www.infoglobe.sk » Monako - európske kasíno II.

Monako - európske kasíno II.

Publikované: 30.7.2011
V druhom diele vás zoznámime s monackými dejinami a zvláštnosťami.

Národné zvláštnosti

Monako je preslávené množstvom rôznych výstav, súťaží a Grand Prixfestivalov na celoeurópskej a tiež celosvetovej úrovni. V januári sa v Monaku pravidelne koná Medzinárodný cirkusový festival a automobilová rallye Monte Carlo. Vo februári sa koná Medzinárodný televízny festival a Európsky salón multimediálnej tvorby Imagine. Znakom mesiaca marec je Festival kúzelníkov Magic Awards a otvorenie opernej sezóny. Zďaleka najviac akcií je vtesnaných do apríla: Ružový ples, Jarný umelecký festival Monte Carlo, zahájenie medzinárodného šampionátu v tenise, Festival modernej kultúry, Medzinárodná výstava vzácnych psích plemien a tak Kasínoďalej. V máji sa konajú automobilové závody Grand Prix Formule 1, Svetový hudobný festival a Medzinárodná kvetinárska súťaž a tak by sa dalo pokračovať až do konca roka.

 

Dejiny

História osídlenia Monaka začína v 10. storočí pred našim letopočtom, kedy tu prvú osadu založili Feničania. Počas existencie rímskej ríše odtiaľ začínala cesta, ktorá sa tiahla až do Marseille. V dobe prvýchKatedrála kresťanov sa vraj k brehu priplavil čln s telom umučenej kresťanky Dévote, ktorá neskôr bola prehlásená za patrónku kniežatstva. Po Rimanoch tu vládli barbari a Arabi a v 10. storočí sa toto územie dostalo pod nadvládu Janova. 

Grimaldiovci sa dostali k moci v roku 1297, kedy oddiel na čele s Francoisom Grimaldiem dobyl pevnosť od súperiaceho rodu z Janova. Prezlečený za mnícha sa Francois dostal do pevnosti a otvoril bránu vojakom zo svojho oddielu. Na pamiatku tejto udalosti sú na erbe Monaka dvaja mnísi mávajúci mečmi.

Počas niekoľkých nasledujúcich storočí pevnosť a prístav Monaka mali veľký význam ako zastávka na Fontvieillestredomorských obchodných cestách a preto sa kniežatstvo stalo kolbišťom, v ktorom európske kráľovstvá súperili o svoj vplyv nad týmto regiónom. Kniežatá sa však snažili zachovať nezávislosť Monaka a hľadali záštitu striedavo u savojského vojvodu, vo Francúzsku a v Španielsku.

Francúzska revolúcia najskôr zbavila rodinu Grimaldiovcov moci a Princ Albert II.majetku a potom ju uväznila. V roku 1793 konvent rozhodol o pripojení kniežatstva k Francúzsku, avšak po páde Napoleona v roku 1814, respektíve 1815, nezávislosť Monaka a všetky práva rodiny Grimaldiovcov boli obnovené. Kniežatstvo však bolo predané pod protektorát kráľovstva Sardínie.

V roku 1861 sa princ Karol III. dohodol s Francúzskom, že výmenou za väčšiu časť svojho územia získa nezávislosť a štyri milióny frankov. Tým kniežatstvo stratilo všetky svoje prírodné zdroje a rozhodlo sa rozvíjať cestovný ruch a biznis v oblasti hazardu. V roku 1863 bola založená spoločnosť  Societe des Bains de Mer, ktorá zahrňovala hotely, divadlo a kasíno. Táto oblasť bola pomenovaná Monte Carlo.

Nabudúce: monacké pozoruhodnosti 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Steve Gregory, Matstrange, Katonams, David Sifry, Workhorse.investor

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Monako - európske kasíno I.
Publikované: 23.7.2011
Nový seriál je venovaný jednému z ďalších európskych miništátov, ktorý sa okrem svojho pretekárskeho okruhu v Monte Carlu preslávil napríklad aj hazardom.

Monako - európske kasíno III.
Publikované: 6.8.2011
Posledný diel o európskom miništáte je zasvätený miestam, ktoré robia Monako Monakom.


Súvisiace video

Francúzsko, Azúrové pobrežie III.: Monako – bezpečný prístav svetových boháčov
Aj keď je Monako samostatný štát ležiaci na Azúrovom pobreží, tak ho v našom seriáli o Francúzsku...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C