www.infoglobe.sk » Nórsko: Trolov jazyk – vyhliadka budiaca rešpekt

Nórsko: Trolov jazyk – vyhliadka budiaca rešpekt

Publikované: 2.2.2017
Trolov jazyk je pojem, ktorý pozná mnoho ľudí. Táto vyhliadka je celosvetovo preslávená, pretože sa radí medzi najkrajšie prírodné vyhliadky na zemeguli – a tak sme ju chceli vidieť na vlastné oči. Keďže sme prileteli do Bergenu, požičané auto nám umožnilo byť za 3 hodiny na začiatku výstupu. Základnou dedinou pre výstup na Trolov jazyk je Tyssedal.

Pokiaľ idete z Oddy (z juhu), tak dedina Tyssedal sa začína v tuneli. Akonáhle sa skončí tunel, odbočte vpravo a prepleťte sa Tyssedalom smerom hore, až sa dostanete k hornému parkovisku. V jeho ľavej časti narazíte na zdvihnutú závoru na privátnej ceste k horným jazerám Vetlavatnet a Ringedalsvatnet, teda aj k začiatku výstupu na Trolov jazyk. Pri prvom jazere Vetlavatnet je parkovisko (7 km od Tyssedalu), kde môžete za 200 nórskych korún nechať auto na 5 – 16 hodín, čo na celodenný výstup stačí. Výlet na Trolov jazyk sa odporúča medzi júnom a septembrom. V októbri a na jar medzi marcom a júnom sa výstup odporúča len so sprievodcom. Pokiaľ sa chystáte na vyhliadku v rozmedzí druhej polovice októbra až do konca marca, poriadne si to rozmyslite, je to totiž dosť nebezpečné.

informačné značky o vzdialenosti sú pozdĺž celej cesty k vyhliadke   kopcovitá oblasť v okolí

Začiatok cesty od jazera Vetlavatnet je dobre značený, takže ho určite nájdete. Cesta sa začína na schodoch z veľkých balvanov, ďalej stúpa pozdĺž rieky chodníčkom v brezovom lese a pokračuje na náhornej plošine. Po každom kilometri vás ceduľa informuje, kde sa práve nachádzate, čo je na začiatku cesty značne demotivujúce (napr. 2 km za vami, 9 km pred vami). Už v tejto časti trasy sa v jarnom období nachádza ešte sneh, ale poriadne topánky si s ním poradia. O kilometer ďalej sa však situácia zhoršuje, pretože pri nasledujúcom stúpaní sa už snehu nevyhnete – iný terén vás už nestretne.

výstup začína po kamenných schodoch   od jesene do jari je trasa pokrytá snehom

Už by sme sa mali nachádzať v mieste, kde nás čaká chôdza po vrstevnici, čo by malo potvrdiť jazero, ktoré pod snehovou pokrývkou rozoznáme až po pár minútach chôdze – cesta sa kráti cez zamrznutú vodnú plochu jazera. Cesta sa skutočne vlečie – stále náročný sneh, stále z kopca a do kopca, až na siedmom kilometri sa zastavia vaše nohy na okraji hôr, kde môžete po prvý raz uzrieť hladinu jazera Ringedalsvatnet. Keď po ďalšom kilometri uvidíte dokonca aj vzdušnou čiarou neďaleký koniec jazera, prestávate veriť ceduliam, že je váš cieľ stále vzdialený 3 km. Možno sa ani vám v tomto okamžiku nebude chcieť pokračovať ďalej, ale vydržte to, vyhliadka stojí za to. Musíte ešte obísť hlboký kaňon a budete tam.

jazero Ringedalsvatnet

Silu vám nepridá ani fakt, že počas celej cesty túto prekrásnu vyhliadku ani raz neuzriete. O to viac si užijete, keď zastanete v cieli a odrazu sa vám otvorí pohľad na vlniace sa jazero medzi horami a neuveriteľnú prírodnú vyhliadku, ktorá právom patrí k tým najkrajším na svete. Stále však treba mať na pamäti, že vyhliadka je zároveň veľmi nebezpečná, preto si najprv sadáme, najeme sa, vyzujeme si úplne mokré topánky a ponožky a snažíme sa rozmraziť si nohy, ktoré už pár hodín ani necítime (suché ponožky si nezabudnite vziať so sebou). Potom si už trošku chceme zdvihnúť adrenalín. Paradoxom je, že ten, kto nemá rád výšky, sem ide takú dlhú dobu v takýchto podmienkach a potom mu strach nedovolí na vyhliadku ani vkročiť. Aj také prípady sa stávajú. Ľudí, ktorí chcú stáť na okraji vyhliadky a robiť odvážne pózy, je však väčšina. 

pohľad na jazerá Vetlavatnet a Ringedalsvatnet

Pokochali sme sa vyhliadkou a potom nás čakala 11km dlhá cesta späť (rovnakou trasou). Túžba byť už dole na parkovisku a hlavne v suchu sa s príchodom dažďovej prehánky ešte stupňovala. Celý výlet sme zdarne zvládli za 9 hodín nepretržitej chôdze a hodinu sme strávili na vyhliadke. Výlet na Trolov jazyk vrelo odporúčam, je to úchvatný zážitok.

vyhliadka len pre odvážnych

GPS: 60°07'46.3"N 6°37'52.8"E

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko: Krajina fjordov I – VIDEO
Publikované: 11.10.2016
Nórsko sa zaraďuje medzi severské štáty a spoločne so Švédskom leží na Škandinávskom polostrove, ktorý tejto krajine udáva charakteristické rysy. Hlavným lákadlom sú prekrásne fjordy západného pobrežia, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Takých fjordov je na území Nórska požehnane. Kde nie je prítomná morská hladina, tam dozaista nájdete jedno z tisícich jazier či nejakú kopcovitú oblasť, náhornú plošinu, hlboké lesy alebo hornatý masív s ľadovcom. Divoká rozmanitosť prírody a impozantné výhľady lákajú stále viac turistov. Za návštevu však stojí nielen príroda, ale aj dve najväčšie mestá – Oslo a Bergen. Sever krajiny býva turistami väčšinou nepovšimnutý, takže pokiaľ túžite po úplnej samote, bude skvelou voľbou.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Nórsko: Severské metropoly VI – v krajine trollov
Publikované: 17.12.2016
Po návšteve Osla sa vydávame na dlhú cestu k nášmu ďalšiemu ubytovaniu – do kempu Faksfall neďaleko mestečka Dombås. Časť cesty povedie pozdĺž najväčšieho nórskeho jazera Mjøsa, ktoré je hlboké celých 468 m.

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO
Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 8.7.2015
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko: Krajina fjordov II
Cesta na sever východným pobrežím fjordu Sorfjord je plná zastávok. V dnešnom videu nakukneme do ...

Nórsko: Krajina fjordov I
Nórsko leží spolu so Švédskom na Škandinávskom polostrove, ktorý krajine udáva charakteristické r...

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C