www.infoglobe.sk » Nová Kaledónia, Ile des Pins – toto musíte vyskúšať

Nová Kaledónia, Ile des Pins – toto musíte vyskúšať

Publikované: 28.1.2019
V minulom dieli sme sa prešli po plážach tohoto kúzelného ostrova a povedali si niečo o jeho obyvateľoch. Ile des Pins však toho ponúka omnoho viac, a tak by bola škoda poznať len pláže. Prezradím vám niekoľko miest, kam sa určite musíte vydať.

Prírodné akvárium (Piscine Naturelle)

Prírodné akvárium, ktoré je od mora oddelené len veľkými kameňmi, nájdete na severe ostrova, pri pláži Oro. Vstupné je 200 pacifických frankov, čo je asi 40 českých korún, čiže menej ako 2 eurá. Pripravte sa však na to, že tento prírodný skvost je od vstupnej brány vzdialený ešte asi desať minút chôdze. A to nielen po súši, ale aj vo vode.

Na území zhruba jedného hektára sa ponúka priestor pre šnorchlovanie, vhodný pre všetky vekové kategórie. More tu vyzerá skôr ako malé jazierko, deti a neplavci ocenia koraly a rybky aj v naozaj malej hĺbke, ostatní si môžu zaplávať aj ďalej. Všetko tu je ako na dlani.

 podmorský svet

Plavba po zálive sv. Jozefa a Upi

Toto je výlet, ktorý rozhodne stojí za to. Hneď vám bude jasné, prečo sa Tichomorie považuje za top destináciu. Plachetnice sú menšie drevené lode, ktoré si miestni sami stavajú a vozenie turistov je pre nich dobrý zdroj obživy. A pokiaľ sa práve neplavia s turistami, využívajú svoje loďky pri rybárčení. Dnes sú zaujímavou kombináciou tradičných dizajnov a materiálov s modernými rybárskymi sieťami a prívesnými motormi. V zálive svätého Jozefa sa nachádza aj lodenica pre tieto z dreva vyrezávané loďky.

Naším „kapitánom“ je Henry, domorodý Kunié, asi okolo päťdesiatky. Nevie anglicky, ale po francúzsky nám porozprával nielen o tom, čo vidíme okolo seba, ale aj rôzne zážitky z plavieb v zálivoch.

plachetnice na Ile des Pins

Keď vplávame do zálivu Upi, vynárajú sa pred nami z vody veľké skaly, ktoré sa zdajú ako bóje plávajúce po vode. Toto miesto je ukážkovým príkladom toho, čo si predstavíte pod pojmom tropický ráj. More tu mení farbu od tyrkysovej až po tmavo modrú. Na brehu je vidieť palmy, ale aj borovice. Pláže sa pýšia bielym pieskom a more je plné pestrofarebných rybiek a koralov. Henry nám vraví, že v miestnych vodách žije niekoľko žralokov, ale že teraz ich chrbtové plutvy nevidíme, pretože je príliv a hladina vody je vysoko. Napriek tomu za chvíľu vidím vo vode veľký tmavý fľak a Henry pokojným hlasom hovorí, že to je žralok leopardí a smeje sa môjmu zdeseniu. On sám vidí aj korytnačky, ale já nemám skúsené oko a korytnačie panciere mi splývajú s koralmi.

kapitán našej plachetnice

cestou do prírodného kúpaliska hladina mora je niekedy tak nízka, že zreteľne vidíme koraly skaly v zálive Oro vstup do šnorchlovacieho raja

Potápanie

Toto miesto je stvorené pre potápačov. Na ostrove sa nachádza Kunié Scuba Centre, čo je potápačské centrum, ktoré zabezpečuje výlety za potápaním. Ako som už spomínal – v tunajších vodách žijú žraloky, takže je lepšie zveriť sa do rúk odborníkov.

Ile des Pins je ostrov, ktorý vo vás zanechá nezabudnuteľné zážitky. Svojou vybavenosťou pre turistov a pritom prísne chránenou pôvodnou kultúrou je to ideálne miesto pre originálnu dovolenku.

Tichomorie

GPS: 22°35'01.0"S 167°31'39.7"E

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nová Kaledónia – tropický raj na druhom konci sveta
Publikované: 31.12.2018
Máte radi exotiku? Láka vás predstava dovolenky v tropickom raji s palmami, bielym pieskom na plážach a prekrásnymi koralmi? Chcete navštíviť vzdialené miesto, kam mnoho Čechov nezavíta? Tak je pre vás Nová Kaledónia správna voľba.

Nová Kaledónia, Amédée – pláže, potápanie a tahitský tanec
Publikované: 14.1.2019
Pretože Nová Kaledónia je súostrovím, rozhodne stojí za to navštíviť viacero z tunajších ostrovov. V tomto článku vás zavediem na ostrov Amédée, ktorý leží len 24 kilometrov od Nouméi. A že to nie je len tak nejaký ostrov, o tom svedčí fakt, že bol v roku 2009 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Nová Kaledónia, Ile des Pins – miesto, kde ste najbližšie k raju
Publikované: 21.1.2019
V tomto dieli opustíme hlavný ostrov súostrovia Nová Kaledónia a z letiska Magenta, ktoré sa nachádza v centre Nouméi, si zaletíme na trojdenný výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stáť za to, napovedá už titulok tohoto článku. Tunajší obyvatelia, ktorí sa nazývajú Kunié, o svojom domove s hrdosťou prehlasujú, že je to ostrov najbližšie k raju. A hneď po prílete je mi jasné, že pre toto tvrdenie majú veľmi pádne dôkazy.

Nová Kaledónia, Nouméa – mesto, kde by ste chceli žiť
Publikované: 7.1.2019
Hlavné mesto súostrovia Nová Kaledónia, Nouméa (čítaj Numea), leží na hlavnom ostrove Grande Terre. Je to pobrežné mesto, kde život plynie v pokojnom plážovom duchu. O bývanie v hlavnom meste je veľký záujem, preto sa Nouméa neustále rozťahuje a zväčšuje.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

15.7.2020
Hlavným centrom tohtoročných Dní ľudovej architektúry Stredočeského kraja bude Múzeum ľudových stavieb v Kouřime. Slávnostné zahájenie víkendovej akcie sa uskutoční v sobotu 18. júla od 11-tej hodiny a sprievodný program je naplánovaný do nedele 19. júla do 18-tej hodiny.
13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 16. 7. 2020
sviatok:Drahomír
dnes:
štvrtok 16.7.
22 °C
zajtra:
piatok 17.7.
19 °C