www.infoglobe.sk » Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.

Publikované: 25.5.2013
Môj sen. Odjakživa som chcela ísť na Nový Zéland. Po všetky tie roky bol pre mňa ako magnet a konečne som si svoj sen uskutočnila. A tak som si kúpila letenku, naplánovala trasu, zbalila veci, zamávala a vyletela v ústrety naozajstnému dobrodružstvu!

AucklandHneď v Aucklande v hosteli som si spomenula na Leonarda (poz. red. di Caprio) vo filme The Beach. Ľudia jazdia do exotických krajín a aj tak sa zaoberajú rovnakým nánosom civilizácie, pred ktorým sa snažili ujsť. Chodia do Mc Donald's, hodiny trávia na internete, prenajmú si auto, spia v obyčajnej posteli a keď prší, nechodia na túry.

A ja som ešte nerozkukaná vyrazila s jedným Holanďanom, zo začiatku pomerne sympaťákom, do info centra pre lístok na bus a objednať pár kempov na najbližšie dni. Ale to som ešte netušila, že bude ohŕňať nos nad stopovaním, že nebude chcieť prespať v stane, keď prší, aj keď som mu vysvetlila, že v stane neprší!

Našou prvou zastávkou boli jaskyne Waitomo caves s „Glow worms“, čo sú také chrobáčiky s visiacou pavučinkou, na ktorú chytajú hmyz a ešte navyše aj svetielkujú, aby ho nalákali. A čím sú hladnejšie, tým viac svetielkujú. Lenže vstupné bolo 50 dolárov, a tak sme šli na trek po okolí a na spiatočnej ceste som stopla sprievodcu, ktorý nás vzal do jaskýň zadarmo!

Waitomo Caves

A potom sme naplánovali cestu do NP Tongariro, kde bolo prvý deň polojasno, a ďalšie dni nasledovali prietrže mračien. Ale my sme sa nevzdali a vyrazili. Zbytočne sme si rezervovali tri noci, ale pretože sa peniaze nevracajú, zostali sme. Posledný deň išiel bus až o tretej popoludní a to sa mi vážne nechcelo čakať. Môjmu holandskému spoločníkovi sa ale stopom v daždi ísť nechcelo, tak som ho tam nechala a stopovala sama v žltom pršiplášti. Už o 14:30 som bola v rezervovanom hosteli vo Wellingtone, odkiaľ som sa vydala na prieskum s cieľom umiestniť svoj inzerát na prácu na lodi, pretože to by som ako bonus Nového Zélandu rada skúsila. Pri pobreží námorník práve opravoval jachtu, tak som sa s ním poradila, kam umiestniť inzerát! On na to, že „najlepšia“ bude nástenka pri Marina clube, a že tam za desať minút popláva, tak ak chvíľu počkám, zvezie ma. Paráda. Tak som stihla navštíviť ešte aj úžasné múzeum a večer o 9. hodine dorazil "bludný" Holanďan.

Abel TasmanAbel TasmanAbel Tasman

Ráno sme nasadli na ferry a plavili sa na južný ostrov smerom do NP Abel Tasman. Tu sme mali v pláne nezabudnuteľný coastal trek. Potom sme sa rozlúčili, a tak som ďalej sama pokračovala stopom. Ešte som bola zvedavá na severný výbežok Farewell Spit, ale od Collingwood tam už neviedla asfaltka, a to sa potom dosť zle stopuje. No aj tak som cestou stopla šoféra, ktorý obvykle stopárov neberie, ale povedal že: „you look safe“, tak som odpovedala, že on tiež! Celý deň sme sa prechádzali po pobreží, na piesočných dunách a okolo kolónie mrožov a uškatcov.

Farewell Spit

Bolo ráno, nový deň, a ja som sa vydala po západnom pobreží cez Westport, kde sa ku mne pridal jeden Slovák, čo videl moju poznámku na internete, že hľadám parťáka na cestovanie po Zélande, a tak sa mi ozval. Zastavili sme v krásnom kaňone, pri Palacinkových skalách, lagúnach a dvoch ľadovcoch, kde sme spali v lacnom kempe Department of conservation za 6 dolárov. Avšak bez sprchy alebo splachovacieho WC. Zato s krásnou kulisou zasnežených hôr obklopujúcich Mt. Cook.

Palacinkové skaly

Ďalší deň sme absolvovali prechádzku ku kolónii uškatcov a ďalej pokračovali na juh, medzi dve krásne obrovské jazerá. Po ceste sme nabrali stopára, Francúza - iron mana. Bol to veľmi zaujímavý cestovateľ. S ním sme zašli na hory obklopujúce tie jazerá, a potom sa vydali do Queenstown a do kempu v Glenorchy. Odtiaľ sme o šiestej ráno všetci traja vyrazili smer Milford Sound po tzv. Routhbourn trek. Štandardne by mala trasa trvať asi 4 dni a musela by sa, kvôli veľkej popularite, rezervovať rok dopredu, ale my sme si ju aj tak nenechali ujsť. Zvládli sme ju do polovice a späť za jediný deň, a to aj s menšou batožinou a jedlom i vybavením na celý deň.

jazerá Wanakakemp GlenorchyMilford Sound

Potom sme prešli do mesta Queenstown a neskôr sa ubytovali pri Moke lake, v ďalšom kempe Department of Conservation, kde sme strávili Vianoce! Nádhera!! A šup cez Te Anau do dedinkyMilford Sound, kde sme premokli na kosť, ale po ceste stihli vyfotiť desiatky vodopádov stekajúcich po horách a skalách lemujúcich cestu, ako obrovské žily prírody. Na mieste sme blikli najznámejší výhľad z prístavu a pokračovali ďalej.

Moke lake kemp

A ako ubiehal čas, nasledoval ešte Kempler trek za Te Anau a podobne ako pri predchádzajúcom, aj tento sme zvládli za jeden deň, pretože sme si ho dopredu nerezervovali. Na vrcholoch dokonca v noci nasnežilo a bola hrozná zima. K tomu všetkému sa ešte odpoludnia spustil lejak, a tak sme ušli smerom späť na sever za Queenstown, kde sme nocovali.

Pokračovanie v budúcej časti...

Kempler treck

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nový Zéland I: Pred odletom
Publikované: 4.4.2012
Každý z nás má určitý životný sen, ktorý si buď splní, alebo o ňom len celý život sníva. Môj sen vždy bol aspoň raz v živote uzrieť raj na Zemi, ktorý je takmer nedotknutý ľudskou činnosťou - a tento raj sa nazýva Nový Zéland. Som rád, že patrím do tej skupiny ľudí, ktorí si svoj sen splnili, a to aj za cenu, že bolo nutné siahnuť hlbšie do peňaženky.

Nový Zéland, Hobitín – unikátny pohľad pod pokrievku filmov zo Stredozeme – VIDEO
Publikované: 13.2.2018
Filmové trilógie Pán prsteňov a Hobit, ktoré sa obe natáčali na Novom Zélande, prilákali do tejto krajiny obrovské množstvo návštevníkov. Mnoho ľudí priletí len preto, aby videli miesta z jednotlivých scén vo filmoch. To najznámejšie je určite Hobitín, do ktorého vás teraz vezmeme na krátku exkurziu.

Nový Zéland – severný ostrov – VIDEO
Publikované: 16.1.2018
Keď cestujete z Európy, patrí Nový Zéland medzi najvzdialenejšie miesta na svete, kam sa môžete dostať. Už pred dávnymi časmi sa oddelil od všetkých ostatných kontinentov a dnes leží osamotený asi 2 000 km od najbližšej Austrálie. V nasledujúcich týždňoch sa postupne pozrieme na mnoho zaujímavých miest celého Zélandu, začnime však s tým, že si predstavíme jeho menšiu a „civilizovanejšiu” časť – severný ostrov.

Nový Zéland: cestovanie po ostrove II.
Publikované: 1.6.2013
Práve mi napísal kapitán z lode Bay of Island, tak som sa musela poponáhľať a prejsť to do Wellingtonu, čo najrýchlejšie. Cestu som mala plánovanú na dva dni, ale za deň sa mi podarilo dostopovať až do Pictonu. Takže som bola u kapitána o deň skôr a ten ma zaviezol z juhu Severného ostrova až do Bay of Island, kde sme na motorovej lodi strávili príjemný týždeň.

Nový Zéland II: Prílet do Aucklandu
Publikované: 11.4.2012
Po päťhodinovej jazde autobusom prichádzame na viedenské letisko Schwechat, kde máme cca ďalších 5 hodín do odletu. Let z Viedne do švajčiarskeho Zürichu bol v porovnaní s ďalšími dvoma letmi pomerne rýchly a bezproblémový.

Nový Zéland XI: Milford Sound trek II
Publikované: 13.6.2012
Noc strávená v chate nebola, aspoň pre mňa, vôbec príjemná. Jednak tu lietalo niekoľko zablúdených "Sandflyes" a jednak v spálni stále niekto chrápal. To sa asi dalo očakávať, keďže bolo všetkých 40 ľudí rozdelených len do dvoch miestností.

Nový Zéland VII: NP Abela Tasmana I.
Publikované: 16.5.2012
Trajekt doplával do malého mestečka Picton, odkiaľ sme mali rezervovaný autobus spoločnosti InterCity v rámci nášho „Travel Pass“ do Nelsonu. Tu sme potom mali približne hodinu na ďalší a pre dnešok posledný prestup na autobus, ktorý nás mal doviesť na začiatok Pobrežnej cesty v NP Abela Tasmana – do Marahau.

Nový Zéland III: Rotorua
Publikované: 18.4.2012
Našou prvou zastávkou po Aucklande bolo podľa plánu mesto Rotorua predstavujúce oblasť geotermálnej aktivity a centrum maorskej kultúry. Do Rotorua sme autobusom spoločnosti InterCity prišli okolo poludnia (cesta z Aucklandu trvala cca 4 hodiny) a už pri príjazde na nás v plnej sile doľahlo jeho magické kúzlo.

Nový Zéland V: NP Tongariro
Publikované: 2.5.2012
Naše očakávanie pekného počasia sa nám vyplnilo. Z jedného z miestnych hostelov v Taupo, kde sme strávili poslednú noc, bol nádherný výhľad na zasnežené vrcholky sopiek týčiacich sa nad jazerom Taupo v Národnom parku (NP) Tongariro.

Nový Zéland XII.: Queenstown a odlet domov
Publikované: 20.6.2012
Posledný deň nášho výletu pred odletom do Aucklandu bol vyhradený prehliadke mesta Queenstown. Mesto so svojimi 23 000 obyvateľmi má skvelú polohu - leží v esovitom prehnutí jazera Wakatipu medzi prudko sa zdvíhajúcimi horami.

Nový Zéland VIII.: NP Abela Tasmana II.
Publikované: 23.5.2012
Naše túžobné očakávanie lepšieho počasia sa vyplnilo. Prebudili sme sa do krásneho slnečného rána – človek by ani nepovedal, že predchádzajúci deň tu bola celodenná prietrž mračien. Boli sme moc radi, pretože sme dnes mali v pláne vyraziť na 3 denný trek – Pobrežnú cestu Abela Tasmana.

Nový Zéland IV: Waiotapu, Taupo
Publikované: 25.4.2012
Druhý deň ráno sme mali namierené do ďalšej termálnej oblasti zvanej Waiotapu ležiacej asi 27 km južne od Rotorua. Náš pôvodný plán bol taký, že z Rotorua pôjdeme ďalej už len stopom a autobusy budeme využívať skôr výnimočne.

Nový Zéland IX.: Punakaiki + NP Westland Tai Poutini
Publikované: 30.5.2012
Aquataxi nás doviezol späť na začiatok treku, kde sme prestúpili na autobus smer Nelson. Tu sme mali v pláne prespať v jednom z miestnych hostelov a dokúpiť potraviny na našu ďalšiu cestu. Nelson, ktorý je známy svojim ovocinárstvom, vinárstvom a hlavne pivovarníctvom, predstavuje počas hlavnej turistickej sezóny jedno z najživších miest NZ.

Nový Zéland X: Milford Sound trek I
Publikované: 6.6.2012
Ráno sme sa zobudili do daždivého dňa. Pretože sme mali tento deň vyhradený na presun z ľadovca Fox do Queenstownu v južnej časti Južného ostrova, boli sme nútení pobaliť si všetky veci.

Nový Zéland VI: Wellington
Publikované: 9.5.2012
Do Novozélandskej metropoly Wellington sme dorazili navečer. Mali sme tu dohodnutý nocľah u jedného Angličana z Couchsurfingu. Volal sa Mark a na Novom Zélande žije už asi 6 rokov. Býval v južnej časti mesta zvanej Kilbirnie, z centra mesta bolo nutné použiť autobus, ktorý išiel približne pol hodiny.


Súvisiaca fotogaléria

Nový Zéland – za prácou aj za prírodou
Nový Zéland sa nachádza na južnej pologuli, ročné obdobia sú teda presne obrátene. To znamená, že...


Súvisiace video

Nový Zéland – severný ostrov
Civilizovanejšou časťou Nového Zélandu je severný ostrov. Cestovateľov z celého sveta sem láka ne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
2 °C
zajtra:
utorok 28.1.
5 °C