www.infoglobe.sk » Nepál XVII: Krátky trek severne od Káthmandu

Nepál XVII: Krátky trek severne od Káthmandu

Publikované: 21.3.2012
Po odpočinkovom dni, strávenom v Káthmandu predovšetkým nakupovaním rôznych šatiek, korálikov, oblečenia a ďalšieho, sme vyrazili na trojdenný výlet do nie príliš vzdialených hôr na severe. Deň pred odjazdom sme sa snažili kúpiť si na autobusovej stanici miestenky, ale neuspeli sme.

Autobusová stanica v Káthmandu je kapitola sama o sebe. Všade je hluk, špina, smrad a chaos. Valia sa tu obrovské hromady odpadkov. Možnosť kúpiť lístky na autobus na ďalší deň nie je. Aspoň sme na ňu neprišli. Až po zdĺhavom vypytovaní sme sa dozvedeli, že autobus do Sundarijal, kam sme sa potrebovali dostať, jazdí každý deň a prakticky stále.

Ďalší deň sme sa teda na stanicu vydali skoro ráno. Potom, čo sme takmer nastúpili do zlého autobusu idúceho kamsi do neznámeho miesta, ktorého meno začínalo tiež na S, sme sa konečne naskladali do správneho autobusu a odišli. V autobuse s nami išiel asi nejaký školský výlet. Deti už boli väčšie, tipovala by som to na strednú školu. Boli veselé, stále sa na niečom smiali a pojedali praženú kukuricu, ktorú nám tiež ponúkli.

Po desiatej hodine sme dorazili na miesto a po chvíli vyrazili na cestu. Bolo strašné teplo a cesta viedla dlho hore po nekonečných schodoch. Keď sme vyliezli schody, išlo sa už trošku lepšie. Nasledovalo totiž stúpanie bez schodov a rovina. Na vstupe do Národného parku Shivapuri sme pri checkpointe platili vstupné 250 rupií na osobu. Pre miestnych bol vstup 10 rupií. Vrchol kopca, na ktorý sme sa „terigali“, bol asi v 2400 výškových metroch a potom už nasledovalo len klesanie po kĺzavej ílovitej ceste asi 300 metrov do dediny Chisopani, alebo Studená voda.  

V Chisopani bolo mnoho hotelov, ktoré vyzerali omnoho luxusnejšie než tie na treku okolo Manaslu. Odchytilo nás osadenstvo hneď prvého z nich. Síce bol ešte rozostavaný, ale naša izba vyzerala dobre a mala dokonca sociálne zariadenie. Bolo možné vyjsť na terasu, z ktorej sme mohli, aj keď nie úplne zreteľne, vidieť vrcholky Langtangu.

Pri čakaní na večeru – dal bhat, sme sa začali baviť s jedným Japoncom. Nevedel moc anglicky a bolo mu to trápne, čo sa prejavovalo tak, že sa stále hlasno a čudne smial. Vravel, že v Nepále je na štyri dni, takže stíha len tento trek. Vraj má spolu za rok jeden týždeň dovolenky. Keď sme mu povedali, že my máme dovolenku päť týždňov, tak sa zdesil a vtipnými posunkami nám ukazoval, že keby si chcel vziať päť týždňov dovolenky, bola by to pre neho samovražda. Ohromne sme sa pri tom nasmiali. Potom nám vymenovával rad krajín, ktoré už navštívil. Keď sme sa spýtali, kde sa mu páčilo najviac, tak povedal, že v Prahe. Akonáhle si ale všimol, že ho počúva aj jeho nepálsky sprievodca, tak rýchlo dodal, že v Prahe a v Nepále. Pri večeri sme si objednali trikrát „big pot“ čaje. Netušili sme, že nám každému prinesú obrovskú termosku, ktorá by nám bola stačila jedna pre všetkých.  

Ráno sme vyšli zase na terasu, aby sme sa pokochali. Vrcholky bolo vidieť, ale boli zahalené do oparu. Po dlhých raňajkách sme sa vydali na cestu do Nagarkotu. Išli sme celý deň až do zotmenia. Na ceduli v Chisopani je písané, že Nagarkot je vzdialený 18 km, niekde sme čítali, že je to 25 km. Osobne by som sa prikláňala skôr k tej druhej variante.

Po ceste sme stretli nepálskeho chlapca na bicykli. Vravel, že je prvý zo skupiny 31 ľudí a že idú najprv na obed a potom tiež do Nagarkotu, kde na nich budú čakať ďalší, peší turisti. Spolu ich malo byť vyše 200. My sme obedovali v Juhle. Pán, ktorý nás obsluhoval, si myslel, že sme Arabi. Možno to bolo tým, že ja a Zuzka sme niesli rovnako veľké ruksaky ako na dvadsaťdenný trek, pričom Milan sa uspokojil s malým batôžkom.

 

Kus cesty prechádzal pralesom a záverečná časť viedla veľmi pekným údolím s úhľadnými terasovitými políčkami. Vždy, keď sme prechádzali lesom, mala som pocit, ako by mi mali prasknúť ušné bubienky. Tak silný bol rev lesného hmyzu.

Keď sme dorazili do Nagarkotu, zistili sme, že luxusné hotely (niektoré mali pri vchode dva levy, ako to býva pri nejakých zámkoch a palácoch), sú už dosť plné. Ubytovacích priestorov tam ale bolo veľa, a tak sme nakoniec našli voľné miesto v chatovom tábore, kde sme dostali chatku na noc za 1650 rupií pre všetkých. Deň predtým sme síce spali všetci za 300 rupií, ale nejako sme to neriešili. Boli sme radi, že sme vôbec niečo zohnali. Mali sme naplánované, že ďalší deň pôjdeme ešte ráno na vyhliadku na vzdialené hory, ale keď sme sa prebudili, zistili sme, že všade okolo nás leží hmla a nie je vôbec nič vidieť. Preto sme sa zobrali, došli na autobusovú zastávku a odišli do Bakthapuru.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Expedícia Annapurna 2012 III.: Pokus o prespanie na Lhotce a následný zostup
Publikované: 14.5.2012
Po dvoch odpočinkových dňoch v BC, kedy prebehla nevyhnutná Puja (náboženský obrad), sme sa rozhodli, že sa pokúsime vyliezť stenu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedícia Annapurna 2012 II.: BC Lhotse
Publikované: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

Expedícia Annapurna 2012 I.: Ako to všetko začalo
Publikované: 16.4.2012
Pamätáte sa, ako som sa vrátil z Gasherbrumu (2009), ako som vravel, že ASI už nikam na "osmičku" nepôjdem?! Pamätáte sa, ako som sa vrátil z Manaslu (2011), ako som vravel, že URČITĚ na "osmičku" už nepôjdem?! ... 2012 Expedícia Annapurna ...

Expedícia Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čakanie na počasie
Publikované: 4.6.2012
Je koniec apríla a sneží a sneží. Trčíme v základnom tábore a snažíme sa zabiť čas. Čakáme, až sa počasie umúdri, a tak čítame, pijeme kávu, fajčím. Spomínam na uplynulý mesiac plný zážitkov.

Expedícia Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikované: 9.6.2012
Poslednú časť seriálu o výstupe tandemu českých horolezcov Radka Jaroša a Honzu Trávníčka sme opäť zostavili z esemesiek, ktoré skoro denne chodili do Česka.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál VI: Príjemné stretnutie
Publikované: 4.1.2012
Nastal štvrtý deň treku okolo osemtisícovky Manaslu. Tento nádherný vrch bol ale ešte stále ďaleko. Len nerada som opúšťala dedinku Dobhan, v ktorej sa mi tak páčilo. Obmedzení časom sme ale nemohli zostať a museli sme pokračovať ďalej.

Nepál XI: Prvý aklimatizačný výlet
Publikované: 8.2.2012
Dedina Samagoan leží v nadmorskej výške tri a pol tisíc metrov a stala sa miestom, z ktorého sme sa rozhodli vypraviť na prvý aklimatizačný výlet.

Nepál XV: Dlhé klesanie
Publikované: 7.3.2012
Po výstupe do sedla, najvyššieho bodu našej cesty, sme zostúpili do dediny Bimtang a strávili tam noc. Ďalší deň nás čakalo dlhé klesanie a prekonanie veľkej vzdialenosti a tak bolo nutné, aby sme vyrazili dosť skoro. Hari nás po ráne ale naštval tým, že okolo nás chodil a významne sa díval na hodinky, ako že by sme už mali ísť.

Nepál XIV: Za sedlom
Publikované: 29.2.2012
Vrchol našej cesty okolo Manaslu sme mali za sebou. Teraz nás čakala už len cesta dole a tá bola omnoho horšia než predchádzajúce stúpanie. Museli sme totiž zísť po nekonečne dlhom a prudkom svahu dole. Cesta bola pokrytá kameňmi a štrkom, takže bolo nutné dívať sa celý čas pod nohy, aby nám na ťažkom teréne neubehli nohy. Za chvíľu nás to prestalo baviť a ešte k tomu nám začala dochádzať voda.

Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami
Publikované: 28.12.2011
Po horúcej a takmer prebdenej noci v stanoch v dedine Liding sme boli celí rozlámaní, ale museli sme ísť ďalej. Pochod predchádzajúci deň bol pomerne ľahký, teraz sa ale terén zmenil a stal sa celkom náročným, pretože sa neustále striedalo prudké stúpanie s prudkým klesaním, s celkovou prevahou stúpaní. Väčšinou po schodoch.

Nepál IX: Návšteva kláštora pod Manaslu
Publikované: 25.1.2012
Po noci strávenej v lodžii v dedine Ghap nás čakala dlhá cesta a preto sme si privstali. Po ceste bolo opäť mnoho posvätných mani. Občas sme narazili na chudobné nepálske deti a Zuzka niektorým z nich rozdávala perá. Po prvý krát sme stretli karavanu jakov a dzopke, vezúcich svoj náklad z Tibetu. Dzopke je krížencom kravy a jaka.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikované: 22.2.2012
Po dva a pol dni strávených v dedine Samdo sme ju museli, aj keď dosť neradi, opustiť a vydať sa do Dharamsaly, čo je posledná zastávka pred sedlom. Ja som kvôli svojmu prechladnutiu išla dosť pomaly a Zuzka s Milanom sa prispôsobili, ale myslím, že im to nevadilo. Nechali sme totiž davy turistov, aby nás predbehli a my sme mali pokoj.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Nepál VIII: Mani
Publikované: 18.1.2012
Šiesty deň na treku sme vstávali o šiestej hodine ráno a po zjedení tibetských placiek sme o siedmej vyrazili. Čoskoro sme dorazili do Dengu, dediny, ktorá pôvodne mala byť našou noclahárňou, a v rozostavanej lodžii (útulni) sme si tam dali čaj.

Nepál XII: Samdo, ďalšia aklimatizácia
Publikované: 15.2.2012
Vrchol nášho treku sa blížil a my sme sa ocitli v nadmorskej výške skoro štyroch kilometrov. Dedina Samdo sa preto stala naším stanoviskom na ďalšie dva dni, ktoré sme chceli stráviť aklimatizáciou.

Nepál XVI: Záver treku okolo Manaslu
Publikované: 14.3.2012
Druhý deň po výstupe na päťtisícové sedlo sa nám zdal asi najnáročnejší z celej cesty. Začalo to už raňajkami, ktoré sa skoro nedala jesť. Jablčný koláč bol ešte celkom dobrý, ale puding, ktorý mal byť jeho súčasťou, a ktorý nám priniesli vedľa v miske, bol takmer nejedlý. Ďalší chod, čokoládový puding, chutil ako horúca čokoláda, pretože nebol vôbec zahustený.

Nepál VII: Prvá sedemtisícovka na dohľad
Publikované: 11.1.2012
Ráno po prvej noci, strávenej v Národnom parku Manaslu, sme sa rozlúčili s krajanmi a vyrazili na cestu. Na chodníčku pred nami utekalo veľké množstvo malých aj veľkých jašteričiek. V jednej dedinke, ktorú sme míňali, sme videli posledný banánovník. Vyššie už nerástli.

Nepál X: Samagoan
Publikované: 1.2.2012
Výlet do budhistického kláštora v Lho, kde sme se zúčastnili slávnostnej modlitby prevedenej pomocou hudby, sa skutočne podaril. Keď sme v dobrej nálade zišli dole, zjedli sme objednané raňajky a pretože sme sa v kláštore zdržali dlhšie, než bolo pôvodne v pláne, dali sme si rovno aj obed. Potom sme, asi tak o pol jednej, vyrazili smerom do dediny Samagoan (3530 m n.m.).


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X