www.infoglobe.sk » Nepál, Pokhara – jazerné mesto

Nepál, Pokhara – jazerné mesto

Publikované: 29.12.2018
Malebné údolné mesto obklopené himalájskymi velikánmi, známe centrum dobrodružstva a adrenalínu – vitajte v Pokhare. Panoramatický výhľad na himalájske vrcholy, pohorie Annapurna a Machhapuchhre robia z pokharskej oblasti pozoruhodné miesto prírodných krás.

Pokhara sa považuje za druhé najväčšie mesto Nepálu a vďaka svojej pokojnej atmosfére, krásnemu jazeru a bezprostrednej blízkosti oblasti Annapurna patrí k najobľúbenejším turistickým destináciám. Nachádza sa dvesto kilometrov západne od Káthmándú na brehu jazera Fewa, priamo pod pohorím Annapurna. Mesto je rozdelené do dvoch hlavných častí: turisticky príjemnej štvrte Lakeside, ktorá obklopuje jazero Phewa Tal, a starého mesta.

jazero Fewa

V okolí nájdeme niekoľko krásnych jazier. Jazero Fewa je preslávené svojimi odrazmi zasnežených vrcholkov pohoria Annapurna a „rybieho chvostu“ Machhapuchhre na svojej hladine. Aj keď v sezóne láka na kúpanie každého návštevníka, plávanie sa tu neodporúča. Dôvodom je možná kontaminácia vody. Nebuďte smutní, len hodinu jazdy autobusom nájdete menšie jazero Begnas, v ktorom sa môžete bez obáv schladiť.

jazero Begnas

Najobľúbenejšie destinácie pre pešiu turistiku

Väčšina trekingových dobrodružstiev začína práve tu. Vďaka svojej výhodnej polohe je Pokhara vstupnou bránou k himalájskym osemtisícovkám Dhaulagiri, Manaslu a pohoriu Annapurna. Azda nikde inde v Nepáli nie je tak dobre vidieť kontrast medzi subtropickou prírodou a snehom pokrývajúcim vrcholky Himalájí ako práve v tomto jazernom meste.

    pagoda Mieru   pagoda Mieru    vonné tyčinky vo vnútri chrámu

Pokhara ponúka širokú škálu aktivít, nudiť sa tu určite nebudete. Za malý poplatok si môžete na jazere požičať loďku a kochať sa zasneženými vrcholkami hôr. Keď si už nejakú tu lodičku požičiate, vydajte sa navštíviť chrám Taal Barahi Mandir, ktorý leží na malom ostrovčeku uprostred jazera. Potom môžete vyšliapať k štyridsať metrov vysokej pagode Mieru nad jazerom.

výhľad z jazera na zasnežené vrcholky

Túžite po malej dávke adrenalínu? Tak nezabudnite vyskúšať paragliding, pre tých odvážnejších je tu tiež možnosť paraglidingu v sprievode s dravcami. A to nie je všetko, môžete zažiť to najlepšie z pešej turistiky, cyklistiky, raftingu alebo si len odpočinúť po náročnom treku v horách. V okolí Pokhary je tiež k dispozícii niekoľko kurzov jogy a meditácie. Za zmienku stojí aj návšteva desať kilometrov vzdialenej dediny Sarangkot, nachádzajúcej sa v nadmorskej výške 1 560 metrov. A čo vás tu čaká? Panoramatické výhľady na himalájskych velikánov – Annapurnu II, posvätnú horu Machhapuchhre a siedmu najvyššiu horu sveta Dhaulagiri (8 167 m n. m.). Dedina je tiež veľmi obľúbeným miestom paraglidistov. Chystáte sa na trek a zabudli ste si pribaliť trekingové palice alebo spací vak? Nevadí, v Pokhare nájdete nespočetne veľa obchodíkov, kde predávajú trekingové vybavenie a oblečenie za veľmi prijateľné ceny. Avšak nikdy nezabudnite zjednávať!

 lodičky na jazere Fewa

GPS: 28°13'02.1"N 83°56'46.0"E

Text a foto: Andrea Meluzínová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nepál – Himaláje a Budha
Publikované: 24.11.2018
Túžite sa pozrieť do základného tábora Everestu? Vidieť na vlastné oči voľne žijúce tigre? Či navštíviť posvätné miesto, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha? Vďaka svojej bohatej a rozmanitej kultúre, prírodnému bohatstvu a desiatkam trekových trás v horách bude v Nepále spokojný každý cestovateľ.

Nepál, Daman – dedina s výhľadom na Himaláje
Publikované: 12.1.2019
Chcete si odpočinúť od zhonu hlavného mesta Káthmándú? Preskúmať miestnu kultúru a nakuknúť do života miestnych ľudí? Tak by na vašom zozname rozhodne nemala chýbať horská dedinka Daman v Nepále. Len tri hodiny jazdy z hlavného mesta, juhozápadne od Káthmándú, narazíte na malú malebnú dedinku nachádzajúcu sa v centrálnej časti Nepálu v horskom regióne Mahabharat vo výške 2 322 m n. m.

Nepál, Lumbini – Mekka budhizmu
Publikované: 5.1.2019
Juh Nepálu nikdy nedosahoval takú návštevnosť a záujem ako jeho horské oblasti. Dnes sa necháme okúzliť atmosférou jedného z najvýznamnejších posvätných miest sveta. Na úpätí Himalájí v južnom Nepále, neďaleko indických hraníc, sa ukrýva posvätné mesto Lumbini, kde sa údajne v roku 563 pred naším letopočtom narodil Budha. Pravdepodobne sa jedná o svetovo najvýznamnejšie historické centrum, a preto bolo Lumbini v roku 1997 zapísané do zoznamu UNESCO.

Nepál, Annapurna – trek okolo horského masívu
Publikované: 15.12.2018
Božské horské výhľady, kamenné dedinky ako zo stredoveku, legendárna túra okolo Annapurny, na ktorú sa každoročne vydá viac než päťdesiat tisíc návštevníkov. Tento trek priťahuje každý rok stále viac pozornosti a turistov.

Nepál, Káthmándú – starobylé kráľovské mesto
Publikované: 22.12.2018
Nepál je jednou z najchudobnejších krajín sveta, ktorá priťahuje neustály tok turistov. Patríte medzi nich? Pokiaľ áno, tak vašou prvou zastávkou bude pravdepodobne Káthmándú, hlavné a tiež najväčšie mesto Nepálskej demokratickej republiky. Hneď po opustení letiskovej haly sa pripravte na veľké množstvo ľudí na malom priestore, trúbiace autá, ulice plné taxikárov, pouličných predavačov a smogu.

Nepál, Bandipur: Úžasná zmes prírody a kultúry
Publikované: 1.12.2018
Väčšina cestovateľov príde do Nepálu, aby zažila Himaláje. Niektorí strávia niekoľko dní v Káthmandu, iní spoja návštevu hôr s cestou do jazerného mesta Pokhary, milovníci prírody mieria do národného parku Chitwan. Ale počkajte! Čo ostatné mestá a miesta, ktoré stoaj za návštevu? Je toľko vecí, ktoré sa dajú v Nepále robiť. Dnes budeme hovoriť o mieste zvanom Bandipur, o jednej z krásne zachovaných osád newarskej kultúry.

Nepál, Chepang Hill – nepreskúmané svahy Himalájí
Publikované: 8.12.2018
Keď sa povie Chitwan v Nepále, väčšine ľudí sa vybavia nosorožce, tigre, slony, džungľa a obľúbená destinácia pre jazdu po safari, ale okrem svojej známej džungle ponúka národný park ešte omnoho ďalších aktivít.

Nepál, Mount Everest – trek do základného tábora
Publikované: 29.9.2018
Kto by nechcel na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest? Nepálci ju volajú „Sagarmatha“ (Tvár nebies). Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trekom v Himalájach, a to aj medzi radovými turistami.

Nepál, národný Park Chitwan – útek do divočiny
Publikované: 17.11.2018
Nádherná horská krajina s najvyššou horou sveta, ale tiež krajiny, ktorá návštevníkom ponúka možnosť priblížiť sa k voľne žijúcim divokým zvieratám. To je národný park Chitwan v Nepále. Založený bol v roku 1973, a tak patrí medzi najstaršie chránené oblasti v Nepále. O jedenásť rokov neskôr, v roku 1984 bol Chitwan zaradený medzi prírodné pamiatky UNESCO. Rozkladá sa na ploche 932 štvorcových kilometrov a bol prvým národným parkom v Nepáli. Ponúka rozmanitú flóru a faunu. Nájdete v nej subtropické nížiny, ale tiež hlbokú džungľu.


Súvisiaca fotogaléria

Nepál – sen všetkých horolezcov
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Nepál? Tiež vám ako prvé napadnú Himaláje a Mount Everest? Nepál j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C