www.infoglobe.sk » Monako - európske kasíno II.

Monako - európske kasíno II.

Publikované: 30.7.2011
V druhom diele vás zoznámime s monackými dejinami a zvláštnosťami.

Národné zvláštnosti

Monako je preslávené množstvom rôznych výstav, súťaží a Grand Prixfestivalov na celoeurópskej a tiež celosvetovej úrovni. V januári sa v Monaku pravidelne koná Medzinárodný cirkusový festival a automobilová rallye Monte Carlo. Vo februári sa koná Medzinárodný televízny festival a Európsky salón multimediálnej tvorby Imagine. Znakom mesiaca marec je Festival kúzelníkov Magic Awards a otvorenie opernej sezóny. Zďaleka najviac akcií je vtesnaných do apríla: Ružový ples, Jarný umelecký festival Monte Carlo, zahájenie medzinárodného šampionátu v tenise, Festival modernej kultúry, Medzinárodná výstava vzácnych psích plemien a tak Kasínoďalej. V máji sa konajú automobilové závody Grand Prix Formule 1, Svetový hudobný festival a Medzinárodná kvetinárska súťaž a tak by sa dalo pokračovať až do konca roka.

 

Dejiny

História osídlenia Monaka začína v 10. storočí pred našim letopočtom, kedy tu prvú osadu založili Feničania. Počas existencie rímskej ríše odtiaľ začínala cesta, ktorá sa tiahla až do Marseille. V dobe prvýchKatedrála kresťanov sa vraj k brehu priplavil čln s telom umučenej kresťanky Dévote, ktorá neskôr bola prehlásená za patrónku kniežatstva. Po Rimanoch tu vládli barbari a Arabi a v 10. storočí sa toto územie dostalo pod nadvládu Janova. 

Grimaldiovci sa dostali k moci v roku 1297, kedy oddiel na čele s Francoisom Grimaldiem dobyl pevnosť od súperiaceho rodu z Janova. Prezlečený za mnícha sa Francois dostal do pevnosti a otvoril bránu vojakom zo svojho oddielu. Na pamiatku tejto udalosti sú na erbe Monaka dvaja mnísi mávajúci mečmi.

Počas niekoľkých nasledujúcich storočí pevnosť a prístav Monaka mali veľký význam ako zastávka na Fontvieillestredomorských obchodných cestách a preto sa kniežatstvo stalo kolbišťom, v ktorom európske kráľovstvá súperili o svoj vplyv nad týmto regiónom. Kniežatá sa však snažili zachovať nezávislosť Monaka a hľadali záštitu striedavo u savojského vojvodu, vo Francúzsku a v Španielsku.

Francúzska revolúcia najskôr zbavila rodinu Grimaldiovcov moci a Princ Albert II.majetku a potom ju uväznila. V roku 1793 konvent rozhodol o pripojení kniežatstva k Francúzsku, avšak po páde Napoleona v roku 1814, respektíve 1815, nezávislosť Monaka a všetky práva rodiny Grimaldiovcov boli obnovené. Kniežatstvo však bolo predané pod protektorát kráľovstva Sardínie.

V roku 1861 sa princ Karol III. dohodol s Francúzskom, že výmenou za väčšiu časť svojho územia získa nezávislosť a štyri milióny frankov. Tým kniežatstvo stratilo všetky svoje prírodné zdroje a rozhodlo sa rozvíjať cestovný ruch a biznis v oblasti hazardu. V roku 1863 bola založená spoločnosť  Societe des Bains de Mer, ktorá zahrňovala hotely, divadlo a kasíno. Táto oblasť bola pomenovaná Monte Carlo.

Nabudúce: monacké pozoruhodnosti 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Steve Gregory, Matstrange, Katonams, David Sifry, Workhorse.investor

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Monako - európske kasíno I.
Publikované: 23.7.2011
Nový seriál je venovaný jednému z ďalších európskych miništátov, ktorý sa okrem svojho pretekárskeho okruhu v Monte Carlu preslávil napríklad aj hazardom.

Monako - európske kasíno III.
Publikované: 6.8.2011
Posledný diel o európskom miništáte je zasvätený miestam, ktoré robia Monako Monakom.


Súvisiace video

Francúzsko, Azúrové pobrežie III.: Monako – bezpečný prístav svetových boháčov
Aj keď je Monako samostatný štát ležiaci na Azúrovom pobreží, tak ho v našom seriáli o Francúzsku...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
-1 °C