www.infoglobe.sk » Nepál XI: Prvý aklimatizačný výlet

Nepál XI: Prvý aklimatizačný výlet

Publikované: 8.2.2012
Dedina Samagoan leží v nadmorskej výške tri a pol tisíc metrov a stala sa miestom, z ktorého sme sa rozhodli vypraviť na prvý aklimatizačný výlet.

Ráno ma prebudil rachotivý zvuk. Vstala som a šla sa pozrieť von, čo sa deje. Kúsok od nás stál vrtuľník a nejakí ľudia do neho niečo nakladali. Potom sa zdvihol a preletel okolo Manaslu, ktorá bola osvetlená vychádzajúcim slnkom. Mala som už pri sebe foťák a cvakala som ako o život. Za chvíľu priletel ďalší vrtuľník a potom ďalší a ďalší. Ako sme sa dozvedeli, končila sezóna výstupov na vrchol Manaslu a vrtuľníky odtiaľ odvážali horolezcov aj ich výbavu.

Plán pre tento deň bol vyjsť do základného tábora Manaslu. Rozlúčili sme sa s Pavlou a Jankom a vyrazili. Tempo sme ale zvolili pomalšie než pomalé, stále sme fotili a kochali sa výhľadmi na osemtisícovku, ktorá sa pomaly zahaľovala oblačnosťou, aby sa za okamžik zase odkryla. Hari z nás už začal byť nervózny a pýtal sa, či naozaj chceme do base campu dôjsť. Na to sme odvetili, že pôjdeme a uvidíme, kam až dôjdeme. Prešli sme okolo krásneho ľadovcového jazera. Cestou sme stretávali mnoho ľudí, idúcich smerom od základného tábora. Medzi nimi bol aj jeden Čech, ktorý nám povedal, že nemá moc zmysel tam chodiť, pretože končí sezóna, tábor sa ruší a sťahuje sa dole.

O pravdivosti jeho slov sme sa mohli presvedčiť, keď sme pokračovali ďalej. Pri prudkom stúpaní cik-cak cestou hore sme totiž stretávali zástupy nosičov, odnášajúcich stany, kuchyne a skrátka celý tábor dole, do dediny. Boli medzi nimi ako muži, tak aj ženy a dokonca aj deti. Boli medzi nimi tiež dosť starí ľudia a všetci nosili nepredstaviteľne veľké a ťažké náklady.

Hari nás upozornil na rastlinu, ktorá sa páli pri budhistických obradoch a ktorá sa volá sunpátí. Videli sme ju páliť pri obrade v Lho. Tiež sme počuli padať lavínu, ktorá musela byť naozaj mohutná, pretože to znelo ako dlhé a silné hrmenie. Videli sme nádherného orla, ktorý nám prelietal priamo nad hlavami. Milan ho chcel natočiť na video, ale zabudol stlačiť „čudlík“ a tak z toho potom bol celý otrávený. Vravel, že sa mu ho práve podarilo dobre zaostriť.

Do base campu Manaslu sme nakoniec nedošli. Po prvé sme boli leniví a stále sme sa zastavovali a po druhé sa začali robiť mraky, v ktorých sa nakoniec skryl aj základný tábor. Preto sme sa otočili a išli späť. Trošku ma to mrzelo, ale čo sa dá robiť. Išlo hlavne o aklimatizáciu a tú sme si aspoň nejakú urobili. Po návrate do Samagoanu sme si dali obed a vyrazili sa pozrieť do miestneho budhistického chrámu. Aj keď niekto vo vnútri bol (svietilo sa tam), nedalo sa tam dostať. Večer už bola pekná zima a tak sme sa šli skoro zavŕtať do teplých spacáků.

Cesta zo Samagoanu do dediny Samdo (3690 m n. m.) bola pohodová. Skoro celú dobu sa šlo po relatívnej rovinke, iba ku koncu sme museli prekonať „stupák“. Po ceste sme videli skupinu svišťov. Chvíľu sme ich pozorovali, ale čoskoro nás odhalili a zmizli v dierach. Mojim foťákom boli na tú diaľku neodfotitelní. Znovu sme videli padať lavínu. Zdanlivo to vyzeralo, ako by bol jej pád strašne pomalý, v skutočnosti to ale musela byť obrovská rýchlosť.

Do Samda sme dorazili zavčasu a ubytovali sa v Yak Hoteli, kde sme dostali peknú izbičku. Boli sme radi, pretože sme sa tu chystali stráviť tri noci. Hotel mal aj jedáleň, v ktorej sa dalo vysedávať a hrať karty. Nikde sa nekúrilo, ale nijak zvlášť to nevadilo. Jedáleň sa čoskoro zadýchala a tím aj trochu ohriala. Jediné miesto, kde bolo naozaj teplo, bola kuchyňa a tam sme nemali prístup. Hari tam ale mohol a tak tam trávil väčšinu času.

Keď sme sa najedli, povedali sme si, že by sme ešte niekam išli a tak sme vyrazili. Frantíci, ktorých sme tu zase stretli (tentoraz naposledy), nám povedali, že išli kúsok po kopci naproti a že to tam silno fúkalo. Poradili nám, nech tam ideme radšej ráno, ale my sme sa rozhodli ísť hneď, pretože na ďalší deň sme už program vymyslený mali. Kopec sa volá Pana Danda a má cez päť tisíc, ale my sme došli len asi do štyroch a boli sme spokojní. Na kopci viali budhistické vlajočky a bol by z neho pekný výhľad, keby neboli okolití velikáni z veľkej časti v mrakoch. Aj tak ale boli výhľady pekné a my sme boli spokojní. Ďalší deň nás čakal aklimatizačný výlet v smere tibetských hraníc.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nepál XVIII: Záver
Publikované: 28.3.2012
Posledná cesta v Nepále nás zaviedla do Bakthapuru, kde sme sa zastavili cestou z dvojdenného treku v NP Shivapuri späť do Káthmandu. Je to mesto (niečo ako predmestie Káthmandu), ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Nepál XVII: Krátky trek severne od Káthmandu
Publikované: 21.3.2012
Po odpočinkovom dni, strávenom v Káthmandu predovšetkým nakupovaním rôznych šatiek, korálikov, oblečenia a ďalšieho, sme vyrazili na trojdenný výlet do nie príliš vzdialených hôr na severe. Deň pred odjazdom sme sa snažili kúpiť si na autobusovej stanici miestenky, ale neuspeli sme.

Nepál XVI: Záver treku okolo Manaslu
Publikované: 14.3.2012
Druhý deň po výstupe na päťtisícové sedlo sa nám zdal asi najnáročnejší z celej cesty. Začalo to už raňajkami, ktoré sa skoro nedala jesť. Jablčný koláč bol ešte celkom dobrý, ale puding, ktorý mal byť jeho súčasťou, a ktorý nám priniesli vedľa v miske, bol takmer nejedlý. Ďalší chod, čokoládový puding, chutil ako horúca čokoláda, pretože nebol vôbec zahustený.

Nepál XV: Dlhé klesanie
Publikované: 7.3.2012
Po výstupe do sedla, najvyššieho bodu našej cesty, sme zostúpili do dediny Bimtang a strávili tam noc. Ďalší deň nás čakalo dlhé klesanie a prekonanie veľkej vzdialenosti a tak bolo nutné, aby sme vyrazili dosť skoro. Hari nás po ráne ale naštval tým, že okolo nás chodil a významne sa díval na hodinky, ako že by sme už mali ísť.

Nepál XIV: Za sedlom
Publikované: 29.2.2012
Vrchol našej cesty okolo Manaslu sme mali za sebou. Teraz nás čakala už len cesta dole a tá bola omnoho horšia než predchádzajúce stúpanie. Museli sme totiž zísť po nekonečne dlhom a prudkom svahu dole. Cesta bola pokrytá kameňmi a štrkom, takže bolo nutné dívať sa celý čas pod nohy, aby nám na ťažkom teréne neubehli nohy. Za chvíľu nás to prestalo baviť a ešte k tomu nám začala dochádzať voda.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikované: 22.2.2012
Po dva a pol dni strávených v dedine Samdo sme ju museli, aj keď dosť neradi, opustiť a vydať sa do Dharamsaly, čo je posledná zastávka pred sedlom. Ja som kvôli svojmu prechladnutiu išla dosť pomaly a Zuzka s Milanom sa prispôsobili, ale myslím, že im to nevadilo. Nechali sme totiž davy turistov, aby nás predbehli a my sme mali pokoj.

Nepál XII: Samdo, ďalšia aklimatizácia
Publikované: 15.2.2012
Vrchol nášho treku sa blížil a my sme sa ocitli v nadmorskej výške skoro štyroch kilometrov. Dedina Samdo sa preto stala naším stanoviskom na ďalšie dva dni, ktoré sme chceli stráviť aklimatizáciou.

Nepál X: Samagoan
Publikované: 1.2.2012
Výlet do budhistického kláštora v Lho, kde sme se zúčastnili slávnostnej modlitby prevedenej pomocou hudby, sa skutočne podaril. Keď sme v dobrej nálade zišli dole, zjedli sme objednané raňajky a pretože sme sa v kláštore zdržali dlhšie, než bolo pôvodne v pláne, dali sme si rovno aj obed. Potom sme, asi tak o pol jednej, vyrazili smerom do dediny Samagoan (3530 m n.m.).

Nepál VIII: Mani
Publikované: 18.1.2012
Šiesty deň na treku sme vstávali o šiestej hodine ráno a po zjedení tibetských placiek sme o siedmej vyrazili. Čoskoro sme dorazili do Dengu, dediny, ktorá pôvodne mala byť našou noclahárňou, a v rozostavanej lodžii (útulni) sme si tam dali čaj.

Nepál IX: Návšteva kláštora pod Manaslu
Publikované: 25.1.2012
Po noci strávenej v lodžii v dedine Ghap nás čakala dlhá cesta a preto sme si privstali. Po ceste bolo opäť mnoho posvätných mani. Občas sme narazili na chudobné nepálske deti a Zuzka niektorým z nich rozdávala perá. Po prvý krát sme stretli karavanu jakov a dzopke, vezúcich svoj náklad z Tibetu. Dzopke je krížencom kravy a jaka.

Nepál VII: Prvá sedemtisícovka na dohľad
Publikované: 11.1.2012
Ráno po prvej noci, strávenej v Národnom parku Manaslu, sme sa rozlúčili s krajanmi a vyrazili na cestu. Na chodníčku pred nami utekalo veľké množstvo malých aj veľkých jašteričiek. V jednej dedinke, ktorú sme míňali, sme videli posledný banánovník. Vyššie už nerástli.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami
Publikované: 28.12.2011
Po horúcej a takmer prebdenej noci v stanoch v dedine Liding sme boli celí rozlámaní, ale museli sme ísť ďalej. Pochod predchádzajúci deň bol pomerne ľahký, teraz sa ale terén zmenil a stal sa celkom náročným, pretože sa neustále striedalo prudké stúpanie s prudkým klesaním, s celkovou prevahou stúpaní. Väčšinou po schodoch.

Nepál VI: Príjemné stretnutie
Publikované: 4.1.2012
Nastal štvrtý deň treku okolo osemtisícovky Manaslu. Tento nádherný vrch bol ale ešte stále ďaleko. Len nerada som opúšťala dedinku Dobhan, v ktorej sa mi tak páčilo. Obmedzení časom sme ale nemohli zostať a museli sme pokračovať ďalej.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 4. 2024
sviatok:Valér
dnes:
štvrtok 18.4.
3 °C
zajtra:
piatok 19.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X