www.infoglobe.sk » Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo

Publikované: 25.4.2012
Druhý deň ráno sme mali namierené do ďalšej termálnej oblasti zvanej Waiotapu ležiacej asi 27 km južne od Rotorua. Náš pôvodný plán bol taký, že z Rotorua pôjdeme ďalej už len stopom a autobusy budeme využívať skôr výnimočne.

Skutočnosť však bola nakoniec úplne opačná. Podľa sprievodcu je totiž autostop na Lady KnoxNovom Zélande pomerne často využívanou možnosťou, ako cestovať v lacnom štýle. Naša prvá skúsenosť však bola taká, že v Rotorua sme čakali viac než hodinu, kým nám zastavilo auto. Vodičom bol miestny domorodec, ktorý išiel veľkou dodávkou pracovne do Taupo. To sa nám hodilo, pretože sme aspoň mali kde zložiť našu veľkú batožinu. Trošku som dúfal, že by nás mohol zaviesť až ku vstupu do rezervácie, ale očividne mal naponáhlo, takže sme museli od hlavnej cesty ďalej šliapať pešky asi 2 km. Kúpili sme si vstupenky (32,50 NZD), batohy uschovali vedľa recepcie a vyrazili sme na prehliadku.

Prvou atrakciou bol gejzír Lady Knox, ktorý sa nachádzal asi 1 km od vstupu do areálu. Bol som rád, že nám nakoniec nejaké auto zastavilo, pretože tento gejzír chrlí horúcu vodu iba jeden krát denne, a to od 10.15 do 11.15 hod. V nepravidelných intervaloch sa striedajú silné a slabšie erupcie, ktoré je možné pozorovať zo sedačiek nachádzajúcich sa pred gejzírom. Od gejzíru sme sa museli vrátiť späť ku vstupu do areálu, kde sme mali začať prehliadkový okruh. Po chvíľke chôdze nám sám od sebe pribrzdil jeden Holanďan a spýtal sa, či nechceme zviesť, s čím sme samozrejme súhlasili. Bol to mladý chalan, ktorý sa po ukončení štúdia rozhodol niekoľko mesiacov sám cestovať.

Lady Knox

Prehliadkový okruh bolo možné prejsť buď v krátkom, strednom alebo dlhom variante. Rozhodli sme sa pre poslednú možnosť a myslím, že zážitok to bol nezabudnuteľný. Po celej trase (cca 3 km) je množstvo bublajúceho bahna, minerálnych terás, kráterov a rôzne sfarbených jazierok. Najväčšou atrakciou určite bolo jazierko Champagne Pool, vyznačujúce sa oranžovo sfarbeným pásom pozdĺž pobrežia, čo je spôsobené vyzrážaním sulfidov. Umocňujúci účinok má aj stúpajúca vodná para a CO2, ktoré sa od jazera vzlínajú. Jazero v priemere merajúce okolo 65 m a s maximálnou hĺbkou 62 m bolo vytvorené hydrotermálnou erupciou pred zhruba 900 rokmi. Povrchová teplota vody sa pohybuje okolo 75 °C. Zaujímavá bola aj posledná zastávka na celom okruhu - jazierko zvané Devil's cave, ktorého zelenavo sfarbená voda je bohatá na síru.

Devil's Cave

Po absolvovaní celého okruhu sme si dopriali trochu regenerácie a príjemný obed v miestnom bistre. Po obede sme sa museli vrátiť späť na hlavnú cestu, kde sme mali v pláne stopom pokračovať až do Národného parku Tongariro, čo bol ďalší bod nášho výletu. Nanešťastie sme ale čakali skoro 2 hodiny, než sa nám podarilo niekoho stopnúť. Bola to milá pani, ktorá pracovala ako sprievodkyňa pre Department Of Conservation (DOC). Dala nám užitočné rady o treku zvanom Severný okruh v NP Tongariro, ktorý sme mali v pláne prejsť. Pani však išla iba do Taupo, takže sme ju poprosili, či by nás mohla vysadiť pri informačnom centre. Pretože sme boli obaja už dosť unavení a aj trochu znechutení nie príliš úspešným stopovaním, rozhodli sme sa, že už ten deň nikam pokračovať nebudeme a noc strávime v jednom z miestnych hostelov v Taupo.

Pred samotným ubytovaním sme sa v informačnom centre ešte s Ditou zhodli, že stopovanie po Novom Zélande asi nebude úplne najefektívnejší spôsob cestovania, a preto sme sa rozhodli kúpiť si tzv. Travel Pass od autobusovej spoločnosti InterCity. Travel Pass stál 155 NZD a obsahoval 5 ciest nezávisle na počte prejdených kilometrov. Dôležité bolo, že človek išiel v jednom autobuse bez prestupu. Optimálne preto bolo voliť čo najdlhšie prejazdy. S týmto Travel Passom sme nakoniec prešli 1,5 ostrova, čo bol skvelý pomer cena - výkon, vzhľadom k miestnym cenám.

Jazero Taupo

Večer sme sa išli ešte trochu prejsť cez mesto a okolo najväčšieho novozélandského jazera Taupo. V samotnom meste toho moc k videniu nie je. Za zmienku stojí snáď len možnosť vyskúšať si niektorú z adrenalínových aktivít. Jazero ležiace v kaldere je vulkanického pôvodu a vzniklo počas jednej z najväčších vulkanických erupcií pred zhruba 26 500 rokmi. Jazero je také čisté, že sa tu každoročne koná súťaž v chytaní pstruhov. Bolo pomerne veterno a chladno, takže sme boli vďační za pevnú strechu nad hlavou. Po prechádzke sme zaľahli a dúfali, že ďalší deň zahájime náš 4denný trek v NP Tongariro s nádherným počasím.

Text/foto: Vojtech Bližňák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nový Zéland I: Pred odletom
Publikované: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životný sen, ktorý si buď splní, alebo o ňom len celý život sníva. Môj sen vždy bol aspoň raz v živote uzrieť raj na Zemi, ktorý je takmer nedotknutý ľudskou činnosťou - a tento raj sa nazýva Nový Zéland. Som rád, že patrím do tej skupiny ľudí, ktorí si svoj sen splnili, a to aj za cenu, že bolo nutné siahnuť hlbšie do peňaženky.

Nový Zéland – severný ostrov – VIDEO
Publikované: 16.1.2018
Keď cestujete z Európy, patrí Nový Zéland medzi najvzdialenejšie miesta na svete, kam sa môžete dostať. Už pred dávnymi časmi sa oddelil od všetkých ostatných kontinentov a dnes leží osamotený asi 2 000 km od najbližšej Austrálie. V nasledujúcich týždňoch sa postupne pozrieme na mnoho zaujímavých miest celého Zélandu, začnime však s tým, že si predstavíme jeho menšiu a „civilizovanejšiu” časť – severný ostrov.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove II.
Publikované: 1.6.2013
Práve mi napísal kapitán z lode Bay of Island, tak som sa musela poponáhľať a prejsť to do Wellingtonu, čo najrýchlejšie. Cestu som mala plánovanú na dva dni, ale za deň sa mi podarilo dostopovať až do Pictonu. Takže som bola u kapitána o deň skôr a ten ma zaviezol z juhu Severného ostrova až do Bay of Island, kde sme na motorovej lodi strávili príjemný týždeň.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.
Publikované: 25.5.2013
Môj sen. Odjakživa som chcela ísť na Nový Zéland. Po všetky tie roky bol pre mňa ako magnet a konečne som si svoj sen uskutočnila. A tak som si kúpila letenku, naplánovala trasu, zbalila veci, zamávala a vyletela v ústrety naozajstnému dobrodružstvu!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domov
Publikované: 20.6.2012
Posledný deň nášho výletu pred odletom do Aucklandu bol vyhradený prehliadke mesta Queenstown. Mesto so svojimi 23 000 obyvateľmi má skvelú polohu - leží v esovitom prehnutí jazera Wakatipu medzi prudko sa zdvíhajúcimi horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikované: 13.6.2012
Noc strávená v chate nebola, aspoň pre mňa, vôbec príjemná. Jednak tu lietalo niekoľko zablúdených "Sandflyes" a jednak v spálni stále niekto chrápal. To sa asi dalo očakávať, keďže bolo všetkých 40 ľudí rozdelených len do dvoch miestností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikované: 6.6.2012
Ráno sme sa zobudili do daždivého dňa. Pretože sme mali tento deň vyhradený na presun z ľadovca Fox do Queenstownu v južnej časti Južného ostrova, boli sme nútení pobaliť si všetky veci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikované: 30.5.2012
Aquataxi nás doviezol späť na začiatok treku, kde sme prestúpili na autobus smer Nelson. Tu sme mali v pláne prespať v jednom z miestnych hostelov a dokúpiť potraviny na našu ďalšiu cestu. Nelson, ktorý je známy svojim ovocinárstvom, vinárstvom a hlavne pivovarníctvom, predstavuje počas hlavnej turistickej sezóny jedno z najživších miest NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikované: 23.5.2012
Naše túžobné očakávanie lepšieho počasia sa vyplnilo. Prebudili sme sa do krásneho slnečného rána – človek by ani nepovedal, že predchádzajúci deň tu bola celodenná prietrž mračien. Boli sme moc radi, pretože sme dnes mali v pláne vyraziť na 3 denný trek – Pobrežnú cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikované: 16.5.2012
Trajekt doplával do malého mestečka Picton, odkiaľ sme mali rezervovaný autobus spoločnosti InterCity v rámci nášho „Travel Pass“ do Nelsonu. Tu sme potom mali približne hodinu na ďalší a pre dnešok posledný prestup na autobus, ktorý nás mal doviesť na začiatok Pobrežnej cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikované: 9.5.2012
Do Novozélandskej metropoly Wellington sme dorazili navečer. Mali sme tu dohodnutý nocľah u jedného Angličana z Couchsurfingu. Volal sa Mark a na Novom Zélande žije už asi 6 rokov. Býval v južnej časti mesta zvanej Kilbirnie, z centra mesta bolo nutné použiť autobus, ktorý išiel približne pol hodiny.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikované: 2.5.2012
Naše očakávanie pekného počasia sa nám vyplnilo. Z jedného z miestnych hostelov v Taupo, kde sme strávili poslednú noc, bol nádherný výhľad na zasnežené vrcholky sopiek týčiacich sa nad jazerom Taupo v Národnom parku (NP) Tongariro.

Nový Zéland, Cape Reinga – najsevernejší výbežok – VIDEO
Publikované: 13.3.2018
Na úplnom severe severného ostrova Nového Zélandu vybieha do mora úzky polostrov s nádhernými útesmi, piesočnými dunami a najdlhšou plážou celej krajiny. Toto miesto vyhľadáva stále viac turistov, tak sa do neho poďme aj my spoločne krátko preniesť.

Nový Zéland II: Prílet do Aucklandu
Publikované: 11.4.2012
Po päťhodinovej jazde autobusom prichádzame na viedenské letisko Schwechat, kde máme cca ďalších 5 hodín do odletu. Let z Viedne do švajčiarskeho Zürichu bol v porovnaní s ďalšími dvoma letmi pomerne rýchly a bezproblémový.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikované: 18.4.2012
Našou prvou zastávkou po Aucklande bolo podľa plánu mesto Rotorua predstavujúce oblasť geotermálnej aktivity a centrum maorskej kultúry. Do Rotorua sme autobusom spoločnosti InterCity prišli okolo poludnia (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a už pri príjazde na nás v plnej sile doľahlo jeho magické kúzlo.


Súvisiaca fotogaléria

Nový Zéland – za prácou aj za prírodou
Nový Zéland sa nachádza na južnej pologuli, ročné obdobia sú teda presne obrátene. To znamená, že...


Súvisiace video

Nový Zéland, Cape Kidnappers – tam kde hniezdia suly
Príjemné prechádzky, skalné útvary aj hlboké rokliny sa vám budú páčiť v každom ročnom období, al...

Nový Zéland – severný ostrov
Civilizovanejšou časťou Nového Zélandu je severný ostrov. Cestovateľov z celého sveta sem láka ne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
2 °C
zajtra:
utorok 28.1.
5 °C