www.infoglobe.sk » Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš

Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Ďalšou pevnosťou, ktorá stojí za návštevu, je Bahla. Tá je zapísaná do zoznamu UNESCO. Keď som niekomu povedala, že mierim Bahly, tak sa dotyčný vždy zarazil a spýtal sa ma, či som o Bahle už niečo počula. A ja že áno, že je tam veľká pevnosť. Za tým vždy nasledovala otázka, či viem o džinoch. A ja, že ich poznám z rozprávok. Reakciou bolo chmchm a zachmúrené pohľady. S džinmi nie sú žarty ako s českými čertami a Bahla je miesto, kde majú moc, dokonca tam cez noc postavili veľký múr. Dozvedela som sa, že v Bahle sa ľudia venujú nečistým kúzlam aj nekromancii, a tak je mnoho Ománčanov, ktorí sa Bahle vyhýbajú a nikdy tam preto neboli. Ja som tam bola (aj v noci) a nič neobvyklé som tam nevidela, až na pevnosť, ktorá je skutočne veľká a celá postavená z kameňov a hliny a napriek tomu drží.

Nizwa

Neďaleko Bahly je zámok Jabrin. Jedná sa o pekne zrekonštruovanú trojposchodovú stavbu s krásnou výzdobou. Kto cestuje na blind, môže pri zámku prenocovať na parkovisku, záchody sú otvorené celú noc a v okolí je len zopár paliem, inak nič.

Bahla – múr, ktorý postavili džinovia   Bahla – vo vnútri pevnosti

Keď som v Ománe navštívila už niekoľkú pevnosť, položila som si otázku, proti komu bola postavená, pri niektorých som odhadovala, že boli proti Peržanom. A ono nie, dozvedela som sa totiž, že pevnosti boli postavené proti vedľajšej dedine, kmeňu za kopcom či iným susedom. Čo z Jabrinu, kde mohlo bývať v okolí len zopár rodín, robí vskutku luxusný úkryt.

Jabrin

Jabrin – strop

Za Nizwou začína pohorie Hajam s najvyššou horou Jabal Shams (3 009 m n. m.). Pokiaľ nemáte auto, určite vás tam niekto zvezie. Na chodenie je tu vhodných niekoľko trekov, ale inak sú cesty myslené pre auto, ideálne 4x4, čo nie je problém, poriadne auto vlastní každá ománska domácnosť. V horách sú dva hotely, avšak cena za ubytovanie nie je práve ľudová. Žijú tu divoké kozy, ktoré z diaľky pripomínajú psy stredného vzrastu. Taktiež tu môžete stretnúť stáda divokých oslov, ale netreba sa ich obávať, zvieratá sú mierumilovné. Dajte si však pozor na hady, ktoré vyliezajú hlavne v noci, prípadne sa nachádzajú pri vodných zdrojoch. V noci choďte s baterkou a dívajte sa, na čo šliapete. V horách si môžete dobre prehliadnuť aj zavlažovací systém falaj, ktorý je starý stovky rokov a perfektne rozvádza vodu z horských prameňov až do záhrad.

v pohorí Hajam   nápisy musia byť dvojjazyčné  

Za návštevu stoja aj horúce pramene Nakhl (120 km od Mascatu). Aj keď je v Ománe celoročne teplo, tak je miestne pohorie bohaté na horúce pramene. V Nakhle je pri prameni vybudovaný aj malý bazén na kúpanie, akási prírodná vírivka, detailom je, že je len pre mužov. Ženy si môžu máčať nohy v potoku, ktorý z vírivky vyteká. V tejto vode žijú rybičky, ktoré vám okusujú starú kožu z nôh. Musíte byť ale rýchli, pretože k prameňu jazdia Filipínci, ktorí prišli do Ománu za prácou, a tie rybky chytajú a upražené konzumujú. Horúce pramene sa tu využívajú aj na umývanie vozidiel (videla som to na vlastné oči).

GPS: (Bahla) 22°57'12.6"N 57°17'33.8"E

 

Text a foto: Eva Marková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán – oáza Arabského polostrova
Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť
Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C