www.infoglobe.sk » Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto

Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Zamierili sme na pobrežie Baltského mora, na severovýchod Nemecka do najväčšieho mesta spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko (Mäkelborg-Vörpommern) - bývalého hanzového mesta Rostock.

Marienkirche z Neuer Markt (Rostock)

Toto významné prístavné mesto je chránené zátokou, do ktorej vyúsťuje rieka Warnow. Poloha mesta sa pričinila aj o pomenovanie (v preklade: rozdelenie rieky), a to ešte v období jeho založenia pobaltskými slovanskými kmeňmi (6. storočie). Následne mesto odolávalo útokom Vikingom, no napokon podľahlo dánskemu kráľovi Valdemarovi I. Veľkému (12. storočie). V tejto oblasti sa potom usadili nemeckí obchodníci, ktorí tu založili tri mestá, ktoré sa v roku 1218 spojili pod starým názvom Rostock. Rýchly rozvoj zaznamenalo mesto po vstupe do hanzového spolku (1251) a zakrátko sa z neho stalo významné obchodné stredisko a dôležitý prístav. Postupom času sa Rostock nevyhol ani hrôzam druhej svetovej vojny, kedy bola po bombardovaní zničená i historická časť mesta. Po rozdelení Nemecka sa mesto stalo najväčším východonemeckým prístavom, a v roku 1960 bolo obnovené jeho historické centrum. 

Brunnen der Lebensfreude = prameň radosti (Rostock)

Rostock je i centrom vzdelanosti. Jeho univerzita založená v roku 1419 patrí medzi najstaršie a najväčšie univerzity v pobaltskej oblasti. Prehliadku mesta začíname práve pri hlavnej budove Univerzity v Rostocku na Universitätsplatz. V centre námestia pri malom parku sa nachádza zaujímavá fontána Brunnen der Lebensfreude (Joachim (Jo) Jastram a Reinhard Dietrich, 1980). Fontána radosti zo života s bronzovými sochami ľudí, zvierat a vtákov je populárnym miesto stretnutí. Zaujímavosťou je, že fontána sa nevyhla ani kritike, pre znázornenie nahých postáv. Preto sa nedivte, že miestni obyvatelia ju dodnes nazývajú aj porno fontána.

Pešou zónou Kröpeliner Straße prechádzame popri meštianskych domoch, množstve obchodíkov, krčmičiek či reštaurácií s čerstvými rybími špecialitami, dovezenými ráno z neďalekého prístavu. Spestrením prechádzky mestom vám budú i odbočky do priľahlých uličiek či ukážky typickej architektúry hanzových domov a stredovekých kostolov z červených pálených tehál.

Po Kröpeliner Straße sa za pár minút, pokiaľ nepodľahnete niektorej z reštaurácií, dostanete až na námestie Neuer Markt. Námestiu dominuje radnica - Rathaus (1270), ktorá v minulosti slúžila ako obchod. V 18. storočí bola gotická radnica so siedmimi vežami doplnená ružovým barokovým priečelím.

Radnica, Neuer Markt (Rostock)

Petriekirche (Rostock)

Na Neuer Markt – Novom trhu sídlila vyššia meštianska vrstva, ktorá tu vybudovala honosné domy. Tie boli v 18. a 20. storočí prestavané barokovo, klasicisticky a historizujúco. Druhá svetová vojna časť z nich nenávratne zničila, najmä severnú stranu námestia. Na južnej strane postavili poštu s arkádami a štylizovanými štítmi. Z pôvodnej výstavby sa zachovala najmä západná strana s krásnymi priečeliami bývalých hanzových domov.

V centre námestia stojí jednoduchá a nenápadná fontána Möwenbrunnen (Waldemar Otto, 2001). Je tvorená stredovým stĺpom, na ktorom sedí čajka sledujúca štyri bronzové postavy predstavujúce vodných bohov (Triton, Nereus, Neptún a Protheus).         

Z námestia zamierime len kúsok za roh, k hlavnému farskému evanjelickému luteránskemu kostolu Marienkirche. Tehlový kostol Panny Márie je významným dielom severonemeckej gotiky. Prvý odkaz na kostol v tejto lokalite pochádza z roku 1232, dokončený do súčasnej podoby bol v roku 1454 a dominantná 86,32 metrov vysoká veža chrámu bola dokončená až v 18. storočí. Chrám je najväčším z troch mestských kostolov nachádzajúcich sa v meste a v interiéri môžete objaviť mnoho zaujímavých prvkov, napríklad orloj s rotáciou apoštolov (1472).

Altes Kantorat (Rostock)

Pred vstupom do Marienkirche z južnej strany je malé námestíčko Ziegenmarkt - kozí trh s malou fontánou v tvare kozy z bronzu (Gerhard Rommel, 1979). Odkazuje na históriu tohto miesta, keďže kedysi sa tu s týmito zvieratami obchodovalo. V bezprostrednej blízkosti je jedna z najcennejších pamiatok v Rostocku, starý kantorát - Altes Kantorat (13. storočie). Ten si dodnes zachoval svoju gotickú a renesančnú podobu. Naľavo je zas budova starej mincovne - Alte Münze (1500) s renesančným portálom, grifom a heraldickým zvieraťom hanzového mesta nad vchodom. Pre úplnosť uvádzame, že mince boli v Rostocku razené až do roku 1864.

Nikolaikirche (Rostock)

Za ďalším kostolom musíme prejsť až na Alten Markt - staré trhové námestie. Gotický tehlový kostol sv. Petra - Petrikirche (14. storočie) dominuje mestu svojou 117 metrov vysokou štíhlou vežou, na ktorú vás vyvezie výťah alebo si vyšliapete 195 úzkych schodov. Veža je totiž v súčasnosti využívaná ako rozhľadňa, kde sa vám z výšky 44 metrov naskytne pekný výhľad na Rostock a Baltské more.

Len pár minút chôdze po Altschmiedestraße vás dovedie ku kostolu sv. Mikuláša – Nikolaikirche (1230), z ktorého je dnes kultúrne centrum využívané na koncerty.

Štvrtý chrám mesta, zasvätený sv. Jakubovi -  Jakobikirche, bol počas druhej svetovej vojny silne poškodený a následne zničený.

Kerkhoffhaus (Rostock)

Deň zakončíme pri jednom z najznámejších a najkrajších domov v Rostocku. Kerkhoffhaus sa nachádza na Hinter dem Rathaus 5, neďaleko námestia Neuer Markt. Tento dom bol postavený starostom mesta Bertholdom Kerkhofom (1470) a jeho výzdoba svedčí o bohatstve tejto rodiny. Štítový dom zaujme svojou fasádou, ktorú tvoria farebné glazované dlaždice s hlavami bojovníkov. V rokoch 1902 - 1907 bol dom prestavaný a slúži ako mestský archív.               
Rostock je známy najmä ako prístavné mesto, preto sem ešte raz zavítame, aby sme objavili aj túto jeho stránku. 
 

GPS: 54°05'21.9"N 12°08'22.7"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Prechádzka smutnými dejinami - Kehlsteinhaus
Publikované: 21.11.2018
Dnes naše putovanie po Bavorsku venujeme návštevám neslávne slávnych pamiatok. Od jazera Königssee sa vydávame do oblasti Obersalzberg, ktorá sa rozprestiera neďaleko mesta Berchtesgaden. Naším cieľom je tzv. Kehlsteinhaus známejší pod názvom Orlie hniezdo.

Nemecko: Warnemünde II. – za námorníckou atmosférou  
Publikované: 29.8.2018
Letovisko Warnemünde vám neponúka len prechádzky po pláži, vodné športy a leňošenie na bielom piesku na brehu Baltského mora. Vyrazte po promenáde do jeho centra a užite si romantiku a čulý ruch starej rybárskej dediny či prístavu.

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori
Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.

Nemecko, Heilbronn – víno na rieke Neckar
Publikované: 28.9.2015
Začína obdobie vinárskej kultúry. Svetlé aj tmavé hrozná sa pnú na kríkoch v nemeckom mestečku Heilbronn. Jesenné dni tak lákajú k ochutnaniu prvého Rieslingu (Rizling rýnsky) z tohtoročného zberu. Bude víno sladké alebo trpké?

Nemecko, Saské Švajčiarsko: Svetoznáma pevnosť Königstein
Publikované: 19.8.2017
Famózny skalný komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorové lákadlá, výstava fotografií, cestovateľské prednášky, poučné a cestovateľské hry pre deti.

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých
Publikované: 28.7.2016
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.

Nemecko: Günzburg - Legoland
Publikované: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg sa nachádza v Nemecku, a to medzi Mníchovom a Stuttgartom. Rozkladá sa na ploche 17,6 hektára. Cesta autom z Prahy je dlhá 470 km a trvá asi 4 až 5 hodín (celá po diaľnici). Dlhú cestu sme neoľutovali, pretože v Legolande sme sa dostali do úplne iného sveta a domov sme sa vracali plní zážitkov.

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Nemecko: Regensburg - výlet do stredoveku
Publikované: 31.1.2014
Toto 150tisícové mesto sa nachádza v neďalekej nemeckej spolkovej krajine Bavorsko. Z Prahy sa do Regensburgu, ktorého historický slovenský názov je Rezno a po česky sa mu hovorí Řezno dostanete za približne dve hodiny jazdy autom.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
-1 °C