www.infoglobe.sk » Nemecko, Tübingen – šarmantné univerzitné mesto

Nemecko, Tübingen – šarmantné univerzitné mesto

Publikované: 13.11.2019
Dnes navštívime tretiu najväčšiu spolkovú krajinu na juhozápade Nemecka, a to Bádensko-Württembersko, ktorej hlavným mestom je síce Stuttgart, no naším cieľom bude univerzitné mesto Tübingen, rozprestierajúce sa v okolí rieky Neckar.

Mesto Tübingen sa nachádza približne 30 kilometrov južne od Stuttgartu. Žije tu niečo cez 90-tisíc obyvateľov a viac ako 27 tisíc študentov, čo z neho robí právoplatne univerzitné mesto. My si dnes povieme o jeho dejinách, poobzeráme si historické centrum a pokúsime sa opísať aj tunajšiu prívetivú atmosféru.

Tübingen

TübingenTübingenPrvá písomná zmienka o Tübingene pochádza už z roku 1078, mestské výsady získava v 13. storočí a prvých študentov víta koncom 15. storočia, kedy vzniká Univerzita Eberharda Karla (známa tiež ako Univerzita Tübingen). V roku 1514 sa v meste uzatvára najdôležitejší ústavný dokument vtedajšieho vojvodstva (Tübingenská zmluva), počas Tridsať ročnej vojny čelí Tübingen drancovaniu aj moru a v nasledujúcom období (18. storočie) je pustošený požiarmi. Taktiež svetové vojny poznačujú  dejiny mesta a ich memento možno badať prostredníctvom viacerých pamätníkov či cintorínov.

TübingenZaujímavosťou je, že až do 90. rokov 20. storočia bol Tübingen tzv. francúzskym posádkovým mestom, čo sa odzrkadlilo aj v panoráme mesta (Francúzska štvrť). V roku 2015 získalo mesto čestný titul Reformačné mesto Európy a hrdí sa tiež najnižším priemerným vekom obyvateľov v Nemecku (39 rokov).

TübingenTübingenTübingen nikdy nebol veľkým priemyselným centrom krajiny, a možno aj preto si zachováva svojskú uvoľnenú atmosféru. Jedná sa o pokrokové študentské mesto, čomu nasvedčuje aj náboženská tolerantnosť či zriadenie enviromentálnej zóny s emisnými limitmi. Vo veľkom rozvíja aj sieť cyklotrás.   

TübingenJedna z najstarších a najprestížnejších nemeckých univerzít - Univerzita Eberharda Karla má po celom meste svoje fakulty, vedecké pracoviská, kliniky a samozrejme študentské domovy. Nachádzajú sa tu tiež špičkové inštitúty pre vývojovú biológiu, biologickú kybernetiku, inteligentné systémy, klinický výskum mozgu..., a tiež množstvo základných i stredných škôl. Nechýbajú študentské divadlá, kluby (vyše 35), kultúrne centrá (napr. Pivovar), športoviská a celoročné podujatia, ktoré dotvárajú celkový pulzujúci život mesta.

TübingenTübingenPrechádzka starobylým centrom vás očarí hlavne stredovekými hrazdenými domami, krásnymi námestiami či dychberúcim riečnym nábrežím. Z pamiatok treba vidieť tunajšiu Radnicu, kostol sv. Juraja, ako aj mestské hradby či Hölderlinovu vežu, ktorá nesie meno jej obyvateľa, nemeckého lyrického básnika Friedricha Hölderlina. Vo veži je zriadené aj jeho múzeum.

TübingenAzda najväčšou dominantou je nad mestom týčiaci sa zámok Hohentübingen, ktorý bol postavený súbežne so založením mesta a v súčasnosti tu sídli fakulta kultúrnych vied i univerzitné múzeum s veľkolepou expozíciou. Tu nám nedá nespomenúť, že kolekcia muzeálnych artefaktov je jedinou na svete, ktorá má status svetového dedičstva UNESCO. Nachádzajú sa tu najstaršie dochované figurálne umelecké diela a hudobné nástroje ľudstva, figúry zo slonoviny, fragmenty kostí a dokonca aj preparáty dinosaurov.

TübingenMiestnou pozoruhodnosťou je aj geografický stred celého spolkového štátu, ktorý je označený trojtonovým kónickým kameňom v malom lesíku Elyzium, neďaleko miestnej botanickej záhrady. Vyhľadávaným miestom oddychu je aj ostrov Neckar so svojou úchvatnou 180 rokov starou stromovou alejou.

TübingenPokiaľ by sa vám málilo pamätihodností, tak okolie Tübingenu ich ponúka hneď niekoľko. Pozrieť sa môžete do cisterciánskeho kláštora v Bebenhausene, na zámok Lichtenstein, nevynechajte Wurmlingenskú kaplnku (nazývanú tiež kaplnka svätého Remigia) alebo navštívte síce vzdialenejší, zato impozantný hrad Hohenzollern (nachádza sa v ňom aj cisárska koruna nemeckých kráľov). Pre milovníkov prírody odporúčame výlet k chránenej rezervácií Schönbuch, ktorá je situovaná severne od mesta.

TübingenTübingen je mestom študentov, nádherných úzkych uličiek i všakovakých ruchov od zvonkohry až po hlasné rozhovory mladých ľudí. Svoje nenahraditeľné miesto tu má aj umenie, a preto vám prinášame trošku netradičné dokumentačné fotografie, ktoré podtrhujú výnimočnosť tohto mesta.

 

GPS: 48°31'12.9"N 9°03'20.7"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol KobellaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 4.6.2019
Po ceste z Děčína do Drážďan určite nemiňte zhruba 40tisícové mesto Pirna, ktoré slúži nielen ako ideálna vstupná brána do Saského Švajčiarska, ale vďaka krásnemu historickému centru je sama o sebe obľúbenou výletnou destináciou.

Nemecko, Trier – dejinami skúšané mesto
Publikované: 2.6.2021
Naše potulky Európou nás dnes zavedú do západonemeckého mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie – Falcko. Jedno z najstarších mestských sídiel v Nemecku si pre nás pripravilo bohatú históriu, množstvo architektonických skvostov a niekoľko zaujímavostí, ktoré si postupne odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Limburg an der Lahn – významný dopravný uzol
Publikované: 16.1.2019
Nemecko má mnoho zaujímavých a známych miest, pre ktoré je typická ich architektúra. Výnimkou nie je ani menej známe mestečko v spolkovej krajine Hesensko, ktoré leží na diaľnici vedúcej medzi Pasovom a Holandskom. Pokiaľ touto cestou prechádzate, urobte si odbočku do mestečka s názvom Limburg an der Lahn a oddýchnite si v romantických uličkách mesta.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Fichtelberg: Krušnohorsko ako na dlani
Publikované: 4.8.2016
Fichtelberg, najvyššia hora Krušných hôr na nemeckej strane, leží 25 km vzdušnou čiarou od Karlových Varov. Príjemný výstup, prekročenie 1 000 m n. m. a rozhľad do dvoch štátov.

Nemecko, Heilbronn – víno na rieke Neckar
Publikované: 28.9.2015
Začína obdobie vinárskej kultúry. Svetlé aj tmavé hrozná sa pnú na kríkoch v nemeckom mestečku Heilbronn. Jesenné dni tak lákajú k ochutnaniu prvého Rieslingu (Rizling rýnsky) z tohtoročného zberu. Bude víno sladké alebo trpké?

Nemecko, Norimberg – za praclíkmi a históriou
Publikované: 5.10.2019
Norimberg sa nachádza neďaleko západnej hranice Českej republiky (necelé 3 hodiny cesty z Prahy) a je jedným z najmalebnejších miest Bavorska. Návštevník sa tu môže ponoriť do dávnej histórie, konieckoncov prvé písomné zmienky o meste pochádzajú už z 11. storočia, ale aj do tej nedávnej, veď práve v Norimbergu sa konali prvé ríšske stranícke zjazdy NSDAP a Bavorsko bolo ohniskom tretej ríše. Taktiež je ideálnou destináciou pre milovníkov kultúry, najvýznamnejším miestnym rodákom je totiž bezpochyby Albrecht Dürer, jeden z najslávnejších zaalpských renesančných maliarov, ktorého dochovaný dom a múzeum nájdete priamo v strede mesta.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko, Pfaffenstein – unikátna stolová hora v Saskom Švajčiarsku – VIDEO
Publikované: 11.6.2019
Na území Českosaského Švajčiarska nájdete stolových hôr hneď niekoľko. Pfaffenstein patrí hlavne kvôli výhľadom a ikonickej skalnej veži Barbarine k tým najnavštevovanejším. Poďme teraz hore vyšliapať spoločne.

Nemecko: Eichstätt -  historické mesto na rieke Altmühl
Publikované: 30.10.2013
Eichstätt je historické mesto na rieke Altmühl približne v strede Bavorska. Obklopujú ho kopce prírodného parku Altmühltal a vládne tam úplný pokoj a pohodová atmosféra. Možno to bude tým, že je akoby odrezané od okolitého sveta. Leží totiž mimo hlavnej železničnej trate, z rýchliku treba vždy vystúpiť na zastávke uprostred ničoho a do mesta sa doviezť „osobákom“.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Tübingen – večerná prechádzka mestom
Vydajte sa spolu s nami na prechádzku uličkami šarmantného nemeckého univerzitného mesta Tübingen...

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko: Bavorsko – krajina jazier, majestátnych hôr a pamiatok
Na juhu resp. juhovýchode Nemecka sa rozprestiera územne najväčší štát spolkovej krajiny – Bavors...

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
23.12.2021
Vyhliadku s útulňou uviedli do prevádzky nad bývalým vlekom v meste Svidník. Stavba v ťažko prístupnom teréne sprístupnila jedinečný výhľad z veže, ponúkajúci panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy.
22.12.2021
Najväčšia databáza leteckých fotografií celého Slovenska bola vytvorená za pomoci fondov EU a je dostupná aj verejnosti. Ako vianočný pozdrav môžete zaslať fotografiu svojej obce z neba, a to komukoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 17. 1. 2022
sviatok:Nataša

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X