www.infoglobe.sk » Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula

Publikované: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Existujú rôzne verzie o rozmeroch kaňonu. Dĺžka kaňonu sa udáva od 13 do 22 km, v závislosti od toho, čo sa považuje za počiatočný a koncový bod. To je rozhodujúce aj pri šírke, ktorá má okolo 200 metrov pri vodnej hladine a okolo 2 km v najvyššej časti kaňonu. Údaje o výške kaňonu sa tiež veľmi líšia, pohybujú sa medzi 700 a 1400 m, avšak po výstavbe priehrady Manuel Moreno Torres a následnom zvýšení hladiny vody len ťažko maximálna výška stien presahuje 800 metrov.

kaňon Sumidero

kaňon Sumidero   kaňon Sumidero

Okolie kaňonu sa dá prejsť aj peši, my však chceme vidieť tie krokodíly, preto sa vydávame na plavbu loďou po rieke Grijalva. Pri kontrole musíme zdvihnúť ruku a ukázať, že máme náramky (že sme zaplatili). Nad nami sa po oboch stranách týčia obrovské skaly a výlet loďou je naozaj kúzelným zážitkom. Okrem krokodílov vidíme aj slávny „vianočný strom“ (Árbol de Navidad), čo je múr, skrz ktorý padá voda, čím sa v priebehu rokov vytvorila táto štruktúra obrastená machom. Jediné, čo vám trochu môže skaziť celý dojem, sú odpadky. Ale aj tak výlet loďou stojí za to.

Árbol de Navidad   Árbol de Navidad

Ďalším miestom v okolí, ktoré stojí za návštevu, je mesto Chamula, kam sa dá zoSan Cristóbalu urobiť jednodenný výlet. Žije tu komunita Tzotzilov, ktorá vyrástla nezávisle na katolíckej cirkvi a vykonáva svoje vlastné rituály v jedinečnom náboženskom synkretizme. Hlavným turistickým cieľom je kostol San Juan Chamula. V kancelárii musíme zaplatiť vstupný poplatok a až potom môžeme vstúpiť do kostola.

kostol San Juan

Fotiť je tu zakázané a naozaj to ani neskúšajte. Vyhodili by vás odtiaľ a možno by ste dostali aj nejakú tu ranu obuškom. Vo vnútri kostola to vonia ihličím, ktorým je vystlaná podlaha, a všade horia sviečky, je tu mnoho obrazov rôznych svätých a tiež zrkadlá, ktoré majú odrážať zlo. V kostole nie sú žiadne lavičky, domáci tu posedávajú na zemi či kľačia a vykonávajú svoje rituály. Jedným z nich je to, že popíjajú bublinkovú limonádu (napríklad coca-colu) a nahlas grgajú. Pri iných rituáloch používajú aj slepice či kuratá. Ženy na sebe nosia chlpaté čierne sukne a muži vesty. Návšteva kostola v koloniálnom štýle je rozhodne najväčším lákadlom v tomto mestečku. Na námestí a okolo neho prebiehajú trhy s jedlom alebo remeselnými výrobkami.

Chamula   Chamula trhy

Okrem samotného kostola sa tu na cintoríne, ktorý je zvláštny tým, že hroby nemajú žiadne náhrobky a v zemi sú iba farebné kríže, nachádza ešte zrúcanina kostola San Sebastián .

zrúcanina kostola San Sebastián na cintoríne   cintorín

GPS: 16°50'05.7"N 93°04'02.4"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
27 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C