www.infoglobe.sk » Maurícius, Le Morne Brabant – výstup na horu otrokov

Maurícius, Le Morne Brabant – výstup na horu otrokov

Publikované: 25.5.2020
Pokiaľ vás už na Mauríciu nebaví slniť sa na pláži, popíjať drinky a relaxovať, bude pre vás dozaista zaujímavou príležitosťou pozrieť sa na tento ostrov v Indickom oceáne z výšky. Pre tých, ktorí majú radi pešiu turistiku, je jednou z možností vyšliapnuť si na horu Le Morne Brabant, ktorá je od roku 2008 zapísaná v UNESCO pre svoj prírodný, kultúrny a historický význam.

Táto unikátna hora (556 m n. m.) je najznámejšia na celom ostrove a nachádza sa v juhozápadnej časti Maurícia. Priamo pod horou sa rozprestiera nádherná pláž a jedny z najluxusnejších hotelov ostrova. Hora je známa aj vďaka povesti, ktorá sa k nej viaže. V 19. storočí vyliezlo na horu niekoľko maurícijských otrokov, aby tu našli útočisko a bezpečie. Keď sa za nimi 1. februára v roku 1835 vydala hliadka polície, otroci sa rozhodli radšej skočiť zo skaly dole, než sa nechať chytiť. Avšak tento policajný oddiel ich chcel informovať o tom, že sa už nemusia skrývať, naopak môžu sa vrátiť, nakoľko otroctvo bolo zrušené.

Le Morne z dvoch tretín

My vyrážame k hore veľmi skoro ráno, dokým ešte nepáli slnko. Nesieme so sebou veľkú zásobu vody, keďže po ceste nie je žiadna možnosť k jej zakúpeniu. Zaparkujeme auto pri vstupe, kde je ceduľa s nápisom Trail: 3,5 km, zapíšeme sa do denníka návštevníkov a začíname stúpať.

vstup na horu Le Morne chodník Le Morne

pláž pod Le Morne

Prvá časť cesty je v tieni stromov, avšak s obrovskou vlhkosťou vzduchu. Ďalšia časť už vedie po slnku. Zastavujeme v dvoch tretinách cesty, kde sa nám naskytujú úžasné výhľady na všetky strany. Na jednej z vyhliadok si chvíľku odpočinieme a vyrážame ďalej. Po chvíli nás zastaví ceduľa, ktorá nám hovorí, že v ďalšej časti chodníka nás čaká nebezpečenstvo, šplhanie a bez dostatočného vybavenia sa neodporúča pokračovať v ceste. Po chvíľke váhania predsa len vyrážame, no po niekoľkých minútach nás naozaj zastavia strmé skalné steny, kde šplhanie bez akéhokoľvek istenia či lán vyzerá pomerne náročne a nebezpečne a v našom prípade nereálne. Aj keď trochu sklamaní, otáčame sa a vraciame sa späť k autu.

výhľad z Le Morne

Po návrate k autu sa nezabúdame opäť podpísať do turistického denníka, aby nás neskôr v horách nemuseli hľadať. Vyzúvame špinavé topánky a vyrážame si nájsť miestečko na pláži Le Morne. Aj napriek nedokončeniu nášho výstupu, to bol vskutku krásny zážitok s nezabudnuteľnými výhľadmi. Takže pokiaľ sa odvážite vystúpiť až na vrchol, tak majte určite potrebné vybavenie so sebou!

 

GPS: 20°27'09.9"S 57°19'27.1"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maurícius, La Vanille a Rochester Falls – krokodília farma a vodopády
Publikované: 18.5.2020
V južnej časti Maurícia sa neďaleko od seba nachádza krokodília farma a prekrásny vodopád Rochester. Naším prvým cieľom bude krokodília farma, oficiálne nazývaná La Vanille Nature & Tortoise Park. Nachádza sa v oblasti bývalej vanilkovej farmy pri mestečku Rivières des Anguilles.

Maurícius, Port Louis – z pláže do mesta
Publikované: 30.5.2020
Malý ostrovček v Indickom oceáne v posledných rokoch získava čím ďalej tým väčšiu popularitu. Biele pláže, skvelé počasie a krásna príroda musí lákať každého, Maurícius sa tak stáva dokonalým zimným útočišťom.

Maurícius – čaj, vanilka a rum
Publikované: 6.6.2020
Čaj, rum a vanilka – tri základné a typické produkty ostrova Maurícius. Sú teda najčastejšou náplňou všetkých výletov.

Maurícius, Curepipe – nákupná horúčka
Publikované: 13.6.2020
Ďalším významným maurícijským mestom po Port Louis je mesto Curepipe, ktorému sa niekedy hovorí „La Ville-Lumièr“, v preklade „Mesto svetla“, pretože bolo ako prvé na ostrove plne elektrifikované.

Maurícius – Grand Bassin, Chamarel, Gris Gris
Publikované: 20.6.2020
Na Mauríciu sa rozprestiera krásny národný park Black River, ktorého východným okrajom sa tiahne cesta B88 – Grand Bassin Road, vedúca k rovnomennému jazeru. To sa počas sviatku Maha Shivaratri stáva cieľom pútnikov. Samotný vstup k jazeru strážia dve obrovské sochy, presnejšie hinduistický boh Šiva a nedostavaná socha Durga Maa. Spomenutá socha Šivy je zároveň s výškou 33 metrov najvyššou sochou nachádzajúcou sa na Mauríciu. V okolí sôch je veľký počet opíc, ktoré je vhodné nekŕmiť, keďže dokážu človeka aj nebezpečne „obsypať“.

Maurícius: Celodenný trek k vodopádom
Publikované: 11.5.2020
V centrálnej časti ostrova Maurícius sa nachádza sústava 7 kaskád. V období dažďov ich môžete vidieť dokonca až jedenásť. Na všetkých, ktorí sa ich rozhodnú navštíviť, čaká po náročnej trase úžasný pohľad na túto prírodnú krásu.

Maskarény, Rodriguez: divoká krása Indického oceánu
Publikované: 25.10.2015
Pokiaľ máte radi kitesurfing, surfovanie, chobotnice, rybárčenie a objavovanie masovou turistikou nepoznamenaných miest, kam sa na klasickú dovolenku nejazdí, budete to tu milovať.


Súvisiaca fotogaléria

Maurícius – tropický ostrov v Indickom oceáne
Ostrovný štát s rozľahlým pobrežím koralových útesov je vyhľadávanou turistickou destináciou. Je ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C