www.infoglobe.sk » Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť

Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Čas si tu môžete krátiť nákupmi, návštevou múzeí, majáku, skúmaním koloniálnej architektúry, prevaľovaním sa na pláži alebo môžete pozorovať korytnačky. Cca 30 km od Suru je pláž, kam celoročne priplávajú karety obrovské a v noci tu kladú vajcia. Korytnačky sa dajú pozorovať v rezervácii Ras al-Jinz. Pripravte sa, že tu nebudete sami, o pozorovanie korytnačiek je veľký záujem.

Sur  maják  dámsky vstup do mešity

Jedným z mojich cieľov pri návšteve Ománu bolo naživo vidieť preteky tiav. Vyhľadávala som na internete, ale nikde som nenašla použiteľný rozpis pretekov. Keď som sa pýtala miestnych, väčšinou vraveli, že teraz preteky nie sú, možno niekde na dedine. Ale moje pátraní po pretekoch neustávalo, až som raz dostala číslo na bratranca Rašída, ktorý ma ráno odvezie na preteky. A stalo sa, len čo sa slnko ukázalo na obzore, už som frčala smer púšť a preteky tiav. Tak za prvé, rozhodne tam nečakajte tribúny, diváci totiž počas pretekov doprevádzajú ťavy v aute a hlasno pri tom pokrikujú. A po druhé, nejde na nich jazdec, ale len figúrka. Majitelia svoje ťavy poháňajú krikom alebo eklektickým obojkom. Na pretekoch sa nestávkuje, víťaz získa hodnotné ceny ako peniaze alebo auto. Vstup je zdarma.

preteky tiav

V Ománe je skutočná púšť s poriadnymi piesočnými dunami. Nechoďte do nej sami, ľahko tu stratíte orientáciu. Pre väčší výlet vám odporúčam najať si auto so šoférom, rozhodne sa to oplatí. V púšti dodnes žijú beduíni, ktorí cez púšť putujú so svojimi stádami kôz a tiav.

púšt

Tiesňava Wadi Shab je veľkou atrakciou. Je to jedno z mála miest v Ománe s celoročne tečúcou vodou (okrem mora). Na prehliadku si nechajte niekoľko hodín, aby ste v pokoji mohli prejsť celým kaňonom. Lezie sa tu aj cez veľké balvany, takže v žabkách ďaleko nedôjdete.

Wadi Shab   Wadi Tiwi

Z Wadi Shab sa dá pätnásť kilometrovým pochodom prejsť do vedľajšej Wadi Tiwi alebo si môžete zvoliť dvojkilometrovú trasu po ceste. Wadi Tiwi je krásne údolie s tečúcou vodou, palmami a úplne bez turistov. Uprostred je osada, kde môžete obdivovať zavlažovací systém a hospodárenie s vodou, je to oáza plná ovocných stromov a zelene. Údolím vedie asfaltová cesta s nulovou prevádzkou. Do oboch tiesňav si vezmite dostatok vody. Pri Wadi Shab sú stánky s občerstvením, kde sa dajú doplniť zásoby, a v neďalekej dedine sú dve reštaurácie. Za dažďa sa tiesňavám radšej vyhnite. Jednak sa to po kameňoch kĺže, ale navyše v tejto oblasti bývajú aj bleskové prívalové dažde, ktoré menia tiesňavy na divokú rieku s valiacimi sa kameňmi.

GPS: 22°49'46.9"N 59°15'07.7"E

 

Text a foto: Eva Marková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán – oáza Arabského polostrova
Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš
Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C