. To najlepšie je ale stále pred nami. V poslednom jazierku sa totiž môžeme nielen vykúpať, ale tiež preplávať až do jaskyne s vodopádom. Do jaskyne sa vstupuje priamo z vody malou skalnou štrbinou, takže to nie je nič pre klaustrofobikov. Cestou späť teplota stúpa až k 40 stupňom Celzia a my sa začíname tešiť do klimatizovaného auta.

jazero s vodopádom   jazierka vo Wadi Shab

Bimmah Sinkhole alebo Diablova diera je prepadnutá jaskyňa s vodou, obklopená piknikovým parčíkom Hawiyat Najm. Nachádza sa asi hodinu jazdy späť na sever od Wadi Shab. Do 30 metrov hlbokej jamy vedú pohodlné schody. Väčšina miestnych sa len korzuje parkom a dole do jamy sa iba díva. Vo vode už stretnete len Európanov a Američanov pracujúcich v Ománe alebo turistov z rôznych kútov sveta. Voda v jame má príjemnú teplotu na kúpanie a je plná Garra rufa rybičiek, ktoré sa na vás, akonáhle sa na chvíľku prestanete hýbať, hladne vrhajú. Okrem plavcov si zastávku pri jame užijú aj lezci, na stenách bývalej jaskyne sa totiž dobre lezie. Pokiaľ sa tu chcete aj okúpať, tak vzhľadom na prítomnosť miestnych je vhodné obliecť si krátke nohavice a dámy aj tričká. Pretože ako isto viete, Omán je moslimskou krajinou.

Diablová diera

Wadi Shab nám pripravilo asi jeden z najkrajších a najnezabudnuteľnejších zážitkov z celého Ománu. Pokiaľ by ste ich chceli navštíviť viac, tak je to možné. V Ománe je mnoho kaňonov a za zmienku stoja napríklad Wadi Tiwi, Wadi Al Arbeieen alebo Wadi Bani Khalid.

GPS: 22°50'21.1"N 59°14'41.8"E

 

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C