www.infoglobe.sk » Nová Kaledónia, Amédée – pláže, potápanie a tahitský tanec

Nová Kaledónia, Amédée – pláže, potápanie a tahitský tanec

Publikované: 14.1.2019
Pretože Nová Kaledónia je súostrovím, rozhodne stojí za to navštíviť viacero z tunajších ostrovov. V tomto článku vás zavediem na ostrov Amédée, ktorý leží len 24 kilometrov od Nouméi. A že to nie je len tak nejaký ostrov, o tom svedčí fakt, že bol v roku 2009 zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

maják, podľa ktorého je ostrov aj pomenovaný

Z Nouméi na Amédée sa najľahšie dostanete v rámci organizovaného výletu. Tie robí agentúra Mary D a lode tam vypravuje takmer každý deň. Na ostrove je vraj krásne stále, ale pokiaľ by ste náhodou mali smolu na počasie (ako ja), môžete svoj lístok vymeniť a ísť na ostrov až druhý deň.

Na ostrov vyrážam o 9. hodine ráno. Môžem sa pozrieť aj do kapitánskej kabíny, čo samozrejme neodmietam a žasnem nad množstvom rôznych tlačítok a kontroliek. Po pol hodine loď zakotvuje pri móle a na nás čakajú rôzne aktivity. Kto chce, môže šnorchlovať. Výbavu vám požičajú v obchodíku so suvenírmi. Kto chce trochu športu a fakt parádny výhľad, zdolá 247 schodov tunajšieho majáku a má okolitú lagúnu ako na dlani. Kto chce odpočívať, len sa váľa na pláži. Kto sa chce naučiť šplhať na kokosovú palmu, uväzovať sarong či zvládnuť základy tahitských tancov, postráži si časy jednotlivých ukážok a sám si tieto aktivity môže vyskúšať.

naša loď sa blíži k ostrovu Amedée

tanec

Užite si pohľad na tahitský tanec, vystúpenia krásnych kaledónskych dievčat v tahitských kostýmoch. Erotický podtón, ktorý majú tieto tance, je pre Polynézanov úplne prirodzený, no napriek tomu môže Európanov trošku vyviesť z miery. Misionári ich dokonca od roku 1819 až do 50. rokov 20. storočia oficiálne zakázali tancovať na verejnosti. Mnoho ľudí si už povzdychlo, že sa európskym misionárom postupne podarilo premeniť tahitskú kultúru namiesto toho, aby farebné a voňavé Tahiti zmenilo ich.

Po tanečnom predstavení sa vydávam na plavbu loďou s preskleným dnom. Koraly, ryby aj korytnačky mám pod sebou ako na dlani. Na lodi je s nami aj sprievodkyňa, ktorá komentuje, čo práve vidíme. Dozvedám sa tak, že v kaledónskych vodách žije okolo 3000 druhov rýb, čo je úctyhodné číslo, keď uvážime, že Francúzsko ich má len okolo 400 a Polynézia 600.

návšteva kapitánskej kabíny   výlet loďou s preskleným dnom je úžasným zážitkom

Na ostrove Amédée určite stretnete smrteľne jedovatého hada korálovca. Spoznáte ho podľa oranžového až červeného sfarbenia s čiernymi pruhmi po celej jeho dĺžke. Nemusíte sa ho ale báť. Pokiaľ ho nebudete dráždiť, ani si vás nevšimne.

Smrteľne jedovatého hada korálovca sa nemusíte veľmi báť

Ostrov Amédée je skvelou voľbou, pokiaľ si chcete urobiť jednodenný výlet z Nouméi na niektorý z okolitých ostrovov. Pre tento zážitok však budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka – dospelého človeka stojí tento výlet v prepočte takmer 120 eur.

GPS: 22°28'39.1"S 166°28'01.2"E

 

Text a foto: Michal Hejl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nová Kaledónia – tropický raj na druhom konci sveta
Publikované: 31.12.2018
Máte radi exotiku? Láka vás predstava dovolenky v tropickom raji s palmami, bielym pieskom na plážach a prekrásnymi koralmi? Chcete navštíviť vzdialené miesto, kam mnoho Čechov nezavíta? Tak je pre vás Nová Kaledónia správna voľba.

Nová Kaledónia, Ile des Pins – miesto, kde ste najbližšie k raju
Publikované: 21.1.2019
V tomto dieli opustíme hlavný ostrov súostrovia Nová Kaledónia a z letiska Magenta, ktoré sa nachádza v centre Nouméi, si zaletíme na trojdenný výlet na ostrov Ile des Pins. A že to bude stáť za to, napovedá už titulok tohoto článku. Tunajší obyvatelia, ktorí sa nazývajú Kunié, o svojom domove s hrdosťou prehlasujú, že je to ostrov najbližšie k raju. A hneď po prílete je mi jasné, že pre toto tvrdenie majú veľmi pádne dôkazy.

Nová Kaledónia, Ile des Pins – toto musíte vyskúšať
Publikované: 28.1.2019
V minulom dieli sme sa prešli po plážach tohoto kúzelného ostrova a povedali si niečo o jeho obyvateľoch. Ile des Pins však toho ponúka omnoho viac, a tak by bola škoda poznať len pláže. Prezradím vám niekoľko miest, kam sa určite musíte vydať.

Nová Kaledónia, Nouméa – mesto, kde by ste chceli žiť
Publikované: 7.1.2019
Hlavné mesto súostrovia Nová Kaledónia, Nouméa (čítaj Numea), leží na hlavnom ostrove Grande Terre. Je to pobrežné mesto, kde život plynie v pokojnom plážovom duchu. O bývanie v hlavnom meste je veľký záujem, preto sa Nouméa neustále rozťahuje a zväčšuje.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartolomej
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C