www.infoglobe.sk » Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami

Nepál V: Putovanie nepálskymi dedinami

Publikované: 28.12.2011
Po horúcej a takmer prebdenej noci v stanoch v dedine Liding sme boli celí rozlámaní, ale museli sme ísť ďalej. Pochod predchádzajúci deň bol pomerne ľahký, teraz sa ale terén zmenil a stal sa celkom náročným, pretože sa neustále striedalo prudké stúpanie s prudkým klesaním, s celkovou prevahou stúpaní. Väčšinou po schodoch.

Boli sme dosť zničení a ešte k tomu mystifikovaní mapou, ktorá bola v tomto mieste povedzme nepresná (dali sme jej pracovný názov „prolhaná čmáranice“).

Miesto nocľahu v tento deň bola dedina Machha Khola. Je to veľmi príjemná, veľká dedina s veľmi milými ľuďmi. Museli sme sa tu zaregistrovať na policajnej stanici, ktorá bola celkom smiešna. Hlavne čakáreň, ktorú nám vytvorili miestni operatívne pred vchodom prinesením jednej lavice a jednej stoličky. Kúpať sme sa šli do prítoku rieky Budhi Gandaki, proti ktorej prúdu sme potom išli takmer celú cestu až k sedlu Larkya La. Cestu k vode cez pastvinu plnú exkrementov nám ukázal usmievavý bezzubý starček. Voda bola studená, ale dalo sa v nej ešte umyť a vyprať. To sme urobili s nejakým oblečením, aj keď sme potom mali trochu problém so sušením, keďže vlhkosť vzduchu tu bola všade veľmi vysoká.

V tejto dedine sme sa tiež stretli s niekoľkými ďalšími turistami - jedným starším párom na dôchodku a dvoma mladými pármi. Všetci mali okrem sprievodcu tiež nosiča. Okolo pol deviatej nás Hari poslal spať. Hovoril, že by sme sa mali odporúčať, pretože za chvíľu prídu Nepálci, budú vytvárať nejakú umelú zábavu pre turistov a chcieť potom po nás peniaze. Tak sme poslúchli a šli. Aj tak bolo už celkom neskoro a my sme sa museli vyspať na ďalší deň.

Keď som sa ráno prebudila, nikam sa mi nechcelo, pretože som si myslela, že,  ako už to býva, tretí deň bude určite krízový. Nebolo to tak. Cesta bola príjemná, bola to taká pohoda. Síce občas tiež nahor a dole, ale nie tak veľmi ako predchádzajúci deň. Mosty, cez ktoré sme prechádzali cez Budhi Gandaki a jej prítoky, boli z veľkej väčšiny nové a bezpečné visacie mosty. Stretávali sme veľa mulíc s ťažkými a objemnými nákladmi na chrbtoch. Mulice, ktorým sa v nepálčine hovorí gothor, sú v týchto nadmorských výškach k preprave často používané. So skupinou ide vždy niekoľko mužov, medzi ktorými sa často objavujú i mladí chlapci.

Zastavili sme sa tiež na krátke posedenie u nejakých dedinčanov. Zuzka tam rozdala deťom bonbóny a veľmi nás pobavilo, keď si stará babička s úžasným bezzubým úsmevom tiež jeden vypýtala. Ako takmer po celej ceste mali všetky ženy sukne, zviazané z veľkej šatky, a bez výnimky dlhé, čierne vlasy. Často sme u nich videli náušnice v nose. Celkovo boli ľudia v horách veľmi zdobení a mali na sebe rôzne koráliky, mužov a deti nevynímajúc. V Tatopani (v prekladu teplá voda - príznačné meno, pretože tam vytekajú na povrch horúce pramene) sme sa stavili na obed a už okolo tretej hodiny sme dorazili do cieľovej stanice – dedinky Dobhanu.

Táto dedina sa stala mojou najmilšou na celej ceste. Bola celkom malá a mala svoje kúzlo. Za vsou sa nachádzal most cez prítok Budhi Gandaki a pod ním bolo bezchybné miesto na kúpanie. Avšak voda bola veľmi studená, takže skôr než o nejaké kúpanie šlo jednoducho o hygienu. Bola tu kopa detí, ktoré sme očividne zaujali. Na moste som ich chcela vyfotiť a tým som začala hru, kedy deti predstierali, že sa nechcú dať vyfotiť a schovávali sa pod rôzne deky a za kamene. Veľmi sa pri tom smiali a veselili. Šli potom za nami aj dole k rieke a pózovali tam pred fotoaparátom. Najviac bezzubé dievčatko, ktoré držalo v ruke nejakú hubu, a dva uličníci chlapci. Do záberu sa mi dostal ešte jeden chlapec, ktorý pri rieke chytal ryby, ale ten už bol na nejaké šantenie veľmi veľký. Potom som im musela tie fotky ukázať a oni sa pri tom veľmi bavili. Stálo ma to skoro celý zvyšok jednej z dvoch bateriek do foťáka, ktoré som so sebou mala. Musela som s nimi teda od tej doby výrazne šetriť.     

Keď sme sa jedného chlapčeka spýtali: „Tapaiko nám ke ho?“, teda ako sa volá, začal sa naraz hanbiť a neodpovedal. Alebo že by nerozumel?

V lodžii s nami bol len jediný turista. Bol to asi Američan (ale iste to nevieme) a veľmi sa nedružil. Mal dlhé vlasy a trochu hippiesácky vzhľad a vyzeral, ako by šiel do hôr kvôli nejakým meditáciám s prírodou. Baviť sa s ostatnými turistami, teda s nami, očividne veľmi nechcel.

Ráno po raňajkách, ktorá sa skladala z placky čapátí a marmelády, čo chutila ako naše gumové medvedíky, zase pribehli naše deti zo včerajška a fotiaca procedúra sa opakovala. Keď sme potom odchádzali ďalej, smutne za nami pozerali.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál, Káthmándú – starobylé kráľovské mesto
Publikované: 22.12.2018
Nepál je jednou z najchudobnejších krajín sveta, ktorá priťahuje neustály tok turistov. Patríte medzi nich? Pokiaľ áno, tak vašou prvou zastávkou bude pravdepodobne Káthmándú, hlavné a tiež najväčšie mesto Nepálskej demokratickej republiky. Hneď po opustení letiskovej haly sa pripravte na veľké množstvo ľudí na malom priestore, trúbiace autá, ulice plné taxikárov, pouličných predavačov a smogu.

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora
Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nepál XVIII: Záver
Publikované: 28.3.2012
Posledná cesta v Nepále nás zaviedla do Bakthapuru, kde sme sa zastavili cestou z dvojdenného treku v NP Shivapuri späť do Káthmandu. Je to mesto (niečo ako predmestie Káthmandu), ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Nepál XVII: Krátky trek severne od Káthmandu
Publikované: 21.3.2012
Po odpočinkovom dni, strávenom v Káthmandu predovšetkým nakupovaním rôznych šatiek, korálikov, oblečenia a ďalšieho, sme vyrazili na trojdenný výlet do nie príliš vzdialených hôr na severe. Deň pred odjazdom sme sa snažili kúpiť si na autobusovej stanici miestenky, ale neuspeli sme.

Nepál XVI: Záver treku okolo Manaslu
Publikované: 14.3.2012
Druhý deň po výstupe na päťtisícové sedlo sa nám zdal asi najnáročnejší z celej cesty. Začalo to už raňajkami, ktoré sa skoro nedala jesť. Jablčný koláč bol ešte celkom dobrý, ale puding, ktorý mal byť jeho súčasťou, a ktorý nám priniesli vedľa v miske, bol takmer nejedlý. Ďalší chod, čokoládový puding, chutil ako horúca čokoláda, pretože nebol vôbec zahustený.

Nepál XIV: Za sedlom
Publikované: 29.2.2012
Vrchol našej cesty okolo Manaslu sme mali za sebou. Teraz nás čakala už len cesta dole a tá bola omnoho horšia než predchádzajúce stúpanie. Museli sme totiž zísť po nekonečne dlhom a prudkom svahu dole. Cesta bola pokrytá kameňmi a štrkom, takže bolo nutné dívať sa celý čas pod nohy, aby nám na ťažkom teréne neubehli nohy. Za chvíľu nás to prestalo baviť a ešte k tomu nám začala dochádzať voda.

Nepál XIII: Dharamsala
Publikované: 22.2.2012
Po dva a pol dni strávených v dedine Samdo sme ju museli, aj keď dosť neradi, opustiť a vydať sa do Dharamsaly, čo je posledná zastávka pred sedlom. Ja som kvôli svojmu prechladnutiu išla dosť pomaly a Zuzka s Milanom sa prispôsobili, ale myslím, že im to nevadilo. Nechali sme totiž davy turistov, aby nás predbehli a my sme mali pokoj.

Nepál XII: Samdo, ďalšia aklimatizácia
Publikované: 15.2.2012
Vrchol nášho treku sa blížil a my sme sa ocitli v nadmorskej výške skoro štyroch kilometrov. Dedina Samdo sa preto stala naším stanoviskom na ďalšie dva dni, ktoré sme chceli stráviť aklimatizáciou.

Nepál XI: Prvý aklimatizačný výlet
Publikované: 8.2.2012
Dedina Samagoan leží v nadmorskej výške tri a pol tisíc metrov a stala sa miestom, z ktorého sme sa rozhodli vypraviť na prvý aklimatizačný výlet.

Nepál X: Samagoan
Publikované: 1.2.2012
Výlet do budhistického kláštora v Lho, kde sme se zúčastnili slávnostnej modlitby prevedenej pomocou hudby, sa skutočne podaril. Keď sme v dobrej nálade zišli dole, zjedli sme objednané raňajky a pretože sme sa v kláštore zdržali dlhšie, než bolo pôvodne v pláne, dali sme si rovno aj obed. Potom sme, asi tak o pol jednej, vyrazili smerom do dediny Samagoan (3530 m n.m.).

Nepál IX: Návšteva kláštora pod Manaslu
Publikované: 25.1.2012
Po noci strávenej v lodžii v dedine Ghap nás čakala dlhá cesta a preto sme si privstali. Po ceste bolo opäť mnoho posvätných mani. Občas sme narazili na chudobné nepálske deti a Zuzka niektorým z nich rozdávala perá. Po prvý krát sme stretli karavanu jakov a dzopke, vezúcich svoj náklad z Tibetu. Dzopke je krížencom kravy a jaka.

Nepál VIII: Mani
Publikované: 18.1.2012
Šiesty deň na treku sme vstávali o šiestej hodine ráno a po zjedení tibetských placiek sme o siedmej vyrazili. Čoskoro sme dorazili do Dengu, dediny, ktorá pôvodne mala byť našou noclahárňou, a v rozostavanej lodžii (útulni) sme si tam dali čaj.

Nepál VII: Prvá sedemtisícovka na dohľad
Publikované: 11.1.2012
Ráno po prvej noci, strávenej v Národnom parku Manaslu, sme sa rozlúčili s krajanmi a vyrazili na cestu. Na chodníčku pred nami utekalo veľké množstvo malých aj veľkých jašteričiek. V jednej dedinke, ktorú sme míňali, sme videli posledný banánovník. Vyššie už nerástli.

Nepál VI: Príjemné stretnutie
Publikované: 4.1.2012
Nastal štvrtý deň treku okolo osemtisícovky Manaslu. Tento nádherný vrch bol ale ešte stále ďaleko. Len nerada som opúšťala dedinku Dobhan, v ktorej sa mi tak páčilo. Obmedzení časom sme ale nemohli zostať a museli sme pokračovať ďalej.

Nepál, Lumbini – Mekka budhizmu
Publikované: 5.1.2019
Juh Nepálu nikdy nedosahoval takú návštevnosť a záujem ako jeho horské oblasti. Dnes sa necháme okúzliť atmosférou jedného z najvýznamnejších posvätných miest sveta. Na úpätí Himalájí v južnom Nepále, neďaleko indických hraníc, sa ukrýva posvätné mesto Lumbini, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha. Pravdepodobne sa jedná o svetovo najvýznamnejšie historické centrum, a preto bolo Lumbini v roku 1997 zapísané do zoznamu UNESCO.

Nepál IV: Prvý deň na treku
Publikované: 21.12.2011
Vstupným miestom na trek okolo osemtisícovky Manaslu je dedina, ktorá sa volá Agurhat. Dorazili sme sem po namáhavej ceste autobusom už za tmy a nejakú dobu sme museli zháňať ubytovanie. Prvé miesto, kde sme sa pýtali, bolo už plné, ale čoskoro sme zohnali voľnú izbu v inom hotelíku (lodžiu) a mohli sa ubytovať.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:Leopold
dnes:
piatok 15.11.
10 °C
zajtra:
sobota 16.11.
10 °C