www.infoglobe.sk » Nová Kaledónia, Amédée – pláže, potápanie a tahitský tanec

Nová Kaledónia, Amédée – pláže, potápanie a tahitský tanec

Publikované: 14.1.2019
Pretože Nová Kaledónia je súostrovím, rozhodne stojí za to navštíviť viacero z tunajších ostrovov. V tomto článku vás zavediem na ostrov Amédée, ktorý leží len 24 kilometrov od Nouméi. A že to nie je len tak nejaký ostrov, o tom svedčí fakt, že bol v roku 2009 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

maják, podľa ktorého je ostrov aj pomenovaný

Z Nouméi na Amédée sa najľahšie dostanete v rámci organizovaného výletu. Tie robí agentúra Mary D a lode tam vypravuje takmer každý deň. Na ostrove je vraj krásne stále, ale pokiaľ by ste náhodou mali smolu na počasie (ako ja), môžete svoj lístok vymeniť a ísť na ostrov až druhý deň.

Na ostrov vyrážam o 9. hodine ráno. Môžem sa pozrieť aj do kapitánskej kabíny, čo samozrejme neodmietam a žasnem nad množstvom rôznych tlačítok a kontroliek. Po pol hodine loď zakotvuje pri móle a na nás čakajú rôzne aktivity. Kto chce, môže šnorchlovať. Výbavu vám požičajú v obchodíku so suvenírmi. Kto chce trochu športu a fakt parádny výhľad, zdolá 247 schodov tunajšieho majáku a má okolitú lagúnu ako na dlani. Kto chce odpočívať, len sa váľa na pláži. Kto sa chce naučiť šplhať na kokosovú palmu, uväzovať sarong či zvládnuť základy tahitských tancov, postráži si časy jednotlivých ukážok a sám si tieto aktivity môže vyskúšať.

naša loď sa blíži k ostrovu Amedée

tanec

Užite si pohľad na tahitský tanec, vystúpenia krásnych kaledónskych dievčat v tahitských kostýmoch. Erotický podtón, ktorý majú tieto tance, je pre Polynézanov úplne prirodzený, no napriek tomu môže Európanov trošku vyviesť z miery. Misionári ich dokonca od roku 1819 až do 50. rokov 20. storočia oficiálne zakázali tancovať na verejnosti. Mnoho ľudí si už povzdychlo, že sa európskym misionárom postupne podarilo premeniť tahitskú kultúru namiesto toho, aby farebné a voňavé Tahiti zmenilo ich.

Po tanečnom predstavení sa vydávam na plavbu loďou s preskleným dnom. Koraly, ryby aj korytnačky mám pod sebou ako na dlani. Na lodi je s nami aj sprievodkyňa, ktorá komentuje, čo práve vidíme. Dozvedám sa tak, že v kaledónskych vodách žije okolo 3000 druhov rýb, čo je úctyhodné číslo, keď uvážime, že Francúzsko ich má len okolo 400 a Polynézia 600.

návšteva kapitánskej kabíny   výlet loďou s preskleným dnom je úžasným zážitkom

Na ostrove Amédée určite stretnete smrteľne jedovatého hada korálovca. Spoznáte ho podľa oranžového až červeného sfarbenia s čiernymi pruhmi po celej jeho dĺžke. Nemusíte sa ho ale báť. Pokiaľ ho nebudete dráždiť, ani si vás nevšimne.

Smrteľne jedovatého hada korálovca sa nemusíte veľmi báť

Ostrov Amédée je skvelou voľbou, pokiaľ si chcete urobiť jednodenný výlet z Nouméi na niektorý z okolitých ostrovov. Pre tento zážitok však budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka – dospelého človeka stojí tento výlet v prepočte takmer 120 eur.

GPS: 22°28'39.1"S 166°28'01.2"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nová Kaledónia – tropický raj na druhom konci sveta
Publikované: 31.12.2018
Máte radi exotiku? Láka vás predstava dovolenky v tropickom raji s palmami, bielym pieskom na plážach a prekrásnymi koralmi? Chcete navštíviť vzdialené miesto, kam mnoho Čechov nezavíta? Tak je pre vás Nová Kaledónia správna voľba.

Nová Kaledónia, Ile des Pins – miesto, kde ste najbližšie k raju
Publikované: 21.1.2019
V tomto dieli opustíme hlavný ostrov súostrovia Nová Kaledónia a z letiska Magenta, ktoré sa nachádza v centre Nouméi, si zaletíme na trojdenný výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stáť za to, napovedá už titulok tohoto článku. Tunajší obyvatelia, ktorí sa nazývajú Kunié, o svojom domove s hrdosťou prehlasujú, že je to ostrov najbližšie k raju. A hneď po prílete je mi jasné, že pre toto tvrdenie majú veľmi pádne dôkazy.

Nová Kaledónia, Ile des Pins – toto musíte vyskúšať
Publikované: 28.1.2019
V minulom dieli sme sa prešli po plážach tohoto kúzelného ostrova a povedali si niečo o jeho obyvateľoch. Ile des Pins však toho ponúka omnoho viac, a tak by bola škoda poznať len pláže. Prezradím vám niekoľko miest, kam sa určite musíte vydať.

Nová Kaledónia, Nouméa – mesto, kde by ste chceli žiť
Publikované: 7.1.2019
Hlavné mesto súostrovia Nová Kaledónia, Nouméa (čítaj Numea), leží na hlavnom ostrove Grande Terre. Je to pobrežné mesto, kde život plynie v pokojnom plážovom duchu. O bývanie v hlavnom meste je veľký záujem, preto sa Nouméa neustále rozťahuje a zväčšuje.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C