www.infoglobe.sk » Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula

Mexiko – kaňon Sumidero a mesto Chamula

Publikované: 24.6.2019
El Cañón del Sumidero, ako ho poznáme dnes, sa začal vytvárať asi pred 70 miliónmi rokov pôsobením tektonických pohybov známych ako Horts-Graben. Skaly vznikli približne pred 136 miliónmi rokov a boli vytvorené na základe sedimentov a minerálov vápnika. Dnes je kaňon vďaka veľkému ekologickému bohatstvu národným parkom. Rozsiahlu faunu tu tvoria napr. jaguáre, krokodíly, pelikány, volavky, opice a dravce.

Existujú rôzne verzie o rozmeroch kaňonu. Dĺžka kaňonu sa udáva od 13 do 22 km, v závislosti od toho, čo sa považuje za počiatočný a koncový bod. To je rozhodujúce aj pri šírke, ktorá má okolo 200 metrov pri vodnej hladine a okolo 2 km v najvyššej časti kaňonu. Údaje o výške kaňonu sa tiež veľmi líšia, pohybujú sa medzi 700 a 1400 m, avšak po výstavbe priehrady Manuel Moreno Torres a následnom zvýšení hladiny vody len ťažko maximálna výška stien presahuje 800 metrov.

kaňon Sumidero

kaňon Sumidero   kaňon Sumidero

Okolie kaňonu sa dá prejsť aj peši, my však chceme vidieť tie krokodíly, preto sa vydávame na plavbu loďou po rieke Grijalva. Pri kontrole musíme zdvihnúť ruku a ukázať, že máme náramky (že sme zaplatili). Nad nami sa po oboch stranách týčia obrovské skaly a výlet loďou je naozaj kúzelným zážitkom. Okrem krokodílov vidíme aj slávny „vianočný strom“ (Árbol de Navidad), čo je múr, skrz ktorý padá voda, čím sa v priebehu rokov vytvorila táto štruktúra obrastená machom. Jediné, čo vám trochu môže skaziť celý dojem, sú odpadky. Ale aj tak výlet loďou stojí za to.

Árbol de Navidad   Árbol de Navidad

Ďalším miestom v okolí, ktoré stojí za návštevu, je mesto Chamula, kam sa dá zoSan Cristóbalu urobiť jednodenný výlet. Žije tu komunita Tzotzilov, ktorá vyrástla nezávisle na katolíckej cirkvi a vykonáva svoje vlastné rituály v jedinečnom náboženskom synkretizme. Hlavným turistickým cieľom je kostol San Juan Chamula. V kancelárii musíme zaplatiť vstupný poplatok a až potom môžeme vstúpiť do kostola.

kostol San Juan

Fotiť je tu zakázané a naozaj to ani neskúšajte. Vyhodili by vás odtiaľ a možno by ste dostali aj nejakú tu ranu obuškom. Vo vnútri kostola to vonia ihličím, ktorým je vystlaná podlaha, a všade horia sviečky, je tu mnoho obrazov rôznych svätých a tiež zrkadlá, ktoré majú odrážať zlo. V kostole nie sú žiadne lavičky, domáci tu posedávajú na zemi či kľačia a vykonávajú svoje rituály. Jedným z nich je to, že popíjajú bublinkovú limonádu (napríklad coca-colu) a nahlas grgajú. Pri iných rituáloch používajú aj slepice či kuratá. Ženy na sebe nosia chlpaté čierne sukne a muži vesty. Návšteva kostola v koloniálnom štýle je rozhodne najväčším lákadlom v tomto mestečku. Na námestí a okolo neho prebiehajú trhy s jedlom alebo remeselnými výrobkami.

Chamula   Chamula trhy

Okrem samotného kostola sa tu na cintoríne, ktorý je zvláštny tým, že hroby nemajú žiadne náhrobky a v zemi sú iba farebné kríže, nachádza ešte zrúcanina kostola San Sebastián .

zrúcanina kostola San Sebastián na cintoríne   cintorín

GPS: 16°50'05.7"N 93°04'02.4"W

Text a foto: Tomáš Novák

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

“Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu,” hovorí Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke
Publikované: 30.9.2019
Hovorí dievča s bucket listom a na rozdiel od mnohých iných, si svoje sny aj plní. Lucie Kutrová je jednou z mála Čechov, ktorí prešli jednu z najťažších peších trás na svete – Pacifickú hrebeňovku (4 286 km).

Traja dobrodruhovia, tri motorky a jedna Stredná Amerika!
Publikované: 5.8.2019
V septembri príde na Slovensko zábavná cestovateľská show hercov Pavla Lišku a Honzu Révaia.

Krajina kontrastov, na ktorú vám nestačí len jedna návšteva
Publikované: 31.7.2019
Bujaré fiesty, tradičné mariachi, pyramídy s tisícročnou históriou, nezlomná Frida Kahlo, nebezpečné drogové kartely, pôsobivá tradícia Diá de los Muertos, chutné tacos aj legendárna kukurica. Mexiko nesie v sebe mnoho podôb, ktoré sa spolu zlievajú do pestrofarebného cestovateľského sna.

Mexiko – mayské ruiny Becan a Balamku
Publikované: 3.6.2019
Nevyspatí po párty, ktorej sme sa nedobrovoľne zúčastnili, sa vydávame ďalej. Netušíme, kam až sa stopom, prípadne colectivom dostaneme. Podarí sa nám však stopnúť cudzincov, s ktorými navštívime ďalšie mayské ruiny.

Mexiko, Oaxaca de Juarez – farebné mesto
Publikované: 1.7.2019
Našou poslednou zastávkou v Mexiku, ktorá stojí za zmienku, je mesto Oaxaca. Zo začiatku som nevedel, ako to poriadne vysloviť, teda „Oachaka“, ale bolo to asi najkrajšie mesto na ceste Mexikom, ktoré sme navštívili. Len tá cesta sem bola trochu divoká.

Mexiko – San Cristóbal de las Casas
Publikované: 17.6.2019
Navštíviť štyri archeologické náleziská s mayskými ruinami nám stačilo, teraz sa vydávame preskúmať aj nejaké to mesto. Zastávku si urobíme v meste San Cristóbal de las Casas, o ktorom sa niektorí návštevníci vyjadrujú ako o jednom z najromantickejších miest na svete a magickom meste. Bohatstvo tohoto mesta spočíva v jeho etnickej rozmanitosti a koloniálnej tradícii s architektonickými pokladmi v rôznych budovách zo šestnásteho až osemnásteho storočia.

Mexiko, Bacalar – mesto aj rovnomenné jazero
Publikované: 27.5.2019
Po Tulume máme v pláne navštíviť ďalšie mayské pamiatky, predtým sa však chceme pozrieť k jazeru Bacalar, pretože ho máme po ceste. Zas skúšame stopovať. Niekedy sa darí, niekedy čakáme dlhšie a niekedy si jednoducho vezmeme colectivo, pretože začne pršať.

Mexiko, Isla Mujeres – ostrov s pokojnou atmosférou
Publikované: 13.5.2019
Ostrov je dlhý len 8 km a široký necelý 1 km. Stovky rokov bol rybárskou dedinou, a aj keď na ňom v súčasnosti rozkvitá turizmus, stále si zachováva svoju okúzľujúcu a pokojnú atmosféru. Pôvodne bol ostrov zasvätený mayskej bohyni mesiaca, plodnosti, medicíny a šťastia, bohyni Ixchel.

Mexiko, Palenque – pamiatky
Publikované: 10.6.2019
Po mayských ruinách Tulum, Becan a Balamku sa chystáme navštíviť v Mexiku posledné, a to tie v Palenque. Najprv sa však dostávame do mesta Escarcéga. Skutočne to je len mesto na prespanie, pretože tu nie je veľmi čo obzerať, len pár hotelov a dlhé rady pri bankomate.

Mexiko, Tulum – mayské pamiatky
Publikované: 20.5.2019
Po pár dňoch na Isla Mujeres sa vydávame ďalej a máme v pláne navštíviť niekoľko mayských pamiatok. Ako prvé máme namierené do Tulumu. Prechádzame celým Cancúnom a skúšame stopovať. Občas to ide, občas nie, tak si vezmeme colectivo (dodávka – miestna hromadná preprava).

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
4.12.2019
Múzeum slovenskej dediny v Martine vás pozýva na posledné tohtoročné podujatie s atmosférou Vianoc, ktoré sa uskutoční v nedeľu 8. decembra 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 6. 12. 2019
sviatok:Mikuláš
dnes:
piatok 6.12.
-1 °C
zajtra:
sobota 7.12.
6 °C