www.infoglobe.sk » Nový Zéland III: Rotorua

Nový Zéland III: Rotorua

Publikované: 18.4.2012
Našou prvou zastávkou po Aucklande bolo podľa plánu mesto Rotorua predstavujúce oblasť geotermálnej aktivity a centrum maorskej kultúry. Do Rotorua sme autobusom spoločnosti InterCity prišli okolo poludnia (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a už pri príjazde na nás v plnej sile doľahlo jeho magické kúzlo.

Všade okolo nás sa šíril podivný "zápach" síry, dym a bubľajúce horúce pramene. Samotné mesto, ktoré má necelých 80 tisíc obyvateľov, sa tiahne pozdĺž južného pobrežia rovnomenného jazera a je jednou z najväčších turistických atrakcií Severného ostrova.

Jezero Rotorua

Ubytovali sme sa v jednom kempov na okraji mesta neďaleko jazera, odkiaľ každú polhodinu jazdil autobus MHD spájajúci letisko z centrom mesta. Pretože sme ešte neboli úplne aklimatizovaní, rozhodli sme sa len pre prechádzku okolo jazera a ostatné zaujímavosti nechali až na ďalšie dva dni, ktoré sme mali na celú oblasť Rotorua vyhradené.

Hneď ráno sme v ďalší deň vyrazili do oblasti gejzírov a vybuchujúcich bahenných jazierok zvaných Te Puia. V celom areáli sa je možné pohybovať buď samostatne alebo so sprievodcom. Pretože cena bola rovnaká (necelých 50 NZD), rozhodli sme sa pre druhú možnosť, čo sme nakoniec neľutovali. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých vecí nielen o geotermálnej aktivite, ale aj o vtákoch kiwi, ktoré tam žili v teráriu, a tiež o všadeprítomne rastúcom kríku manuka, z ktorého sa vyrábajú rôzne kožné preparáty, med, a podobne. Najväčšou zaujímavosťou celého okruhu bol bezpochyby mohutný gejzír Pohutu vybuchujúci približne každé dve hodiny. Gejzír môže dosahovať výšku až 20 metrov a priemerná erupcia trvá zhruba 5 až 10 minút. Súčasťou areálu bola aj umelecká dielňa tradičných maorských tkáčov, rezbárov a ďalších remeselníkov, kde som si zdarma nechal nakresliť zmývateľné tetovanie.

Te Puia - bahenní jezíko

Vedľa areálu Te Puia leží ďalšia veľmi známa termálna prírodná rezervácia Te Whakarewarewa, ktorú sme ale nakoniec nenavštívili. Vstupné bolo obdobne drahé ako v prípade Te Puia a hlavne sme predpokladali, že nás už táto rezervácia ničím novým neprekvapí.

Večer sme mali zaplatený výlet do neďalekej maorskej dediny Tamaki, kde sme sa mali priučiť maorskej kultúre a gastronómii. Cena bola pomerne vysoká (cez 100 NZD), ale nakoniec sme nič neľutovali. Počas asi polhodinovej cesty autobusom nám "náš" sprievodca vysvetlil predbežný program a pravidlá, ktoré sme mali v dedine dodržiavať. Základné pravidlo znelo nesmiať sa, čo sa ukázalo ako pomerne náročné. Maori totiž pri svojich tancoch vyplazujú jazyk a "gúľajú" očami. Po prijatí maorskými bojovníkmi nasledovalo predstavenie rôznych hier a interakcie s domorodcami. Taktiež sme videli prípravu tradičného maorského pokrmu hangi, predstavujúceho v zemi pečené jedlo (zelenina, mäso, a pod.). Nasledovalo predstavenie maorských tancov a zlatým klincom celého večera bola večera pozostávajúca z pripraveného jedla hangi v bufetovom štýle, kde sme sa príliš neostýchali a vyskúšali snáď úplne všetko. Večer nás autobus odviezol späť do kempu a my sme sa s plnými žalúdkami a pocitom "komerčných" turistov odobrali do ríše snov.

Tamaki

Náš posledný deň strávený v Rotorua sme venovali prehliadke maorskej dedinky Ohinemutu, ktorá sa môže pýšiť pekným anglikánskym kostolom St. Faith's s pôsobivým oknom, kde je vyobrazený Ježíš Kristus prichádzajúci po jazere Rotorua. Naproti kostolu potom ešte stál tzv. zhromažďovaní dom Tamatekapua, ktorý ale bohužiaľ nebol otvorený pre verejnosť. Pred obedom sme potom ešte obišli niekoľko ďalších horúcich prameňov. Odpoludnie bolo v čisto relaxačnom duchu. Navštívili sme populárne Polynézske kúpele, kde sme sa naložili do príjemne teplej (niekedy až horúcej) vody. Spolu tu bolo 7 vonkajších bazénov (3 z toho však boli z technických dôvodov zavreté), pričom každý bazén mal inú teplotu v rozsahu od 36 do 43 °C. Celkový zážitok ešte umocňoval nádherný výhľad na jazero Rotorua ležiace v tesnej blízkosti kúpeľov. Príjemne odpočinutí sme takto uzavreli našu návštevu tejto unikátnej oblasti.

Manuka

Text/foto: Vojtěch Bližňák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nový Zéland I: Pred odletom
Publikované: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životný sen, ktorý si buď splní, alebo o ňom len celý život sníva. Môj sen vždy bol aspoň raz v živote uzrieť raj na Zemi, ktorý je takmer nedotknutý ľudskou činnosťou - a tento raj sa nazýva Nový Zéland. Som rád, že patrím do tej skupiny ľudí, ktorí si svoj sen splnili, a to aj za cenu, že bolo nutné siahnuť hlbšie do peňaženky.

Nový Zéland, Cape Kidnappers – kde hniezdia suly – VIDEO
Publikované: 6.2.2018
Počuli ste niekedy o sulách? Modrookých morských vtákoch, ktoré sa vedia neuveriteľnou rýchlosťou strmhlav ponoriť do oceánu, aby si ulovili potravu? Mňa vždy v prírodopisných dokumentoch fascinovali a na novozélandskom myse Kidnappers, kde hniezdia, som mal možnosť pozorovať ich zblízka.

Auckland – metropola Nového Zélandu – VIDEO
Publikované: 23.1.2018
Pre väčšinu ľudí začína návšteva Nového Zélandu v najväčšom meste – Aucklande – na severnom ostrove. Aj keď Auckland nie je hlavné mesto, býva v ňom zhruba tretina všetkých obyvateľov tejto krajiny. Sústredí sa doň nielen veľká časť ekonomiky, ale tiež kultúry, umenia či gastronómie. Poďme sa spoločne v Aucklande krátko zastaviť, pretože by bola škoda vidieť pri cestovaní po Zélande z tohto mesta len jeho letisko.

Nový Zéland – severný ostrov – VIDEO
Publikované: 16.1.2018
Keď cestujete z Európy, patrí Nový Zéland medzi najvzdialenejšie miesta na svete, kam sa môžete dostať. Už pred dávnymi časmi sa oddelil od všetkých ostatných kontinentov a dnes leží osamotený asi 2 000 km od najbližšej Austrálie. V nasledujúcich týždňoch sa postupne pozrieme na mnoho zaujímavých miest celého Zélandu, začnime však s tým, že si predstavíme jeho menšiu a „civilizovanejšiu” časť – severný ostrov.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove II.
Publikované: 1.6.2013
Práve mi napísal kapitán z lode Bay of Island, tak som sa musela poponáhľať a prejsť to do Wellingtonu, čo najrýchlejšie. Cestu som mala plánovanú na dva dni, ale za deň sa mi podarilo dostopovať až do Pictonu. Takže som bola u kapitána o deň skôr a ten ma zaviezol z juhu Severného ostrova až do Bay of Island, kde sme na motorovej lodi strávili príjemný týždeň.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.
Publikované: 25.5.2013
Môj sen. Odjakživa som chcela ísť na Nový Zéland. Po všetky tie roky bol pre mňa ako magnet a konečne som si svoj sen uskutočnila. A tak som si kúpila letenku, naplánovala trasu, zbalila veci, zamávala a vyletela v ústrety naozajstnému dobrodružstvu!

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domov
Publikované: 20.6.2012
Posledný deň nášho výletu pred odletom do Aucklandu bol vyhradený prehliadke mesta Queenstown. Mesto so svojimi 23 000 obyvateľmi má skvelú polohu - leží v esovitom prehnutí jazera Wakatipu medzi prudko sa zdvíhajúcimi horami.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikované: 13.6.2012
Noc strávená v chate nebola, aspoň pre mňa, vôbec príjemná. Jednak tu lietalo niekoľko zablúdených "Sandflyes" a jednak v spálni stále niekto chrápal. To sa asi dalo očakávať, keďže bolo všetkých 40 ľudí rozdelených len do dvoch miestností.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikované: 6.6.2012
Ráno sme sa zobudili do daždivého dňa. Pretože sme mali tento deň vyhradený na presun z ľadovca Fox do Queenstownu v južnej časti Južného ostrova, boli sme nútení pobaliť si všetky veci.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikované: 30.5.2012
Aquataxi nás doviezol späť na začiatok treku, kde sme prestúpili na autobus smer Nelson. Tu sme mali v pláne prespať v jednom z miestnych hostelov a dokúpiť potraviny na našu ďalšiu cestu. Nelson, ktorý je známy svojim ovocinárstvom, vinárstvom a hlavne pivovarníctvom, predstavuje počas hlavnej turistickej sezóny jedno z najživších miest NZ.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikované: 23.5.2012
Naše túžobné očakávanie lepšieho počasia sa vyplnilo. Prebudili sme sa do krásneho slnečného rána – človek by ani nepovedal, že predchádzajúci deň tu bola celodenná prietrž mračien. Boli sme moc radi, pretože sme dnes mali v pláne vyraziť na 3 denný trek – Pobrežnú cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikované: 16.5.2012
Trajekt doplával do malého mestečka Picton, odkiaľ sme mali rezervovaný autobus spoločnosti InterCity v rámci nášho „Travel Pass“ do Nelsonu. Tu sme potom mali približne hodinu na ďalší a pre dnešok posledný prestup na autobus, ktorý nás mal doviesť na začiatok Pobrežnej cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikované: 9.5.2012
Do Novozélandskej metropoly Wellington sme dorazili navečer. Mali sme tu dohodnutý nocľah u jedného Angličana z Couchsurfingu. Volal sa Mark a na Novom Zélande žije už asi 6 rokov. Býval v južnej časti mesta zvanej Kilbirnie, z centra mesta bolo nutné použiť autobus, ktorý išiel približne pol hodiny.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikované: 2.5.2012
Naše očakávanie pekného počasia sa nám vyplnilo. Z jedného z miestnych hostelov v Taupo, kde sme strávili poslednú noc, bol nádherný výhľad na zasnežené vrcholky sopiek týčiacich sa nad jazerom Taupo v Národnom parku (NP) Tongariro.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikované: 25.4.2012
Druhý deň ráno sme mali namierené do ďalšej termálnej oblasti zvanej Waiotapu ležiacej asi 27 km južne od Rotorua. Náš pôvodný plán bol taký, že z Rotorua pôjdeme ďalej už len stopom a autobusy budeme využívať skôr výnimočne.

Nový Zéland, Tongariro – fascinujúci výlet do sopečnej krajiny – VIDEO
Publikované: 20.2.2018
Nový Zéland fascinuje svojou premenlivosťou, pestrosťou a extrémami. Národný park Tongariro nie je žiadna výnimka a z vľúdnej zelenej krajiny okolo jazera Taupo tak odrazu prídete na sopečnú púšť. Zhruba 20kilometrový trek Tongariro Alpine Crossing patrí medzi najobľúbenejšie v celej zemi a vy sa na neho môžete teraz vďaka Infoglobe tiež pozrieť.

Nový Zéland II: Prílet do Aucklandu
Publikované: 11.4.2012
Po päťhodinovej jazde autobusom prichádzame na viedenské letisko Schwechat, kde máme cca ďalších 5 hodín do odletu. Let z Viedne do švajčiarskeho Zürichu bol v porovnaní s ďalšími dvoma letmi pomerne rýchly a bezproblémový.


Súvisiaca fotogaléria

Nový Zéland – za prácou aj za prírodou
Nový Zéland sa nachádza na južnej pologuli, ročné obdobia sú teda presne obrátene. To znamená, že...


Súvisiace video

Nový Zéland – severný ostrov
Civilizovanejšou časťou Nového Zélandu je severný ostrov. Cestovateľov z celého sveta sem láka ne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
2 °C
zajtra:
utorok 28.1.
5 °C