www.infoglobe.sk » Maurícius, Port Louis – z pláže do mesta

Maurícius, Port Louis – z pláže do mesta

Publikované: 30.5.2020
Malý ostrovček v Indickom oceáne v posledných rokoch získava čím ďalej tým väčšiu popularitu. Biele pláže, skvelé počasie a krásna príroda musí lákať každého, Maurícius sa tak stáva dokonalým zimným útočišťom.

Nemusíte ale iba ležať na pláži, ostrov ponúka i zaujímavé turistické ciele, napr. rumové či čajové chodníky. Naším cieľom sa stane hlavné mesto Port Louis a jeho Poštové múzeum.

V roku 1847 boli na ostrove totiž vydané vôbec prvé známky vtedajšej britskej koloniálnej ríše (mimo vlastného územia Veľkej Británie), do ktorej Maurícius patril. Známky boli natlačené dve – Modrý Maurícius a Červený Maurícius a ich celkový náklad bol len 500 kusov z každej. Svoju popularitu získali vďaka zámene nápisu POST PAID za POST OFFICE, čo je rarita. Nie je sa tak čomu diviť, že sa ich súčasné hodnoty šplhajú do miliónových čiastok.

múzeum múzeum

Okolo známok sa tiež objavujú najrôznejšie legendy. Jedna z nich odkazuje k ich vzniku kvôli plesu vtedajšieho guvernéra ostrova, ktorého manželka chcela ísť jednoducho s dobou. Pretože však nebol čas objednať výrobu priamo vo Veľkej Británii, obrátila sa na miestneho poloslepého hodinára Josepha Osmonda Barnarda, ktorý má mať slávnu zámenu na svedomí.

pohľadnice a známky z obchodíkov so suvenírmi vstupenka do múzea

Je teda len jasné, že Maurícius túto slávu náležite využíva a miestni podnikatelia preto nechali v hlavnom meste postaviť Poštové múzeum (nechýba ale ani zameranie na ostrov samotný), kde sa o histórii známok môže návštevník dozvedieť ďaleko viac a tiež ich uvidieť na vlastné oči. Zaobstarať sa dajú samozrejme aj ako suvenír. V roku 2017, teda v čase 170. výročia ich vydania, nechala slávnejšiu a vzácnejšiu modrú verziu stvárniť na svojej známke aj Česká pošta.

známka vydaná Českou poštou

V meste tiež nájdete Government House, rôzne chrámy či pevnosť Fort Adelaide, odkiaľ je nádherný pohľad na mesto a jeho prístav. Za zmienku ale isto stojí aj malá zachádzka za mesto a to do Botanickej záhrady sira Seewoosagura Ramgoolama v Pamplemousses. Tá sa radí medzi najstaršie botanické záhrady na južnej pologuli a jej hlavnou atrakciou sú obrie lekná, známe ako Victoria regia či Victoria amazonica.

botanická záhrada lekná v botanickej záhrade

GPS: 20°09'47.2"S 57°30'38.5"E

Text a foto: Karolína Hrušková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maurícius, La Vanille a Rochester Falls – krokodília farma a vodopády
Publikované: 18.5.2020
V južnej časti Maurícia sa neďaleko od seba nachádza krokodília farma a prekrásny vodopád Rochester. Naším prvým cieľom bude krokodília farma, oficiálne nazývaná La Vanille Nature & Tortoise Park. Nachádza sa v oblasti bývalej vanilkovej farmy pri mestečku Rivières des Anguilles.

Maurícius – čaj, vanilka a rum
Publikované: 6.6.2020
Čaj, rum a vanilka – tri základné a typické produkty ostrova Maurícius. Sú teda najčastejšou náplňou všetkých výletov.

Maurícius, Curepipe – nákupná horúčka
Publikované: 13.6.2020
Ďalším významným maurícijským mestom po Port Louis je mesto Curepipe, ktorému sa niekedy hovorí „La Ville-Lumièr“, v preklade „Mesto svetla“, pretože bolo ako prvé na ostrove plne elektrifikované.

Maurícius – Grand Bassin, Chamarel, Gris Gris
Publikované: 20.6.2020
Na Mauríciu sa rozprestiera krásny národný park Black River, ktorého východným okrajom sa tiahne cesta B88 – Grand Bassin Road, vedúca k rovnomennému jazeru. To sa počas sviatku Maha Shivaratri stáva cieľom pútnikov. Samotný vstup k jazeru strážia dve obrovské sochy, presnejšie hinduistický boh Šiva a nedostavaná socha Durga Maa. Spomenutá socha Šivy je zároveň s výškou 33 metrov najvyššou sochou nachádzajúcou sa na Mauríciu. V okolí sôch je veľký počet opíc, ktoré je vhodné nekŕmiť, keďže dokážu človeka aj nebezpečne „obsypať“.

Maurícius, Le Morne Brabant – výstup na horu otrokov
Publikované: 25.5.2020
Pokiaľ vás už na Mauríciu nebaví slniť sa na pláži, popíjať drinky a relaxovať, bude pre vás dozaista zaujímavou príležitosťou pozrieť sa na tento ostrov v Indickom oceáne z výšky. Pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku, je jednou z možností vyšliapnuť si na horu Le Morne Brabant, ktorá je od roku 2008 zapísaná v UNESCO pre svoj prírodný, kultúrny a historický význam.

Maurícius: Celodenný trek k vodopádom
Publikované: 11.5.2020
V centrálnej časti ostrova Maurícius sa nachádza sústava 7 kaskád. V období dažďov ich môžete vidieť dokonca až jedenásť. Na všetkých, ktorí sa ich rozhodnú navštíviť, čaká po náročnej trase úžasný pohľad na túto prírodnú krásu.


Súvisiaca fotogaléria

Maurícius – tropický ostrov v Indickom oceáne
Ostrovný štát s rozľahlým pobrežím koralových útesov je vyhľadávanou turistickou destináciou. Je ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C