www.infoglobe.sk » Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO

Nórsko: Krajina fjordov II – VIDEO

Publikované: 18.10.2016
Ďalšou zastávkou východným pobrežím fjordu Sorfjord cestou na sever je pre každého dozaista Lofthus – malá dedinka charakteristická jabloňovými sadmi. Dedina Lofthus je navštevovaná vďaka príkrej turistickej trase, ktorá vedie hore na náhornú plošinu národného parku Hardangervidda, čo je nezalesnená plocha ohromnej rozlohy.

Aj pokiaľ sa nechystáte hore, tak tu určite zastavte a navštívte starú dedinku Skredhaugen – z hlavnej cesty vás k nej navedie ceduľa pri centrálnom parkovisku (vpravo 3 km). Skredhaugen je pokojné kúzelné miesto, kde stoja staré domčeky na kamenných stĺpoch, okna majú zo sľudy a strechy z kamenných dosiek. Je to veľmi pekné prírodné múzeum, kde sa konajú rôzne kultúrne akcie – malé koncerty a divadelné prestavenia.

stará dedinka Skredhaugen

Ďalšou zastávkou po ceste na sever je Kinsarvik. Ten sa rozkladá v ústí zalesneného údolia Husedalen, kde sa nachádzajú krásne vodopády. Samotné údolie je vhodné na prechádzky a výlety, ale aj odtiaľ je možný nástup na cestu smerujúcu hore na náhornú plošinu Hardangervidda. Nachádza sa tu mnoho motelov, kempov aj zábavný park pre deti. Z Kinsarviku jazdí aj trajekt na druhý breh fjordu, do dediny Utne.

Lofthus

My sa však chceme vyhnúť trajektom, a tak pokračujeme na Bergen cez niekoľko kilometrov vzdialený most a skrz dva veľké platené tunely, v ktorých sú dokonca kruhové objazdy. Po 7 km šedivého tunelu pokračujeme malebným údolím späť k fjordu. Ten cesta lemuje mierne z vtáčej perspektívy. Tunely striedajú výhľady na zalesnené hory. Voda si tu kdekoľvek nájde cestu dole, preto sú hory pretkané vodopádmi. Ďalej prechádzame údolím pod horou Kvanndal, ktoré je ďalším cieľom trekarov. V tejto časti fjordu niekoľko ďalších kilometrov nenájdete žiadnu dedinu, zato výhľady na fjord sú všadeprítomné. Rýchlejšie než 60 km/h sa tu snáď ani nedá ísť, preto sa naozaj jedná o vyhliadkovú jazdu.

malý prístav v Alviku

Ďalšou dedinou je Alvik, plný krásnych drevených štvorcových domčekov. Pri parkovisku medzi cestou a brehom nájdete pekné odpočívadlo s čistým splachovacím záchodom. O pár kilometrov ďalej je ďalšie krásne odpočívadlo s posedením a grilom (možno, že si tu môžete rovno upiecť ulovenú rybu) a výhľadom na ostrovy. V tejto časti fjordu sú vo vode početné sádky. O pár kilometrov ďalej vás za Fykse čaká prejdenie mostu cez fjord. Tu nás navigácia ťahala kratšou cestou po Porsmyrvegen, po uzulinkej nefrekventovanej cestičke pozdĺž niekoľkých domov k jazeru Skärsvatnet, ktoré sa prezýva Zlaté jazero (vďaka zlatým rybám, pre ktoré je jazero domovom). Pokiaľ plánujete v Nórsku kempovať, tak tu určite doporučujem prespať, je tu zázemie – pevný stôl s lavicami, gril aj s drevom a suchý záchod, to všetko na brehu krásneho jazera uprostred tichej samoty.

Zlatá jazero = Skärsvatnet

My sme sa stanovať nechystali, a tak sme pokračovali ďalej pozdĺž jazera a za pár minút sme boli späť v civilizácii, v dedine Øystese, ktorou preteká divoká rieka Øysteseelvi. Onedlho sme dorazili do prístavného mesta Norheimsund, ktoré určite stojí za prechádzku, aj keď tuším, že snáď každý zastaví skôr pri 6 minút západne vzdialenom vodopáde Steinsdalsfossen, ktorý steká do údolia priamo pri ceste. Nachádza sa tam krátka cesta pod vodopádom na jeho druhý breh. Táto vyhliadka je tak dennodenne okupovaná turistami. Pokiaľ si chcete priviesť nejaké suveníry, pod vodopádmi sa nachádzajú 2 obchodíky.

vodopád Steinsdalsfossen   drevené domy v Lofthuse

Cesta späť k Bergenu sa kráti a vy budete stúpať tunelmi smerom hore do hôr, kde vás isto zaujmú veľké kempy pre karavany (každý karavan je pod strechou a má priľahlú chatku). Charakter krajiny sa tu na chvíľu rapídne zmení na holé kopce s málo stromami. Ďalším lákadlom pre oči tu sú zhluky domčekov, ktoré majú strechy porastené trávou. Po pár minútach cesty sa príroda opäť zazelená a doprovod vám bude robiť pomerne divoká rieka a zelené hory plné vodopádov. Odrazu sa zľava objaví fjord, ktorý sprava strieda jazero. Potom ste už zmätení, čo je čo, ale to nevadí, pretože je stále na čo pozerať. Do Bergenu vás nakoniec dovedie diaľnica s povolenou rýchlosťou 80 km/h. Možno aj z tohoto dôvodu na nás urobilo Nórsko dojem pokojnej krajiny bez zhonu, kde sa spomalil čas.

GPS: 60°19'55.4"N 6°39'39.6"E

 

Text, foto a video: Martina Brožková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nórsko: Trolov jazyk – vyhliadka budiaca rešpekt
Publikované: 2.2.2017
Trolov jazyk je pojem, ktorý pozná mnoho ľudí. Táto vyhliadka je celosvetovo preslávená, pretože sa radí medzi najkrajšie prírodné vyhliadky na zemeguli – a tak sme ju chceli vidieť na vlastné oči. Keďže sme prileteli do Bergenu, požičané auto nám umožnilo byť za 3 hodiny na začiatku výstupu. Základnou dedinou pre výstup na Trolov jazyk je Tyssedal.

Nórsko: Krajina fjordov I – VIDEO
Publikované: 11.10.2016
Nórsko sa zaraďuje medzi severské štáty a spoločne so Švédskom leží na Škandinávskom polostrove, ktorý tejto krajine udáva charakteristické rysy. Hlavným lákadlom sú prekrásne fjordy západného pobrežia, ktoré sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Takých fjordov je na území Nórska požehnane. Kde nie je prítomná morská hladina, tam dozaista nájdete jedno z tisícich jazier či nejakú kopcovitú oblasť, náhornú plošinu, hlboké lesy alebo hornatý masív s ľadovcom. Divoká rozmanitosť prírody a impozantné výhľady lákajú stále viac turistov. Za návštevu však stojí nielen príroda, ale aj dve najväčšie mestá – Oslo a Bergen. Sever krajiny býva turistami väčšinou nepovšimnutý, takže pokiaľ túžite po úplnej samote, bude skvelou voľbou.

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami – VIDEO
Publikované: 4.10.2016
Ak budete do Nórska cestovať lietadlom a vašim cieľom návštevy bude objavovanie fjordov, predpokladám, že budete pristávať na letisku v Bergene (25 minút od centra). Ja síce nie som zrovna milovníkom veľkomiest, ale aj tak odporúčam nejaký čas stráviť prehliadkou mesta.

Nórsko, Trollstigen – cestou za kráľom trollov
Publikované: 1.7.2015
Na našich potulkách Škandináviou sme naposledy navštívili tretie najväčšie nórske mesto – Trondheim. Dnes sa presunieme do mesta Dombas a následne budeme pokračovať k Trollskej ceste nazývanej Trollstigen.

Nórsko, Trondheim – korunovačné mesto
Publikované: 24.6.2015
Opäť budeme cestovať. Po návšteve švédskeho kostolného mestečka Gammelstad a hlavného mesta Štokholm sa presunieme do susedného Nórska, kde navštívime prístavné mesto Trondheim, ktoré sa rozprestiera na brehoch Trondheimského fjordu a rieky Nidelva.

Nórsko, Oslo – severský klenot
Publikované: 22.7.2015
Po návšteve Bergenu sme sa presunuli do hlavného mesta Nórskeho kráľovstva – Osla. Keďže deň bol dlhý a náročný, prechádzku večerným mestom sme vymenili za hotelovú posteľ a odpočinok. No hneď ráno sme sa vydali v ústrety dobrodružstvu jeho spoznávania.

Nórsko – Národný park Jotunheimen
Publikované: 8.7.2015
Minulý týždeň sme opustili kľukaté cesty Trollstigenu a vydali sa do neznáma trajektom. Prečo do neznáma? Asi preto, že dodnes presne nevieme, kde sme sa vylodili. Dôležité ale je, že sme pred sebou mali prvý naozaj turistický deň.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy I.
Publikované: 26.2.2012
Ľadové súostrovie ležiace na polceste medzi Škandináviou a severným pólom ukrýva možno viac pozoruhodných miest, než by sa mohlo zdať. Nerastné bohatstvo a unikátne geomorfologické zloženie miestnych hornín ako aj drsná krajina sem prilákali množstvo expedícií, dobrodruhov a v posledných desaťročiach aj turistov. Dnes sa sem pozrieme aj my.

Viete, že? Nórsko - Špicbergy II.
Publikované: 4.3.2012
Druhé zastavenie na divokom skalnatom súostroví, ktoré aj napriek svojej drsnej klíme, nehostinnosti a polohe láka stále viac a viac turistov, ktorí sem cestujú za magickou mocou polnočného slnka či nebeským divadlom polárnej žiary. Čo všetko ich sem priťahuje, to si povieme v dnešnom príspevku.

Viete, že? Nórsko - za krásami severu I.
Publikované: 8.1.2012
Škandinávia je každoročne cieľom mnohých cestovateľov, ktorých láka drsná a nedotknutá krajina a vody s hojnosťou rýb. Naša cesta však postupne povedie až na ďaleký sever, na samý okraj Európy, ktorý leží už za polárnym kruhom. Prvý diel seriálu putovania za najsevernejším bodom Európy nás prevedie uličkami rybárskeho mestečka Bergen.

Viete, že? Nórsko - Za krásami severu II.
Publikované: 15.1.2012
Lofoty, perla severskej prírody, nachádzajúce sa za polárnym kruhom. Súostrovie, ktorého dych vyrážajúca scenéria vás ani na chvíľu nenechá zaháľať.


Súvisiaca fotogaléria

Nórsko: Park Vigeland v Osle
Park Vigeland v Osle je výnimočným výstavným priestorom pod šírym nebom, v ktorom sú umiestnené s...

Nórsko: Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla II.
Na poloostrove Bygdoy se všetky múzeá nachádzajú pekne pohromade: Múzeum vikingských lodí, Múzeum...

Nórsko: Polostrov Bygdoy - najväčšie lákadlá Osla
Bygdoy je vzdialený z centra Osla len niekoľko minút, ale zachováva si vidiecky ráz. Letné sídlo ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.II
Nórske hlavné mesto a zároveň najväčšie mesto v krajine sa vám pomaly dostane pod kožu a postará ...

Nórsko: Pokojné Oslo deň pred atentátom, č.I
Hlavné mesto Nórska žilo deň pred útokom svoj neuponáhľaný život. Turisti a miestni obyvatelia si...

Nórsko - hory, oceán, fjordy I.
Nórske kráľovstvo je krajina na severozápade Škandinávskeho polostrova. Je veľmi riedko osídlená ...


Súvisiace video

Nórsko: Krajina fjordov II
Cesta na sever východným pobrežím fjordu Sorfjord je plná zastávok. V dnešnom videu nakukneme do ...

Nórsko: Krajina fjordov I
Nórsko leží spolu so Švédskom na Škandinávskom polostrove, ktorý krajine udáva charakteristické r...

Nórsko, Bergen – veľkomesto medzi siedmimi horami
Pokiaľ pôjdete objavovať nórske fjordy, pravdepodobne prídete do Bergenu, kde určite odporúčame n...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:Leopold
dnes:
piatok 15.11.
11 °C
zajtra:
sobota 16.11.
11 °C