www.infoglobe.sk » Monako - európske kasíno I.

Monako - európske kasíno I.

Publikované: 23.7.2011
Nový seriál je venovaný jednému z ďalších európskych miništátov, ktorý sa okrem svojho pretekárskeho okruhu v Monte Carlu preslávil napríklad aj hazardom.

Monacký erbMonacké kniežactvo je jedným z najmenších štátov sveta. Nachádza sa na juhu Európy na pobreží Stredozemného mora, hraničí s Francúzskom a Talianskom a jeho územie zaberá iba 1,95 km². Monako je mestský štát, ktorý zahŕňa 4 spojené obvody: Monako Ville (Staré mesto), Monte Carlo, La Condamine (obchodné centrum a prístav) a Fontvieille (priemyselná štvrť).  

Hlavným mestom štátu je ploché skalné, na plošine rozliehajúce sa Monako, s troma tisíckami obyvateľov, ktoré si do dnešnej doby zachovalo svoj stredoveký ráz. Hlavnými pozoruhodnosťami mesta sú: kniežací palácový komplex - budovaný od 13. do 19. storočia, preslávené Oceánografické múzeum, Múzeum antropológie a katedrála z konca 19. storočia. V La Condamine žije väčšia časť Monakoobyvateľov štátu. Je tu morský prístav, národná knižnica a štadión. Monte Carlo je po celom svete známe svojimi kasínami.

Monako je konštitučná dedičná monarchia (kniežactvo), ktorého hlavou je knieža. Od roku 1949 do roku 2005 tu vládlo knieža Ranier  III. z rodu Grimaldiovcov, najstaršej európskej dynastie (v roku 1997 slávila 700sté výročie), a po jeho smrti prevzalo vládu knieža Albert II. Zákonodarná moc patrí v Monaku kniežaťu a Národnej rade (parlamentu), ktorú tvorí 18 poslancov. Parlamentné voľby sa konajú na základe všeobecného volebného práva, ktoré majú všetci občania, ktorí dosiahli vek 21 rokov, priamym hlasovaním na dobu 5 rokov. Poslancom Národnej rady môže byť výlučne Monegask, ktorý sa narodil v Monaku a dosiahol vek 25 rokov.

Výkonná moc patrí Vládnej rade na čele so Štátnym ministrom (tento post je spravidla obsadzovaný francúzskym Vlajkadiplomatom, občanom Francúzska). Vládna rada Monaka, skladajúca sa zo 7 členov, zasadá minimálne dvakrát ročne. Na jej zasadaní, za účasti kniežaťa, sa prejednávajú medzinárodné zmluvy, žiadosti o poskytnutie občianstva Monaka a iné štátne záležitosti. Podľa ústavy z roku 1962 si knieža ponecháva právo predkladať návrhy zákonov, ale nemôže pozastaviť platnosť ústavy. Všetky zákony sa prijímajú Národnou radou Monaka. Podľa zmluvy s Francúzskom z roku 1918 - v prípade, že bude v Monaku chýbať následník trónu, krajina sa stáva autonómnym štátom, resp. protektorátom Francúzska.

Monacký právny systém je založený na francúzskej zbierke zákonov. Súdnictvo sa skladá zo súdov prvej inštancie, zmierovacích súdov a odvolacích súdov. Existuje tiež Vrchný súd, ktorý má päť členov a dvoch prísediacich a je kniežaťom menovaný na 4 roky. V Monaku je polícia, ale krajine chýba Kniežací palácvlastná armáda, okrem kráľovskej gardy v počte 65 osôb. Obrana štátu je v kompetencii Francúzska.

Monako sa nachádza na južnej periférii Prímorských Álp. Podnebie je stredomorské s pomerne teplou zimou (priemerná teplota v januári +8-10° С) a suchým, teplým a slnečným letom (priemerná teplota v júli a auguste je 24° С). Prímorské Alpy chránia Monako pred studenými severnými vetrami.

 

Obyvateľstvo 

V štáte žije 30 586 obyvateľov (2010). Pre Monako je charakteristická vysoká dĺžka života: u mužov je to okolo 86 rokov a u žien okolo 94 rokov. Monako

Pôvodní obyvatelia Monaka -Monegaskovia tvoria 16% obyvateľstva, Francúzi - 47%, Taliani - 16%, Briti - 4%, Belgičania - 2% a Švajčiari - 1%.

Za úradný jazyk sa v Monaku považuje francúzština, hovorovým jazykom je monegaský dialekt („zmes“ francúzštiny s ligurijským dialektom taliančiny), veľa sa používa tiež angličtina a taliančina.

 

Náboženstvo

Väčšina miestneho obyvateľstva vyznáva katolícku vieru (90%), Monako má dokonca svojho katolíckeho biskupa, avšak v krajine je rozšírená aj protestantská cirkev.

 

Nabudúce: monacké dejiny a zvláštnosti 

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - Jan Borek, Loveless, Martinp1

p>Preklad: O. Kubáčková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Monako - európske kasíno II.
Publikované: 30.7.2011
V druhom diele vás zoznámime s monackými dejinami a zvláštnosťami.

Monako - európske kasíno III.
Publikované: 6.8.2011
Posledný diel o európskom miništáte je zasvätený miestam, ktoré robia Monako Monakom.


Súvisiace video

Francúzsko, Azúrové pobrežie III.: Monako – bezpečný prístav svetových boháčov
Aj keď je Monako samostatný štát ležiaci na Azúrovom pobreží, tak ho v našom seriáli o Francúzsku...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C