www.infoglobe.sk » Monako - európske kasíno I.

Monako - európske kasíno I.

Publikované: 23.7.2011
Nový seriál je venovaný jednému z ďalších európskych miništátov, ktorý sa okrem svojho pretekárskeho okruhu v Monte Carlu preslávil napríklad aj hazardom.

Monacký erbMonacké kniežactvo je jedným z najmenších štátov sveta. Nachádza sa na juhu Európy na pobreží Stredozemného mora, hraničí s Francúzskom a Talianskom a jeho územie zaberá iba 1,95 km². Monako je mestský štát, ktorý zahŕňa 4 spojené obvody: Monako Ville (Staré mesto), Monte Carlo, La Condamine (obchodné centrum a prístav) a Fontvieille (priemyselná štvrť).  

Hlavným mestom štátu je ploché skalné, na plošine rozliehajúce sa Monako, s troma tisíckami obyvateľov, ktoré si do dnešnej doby zachovalo svoj stredoveký ráz. Hlavnými pozoruhodnosťami mesta sú: kniežací palácový komplex - budovaný od 13. do 19. storočia, preslávené Oceánografické múzeum, Múzeum antropológie a katedrála z konca 19. storočia. V La Condamine žije väčšia časť Monakoobyvateľov štátu. Je tu morský prístav, národná knižnica a štadión. Monte Carlo je po celom svete známe svojimi kasínami.

Monako je konštitučná dedičná monarchia (kniežactvo), ktorého hlavou je knieža. Od roku 1949 do roku 2005 tu vládlo knieža Ranier  III. z rodu Grimaldiovcov, najstaršej európskej dynastie (v roku 1997 slávila 700sté výročie), a po jeho smrti prevzalo vládu knieža Albert II. Zákonodarná moc patrí v Monaku kniežaťu a Národnej rade (parlamentu), ktorú tvorí 18 poslancov. Parlamentné voľby sa konajú na základe všeobecného volebného práva, ktoré majú všetci občania, ktorí dosiahli vek 21 rokov, priamym hlasovaním na dobu 5 rokov. Poslancom Národnej rady môže byť výlučne Monegask, ktorý sa narodil v Monaku a dosiahol vek 25 rokov.

Výkonná moc patrí Vládnej rade na čele so Štátnym ministrom (tento post je spravidla obsadzovaný francúzskym Vlajkadiplomatom, občanom Francúzska). Vládna rada Monaka, skladajúca sa zo 7 členov, zasadá minimálne dvakrát ročne. Na jej zasadaní, za účasti kniežaťa, sa prejednávajú medzinárodné zmluvy, žiadosti o poskytnutie občianstva Monaka a iné štátne záležitosti. Podľa ústavy z roku 1962 si knieža ponecháva právo predkladať návrhy zákonov, ale nemôže pozastaviť platnosť ústavy. Všetky zákony sa prijímajú Národnou radou Monaka. Podľa zmluvy s Francúzskom z roku 1918 - v prípade, že bude v Monaku chýbať následník trónu, krajina sa stáva autonómnym štátom, resp. protektorátom Francúzska.

Monacký právny systém je založený na francúzskej zbierke zákonov. Súdnictvo sa skladá zo súdov prvej inštancie, zmierovacích súdov a odvolacích súdov. Existuje tiež Vrchný súd, ktorý má päť členov a dvoch prísediacich a je kniežaťom menovaný na 4 roky. V Monaku je polícia, ale krajine chýba Kniežací palácvlastná armáda, okrem kráľovskej gardy v počte 65 osôb. Obrana štátu je v kompetencii Francúzska.

Monako sa nachádza na južnej periférii Prímorských Álp. Podnebie je stredomorské s pomerne teplou zimou (priemerná teplota v januári +8-10° С) a suchým, teplým a slnečným letom (priemerná teplota v júli a auguste je 24° С). Prímorské Alpy chránia Monako pred studenými severnými vetrami.

 

Obyvateľstvo 

V štáte žije 30 586 obyvateľov (2010). Pre Monako je charakteristická vysoká dĺžka života: u mužov je to okolo 86 rokov a u žien okolo 94 rokov. Monako

Pôvodní obyvatelia Monaka -Monegaskovia tvoria 16% obyvateľstva, Francúzi - 47%, Taliani - 16%, Briti - 4%, Belgičania - 2% a Švajčiari - 1%.

Za úradný jazyk sa v Monaku považuje francúzština, hovorovým jazykom je monegaský dialekt („zmes“ francúzštiny s ligurijským dialektom taliančiny), veľa sa používa tiež angličtina a taliančina.

 

Náboženstvo

Väčšina miestneho obyvateľstva vyznáva katolícku vieru (90%), Monako má dokonca svojho katolíckeho biskupa, avšak v krajine je rozšírená aj protestantská cirkev.

 

Nabudúce: monacké dejiny a zvláštnosti 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Jan Borek, Loveless, Martinp1

p>Preklad: O. Kubáčková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Monako - európske kasíno II.
Publikované: 30.7.2011
V druhom diele vás zoznámime s monackými dejinami a zvláštnosťami.

Monako - európske kasíno III.
Publikované: 6.8.2011
Posledný diel o európskom miništáte je zasvätený miestam, ktoré robia Monako Monakom.

Európa: Najatraktívnejšie mestá roku 2019
Publikované: 27.3.2019
Vyše pol milióna turistov rozhodlo v internetovej ankete European Best Destination 2019 o najobľúbenejších turistických destináciách v Európe. Ich zoznam vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.


Súvisiace video

Francúzsko, Azúrové pobrežie III.: Monako – bezpečný prístav svetových boháčov
Aj keď je Monako samostatný štát ležiaci na Azúrovom pobreží, tak ho v našom seriáli o Francúzsku...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C