www.infoglobe.sk » Omán – oáza Arabského polostrova

Omán – oáza Arabského polostrova

Publikované: 11.9.2017
Ideálna destinácia pre všetkých, ktorí majú radi piesok a hory a nechcú stráviť dovolenku na jednom mieste. Tejto krajine vládne osvietený absolutista sultán Kabus a väčšinovým náboženstvom je Islam. Žije tu približne dva milióny Ománčanov a spolu s nimi ďalšie dva milióny zahraničných pracovníkov, väčšinou z Indie a Pakistanu.

Omán je veľký približne ako tri České republiky a 80 % krajiny tvorí púšť. Z východu a juhu ho obmýva more, takže plavky si isto vezmite so sebou. Je to bezpečná krajina, len v oblasti poblíž Jemenu sa odporúča byť kvôli prebiehajúcej vojne obozretný.

Čo sa tu dá vidieť: pevnosti, hory, púšť, ťavy, falaj – starý zavlažovací systém, mešity atď. Vstupy do pamiatok a múzeí sú symbolické, väčšinou zaplatíte 30–60 Kč, výnimočne 120 Kč.

znak Ománu

Najčastejšie tu narazíte na indickú a pakistanskú kuchyňu. Je sa veľa zeleniny, z mäsa najčastejšie kuracie a jahňacie, prílohou sú placky a ryža. Na jedla sa pochutnáva rukami a pozor, nepoužívajte ľavú ruku – je nečistá. Pri jedle môžete drobiť na stôl či zem. V každej jedálni je umývadlo s tečúcou vodou, ale väčšinou tu nie sú toalety. Súčasťou ománskej kuchyne sú ďatle, pestuje sa tu vyše 30 druhov. Miestne ďatle sú veľmi chutné a prikusujú sa ku káve namiesto cukru. Sultán je nefajčiar, vodné fajky sa tu dajú vidieť len zriedka, reštaurácie sú nefajčiarske. Vládne tu tvrdá prohibícia, alkohol sa dá zohnať len v niektorých hoteloch.

rozvojová banka

Po Ománe sa dá cestovať autobusom, autom, taxíkom či stopom, všetky tieto spôsoby sú cenovo dostupné, cesty sú v dobrom stave a cena benzínu je nízka. Bývať môžete ako v hotely, tak aj v stane. Stanovať sa smie okrem súkromných pozemkov všade.

Hlavné mesto Ománu je Maskat. Väčšina mesta bola vystavaná až v 70. rokoch, kedy sa tu vďaka ťažbe ropy začal ekonomický boom. Maskat nie je mesto mrakodrapov ako Dubaj, je tu zachovaná klasická ománska architektúra.

starý Maskat

Na ubytovanie odporúčam štvrť Mutrah alebo Ruwi. Pokiaľ chcete podnikať výlety do okolia, tak je lepšie bývať v Ruwi, kde je autobusová stanica ako MHD, tak aj medzimestských autobusov, vrátane linky do Dubaja. Ruwi je tiež dobrým miestom pre nákupy. V Mutrahe je mnoho miest na ubytovanie, dostatok reštaurácií a je to blízko do starého Maskatu. Je tu tiež starý bazár, ideálne miesto pre nákup korenia a kadidla. Na trhovisku nezabudnite zjednávať.

štvrť Mutrah

V Maskate je mnoho múzeí i morské akvárium. Najstaršou časťou mesta je starý Maskat, ktorý je úplne zrenovovaný. Všetko je tu perfektne upratané a naleštené. Nachádzajú sa tu len vládne budovy a múzeá.

Pre milovníkov zbraní a armády odporúčam návštevu Múzea ozbrojených ománskych síl, ktorým vás prevedie príslušník armády a pritom vám podá vyčerpávajúci výklad. Nemyslite si, že nejaký exponát preskočíte. Múzeum má aj vonkajšiu expozíciu, kde si môžete prehliadnuť bunker, preliezť vojnovú loď a sadnúť si do nepriestrelného automobilu, ktorý bol vyrobený špeciálne pre jeho milosť sultána.

Múzeum ozbrojených síl

Mešít sultána Kabusa je v Ománe mnoho, ale len jedna je najväčšia a v určité hodiny je do nej dokonca umožnený vstup aj nemoslimom. Vhodne sa oblečte, pretože pri vstupe kontroluje oblečenie náboženská polícia. Páni by mali mať dlhé nohavice, vrchné oblečenie musí zakrývať paže a ešte musia mať obuté ponožky, dámy môžu mať odhalenú len tvár a konce rúk – dlane a prsty. Pokiaľ by ste nemali vhodné oblečenie, môžete si pri vstupe kúpiť zahaľujúcu súpravu, avšak cena neodpovedá vzhľadu a výber je dosť obmedzený. Mešita je vykladaná zdobeným mramorom a podlahu kryje jeden z najväčších ručne tkaných kobercov na svete, tkali ho až 15 rokov. Vstup je zdarma.

mešita sultána Kabusa – detail tradičnej architektúry   interiér mešity sultána Kabusa

V Maskate sa dá vyraziť na niektorú z mestských pláží či na piknik do parkov, ktorých je všade dosť.

GPS: 23°35'10.5"N 58°24'20.6"E

 

Text a foto: Eva Marková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Omán: Pevnosti, kam sa pozrieš
Publikované: 2.10.2017
V Ománe môžete vidieť niekoľko pevností, jedna z nich je v Nizwe, kde sa nachádza aj slávny bazár a predajňa chalvy. Pozor, otváracie hodiny sa riadia teplom. Na souk sa vydajte dopoludnia, odpoludnia sú predajne pre vysoké teploty zatvorené.

Omán: Sur – koloniálne mestečko, preteky tiav a skutočná púšť
Publikované: 9.10.2017
Sur je krásne mesto s koloniálnou architektúrou. Rozkladá sa pri mori na niekoľkých výbežkoch, občas vám cestu prekríži kopec, zátoka a podobne, ale nezúfajte, miestni vám vždy radi poradia alebo vás zavedú na správny koniec mesta. V Sure nepoužívajú názvy ulíc, preto sa vždy pýtajte na konkrétne miesto. Nájdete tu niekoľko trhov, vrátane rybieho. Taktiež sa tu dá navštíviť lodenica, kde vyrábajú morské koráby, ktoré vyzerajú ako z doby Krištofa Kolumba. Jedná sa o ručnú prácu a vyrobenie jednej lode trvá niekoľko mesiacov.

Omán, Maskat: Prehliadka rozprávkového hlavného mesta
Publikované: 27.4.2020
Omán je jednou z najfascinujúcejších krajín Arabského polostrova, ktorú som mala možnosť navštíviť. Už na letisku v Maskate nás prekvapuje čistota, okázalosť a milá povaha miestnych ľudí. Hlavné mesto má asi 4,5 milióna obyvateľov, žije tu viac než tretina populácie celého Ománu. Maskat je sídlom sultána, vlády aj parlamentu. Maskat je politickým, hospodárskym aj kultúrnym centrom Ománu.

Omán: Al-Hamra, Misfat – starobylé mestečká krajiny púšte a zelených oáz
Publikované: 4.5.2020
Dnes sa spolu vydáme späť v čase. Navštívime oblasť vo vnútrozemí, ktorá je vzdialená asi 2 hodiny jazdy od hlavného mesta Maskatu. Jedná sa o starobylé mestečká Al-Hamra a Misfat Al-Abreyeen. Zaparkujeme a všade je pusto a prázdno.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 17. 1. 2021
sviatok:Nataša
dnes:
nedeľa 17.1.
-6 °C
zajtra:
pondelok 18.1.
-3 °C